Ks. kpt. Serwin: Żołnierze Wyklęci ojczyznę mieli w sercu
01 marca 2025 | 14:32 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
– Ojczyznę mieli w sercu i to chcieli przekazać tym, za których walczyli – powiedział ks. kapitan Tomasz Serwin, proboszcz parafii garnizonowej w Radomiu, który 1 marca celebrował Mszę świętą z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po liturgii wierni przeszli na ulicę Beliny – Prażmowskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości przy pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Ks. Serwin witając zgromadzonych w kościele powiedział, że chcemy dzisiaj uczcić żołnierzy wyklętych, tych, którzy byli żołnierzami niezłomnymi, którzy nie złożyli broni, bo ojczyzna dla nich była najważniejsza. – Ojczyznę mieli w sercu i to chcieli przekazać tym, za których walczyli – powiedział proboszcz parafii garnizonowej w Radomiu.
Ks. Serwin wygłosił także homilię. Mówił, że dzisiaj modlimy się za żołnierzy wyklętych, którzy są dla nas wzorem i przykładem. – Chcemy oddać im cześć, chcemy czcić ich pamięć, ale też chcemy wspomnieć rysę w historii naszego narodu – mówił ks. Serwin mając na myśli tych Polaków, którzy w różny sposób przyczynili się mordowania żołnierzy niezłomnych.
Po liturgii wierni przeszli na ulicę Beliny – Prażmowskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości przy pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tam nastąpiło odegranie Hymnu Państwowego, były też wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Żołnierzy WiN.
Udział w uroczystości wzięli m.in. pułkownik Witold Bubak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu oraz posłowie Marek Suski, Radosław Fogiel i senator Wojciech Skurkiewicz.
Pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość stoi na skwerze u zbiegu ulic Traugutta i Beliny-Prażmowskiego. Odsłonięty został w czerwcu 2001 roku przez biskupa Jana Chrapka. Autorem obelisku jest rzeźbiarz Marek Szczepanik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.