Drukuj Powrót do artykułu

Leon XIV do młodych: Nie dajcie sobie ukraść nadziei

26 lipca 2026 | 14:28 | Karol Darmoros, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Vatican Media

Nie bójcie się niepokoju, który nosicie w sobie, lecz wykorzystajcie go, aby zbliżyć się do Chrystusa – zachęcił Leon XIV uczestników II Spotkania „Rejoice”. Wydarzenie rozpoczęło się 24 lipca w portugalskim Lamego. Papież wezwał młodych, aby nie rezygnowali z marzeń o pokoju i braterstwie.

Radość płynąca z wiary

W przesłaniu wideo na portugalski Krajowy Dzień Młodzieży Leon XIV nawiązał do słów św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu!”. Zachęcił młodych, aby przeżywali tę radość w rodzinach, szkołach, parafiach, ruchach i wspólnotach.

Papież wyraził zadowolenie, że uczestnicy spotkania podtrzymują płomień Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z 2023 roku. Jak podkreślił, był to czas jedności ponad różnicami języków i kultur, a przede wszystkim intensywnego spotkania z Jezusem. „On jest z nami i to On jest powodem naszej radości! To On jest źródłem naszej jedności” – zaznaczył.

Nie bójcie się niepokoju

Leon XIV przyznał, że spotkania z młodymi są dla niego szczególne, ponieważ entuzjazm ich wiary jest zaraźliwy. Papież zwrócił uwagę na ich pragnienie prawdy, sprawiedliwości i miłości oraz niezgodę na zadowalanie się przemijającymi wartościami.

„Nie bójcie się niepokoju, który nosicie w sobie!” – zaapelował. Zachęcił, aby jego siłę wykorzystać do zbliżania się do Chrystusa i dawania świadectwa wartościom Ewangelii. „Mocno zakorzenieni w słowie Jezusa, czytając codziennie Ewangelię, nigdy nie przestawajcie marzyć o ziemi, na której panują pokój i braterstwo, patrzeć na świat ze zdumieniem i stawiać czoła przyszłości w świetle nadziei. Drodzy młodzi, nie pozwólcie, by nic ani nikt ukradł wam nadziei!” – mówił Papież.

Pytanie o powołanie

Leon XIV zachęcił młodych, aby podczas modlitwy i w ciszy pytali Boga o swoje miejsce w Kościele i świecie: o powołanie do małżeństwa, kapłaństwa lub życia zakonnego. Przypomniał zarazem, że Bóg każdego wzywa do świętości, a „święci są głęboko ludzcy”.

„Bądźcie zatem tak ludzcy jak Chrystus, a z pewnością zmienicie ten świat na lepsze” – podkreślił. Na zakończenie zawierzył młodych Matce Bożej Fatimskiej i wyraził nadzieję na spotkanie z nimi w sierpniu 2027 roku w Seulu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.