Drukuj Powrót do artykułu

Młodzież powitała Benedykta XVI

18 sierpnia 2011 | 23:17 | ju. Ⓒ Ⓟ

Na placu Cibeles w Madrycie odbyła się ceremonia powitania Benedykta XVI przez młodych uczestniczących w 26. Światowym Dniu Młodzieży. Ojciec Święty wezwał zgromadzonych, by budowali swoje życie na Chrystusie. Ukażą wtedy „realną alternatywę” swoim rówieśnikom, którzy zagubili się w życiu, którzy zadowalają się nadążaniem za porywami mody lub uciekają się do własnych opinii, zamiast szukać prawdy. Młodzież czekała na przyjazd papieża na placu Cibeles i na okolicznych ulicach już od godz. 14.00.

Zobacz pełną relację z ceremonii powitania Benedykta XVI:

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Młodzież powitała Benedykta XVI

18 sierpnia 2011 | 21:58 | rł (KAI Madryt), st, pb / ms Ⓒ Ⓟ

Na placu Cibeles w Madrycie odbyła się ceremonia powitania Benedykta XVI przez młodych uczestniczących w 26. Światowym Dniu Młodzieży.

Ojciec Święty wezwał zgromadzonych, by budowali swoje życie na Chrystusie. Ukażą wtedy „realną alternatywę” swoim rówieśnikom, którzy zagubili się w życiu, którzy zadowalają się nadążaniem za porywami mody lub uciekają się do własnych opinii, zamiast szukać prawdy. Młodzież czekała na przyjazd papieża na placu Cibeles i na okolicznych ulicach już od godz. 14.00. Z racji wysokich temperatur straż pożarna polewała pielgrzymów wodą, by pomóc im przetrwać godziny oczekiwania. Przed rozpoczęciem wieczornej uroczystości pielgrzymi uczyli się hymnu 26. ŚDM oraz poznawali życiorysy patronów spotkania. Jest ich aż 10: św. Izydor Oracz i jego żona María de la Cabeza, św. Teresa z Awili, św. Ignacy Loyola, św. Franciszek Ksawery, św. Jan od Krzyża, św. Jan z Awili, św. Róża z Limy, św. Rafael Arnáiz i bł. Jan Paweł II.

Gdy Benedykt XVI zbliżał się do placu Cibeles na spotkanie wyszli mu muzycy z grupy studenckiej Tuna, wykonując tradycyjne hiszpańskie pieśni, zaś w niebo wypuszczono papierowe lampiony w kształcie gołębi pokoju. Młodzi, wraz z 800- osobowym chórem, zaśpiewali hymn ŚDM „Mocni w wierze” oraz pieśń „Jesus Christ, you are my life”.

Papież zamiast zatrzymać się na placu objechał go dookoła, by pozdrowić wiwatujących młodych, a następnie skierował się w boczne ulice m.in. na Gran Via, by następnie powrócić na plac Cibeles. Na ołtarzu, usytuowanym przed budynkiem władz miasta, znalazło się wielu młodych ludzi. Z niektórymi z nich papież przywitał się. Ołtarz został wyposażony w specjalną instalację zraszaczy, dzięki której łatwiej znieść panujący w Madrycie upał.

Ceremonię rozpoczął arcybiskup Madrytu, kard. Antonio María Rouco Varela, który skierował do Benedykta XVI słowa powitania. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii powiedział, że młodzież przybyła do Madrytu ze wszystkich zakątków świata, aby przeżyć spotkanie z papieżem, jako dzieci oraz bracia i siostry tego samego Kościoła. „Utożsamili się z tym wielkim planem, z tym celem duchowym i apostolskim, które postawił przed nimi Ojciec i Pasterz Kościoła Powszechnego: aby ustanowili i budowali swoje życie w Chrystusie, aby trwali silni w wierze, w wierze w Jezusa Chrystusa, ich Brata, Przyjaciela, Pana i Zbawiciela” – powiedział kard. Rouco.

Hierarcha zauważył, że Następca św. Piotra, przybył na to zgromadzenie, aby umocnić młodych w wierze, która otwiera ich serca na łaskę i miłość Jezusa Chrystusa, która jest w stanie odmienić ich życie na zawsze i napełnić ich radością, zdolną do przekształcenia nie tylko ich własnego życie, ale także życia ich rodzin i stron rodzinnych. „Papież wzywa ich, aby byli «świadkami radości» i nimi właśnie będą” – mówił metropolita Madrytu.

Zauważył, że wizyta Benedykta XVI ma wyjątkową wartość. „Wraz z Tobą przybywa «Młody Kościół» w towarzystwie swych biskupów diecezjalnych, kapłanów i osób konsekrowanych w liczbie reprezentatywnej dla prawdziwie powszechnego Kościoła «katolickiego». Przybywa Chrystus zmartwychwstały!” – powiedział kard. Rouco.

