Drukuj Powrót do artykułu

Młodzi do Madrytu

20 lipca 2011 | 00:23 | Oprac. ms (KAI) Ⓒ Ⓟ

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, gdzie spodziewanych jest ponad 400 tys. młodych ludzi z całego świata, w tym 10 tys. Polaków.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 16-24 sierpnia.

Włochy, Hiszpania i Francja znajdują się na czele listy państw, z których przyjedzie najwięcej uczestników XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Kolejne miejsca zajmują: Stany Zjednoczone, Niemcy, Brazylia, Portugalia, Meksyk, Polska i Argentyna. Łącznie zapisało się 414 tys. młodych ze 182 państw.

Z Afryki najwięcej uczestników przyjedzie z RPA i Nigerii, z Azji – z Filipin, a z Oceanii – z Australii. Spodziewanych jest 799 młodych ludzi z Ziemi Świętej: 535 z Jordanii, 44 z Izraela, 173 z Autonomii Palestyńskiej i 47 z Cypru.

W ŚDM udział weźmie ponad 25 tys. kapłanów, seminarzystów i osób konsekrowanych, w tym 744 biskupów z całego świata.

Już za kilkanaście dni do Madrytu wyruszy grupa 1200 polskich wolontariuszy, którzy, wraz z rówieśnikami z innych krajów, na miejscu będą pomagać w organizacji spotkania. Do Hiszpanii pojedzie także 14 polskich biskupów, z których 7 wygłosi podczas ŚDM specjalne katechezy. Większość polskich grup wyjeżdżających do Hiszpanii jest już skompletowana. Opiekunowie, wśród których są księża, siostry i bracia zakonni, a także osoby świeckie – animatorzy i młodzi zaangażowani we wspólnotach, dopełniają ostatnich formalnych kwestii, aby dobrze przygotować grupy do wyjazdu i uczestnictwa w ŚDM.

Ważne, by każda grupa z Polski została prawidłowo zarejestrowana w systemie zgłoszeń do Komitetu Organizacyjnego w Madrycie, jak również do Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, wykupiła odpowiedni pakiet pielgrzyma i ubezpieczenie dla wszystkich uczestników – podkreśla pracownik Biura, Grzegorz Pindelski. Dodaje, że opłaty za uczestnictwo w ŚDM pozwolą organizatorom na pokrycie kosztów związanych z dużym logistycznym przygotowaniem spotkania w hiszpańskiej stolicy.

Niektórzy pielgrzymi z Polski już wyruszyli w drogę do Madrytu. Wśród nich są Darwin i Jacek z Krakowa, którzy pieszo wędrują Drogą św. Jakuba z Lizbony do Santiago de Compostela, przemierzając setki kilometrów, by następnie 15 sierpnia dojechać z sanktuarium w Santiago do Madrytu na spotkanie z papieżem.

Pozostało jeszcze kilkadziesiąt wolnych miejsc w grupach, które zarejestrowane są na ŚDM z różnych polskich miast. Szczegółowe informacje wraz z listą takich grup zamieszczone są w tzw. „Banku wolnych miejsc” na stronie Krajowego Biura ŚDM (www.madryt2011.pl). Chętna młodzież może dołączyć do jednej ze zgłoszonych grup.

Hiszpański Komitet Organizacyjny zaprasza młodych, aby dołączyli do grona fanów Światowych Dni Młodzieży na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Tuenti, Flickr czy YouTube. Akcja pod nazwą „milion fanów” ma zachęcić tych wszystkich, którzy chcą śledzić na bieżąco informacje z przygotowań do ŚDM, a także poznać innych rówieśników, którzy przybędą do Madrytu jako pielgrzymi.

Specjalne zakładki na tych portalach administrowane są przez wolontariuszy w ponad 20 językach i służą pomocą w szybkim odnalezieniu materiałów promocyjnych związanych z sierpniowym spotkaniem młodych. Poprzez specjalne aplikacje będzie można również oglądać na żywo główne wydarzenia w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Organizatorzy na czas ostatnich 30 dni przygotowań proszą o szczególną formę modlitwy za całe dzieło ŚDM oraz tych, którzy pracują na rzecz madryckiego spotkania z Ojcem Świętym.

Polskie Biuro ŚDM zachęca, aby dołączyć do tzw. strefy modlitwy i ofiarować jedną z form modlitwy za ŚDM.

Wszelkie informacje o tej akcji, aktualności związane z przygotowaniami oraz linki do blogów i stron, które wyjeżdżają do Madrytu można znaleźć na portalu www.madryt2011.pl.

Światowe Dni Młodzieży są przeżyciem, które zmienia całe życie – potwierdzają młodzi ludzie, przed spotkaniem młodzieży z Benedyktem XVI w Madrycie.

