Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Pincerato po Jubileuszu Młodych: Chrystus w centrum, nielękanie się słabości, głód sensu

05 sierpnia 2025 | 00:02 | SIR, pb | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Gregorio Borgia/Associated Press/East News

Chrystus w centrum, nielękanie się słabości, głód sensu – takie są trzy główne elementy papieskiego przesłania z zakończonego w niedzielę w Rzymie Jubileuszu Młodych zdaniem ks. Riccardo Pincerato, odpowiedzialnego za Biuro Duszpasterstwa Młodzieżowego przy Włoskiej Konferencji Biskupiej.

Konieczność ponownego postawienia Chrystusa w centrum wiary i życia było – zdaniem duchownego – nicią przewodnią całego Jubileuszu. „Zmartwychwstały Chrystus jest konkretną nadzieją na dokonanie trudnych wyborów. Temat wybierania powracał kilkakrotnie, zwłaszcza w czasie [sobotniego] czuwania modlitewnego i [niedzielnej] Mszy. Papież wezwał młodzież, cytując św. Augustyna, do szukania źródła tego, co nas porusza: nie zatrzymywania się na pięknie, stworzeniu, sercu, ale wychodząc ku czemuś więcej, które na nas czeka. A tym więcej jest Chrystus. Nie ideał do obrony, ale relacja, którą mamy przeżywać. Tylko zaczynając od spotkania, żywej relacji, możemy dokonywać ważnych wyborów. Powiedział to wyraźnie [papież]: chodzi nie o to, by coś mieć, ale by spotkać kogoś” – analizuje ks. Pincerato.

Inny, mocny element papieskiego nauczania w czasie Jubileuszu Młodych dotyczy słabości. „Przyznam, że w czasie sobotniego czuwania mi to umknęło. Ale w niedzielę, widząc tytuły w gazetach: «Słabość nie jest tabu», zrozumiałem moc [tych słów]. Jest to przesłanie idące pod prąd: w społeczeństwie, które nagradza siłę, papież zaprasza młodych ludzi, aby nie ukrywali swoich ran. By swobodnie mówili: mam potrzeby, mam ograniczenia, ale to nie znaczy, że jestem mniej kochany lub mniej godny. Papież wezwał nas, byśmy nie bali się tego pokazywać, byśmy żyli prawdą” – zauważa duchowny. Dodaje, że prowadzi to „pogodzenia się z własnym człowieczeństwem”.

Trzeci element jubileuszowego przesłania to głód sensu. Podczas powitania młodych „w czwartek na Placu św. Piotra widziałem ich zdolnych do przejścia od świętowania do refleksji, aż po spowiedź”. „Umieli się znaleźć. Wyczuwali, kiedy jest chwila radości, a kiedy milczenia” – podkreśla ks. Pincerato i zaznacza, że jest to młodzież „która odczuwa głód sensu” życia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.