Drukuj Powrót do artykułu

Ks. prof. Mazurkiewicz: Państwo i Kościół potrzebują siebie nawzajem

03 marca 2023 | 19:00 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Hubert Szczypek (KAI)

Tak jak Kościół potrzebuje państwa, żeby nie ulec pokusie bycia świecką instytucją, tak państwo potrzebuje Kościoła po to, by nie ulec pokusie bycia instytucją religijną i moralną – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas warszawskiej konferencji nt. relacji państwo-Kościół. Jego zdaniem Kościół powinien być autorytetem moralnym, zdolnym przywoływać władzę państwową do poruszania się w ramach swoich kompetencji, ale nie cudzych.

W wykładzie pt. „Wolny Kościół w suwerennym państwie. Polski model i jego wyzwania” politolog przedstawił zapisy w polskiej Konstytucji, zwłaszcza w preambule, w której starano się podkreślić, że Polacy stanowią wspólnotę aksjologiczną i uznają potrzebę przekazania tego dziedzictwa następnemu pokoleniu, po to także m.in. by zamanifestować wdzięczność przodkom.

– Mamy więc w Konstytucji Rzeczypospolitej niewątpliwie przyjazne spojrzenie na chrześcijaństwo, jego rolę historyczną – zauważył. ks. prof. Mazurkiewicz. W zapisach Konstytucji widać także wyraźnie wolę odcięcia się od PRL-u i uniemożliwienie powrotu do tamtego modelu, przez chociażby nieużywanie w konstytucji słów: rozdział czy neutralność.

Konstytucja zakłada wzajemną autonomię i niezależność tych dwóch instytucji, Kościoła i państwa, i nakłada obowiązek współpracy dla dobra wspólnego. Te zasady współistnienia i uznania autonomii i niezależności Kościoła zostały potwierdzone w Konkordacie.

– Wielu z nas myślało, że przyjęcie Konstytucji i ratyfikacja Konkordatu zakończyły czasu „światopoglądu naukowego”, tej „walki klas”, rozdziału Kościoła i państwa. Niestety, spory cały czas trwają, część z nich prowokowana jest przez złą wolę, ale cześć przez niezręczności czy nieporozumienia – ocenił ks. Mazurkiewicz.

Wykładowca nawiązał do opinii prof. Wnuk-Lipińskiego, że w PRL-u nabyliśmy skłonności do postrzegania rzeczywistości społecznej według schematu monopartii, która wszystko kontroluje. Ten schemat został zastosowany do nowej rzeczywistości. A ponieważ obecnie nie ma jednej partii kontrolującej wszystko, przeniesiono te skojarzenia na Kościół, podejrzewając, że taki ośrodek władzy musi gdzieś istnieć. W przestrzeni publicznej skrótowo określa to hasło, że „czerwona dyktatura została zastąpiona przez czarną”. – Taka ocena sytuacji doprowadziła do tego, że wszyscy którzy przeciwstawiają się tej nowej „totalizującej instytucji” stają się nagle obrońcami wolności, nowoczesności, oświecenia – stwierdził ks. Mazurkiewicz.

– Spory między państwem a Kościołem są nieuniknione, wynikają one z natury chrześcijaństwa i natury liberalizmu, można obniżyć temperaturę tych sporów, ale nie da się ich zupełnie wyeliminować – zauważył ks. Mazurkiewicz.

Zdaniem wykładowcy UKSW w Polsce widać dziś skłonność do myślenia, że władza polityczna posiada kompetencje nie tylko w sprawach świeckich, ale i dziedzinie religii i moralności. Władza rości sobie pretensje do tego, żeby mówić nie tylko co jest legalne co nielegalne, ale także, co jest dobre, a co złe. Z tego wynikają na przykład dyskusje na temat związków jednopłciowych – zauważył politolog.

Ks. prof. Mazurkiewicz wskazał, że w sytuacji, gdy Kościół nie jest w stanie wyegzekwować porządku moralnego, sięga po „świeckie ramię”, aby pomogło mu wymusić porządek moralny w społeczeństwie. Państwo jest tym zainteresowane, ponieważ potrzebuje, by życie społeczne było uporządkowane. I w ten sposób dochodzi do cedowania kompetencji moralnej z Kościoła do polityki. Prelegent przedstawił pułapki takiego myślenia: dzięki temu może więcej ludzi zostaje w Kościele, ale patrząc na konsekwencje społeczne, to porządek społeczny może być zagrożony.

Wykładowca UKSW przytoczył opinię kard. Ratzingera, że jeśli zabraknie rzeczywistego Kościoła jako autorytetu, który potrafi się przeciwstawić władzy państwowej i przywołać ją do porządku, wtedy państwo staje się totalitarne. – Tak jak Kościół potrzebuje państwa, żeby nie ulec pokusie bycia świecką instytucją, tak państwo potrzebuje Kościoła po to, by nie ulec pokusie bycia instytucją religijną i moralną – powiedział ks. Mazurkiewicz.

