Modlitwa przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń
07 czerwca 2025 | 22:35 | xrb | Katowice Ⓒ Ⓟ
W wigilię Zesłania Ducha Świętego w katowickiej katedrze zgromadzili się przedstawiciele ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających na terenie archidiecezji katowickiej. Mszy św. przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii zwrócił uwagę na macierzyński wymiar Kościoła.
Bp Wodarczyk wspominał historię ks. Franciszka Blachnickiego, który przed laty, w trakcie czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego, „uczynił przedziwny znak wobec zgromadzonych na modlitwie oazowiczów”. – Kiedy został odczytany fragment o strumieniach żywej wody, ojciec Franciszek Blachnicki wziął wielki dzban wody i ku zaskoczeniu wszystkich ten cały dzban wody wylał na ołtarz. Ten gest był niecodzienny. Ten, który mi to opowiadał, zaznaczył, że zarówno ten gest, jak i cała późniejsza homilia, katecheza sługi Bożego pozwoliła mu po raz pierwszy, ale już potem na całe dalsze życie, zrozumieć jak wielka jest hojność Boga przychodzącego w Duchu Świętym – mówił.
Bp Wodarczyk zauważył, że Duch Święty „przekształca nas w Kościół, który staje się łonem miłosierdzia”.– Myślę, że wszyscy musimy pragnąć, aby rozpoznać Kościół, w którym dzięki rzece Ducha Świętego ciągle jest więcej miłosierdzia, przez to też więcej dobroci, czułości, którym tak bardzo nam potrzeba – podkreślił.
W homilii mówił także o macierzyńskim wymiarze Kościoła. – Duch Święty przychodzi, byśmy w Kościele poczuli się jak w domu, w domu matczynym, gdzie zawsze jesteśmy mile widziani. Gdzie zawsze możemy powrócić utrudzeni wysiłkiem ewangelizacji, przemieniania świata, tym świeckim wymiarem życia, który na co dzień realizujecie w różnych swoich zadaniach i misjach. W rzeczywistości Kościoła nabieracie siły, abyście w tym domu matczynym czuli się akceptowani, wysłuchani, dobrze zrozumiani, wspomożeni w uczynieniu kroku naprzód ku królestwu Bożemu. Kościół nas przyjmuje w Duchu Świętym tak jak potrafi to uczynić kochająca matka – zaznaczył.
Kaznodzieja nawiązał do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który „obok Biblii powinien być podstawową lekturą każdego członka, uczestnika ruchu, wspólnoty i stowarzyszenia katolickiego”. Podkreślił, że wydany przed ponad 30 laty dokument jasno wskazuje, że miejscem poznania Ducha Świętego jest Kościół. Jego poznanie dokonuje się w: czytaniu natchnionych Pism; w Tradycji, której zawsze aktualnymi świadkami są ojcowie Kościoła; w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła; w liturgii sakramentalnej, w której przez swoje słowa i symbole Duch Święty prowadzi do komunii z Chrystusem; w modlitwie, w której; w charyzmatach i urzędach, które budują Kościół; w znakach życia apostolskiego i misyjnego, a także w świadectwie świętych (por. KKK 688).
Kończąc przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1981 roku. – [Papież] odważył się zawołać: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. I dodał wtedy słowa, które zaczęły wielką interwencję Boga. Dodał słowa: „tej ziemi”. Wpatrzeni w jego przykład i my tę modlitwę chciejmy dzisiaj wspólnie wypowiedzieć modląc się, by Duch nas odnowił, abyśmy wyszli z tej katedry jak apostołowie z wieczernika przed blisko dwoma tysiącami lat: przemienieni, umocnieni, z odwagą głoszący, że Jezus żyje, i że nic ważniejszego już w dziejach świata się nie wydarzy. Każdy ma tę szansę i łaskę, aby w Niego uwierzyć i w Nim zyskać zbawienie – zaakcentował.
Na zakończenie Mszy św. bp Adam pobłogosławił eulogie – chleb, który uczestnicy liturgii zabrali, by rozdać spotkanym przez siebie ludziom. W Kościele starożytnym roznoszono go katechumenom, penitentom lub chorym, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.