Mija pięć lat od powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
14 maja 2025 | 14:20 | Teologia Polityczna | Rzym Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 18 maja 2025 r. mija pięć lat od powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. W ten wyjątkowy dzień przypada 105. rocznica urodzin Karola Wojtyły i inauguracja pontyfikatu Leona XIV.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II (St. John Paul II Institute of Culture) powołano pięć lat temu na wydziale filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, uczelni która w gronie swoich absolwentów ma dwóch papieży – Jana Pawła II i Leona XIV.
Instytut powstał dzięki wsparciu prywatnych przedsiębiorców z Polski i jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja, wydawcę Teologii Politycznej. Miejsce powołania Instytutu nie jest przypadkowe. Angelicum to jedna z czołowych uczelni katolickich na świecie, kształcąca przyszłe elity Kościoła – formację intelektualną zdobywają tu studenci z blisko stu krajów. To właśnie na rzymskim uniwersytecie Angelicum młody Karol Wojtyła w 1948 r. obronił doktorat poświęcony św. Janowi od Krzyża. Prawie 40 lat później, absolwentem tej samej uczelni został Robert Francis Prevost, dziś Papież Leon XIV.
Z okazji 105. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz piątej rocznicy powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, 19 maja (poniedziałek), o godz. 18.30, studenci JP2 Studies wystawią spektakl teatralny na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Jeremiasz”, w reżyserii prof. Jarosława Kiliana. Przedstawienie odbędzie się w kościele św. Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Sztuka będzie wystawiana w języku angielskim. Wstęp wolny. Wystawienie przez studentów JP2 Studies jednego z dramatów Karola Wojtyły, jest wyczekiwanym każdego roku wydarzeniem kulturalnym na Angelicum. Do tej pory rzymska publiczność obejrzała spektakle „Hiob”, „Brat naszego Boga” oraz „Tryptyk rzymski”.
Myśląc z Janem Pawłem II – pięć lat Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Instytut Kultury św. Jana Pawła II to dziś jedyny w Rzymie akademicki ośrodek badań i rozwoju dziedzictwa Jana Pawła II. Instytut podejmuje interdyscyplinarną refleksję inspirowaną życiem i myślą św. Jana Pawła II nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata.
„To nie jest ośrodek skoncentrowany wyłącznie na badaniach historycznych. My chcemy myśleć wraz z Janem Pawłem II” – mówi dr Dariusz Karłowicz, jeden z inicjatorów powołania Instytutu, obecnie jego dyrektor programowy. “Nie przez przypadek Instytut jest częścią wydziału filozofii. Realizowane w tym miejscu studia, wykłady i projekty mają na celu próbę współmyślenia z Janem Pawłem II o najistotniejszych kwestiach kultury duchowej, a więc m.in.: o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie, czy kryzysie duchowym Europy i rozmaitych problemach chrześcijaństwa” – dodaje Karłowicz.
Po pięciu latach od powstania, Instytut jest prężnie działającym międzynarodowym ośrodkiem akademicko-naukowym, który we współpracy z licznymi partnerami, realizuje ambitne projekty naukowe, kulturalne i wydawnicze, m. in.:
• elitarne, interdyscyplinarne, podyplomowe studia w języku angielskim, JP2 Studies, poświęcone postaci i dziedzictwu Jana Pawła II;
• prestiżowe wykłady otwarte: JP2 Lectures z udziałem intelektualistów światowego formatu, którzy w dialogu z myślą św. Jana Pawła II podejmują refleksję nad kluczowymi wyzwaniami naszych czasów.
• międzynarodowe konferencje (m. in.: „Miłosierdzie Boże w teologicznej refleksji i praktyce”, „Wolność religijna, wojna sprawiedliwa i suwerenność narodów w ujęciu Pawła Włodkowica”, „Wiara i rozum w świetle myśli Jana Pawła II”, „Kościół i kultura”, „Błogosławiona Rodzina Ulmów – Męczennicy wojny”);
• książki w języku polskim i angielskim;
• wystawy i spektakle teatralne;
• stypendia dla studentów i intelektualistów;
• projekt „Namalować katolicyzm od nowa”, przez który Instytut aktywnie działa na rzecz ożywienia współczesnego malarstwa sakralnego.
Wydarzenia Instytutu, w tym JP2 Lectures, konferencje, debaty i inne wykłady są dostępne dla każdego na platformie YouTube Teologii Politycznej i Angelicum.
„Coraz wyraźniej widać, że Instytut stał się jednym z najciekawszych w Europie miejsc refleksji nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego świata i Kościoła w kontekście myśli i nauczania św. Jana Pawła II” – stwierdza prof. Michał Paluch OP, były rektor Angelicum.
Od czasu powstania, Instytut zaprosił do współpracy wybitnych uczonych z całego świata, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Są to filozofowie tej miary co Rémi Brague, Chantal Delsol, John Finnis, Jean-Luc Marion, Vittorio Possenti, Richard Swinburne; teologowie jak John Cavadini, François Daguet OP, John Milbank, abp Rowan Williams, teoretycy nauki społecznej jak Helen Alford OP czy Francis Hittinger, badacze pontyfikatu jak George Weigel, oraz myśliciele z innych dziedzin jak choćby lord John Alderdice, Alistair Dutton, Carl A. Anderson, kard. Gianfranco Ravasi, Andrea Riccardi, Massimiliano Signifredi czy Joseph Weiler. W tym gronie nie brakuje wybitnych polskich intelektualistów i naukowców, wśród nich są Cezary Binkiewicz OP, Marek Cichocki, ks. Andrzej Dobrzyński, Dariusz Gawin, Michał Gierycz, Mirosława Grabowska, śp. Stanisław Grygiel, Jarosław Kupczak OP, Michał Paluch OP, Ewa Thompson, Mateusz Werner, Krzysztof Zanussi.
Doświadczenia studentów JP2 Studies
„Najbardziej podobał mi się moduł poświęcony solidarności. To, czego się tutaj nauczyłam, zabiorę ze sobą w przyszłość. Już teraz, to doświadczenie, dało mi wiele do myślenia nad moją dalszą drogą” – powiedziała Sinead Gaffney z Irlandii, uczestniczka JP2 Studies.
„Pamiętam jak na początku roku akademickiego usłyszeliśmy, że JP2 Studies to niepowtarzalna okazja w życiu, z której warto czerpać pełnymi garściami. Początkowo wydawało mi się to przesadą – nie wiedziałem jeszcze, czego się spodziewać. Teraz przyznaję, że to prawda. To doświadczenie zmieniło moje życie i dziękuję wszystkim osobom, które to umożliwiły i przyczyniły się do utworzenia tych studiów” – mówił Zachary Calleja z Malty, student JP2 Studies.
Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:
https://angelicum.it/st-john-paul-ii-institute-of-culture/
https://teologiapolityczna.pl/instytutjp2
Kontakt dla mediów: Karolina Niezgodzka, tel. 609 020 421, karolina.niezgodzka@mikolaj.org.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.