Drukuj Powrót do artykułu

Luterański biskup Jerzy Samiec do biskupki Paneeraq Munk z Grenlandii: godność nie jest na sprzedaż

23 stycznia 2026 | 20:50 | Agnieszka Tarnogórska, pb | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Evgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec skierował list otwarty do bp. Paneeraq Siegstad Munk z Kościoła w Grenlandii ze słowami solidarności, duchowego wsparcia i modlitwy. Zwierzchnik polskich luteran wyraził duchową łączność z tamtejszymi luteranami i wszystkimi mieszkańcami Grenlandii oraz przywołał doświadczenia Polek i Polaków oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który dobrze zna sytuację, gdy los wspólnot i narodów bywa przedmiotem rozgrywek większych sił.

„Jako Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którego liczba wiernych odpowiada mniej więcej grenlandzkiej populacji, jako biskup Kościoła mniejszościowego często boleśnie doświadczanego przez tektoniczne ruchy historii i polityki, pragnę wyrazić swoją duchową łączność z Ksiądz Biskup, a za Twoim pośrednictwem, droga Siostro, także ze wszystkimi wiernymi Twojego Kościoła oraz resztą ludności. Jako Polki i Polacy wielokrotnie i boleśnie doświadczaliśmy, jak nasz kraj, tożsamość, kultura i nasza godność były przedmiotem handlu, rozgrywek najpotężniejszych i brutalnych sił, a to wszystko ponad naszymi głowami – od rozbiorów do czasu przemian w 1989 roku” – napisał bp Jerzy Samiec.

Podkreślił także powołanie i godność Grenlandczyków i podziękował bp Munk „za odważne słowa wobec roszczeń oraz eksportu presji i agresji, jakie dotknęły Grenlandię”. Nawiązał do tematu Dwunastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej, w którym podkreślono, że „ani ludzie, ani ich prawa, ani ich godność nie są na sprzedaż. Te zasady wynikają wprost z naszej teologicznej i konfesyjnej tożsamości, którą implikuje nauka o usprawiedliwieniu, nasze duchowe życie kształtowane przez Słowo i Sakramenty”.

Kończąc list biskup zapewnił o duchowym wsparciu i modlitwie: „Proszę pamiętać, że nie jesteście sami (…) Chrystus idzie z nami na choćby najbardziej wąskich, skutych bezkresnym lodem i chłodem ścieżkach”.

Trzy dni wcześniej, we wpisie na blogu bp Samiec odniósł się do wypowiedzi bp Munk oraz biskupów luterańskich z Danii, Kanady i Stanów Zjednoczonych w sprawie Grenlandii. W swym tekście podkreślił również uniwersalną wartość ludzkiej godności.

List otwarty: https://www.luteranie.pl/slowa-solidarnosci-duchowego-wsparcia-i-modlitwy/

Tekst z bloga bp. Samca: https://blogbiskupa.luteranie.pl/2026/01/nie-na-sprzedaz/

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.