Zauważył również, że wraz z Kościołem Hiszpanii, papieża wita także społeczeństwo i władze Hiszpanii oraz, co najistotniejsze, ogromna większość Hiszpanów. „Witaj, drogi Ojcze Święty! Dziękujemy z głębi naszych serc. Madryt i cała Hiszpania, Kościół i całe społeczeństwo, witają Cię bramami swych domów i swymi, szeroko otwartymi sercami!” – podkreślił przewodniczący hiszpańskiego episkopatu.

Następnie do papieża podeszło pięcioro młodych ludzi reprezentujących pięć kontynentów, by powitać go w Madrycie. Jako pierwsza, w imieniu młodzieży europejskiej, w języku polskim, głos zabrała Joanna Milewska, 20-letnia wolontariuszka ŚDM z Warszawy. Ubrana w strój krakowski, specjalnie przywieziony z Polski oraz trzymając w rękach chleb i sól powiedziała: „Ojcze Święty, w swojej książce «Jezus z Nazaretu» uczysz nas, że spożywanie chleba i soli we wspólnocie służy pogłębianiu wzajemnych więzi. My młodzi, którzy przybyliśmy tutaj z całej Europy, od Koła Podbiegunowego, aż po wybrzeża Morza Śródziemnego, pragniemy być jak najpełniej zjednoczeni z Tobą”. Po czym podeszła do Benedykta XVI i wręczyła mu przyniesione dary.

W rozmowie z KAI Joanna Milewska podkreśliła, że jest bardzo dumna, iż mogła reprezentować Polskę i cały kontynent europejski. Przyznała jednocześnie, że bardzo denerwowała się spotkaniem z papieżem. Podchodząc do Benedykta XVI, w języku niemieckim, zwróciła się do papieża z prośbą. Nie zdradziła jednak o co prosiła.

Do papieża zwrócili się również inni przedstawiciele kontynentów. „Witaj, Ojcze Święty. Przynoszę ten dar w imieniu wszystkich ludów Afryki, banany i kawę” – powiedział młody Afrykańczyk. „Ten dar ryżu wyraża radość ludzi ogromnego kontynentu azjatyckiego, kiedy przyjmuje umiłowanego ojca. Tutaj znajdziesz młodzież, która mieszka na stepach kontynentalnych Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także na wyspach i półwyspach całego Pacyfiku” – mówiła E In z Korei.

„Witaj w Madrycie, Ojcze Święty. To poncho oznacza przyjaźń i radość, jaka cechuje narody amerykańskie. Przyszliśmy słuchać twojego słowa i zanieść do nowego świata orędzie krzyża młodzieży” – tymi słowami zwrócił się do Benedykta XVI Jester z Hondurasu. Papież przyjął od młodego człowieka piękne sombrero, które następnie na chwilę założył na głowę. Na zakończenie młoda Japonka, która ofiarowała Ojcu Świętemu girlandę z kwiatów, powiedziała jest to prezent od narodów Azji. Również i ten dar papież na chwilę założył.

Dwójka młodych ludzi przedstawiła Benedyktowi XVI obecną na spotkaniu młodzież podkreślając, że należy ona do wielu ruchów i stowarzyszeń lub organizacji młodzieżowych. „To zgromadzenie młodych, którzy przybyli na twoje wołanie, aby wziąć udział w Światowym Dniu Młodzieży, młodzi z pięciu kontynentów, którzy mówią różnymi językami, których dzielą różne kultury ale łączy ich pragnienie, aby znaleźć absolutną prawdę, miłość prawdziwą. Nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II na Tor Vergata nazwał nas stróżami poranka. Dzisiaj wszyscy, którzy jesteśmy tutaj, młodzież Kościoła, zgromadzeni w Madrycie, chcielibyśmy posłuchać Twojego słowa, Ojcze Święty” – mówiła młoda dziewczyna.

Ze słowami powitania zwrócił się do młodych także Benedykt XVI. Papież dziękował za wspaniałe przyjęcie chwaląc jednocześnie młodych ludzi, za to, że chcą oprzeć swoje życie na Chrystusie. Przemawiając w siedmiu językach Ojciec Święty zauważył, że młodzież przywiozła do Madrytu pytania, na które poszukuje odpowiedzi. „Zawsze dobrze jest poszukiwać. Szukajcie nade wszystko Prawdy, która nie jest ideą, ideologią czy sloganem, ale Osobą, Chrystusem, Bogiem” – powiedział papież.

Po portugalsku prosił ludzi młodych, aby pozwolili słowu Bożemu przenikać i zapuścić korzenie w ich sercach. – Na nim budujcie swoje życie. Mocni w wierze będziecie ogniwem wielkiego łańcucha wiernych. Nie można wierzyć, bez pomocy wiary innych, a poprzez swoją wiarę przyczyniam się także, by pomóc innym w wierze. Kościół was potrzebuje, a wy potrzebujecie Kościoła – przekonywał Ojciec Święty.