Ponad 90 proc. uważa, że ŚDM jest okazją, by zdobyć nowe doświadczenia, szerzyć naukę Jezusa Chrystusa i wyrazić swoje zaangażowania w życie Kościoła. Miesiąc przed 26. Światowym Dniem Młodzieży, który od 16 do 21 sierpnia odbędzie się w Madrycie, Hiszpański Komitet Organizacyjny opublikował wyniki badań przeprowadzonych wśród młodych ludzi, którzy śledzą w internecie wiadomości związane z tym wydarzeniem. Ośrodek Analiz Demoskopijnych (GAD) dokonał analizy 1,8 tys. ankiet, przesłanych do młodych z całego świata, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.

Wynika z nich, że dziewięciu na dziesięciu badanych uważa, iż Światowy Dzień Młodzieży jest „przeżyciem, które zmienia życie”. Wśród celów uczestnictwa w spotkaniu papieża z młodzieżą świata badani wymieniali: możliwość zdobycia nowego doświadczenia (93 proc.), szerzenie nauki Jezusa Chrystusa (92 proc.), wyrażenie swojego zaangażowania w życie Kościoła (90 proc.) i wyzbycie się swoich duchowych trosk i niepokojów. Młodzi przybywają na ŚDM również po to, aby poznać nowych ludzi (87 proc.) i przebywać wśród tych, którzy myślą podobnie jak oni sami (88 proc.).

Jeden na czterech ankietowanych uczestniczył już we wcześniejszych obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Ponad połowa obecna była w Kolonii (61 proc.), a 44 proc. w Sydney. Niemal wszyscy młodzi ludzie (98 proc.), którzy już wcześniej uczestniczyli w ŚDM w roku 2005 i 2008, ocenią to wydarzenie jako niezwykle pozytywne doświadczenie (80 proc. – bardzo pozytywnie i 18 proc. pozytywnie).

Do stolicy Hiszpanii ma się udać m.in. ponad 4 tys. młodych z Chile. Podczas uroczystościposłania przewodniczący episkopatu tego kraju abp Ricardo Ezzati Andrello zachęcił ich, by przeżyli ten czas jako osobiste spotkanie z Jezusem. Przywołał apel Benedykta XVI do młodych z Chile, aby „nie poddawali się trudnościom i byli radosnymi świadkami wiary w Boga i ludzi, dzieląc się nią z innymi”.

Do stolicy Hiszpanii wybiera się też około tysiąca młodych Libańczyków. Jak powiedział w wywiadzie dla agencji SIR jeden z nich, 27-letni Ribel Elias, dla niego i wielu jego rówieśników „ŚDM to okazja do modlitwy, do poznania nowego kraju, innych kultur, nawiązania nowych znajomości, a przede wszystkim głoszenia miłości Boga w różnych językach”.

Agencja ta informuje również, że do Madrytu chce się też udać ponad 300 młodych z dalekiej Australii.

Inna atmosfera towarzyszy natomiast przygotowaniom do ŚDM w Birmie. Tam biskupi zakazali czterem z 16 diecezji posyłania swych przedstawicieli na sierpniowe spotkanie z Papieżem. Powodem jest obawa przed wykorzystaniem tego wydarzenia jako okazji do ucieczki z kraju. Taka sytuacja miała miejsce podczas poprzedniego spotkania młodych w Sydney, gdy pewni Birmańczycy zostali w Australii, ubiegając się o azyl polityczny. Decyzję biskupów ze smutkiem przyjęła nie tylko młodzież, ale też jej duszpasterze.

Młodzi niepełnosprawni i chorzy na AIDS znajda się wśród osób niosących krzyż podczas Drogi Krzyżowej, jaka przejdzie ulicami Madrytu w ramach XXVI Światowego Dnia Młodzieży – zapowiedział prał. Eric Jacquinet, kierujący Sekcją Młodzieżową Papieskiej Rady ds. Świeckich. Nabożeństwo zostanie odprawione 19 sierpnia.

Francuski duchowny ujawnił, że na ŚDM przyjedzie m.in. 900 młodych Chińczyków z Hongkongu, 2000 Rosjan, 300 Japończyków. Przybędzie także 2000 pielgrzymów z krajów arabskich, których przedstawiciele również wezmą czynny udział w Drodze Krzyżowej.

Krzyż będzie bowiem niesiony przez przedstawicieli stref konfliktów, takich jak Ziemia Święta i Irak, oraz tych krajów, w których nastąpiły wielkie katastrofy naturalne, jak Japonia i Haiti. Chodzi o pokazanie, że Jezus jest „bliski ich cierpieniom”, a także drogi „przejścia ze śmierci do życia” – wyjaśnił ks. Jacquinet.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży, po dwóch latach pielgrzymowania po Hiszpanii, wrócił 18 lipca do Madrytu. Benedykt XVI przekazał go hiszpańskiej delegacji w Niedzielę Palmową 2009 r. Uroczystemu czuwaniu modlitewnemu przewodniczył wczoraj wieczorem w katedrze Almudena kard. Antonio María Rouco Varela.