– Dzisiaj jest dla nas wyzwaniem, czy Kościół katolicki w Polsce jest w stanie sprostać temu zadaniu, by być publicznym autorytetem moralnym, który potrafi również wchodzić w spory z władzą państwową, i przywoływać władzę państwową do poruszania się w ramach swoich kompetencji, ale nie cudzych – podsumował ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Konferencja „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy” odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wydarzenie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna przy współpracy z Uniwersytetem Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pełny tekst wykładu publikujemy TUTAJ.

 

Zobacz więcej tekstów z konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska”

Ks. prof. Stanisz: polski model relacji państwo – Kościół reprezentatywny dla państw europejskich

– Wykorzystywany w Polsce model relacji Państwo – Kościół jest reprezentatywny dla większości państw europejskich – powiedział ks. prof. Piotr Stanisz z KUL. Prelegent wygłosił referat pt. „Między radykalną separacją a religią państwową. Polski model relacji Państwo – Kościół na tle rozwiązań europejskich” w ramach konferencji nt. relacji państwo – Kościół, która odbywa się dziś w Warszawie.

0 komentarzy

Hanna Suchocka: nie można zarzucać Konkordatowi zagubienia interesów polskich

„Nie można zarzucać zagubienia interesów polskich” – mówiła prof. Hanna Suchocka. Była premier i prawniczka wygłosiła referat pt. „Znaczenie Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską” w ramach konferencji nt. relacji państwo – Kościół, która odbywa się dziś w Warszawie.

0 komentarzy

Abp Gądecki: Istnieje konieczność współpracy między władzą państwową a kościelną

Między legalną władzą państwową a władzą kościelną istnieje konieczność współpracy, a chrześcijanie współpracują ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w pluralistycznym społeczeństwie, wnosząc swój wkład w funkcjonowanie legalnej instytucji państwa – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w konferencji pt. „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”. Wydarzenie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Instytutem Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

0 komentarzy

Bp Jarecki: Kościół rozumie politykę jako przejaw miłości bliźniego

Kościół traktuje politykę jako jeden z wymiarów miłości chrześcijańskiej i służby dobru wspólnemu, dlatego bardzo wysoko ceni tę sferę życia – podkreślił bp Piotr Jarecki podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy”. Biskup przestrzegł przed niebezpieczną tendencją zaangażowania się Kościoła instytucjonalnego w praktykę polityczną.

0 komentarzy

Ks. prof. Mazurkiewicz: Państwo i Kościół potrzebują siebie nawzajem

Tak jak Kościół potrzebuje państwa, żeby nie ulec pokusie bycia świecką instytucją, tak państwo potrzebuje Kościoła po to, by nie ulec pokusie bycia instytucją religijną i moralną – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas warszawskiej konferencji nt. relacji państwo-Kościół. Jego zdaniem Kościół powinien być autorytetem moralnym, zdolnym przywoływać władzę państwową do poruszania się w ramach swoich kompetencji, ale nie cudzych.

0 komentarzy

Jakiego modelu relacji państwo-Kościół potrzebuje dziś polska demokracja? Debata panelowa

O tym, jakiego modelu relacji państwo-Kościół potrzebuje dziś polska demokracja rozmawiali uczestnicy dyskusji panelowej, która odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich w ramach konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?” Uczestnicy debaty zgodzili się, że postulaty radykalnych zmian obecnego modelu są niekonstytucyjne.

0 komentarzy

Trzeba utrzymać konkordatowe relacje państwo-Kościół. Za nami konferencja

Za zachowaniem obecnego, konkordatowego modelu relacji państwo – Kościół i współpracą na rzecz wspólnego dobra opowiedzieli się uczestnicy konferencji „Relacje państwo-Kościół jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”. Podczas wydarzenia, które odbyło się dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich, przestrzegano też przed niebezpieczeństwem zaangażowania się Kościoła instytucjonalnego w praktykę polityczną.

0 komentarzy

Nauczanie społeczne Kościoła zwraca uwagę na kształtowanie umysłów, serc i sumień ludzi świeckich

Nauczanie społeczne Kościoła mniej zwraca uwagę na instytucjonalny wpływ Kościoła na życie polityczne, ale bardziej na kształtowanie umysłów, serc i sumień ludzi świeckich – mówi bp Piotr Jarecki. To przez ich umysły i serca uformowane zgodnie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła, polityka ma taki, a nie inny kształt – stwierdza. W komentarzu z cyklu #OpinieKAI […]

Odzieranie konkordatu ze stereotypów – wykład prof. Hanny Suchockiej

– Rozwiązania, jakie wprowadza nasz Konkordat, są standardem w większości demokratycznych państw europejskich. Do takich standardów należą m.in. opieka duszpasterska w wojsku, służbie zdrowia i innych zakładach zamkniętych, lekcje religii w powszechnym systemie edukacji, finansowanie przez państwo szkół wyznaniowych, opieka państwa nad kościelnymi zabytkami, ulgi na cele religijne i charytatywne, zwolnienia instytucji kościelnych od podatków, a w wielu krajach możliwość odprowadzania części podatków na Kościół – mówiła prof. Hanna Suchocka podczas konferencji „Relacje państwo-Kościół, jakich potrzebuje dziś Polska. Ile autonomii, ile współpracy?”, która odbyła się 3 marca w Warszawie.

0 komentarzy
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.