Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Teodor Sawielewicz: Różaniec na pewno nie jest nudny!

30 października 2023 | 14:39 | Anna Rasińska | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Teobańkologia

Nawet jeśli różaniec może się wydawać nieco monotonny – to na pewno nie jest nudny. Tego niestety się nie da opowiedzieć, tego trzeba doświadczyć – powiedział ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI zachęcił do odmawiania modlitwy różańcowej, nie tylko w październiku. Opowiedział także o fenomenie kanału Teobańkologia oraz o planach na przyszłość związanych z dalszą działalnością internetową. W sierpniu tego roku kanał Teobańkologii na YT przekroczył pół miliona subskrybentów.

Anna Rasińska (KAI): Teobańkologia znana jest m.in. dzięki transmisji na żywo modlitwy różańcowej, gromadzącej każdego dnia dziesiątki tysięcy wiernych. Jak Ksiądz myśli skąd ten fenomen?

Ks. Teodor Sawielewicz: Gdy zaczynałem, modliło się ze mną niewiele osób. Z biegiem czasu w modlitwę włączało się coraz więcej ludzi, niewielka wspólnota zaczęła się rozrastać i rozwijać, a podejmowane działania ewangelizacyjne były coraz bardziej widoczne w Internecie. Gdy wchodziły w życie kolejne obostrzenia, w sytuacji zamkniętych kościołów, ludzie zaczynali szukać możliwości duchowego wsparcia i modlitwy w sieci. W ten sposób również trafiali na Teobańkologię. Był to też czas, gdy kanał zaczął się rozwijać, a nasza wirtualna wspólnota – w błyskawicznym tempie – rozrastać. W mediach społecznościowych pojawiły się codziennie błogosławieństwa (w formie pisanej i video), „ożyła” strona WWW. Pandemia się skończyła, a ludzie zostali i dochodzą nowi. W sierpniu tego roku kanał Teobańkologii na YT, od którego zaczęła się działalność ewangelizacyjna w Internecie, przekroczył pół miliona subskrybentów.

KAI: Czemu ludzie nie pomodlą się sami w domu, a wybierają akurat taką formę modlitwy?

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20) – mówił Pan Jezus. Chrześcijanie od początku gromadzili się w imię Jezusa. Ten element wspólnoty w Kościele jest niezwykle ważny. Można powiedzieć, że spodobało się Bogu zbawiać ludzi nie pojedynczo, a we wspólnocie właśnie. Gdy człowiek staje się częścią społeczności ludzi wierzących, wzrasta w miłości do Boga nie tylko swoimi siłami – ma wsparcie tych, którzy wyznają te same wartości, zmagają się z podobnymi trudnościami, wątpliwościami, również pragną pięknej relacji Z Bogiem, walczą ze słabościami, grzechem, błądzą, upadają, nawracają się itd. Ich doświadczenie, wsparcie, rada, a przede wszystkim modlitwa to nieoceniona pomoc na każdym etapie życia duchowego. Składają też świadectwo, że rozważania różańcowe, które znajdują na Teobańkologii, są dla nich pomocne, wręcz ratujące życie.

KAI: Czy darzy Ksiądz szczególnym uznaniem modlitwę różańcową?

To wyjątkowa modlitwa, mówiłem o tym wiele razy i będę to podkreślał. Prosta, a zarazem wymagająca, czasem monotonna, a zarazem głęboka, modlitwa ludzi prostych i świętych. Sama Maryja w uznanych objawieniach wielokrotnie wzywała do odmawiania różańca, co już jest dobrym powodem, by się go uchwycić w każdej sytuacji. O tym, że różaniec jest ratunkiem we wszystkich trudnych sprawach, przekonują też niezliczone historie ludzi, którzy modlitwie różańcowej i opiece Maryi zawdzięczają życie, małżeństwo, uzdrowienie czy potomstwo. Łaski płynące z modlitwy można by wymieniać bez końca, bo ile modlących się, tyle darów! Maryja nigdy nie pozostawia bez pomocy tych, którzy się do niej zwracają – jestem o tym przekonany i to staram się przekazać ludziom.

KAI: Czy do modlitwy różańcowej konieczne jest rozważania tajemnic różańcowych? Na czym polega taka medytacja, jak to zrobić dobrze?

