Leon XIV poprowadził procesję Bożego Ciała
23 czerwca 2025 | 00:20 | pb, Vatican News PL | Rzym Ⓒ Ⓟ

Papież Leon XIV po raz pierwszy poprowadził procesję eucharystyczną ulicami Wiecznego Miasta w obchodzoną dziś w diecezji rzymskiej uroczystość Bożego Ciała. Wcześniej odprawił Mszę św. na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie. „Chrystus jest odpowiedzią Boga na głód człowieka, ponieważ Jego Ciało jest chlebem życia wiecznego” – powiedział w homilii.
Procesję, która przeszła ulicą Merulana, zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego papież udzielił przed bazyliką Matki Bożej Większej.
Swą homilię Leon XIV rozpoczął od słów: „Jak dobrze jest być z Jezusem”. Wskazał, że Ewangelia „opowiada, że tłumy spędzały z Nim długie godziny, gdy mówił o Królestwie Bożym i uzdrawiał chorych”. To „współczucie Jezusa wobec cierpiących ukazuje pełną miłości bliskość Boga, który przychodzi na świat, aby nas zbawić”. Również „w czasie niedostatku i mroku, Jezus zostaje pośród nas” i z Nim „mamy wszystko, co jest potrzebne, aby nasze życie nabrało mocy i sensu”.
Świadczy o tym cud rozmnożenia chleba i ryb na dla tłumu słuchaczy na pustkowiu. „Jezus dzieli to, co jest – i właśnie dzięki temu wystarcza dla wszystkich, a nawet pozostaje nadmiar” – zauważył papież. Wskazał, ze „Jezus działa zgodnie ze stylem Boga, ucząc, aby czynić to samo”.
„Dzisiaj, zamiast tłumów wspomnianych w Ewangelii, mamy całe narody, upokorzone przez chciwość innych bardziej niż przez własny głód. W obliczu nędzy wielu, gromadzenie dóbr przez nielicznych jest oznaką obojętnej pychy, która powoduje cierpienie i niesprawiedliwość. Zamiast się dzielić, zbytek marnuje owoce ziemi i ludzkiej pracy. Zwłaszcza w tym roku jubileuszowym, przykład Pana pozostaje dla nas pilnym kryterium działania i służby: dzielenie się chlebem, aby pomnożyć nadzieję, to ogłaszać nadejście Królestwa Bożego” – wyjaśnił Leon XIV.
Zauważył, że „ocalając tłumy od głodu, Jezus zapowiada, że wybawi wszystkich od śmierci”. „To jest tajemnica wiary, którą celebrujemy w sakramencie Eucharystii. Tak jak głód jest znakiem naszej radykalnej potrzeby życia, tak łamanie chleba jest znakiem boskiego daru zbawienia” – podkreślił papież.
Zaznaczył, że „Chrystus jest odpowiedzią Boga na głód człowieka, ponieważ Jego Ciało jest chlebem życia wiecznego”. Zwrócił przy tym uwagę, że „aby żyć, potrzebujemy karmić się życiem, odbierając je roślinom i zwierzętom”. „Jednak, spożywanie czegoś martwego przypomina nam, że my również, chociaż jemy – umrzemy. Kiedy natomiast karmimy się Jezusem, chlebem żywym i prawdziwym, żyjemy dla Niego” – powiedział Leon XIV, wskazując, że „Eucharystia jest bowiem prawdziwą, rzeczywistą i substancjalną obecnością Zbawiciela, który przemienia chleb w siebie samego, aby przemienić nas w siebie. Żywe i dające życie Corpus Domini czyni nas – to znaczy sam Kościół – Ciałem Pana”.
Zacytował Sobór Watykański II, który naucza, że „w sakramencie chleba eucharystycznego przedstawiana jest i dokonuje się jedność wiernych, którzy stanowią jedno ciało w Chrystusie. Wszyscy ludzie są wezwani do tego zjednoczenia z Chrystusem, który jest światłością świata i od którego pochodzimy, dzięki któremu żyjemy, do którego zdążamy”.
Znakiem przebywania tej drogi jest procesja z Najświętszym Sakramentem, w której powierzamy Chrystusa „spojrzeniu, sumieniu i sercu ludzi. Sercu tego, kto wierzy, aby wierzył jeszcze mocniej; sercu tego, kto nie wierzy, aby zastanowił się nad głodem, jaki odczuwa w duszy, i nad chlebem, który może go nasycić”.
„Posileni pokarmem, który daje nam Bóg, zanieśmy Jezusa do serca każdego człowieka, bo Jezus wszystkich włącza w dzieło zbawienia, zapraszając każdego do udziału w swojej uczcie. Błogosławieni zaproszeni, którzy stają się świadkami tej miłości!” – zachęcił papież.
W Mszy św. i procesji wzięli udział uczestnicy kończących się dziś obchodów Jubileuszu Rządzących, które zgromadziły parlamentarzystów i burmistrzów z 68 krajów świata.
Trasa trwającej trzy kwadranse procesji wiodła jedną z głównych rzymskich ulic – Via Merulana. Poprzedzany przez biskupów i kardynałów z zapalonymi świecami w dłoniach, papież niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem pod baldachimem podtrzymywanym przez ośmiu kawalerów maltańskich. Po drodze czytano fragmenty czterech Ewangelii i Dziejów Apostolskich, modlitwy autorstwa świętych i błogosławionych (Jakuba Alberione, Pawła VI, Teresy od Dzieciątka Jezus, Jana Pawła II), odmawiano litanie i śpiewano pieśni.
Na zakończenie procesji przed bazyliką Matki Bożej Większej Leon XIV udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Odśpiewano też, po łacinie, Maryjną antyfonę „Pod Twoją obronę”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.