Lublin – 100-lecie „Biskupiaka”
18 września 2025 | 18:33 | dec | Lublin Ⓒ Ⓟ
W dniu 18 września, w archikatedrze lubelskiej, podczas uroczystości patronalnej, świętowano 100-lecie istnienia szkoły powszechnie znanej jako „Biskupiak” – XXI Liceum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik.
Kaznodzieja mówił o świętości młodego człowieka na przykładzie nowych świętych Kościoła, św. Karola Acutisa i św. Piotra Jerzego Frassatiego. Wskazywał, że wiele łączy ich z patronem szkoły, św. Stanisławem Kostką, mimo że żyli w zupełnie innych czasach i warunkach społecznych. Ksiądz Arcybiskup wspominał, że w ciągu stu lat istnienia szkoły przewinęły się przez nią pokolenia mądrych nauczycieli i absolwentów, którzy pozytywnie wpisali się w dzieje miasta, archidiecezji i ojczyzny.
Szkoła została formalnie ustanowiona w 1925 roku z inicjatywy biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana. W zamierzeniu założycieli miała ona wyrównywać braki w kształceniu interdyscyplinarnym, które wynikały z odziedziczonego po zaborach zróżnicowania programów szkolnych. Przez lata szkoła przechodziła liczne transformacje.
W czasie drugiej wojny światowej naziści przekształcili budynek szkolny w koszary, a po wkroczeniu wojsk sowieckich pełnił rolę szpitala wojskowego. Przez lata komunizmu szkoła borykała się z represjami: matura wydawana przez “Biskupiaka” nie była honorowana, a w 1962 r. decyzją kuratora szkoła została przejęta siłą i przestała istnieć na ponad trzy dekady. Reaktywacja nastąpiła we wrześniu 1993 r., kiedy archidiecezja lubelska odzyskała budynek. Szkoła ruszyła pod nazwą XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki. W trakcie swoich stu lat działalności „Biskupiak” wykształcił tysiące absolwentów, w tym ponad 200 kapłanów i pięciu biskupów. W okresie międzywojennym jej dyrektorem był ks. Kazimierz Gostyński, beatyfikowany w 1999 r.
Uroczysta Eucharystia zgromadziła uczniów, pracowników szkoły i absolwentów, była okazją do wspólnego dziękczynienia za historię, wychowanków i wychowawców, którzy przez sto lat kształtowali tę wyjątkową placówkę edukacyjną. Podczas Mszy św. modlono się także w intencji obecnych uczniów i nauczycieli, prosząc, by czerpali wzór z życia św. Stanisława Kostki. Aktualnie w placówce kształci się 720 uczniów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