Sensem modlitwy różańcowej są właśnie rozważania, które prowadzą do spotkania Boga. Istotą tej modlitwy jest próba trwania myślami i wyobraźnią przy konkretnych sytuacjach i wydarzeniach z życia Jezusa i Maryi. Przez różaniec stajemy się jakby ich uczestnikami, możemy zrozumieć sens tych zbawczych wydarzeń, odnieść je do swego życia. Przecież te wszystkie tajemnice są elementami boskiego planu zbawienia świata – zbawienia każdego z nas, a zatem dotyczą nas osobiście. Warto w świetle tych wydarzeń spojrzeć na swoje życie, decyzje, wybory. Ale do tego potrzeba właśnie rozważań, medytacji, wniknięcia w tajemnicę. Trudno jest pozwolić, by same słowa „Zdrowaś Maryjo…” były tylko niejako tłem dla rozważań, ale warto podjąć ten trud niejako nieskupiania się na wypowiadanych słowach, by uwagę przekierować na roztrząsanie tajemnic.

KAI: W wielu polskich rodzinach istniała tradycja odmawiania różańca np. podczas prac domowych, dziś młodzi modlą się, np. prowadząc samochód, raczej ciężko w takich warunkach o koncentracje na konkretnych tajemnicach różańca. Czy taka modlitwa, często bezmyślna, mechaniczna, też jest dobra?

To piękna tradycja. W wielu domach różaniec wciąż jest elementem codzienności – we wszystko, co się robi, włącza się Pana Boga. Przecież to, że ręce zajmują się czymś innym, nie znaczy, że serce i umysł nie mogą zgłębiać tajemnic. Dziś można odsłuchać rozważania, np. w drodze do pracy czy wypełniając codzienne domowe obowiązki. Różaniec jest modlitwą, którą można odmawiać zawsze i wszędzie – w każdych warunkach, każdej sytuacji – opiekując się niemowlakiem, w drodze do szkoły czy pracy, w szpitalu. Dzięki temu nawet człowiek bardzo „zabiegany”, zapracowany może znaleźć przestrzeń na modlitwę. I ona jakościowo wcale nie musi się różnić od tej odmawianej w zupełnej ciszy, bez pośpiechu i skupieniu. Koncentracja uwagi na modlitwie też jest łaską, przekonałem się co do tego, gdy byłem w zatłoczonym pociągu i głośnym ośmioosobowym przedziale — miałem tam wielką łaskę skupienia. Musimy sobie uświadomić, że Bóg nie jest aptekarzem, który skrupulatnie odmierza czas i liczbę modlitw. On widzi też trud, wierność, starania, determinację… Rozumie też momenty, kiedy człowiek nie potrafi się skupić, jest rozkojarzony, ma wrażenie, że tylko „odklepuje” kolejne zdrowaśki i nie może się zmusić do niczego więcej. W takiej sytuacji wystarcza wierność, stałość, nieodpuszczanie modlitwy, choćby była ona właśnie taka — po ludzku patrząc — „byle jaka” – Bóg jednak patrzy na serce.

KAI: Różaniec, w którym ciągłe powtarza się „Zdrowaś Maryjo”, niektórym wydaje się nudną modlitwą. Ma Ksiądz jakiś sposób, aby tak nie było?

Tak, zacząć się modlić! To jedyny sposób, żeby poznać głębię tej modlitwy. Ona ma jakby dwie warstwy. Z zewnątrz wygląda to na właśnie powtarzanie tych samych treści, na nudną, bezmyślną, mechaniczną czynność. Druga warstwa – głębsza – to rozważania Bożych tajemnic, całego bogactwa sytuacji, wydarzeń, postaci powiązanych w jakiś sposób ze sobą i życiem każdego z nas. Jan Paweł II pisał, że poszczególne tajemnice odzwierciedlają rytm ludzkiego życia – przeplata się w nich radość, zachwyt, cierpienie itd. W ich świetle człowiek może rozeznać swoje powołanie, spojrzeć na pewne sprawy z Bożej perspektywy, zrozumieć sens poszczególnych wydarzeń w swoim życiu, zaakceptować i przyjąć Jego wolę. Warstwa powtarzania i rozważania tworzą całość, dlatego – nawet jeśli różaniec może się wydawać nieco monotonny – to na pewno nie jest nudny. Tego niestety się nie da opowiedzieć, tego trzeba doświadczyć.