Nie zabrakło także pozdrowień po polsku: „Pozdrawiam młodzież z Polski, rodaków błogosławionego Jana Pawła II, inicjatora Światowych Dni Młodzieży. Cieszę się waszą obecnością tu w Madrycie! Życzę wam dobrych dni, dni modlitwy i umocnienia więzi z Jezusem. Niech Boży Duch was prowadzi” – powiedział Benedykt XVI.

Ceremonia powitania miała charakter liturgii Słowa Bożego. Diakon, w asyście młodych niosących świeczniki, palmy i gałązki oliwne symbolizujące pokój, wniósł procesyjnie ewangeliarz. Po angielsku odczytano fragment Ewangelii wg św. Mateusza mówiący o domu zbudowanym na skale.

W przemówieniu Benedykt XVI wskazał, że „słowa Jezusa powinny dotrzeć do serca, zakorzenić się w nim i kształtować całe życie. Bez tego pozostają puste i stają się krótkotrwałe”. Wyjaśnił, że Jezus „naucza nie tego, czego się nauczył od innych, ale tego kim On sam jest – jedynym, który naprawdę zna drogę człowieka do Boga, gdyż On sam otworzył ją dla nas, stworzył, abyśmy mogli osiągnąć autentyczne życie, to, które zawsze jest warte przeżycia, we wszystkich okolicznościach i którego nie może zniszczyć nawet śmierć”.

Zachęcił młodych do skorzystania z ŚDM, „aby lepiej poznać Chrystusa” i aby mieć pewność, że jeśli są zakorzenieni w Nim, to ich „entuzjazm i radość, pragnienie przekraczania przeciętności, osiągnięcia tego, co najdoskonalsze, aż do Boga, mają zawsze pewną przyszłość”. – Jeżeli będziecie budowali na litej skale, to nie tylko wasze życie będzie mocne i stabilne, ale przyczyni się ono także do rzucenia światła Chrystusa na waszych rówieśników i całą ludzkość, ukazując realną alternatywę dla wielu ludzi, którzy zagubili się w życiu, ponieważ fundamenty ich istnienia były niespójne; dla wielu, którzy zadowalają się nadążaniem za porywami mody, uciekają się do bezpośredniej korzyści, zapominając o prawdziwej sprawiedliwości, lub uciekają się do własnych opinii, zamiast szukać prawdy bez przymiotników – tłumaczył Ojciec Święty.

Zachęcił młodych ludzi, by byli rozważni i mądrzy, by budowali swoje życie „na solidnej podstawie”, jaką jest Chrystus. – Ta mądrość i roztropność pokieruje waszymi krokami, nie będziecie niczego się lękać, a w waszych sercach zapanuje pokój. Będziecie wówczas błogosławieni, szczęśliwi, a wasza radość będzie zarażać innych – zapewnił papież.

Zawierzył owoce XXVI Światowego Dnia Młodzieży Najświętszej Maryi Pannie, która powiedziała „tak” woli Bożej. – Módlmy się, aby nasze dzisiejsze „tak” dla Chrystusa było także bezwarunkowym „tak” dla Jego przyjaźni pod koniec tego Dnia i przez całe nasze życie – powiedział na zakończenie Benedykt XVI.

Po papieskim przemówieniu nastąpiła modlitwa wiernych, którą młodzi odczytali po francusku, w języku suahili, po hiszpańsku, po arabsku i po włosku. Modlono się m.in. „za wszystkich młodych, którzy jeszcze nie wierzą w Chrystusa, aby przez dar wiary oraz wspólnotę Kościoła odkryli, że tylko w Nim jest zbawienie uwalniające nas z grzechów oraz droga, co wiedzie do życia wiecznego”.

Nie zabrakło także wezwania za wszystkich prześladowanych z powodu Ewangelii, za ubogich i pozostających na marginesie życia, za cierpiących głód i pragnienie, za pozbawionych domu i pracy, za zniewolonych w jakikolwiek sposób, za starszych, chorych i samotnych, aby zawsze blisko siebie mieli świadków miłości Chrystusa, która łagodzi ból i napełnia nadzieją.

W ostatnim wezwaniu proszono za wszystkie kraje świata, reprezentowane przez młodych obecnych w Madrycie, aby zawsze żyły we wzajemnej zgodzie i pokoju, respektując prawa człowieka i kierując się sprawiedliwością, prawdą i braterską miłością.

Modlitwę „Ojcze nasz” młodzi odśpiewali po łacinie, po czym papież odmówił modlitwę kończącą i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego. Chór natomiast odśpiewał pieśń „Salve Regina” i znane „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Fryderyka Händla.

W czasie całego spotkania młodzi klaskali i wznosili okrzyki na cześć papieża. Powiewali licznymi flagami swoich państw. Dostrzec można było ogromną liczbę flag hiszpańskich i młodych z tego kraju, ubranych w żółte koszulki ŚDM.

Po zakończeniu uroczystości Benedykt XVI wsiadł do papamobile i udał się w kierunku nuncjatury apostolskiej w Madrycie. Na ulicach stały tysiące młodych, którzy w sposób niezwykle entuzjastyczny witali papieża na całej trasie przejazdu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.