LEV na Targach Książki w Turynie
17 maja 2025 | 18:34 | tom | Turyn Ⓒ Ⓟ

„Każdego roku staramy się być obecni zarówno z naszymi nowościami wydawniczymi, jak i ze spotkaniami z naszymi autorami i publicznością, z nadzieją, że otworzymy przebłyski myśli nawet na tematy religijne, w kotle ponad 1500 wydarzeń, które mają miejsce na tym wydarzeniu”. Jest to cel wskazany przez Lorenzo Fazziniego, dyrektora wydawniczego Libreria Editrice Vaticana (LEV), towarzyszący obecności wydawnictwa na 37. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Turynie.
Na powierzchni wystawienniczej 137 000 metrów kwadratowych znajduje się 1 225 oficyn wydawniczych z ponad 700 stoiskami. Temat wybrany na tegoroczną edycję, „The Words Between Us Read”, jest hołdem dla powieści włoskiej pisarki i poetki Lalli Romano i zachęca do dialogu poprzez słowa. Jest to również hołd dla siły literatury w tworzeniu mostów między ludźmi, kulturami i światopoglądami. Wśród tych wielorakich wizji LEV jest obecny z przestrzenią wystawienniczą w drugim pawilonie na stoisku L05: „Dla nas”, wyjaśnia Fazzini, „jest to również okazja do zaprezentowania publiczności naszych nowych publikacji, w tym najnowszych tekstów papieża Franciszka, książki z homiliami Benedykta XVI oraz niepublikowanego tekstu ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie.
Spotkanie kard. Zuppiego z Ligabue
„Widok tak wielu ludzi na Placu św. Piotra czekających na ogłoszenie wyboru nowego papieża był naprawdę poruszający, było tyle oczekiwania, tyle radości, tyle pragnienia. Miałem ścisk w gardle” – stwierdził kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, na początku spotkania z piosenkarzem i autorem tekstów Luciano Ligabue na Targach Książki. „Byłem dzieckiem w latach 60. we wspaniałych Włoszech”, powiedział Ligabue, ”w których była nadzieja, że świat może się zmienić. Byłem nastolatkiem w latach 70-tych, kiedy myśleliśmy, że możemy coś naprawić. Dziś 26 osób posiada majątek połowy świata, co jest przeciwieństwem tego, na co liczyliśmy. Ten rodzaj nierównowagi nie może pomóc, ale może przynieść nieszczęście”.
Spotkania LEV na Targach Książki
Zaplanowano trzy spotkania autorów z publicznością. Pierwsze odbyło się 15 maja pod hasłem „Czy można mieć nadzieję? Nauczanie księdza Giussaniego a nasze czasy” z okazji wydania książki „L’incontro che accende la speranza” (Spotkanie, które rozpala nadzieję) pod redakcją Davide Prosperi. Jest to niepublikowany tekst księdza Giussaniego, który zafascynował tysiące młodych ludzi. Głos zabrał także emerytowany biskup Reggio Emilia-Guastalla, Massimo Camisasca.
Debata na temat przyszłości Kościoła
Wczoraj po południu odbyło się spotkanie poświęcone refleksji nad przyszłością Kościoła we współczesnych czasach. Wziął w nim udział pisarz Sandro Veronesi, laureat dwóch Nagród Strega, który jest bardzo entuzjastycznie nastawiony do wydanej w LEV książki zatytułowanej `Chrześcijanie w świecie, który nie jest +`, napisanej przez kardynała Jozefa De Kesela, emerytowanego arcybiskupa Malines-Brukseli.
Kolejne wydarzenie zaplanowano na 17 maja, a jego tematem będzie „Benedykt XVI: `Chrystus jest przyszłością!`”. Piosenkarz i autor tekstów Giovanni Lindo Ferretti, ksiądz Federico Lombardi, przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI, oraz Andrea Tornielli, dyrektor programowy mediów watykańskich, omówią publikację tekstu „Pan trzyma nas za ręce”. Praca ta zbiera homilie wygłoszone przez Benedykta XVI podczas celebracji eucharystycznych, którym przewodniczył prywatnie, zarówno podczas swojego pontyfikatu, jak i w czasie, gdy był papieżem seniorem.
Znaczenie słów
Motywem przewodnim 37. edycji targów jest hasło „Słowa między nami czytane”. Intencją jest podkreślenie znaczenia, jakie niektóre słowa mogą przybrać w zależności od kontekstu. „To bardzo ważny temat”, zwraca uwagę szef LEV, „aby umieścić słowa w centrum społeczeństwa, które dziś preferuje obrazy, w tym te z mediów społecznościowych i cyfrowych; następuje dematerializacja słów, które szybko pojawiają się i znikają”. „Nawet z wydawniczego punktu widzenia, najnowsze dane pokazują spadek o milion czytelników we Włoszech. Przywrócenie znaczenia słowom jest zatem ważne, ponieważ czytanie jest aktem indywidualnym, ale w rzeczywistości aktywizuje społeczność: kiedy jedna osoba przeczyta dobrą książkę, omawia ją z inną, a następnie z innymi. W ten sposób budowane są mosty między czytelnikami, którzy mogliby myśleć inaczej i którzy pozostaliby każdy z osobna. Zamiast tego ta książka, ta powieść, ten esej, ten tekst poetycki, a nawet ten komiks, mogą łączyć ludzi, zaczynając od lekkich słów, a następnie docierając do ważniejszych. Słowa i czytanie mogą zatem być mostami i łączyć ludzi nawet daleko od siebie, nie tylko geograficznie” – powiedział Lorenzo Fazzini.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.