KAI: A kto nauczył Księdza modlitwy różańcowej? Mógłby Ksiądz przybliżyć tę historię? 

Pamiętam nabożeństwa różańcowe w mojej parafii. Jeśli mam być szczery — jako dziecko bardzo ich nie lubiłem, ale starałem się być sumienny jako ministrant w uczestnictwie w nich. Przypominam sobie też różańce robione z kasztanów na lekcje religii.

KAI: Jak zachęciłby Ksiądz tych nieprzekonanych do sięgnięcia po różaniec? 

Argumentów miałbym sporo, a o różańcu mógłbym opowiadać godzinami! Jednak uważam, że przykłady pociągają bardziej niż nawet najlepiej dobrane słowa. Ta modlitwa ma szczególna wartość i moc, przemienia serce i życie – potwierdzają to świadectwa ludzi z całego świata. O jej wartości mówili doktorzy Kościoła, święci, błogosławieni, papieże, a także zwykli, prości ludzie, którzy zawdzięczają jej zdrowie, małżeństwo, potomstwo, nawrócenie bliskich… Chwyć za różaniec, a wkrótce będziesz miał własne świadectwo!

KAI: Wróćmy jeszcze na koniec do kanału Teobańkologia, co według Księdza jest największym sukcesem tego projektu, który cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem młodych, ale nie tylko?

Celem istnienia i działania Teobańkologii jest chwała Boża i pożytek ludzi. Misją i zadaniem jest ewangelizacja, a także budowanie wiary oraz osobowych relacji z Bogiem i ludźmi. Działalność tej naszej internetowej społeczności stwarza ludziom możliwość codziennej modlitwy we wspólnocie, poznawania Pisma Świętego, zadania pytania dotyczącego prawd wiary, liturgii, tradycji, moralności i poszukiwania własnej drogi na spotkanie Jezusa. O ile można rozpatrywać to w kategoriach sukcesu, to powiedziałbym, że za sprawą łaski Bożej jest nim właśnie to, że za pośrednictwem Teobańkologii wielu – młodych, starszych, pogubionych, wątpiących – tę drogę odnalazło, spotkało żywego Boga i nawiązało z Nim piękną relację.

KAI: Czy w najbliższym czasie planowane są jakieś nowości na kanale?

Najbliższa przyszłość Teobańkologii jest już dobrze zaplanowana i przemodlona, ta dalsza dopiero się kształtuje – przy dużym zaangażowaniu naszych odbiorców. Pomysłów jest wiele, Duch Święty w odpowiednim czasie wskaże nam możliwość i kolejność ich realizacji. Nowości oczywiście będą, na ten moment mogę powiedzieć tylko tyle, że powstanie sporo treści i nowe miejsca w sieci dla młodych i dla małżeństw. By dowiedzieć się więcej, polecam śledzić nasze media społecznościowe na Facebooku, YouTubie, TikToku, Instagramie, Spotify, Tidal, iTunes. Zapraszam 🙂

KAI: Dziękuję za rozmowę.

***

Teodor Sawielewicz – ksiądz katolicki archidiecezji wrocławskiej, streamer, youtuber, charyzmatyk, pasjonat głoszenia Słowa Bożego i baniek mydlanych, były stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Urodził się 12 lutego 1988 r. Zaraz po święceniach kapłańskich w 2017 roku rozpoczął dzieło, które nazwał „Teobańkologia”. Znany głównie z prowadzenia różańca i modlitw wstawienniczych na żywo, w których uczestniczy każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Teobańkologia – zespół osób, które dążą z pomocą łaski Bożej do tego, by Ewangelia niosła się jak najdalej, a Jezus i Maryja byli bardziej znani i kochani. Nazwa wzięła się od imienia ks. Teodora, jego pasji do baniek mydlanych oraz przesłania – „teologii”, którą ma do przekazania. Owoce prac zespołu można znaleźć na portalach społecznościowych m.in.  Facebook, Youtube i Instagram.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.