„Krzyż wrócił znowu do Madrytu, kiedy pozostaje dokładnie 30 dni, aby Ojciec Święty wylądował na Barajas i przewodniczył głównym aktom Światowego Dnia Młodzieży” – powiedział w homilii kard. Rouco Varela.

Przez najbliższe dni krzyż odwiedzi wszystkie dekanaty archidiecezji madryckiej.

Grupa uczestników ŚDM przejdzie razem z Benedyktem XVI przez Puerta de Alcalà 18 sierpnia. Ponadto podczas czuwania modlitewnego na lotnisku Cuatro Vientos, 20 sierpnia, papież odpowie w swoim przemówieniu na 4-5 pytań młodzieży – zapowiedział duchowny.

Gwiazdy futbolu zagrają mecz na zakończenie XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Dochód z niego pomoże pokryć koszty organizacji spotkania, a także wesprze „projekt solidarności” realizowany wspólnie z fundacją klubu Atlético Madryt.

Mecz zostanie rozegrany 21 sierpnia o godz. 21.00 na stadionie im. Vicente Calderóna w stolicy Hiszpanii. Spotkają się gwiazdy hiszpańskiej piłki, takie jak Emilio Butragueño i Fernando Hierro, z reprezentacją reszty świata, w której zagrają m.in. Davor Šuker i Christo Stoiczkow. Ekipa gospodarzy wystąpi w czerwonych koszulkach, a gości – w białych.

Ponadto 10 młodych uczestników ŚDM wykona pokazowe rzuty karne. Zostaną oni wybrani spośród grup, które kupią najwięcej biletów. Można je nabywać za pośrednictwem strony internetowej www.servicaixa.com w sekcji „Deportes”.

Dla tych którzy nie mogą pojechać do Madrytu wyszło z propozycją Biuro ds. Komunikacji Społecznej Episkopatu USA. Chodzi o wirtualną pielgrzymkę na XXVI Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie.

W tym celu przygotowano specjalną aplikację dla użytkowników portalu społecznościowego Facebook (http:// www.facebook.com/pages/Virtual-World-Youth-Day/155152027881863), do której dołączyło już niemal tysiąc osób. Zobacz stronę ŚDM na Facbook »

Dla tych zaś, którzy nie mają na nim swojego profilu otwarto specjalną stronę internetową (http://www.virtualworldyouthday.org/), na której jednak trzeba będzie stworzyć swój awatar, aby mieć dostęp do jej zawartości.

Wirtualni pielgrzymi będą mogli na bieżąco oglądać transmisje wideo z Madrytu, a także ładować zdjęcia i filmy. Ponadto na mapach Google’a będą pojawiać się fotografie uczestników ŚDM i miejsc w stolicy Hiszpanii. Osoby, które pojadą do Madrytu, będą mogły wysyłać wiadomości do umieszczenia na stronie.

Gdzie mogą odbyć się następne ŚDM?

Być może będzie to Łotwa. Zdaniem abp. Zbigniewa Stankiewicza, jest to bardzo prawdopodobne. Metropolita Rygi rozmawiał już wstępnie na ten temat tak w Watykanie, jak i z przedstawicielami Kościołów lokalnych Europy Wschodniej.

– Kilka miesięcy temu zrodził się pomysł zorganizowania Światowego Dnia Młodzieży w Rydze. Prezydent podszedł do tego entuzjastycznie, premier oraz mer Rygi również. Jednak Łotwa sama nie podoła temu. To byłoby możliwe przy współpracy regionalnej łącznie z Litwą, Estonią, Polską, Białorusią i może zachodnią częścią Rosji. To by była szansa na współpracę regionalną, bo dotychczas nie miałem informacji, że którekolwiek ze Światowych Dni Młodzieży były organizowane wspólnie przez kilka krajów. Po pierwsze byłaby to możliwość poruszenia naszego środowiska postsowieckiego, bo na tych terenach takiej inicjatywy nie było, po drugie – wyrwania z izolacji naszych poszczególnych krajów – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Stankiewicz.

Ujawnił, że przymierzał się do organizacji ŚDM w 2017 r. – Ale słyszałem, że następny dzień młodzieży odbędzie się nie za trzy, ale za dwa lata. Dlatego jest możliwe, że będzie to rok 2015 – dodał hierarcha.

Próbą generalną przed organizacją Światowego Dnia Młodzieży może być, zdaniem abp Stankiewicza, doroczne Europejskie Spotkanie Młodych. Hierarcha ma zamiar zaprosić do Rygi ekumeniczną Wspólnotę z Taizé i przedstawić kandydaturę stolicy Łotwy na kolejne miejsce europejskiej „Pielgrzymki zaufania przez ziemię”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.