Drukuj Powrót do artykułu

Modlitwy, refleksje, kwesty – Wszystkich Świętych w Polsce

02 listopada 2007 | 10:05 | awo, im, ju, it, bg, zas, ju, apis, gk, rk, xał, jg/ tk//mam Ⓒ Ⓟ

W całym kraju obchodzono w czwartek dzień Wszystkich Świętych. Modlitwom w intencji zmarłych towarzyszyły kwesty na renowację najważniejszych polskich nekropolii i cennych nagrobków.

Wierni gromadzili się w kościołach, na cmentarzach i innych miejscach – m.in. na symbolicznych cmentarzach w Tatrach. Podczas modlitw duchowni przypominali, że każdy chrześcijanin powołany jest do świętości zaś wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca.

Prymas wspomina poległych za ojczyznę
Niewinne pomordowanych podczas rzezi na warszawskiej Pradze, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz zamordowanych oficerów w Katyniu wspominał kard. Józef Glemp podczas Mszy św. w kaplicy domu pogrzebowego na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.
Kardynał przypomniał, że ludzie na każdej szerokości geograficznej, każdej rasy i wykształcenia wierzą w istnienie życia po śmierci. Zaznaczył, że mówili nam o tym także prorocy oraz Jezus Chrystus, który dla potwierdzenia głoszonej przez siebie prawdy złożył własne życie i zmartwychwstał.

Abp Nycz: Jan Paweł II jest wśród świętych
Do modlitwy o rychłą beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II wezwał abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach. Przypominając, że dokładnie 61 lat temu Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie metropolita warszawski powiedział, iż „wiara podpowiada”, że jest on już w gronie świętych.
W dzień Wszystkich Świętych rozpoczął on swoją drogę do świętości. Wiemy jak była ona owocna i piękna, a dla nas wszystkich przykładem – wspominał Jana Pawła II abp Nycz. Jego zdaniem, właśnie dlatego warto pamiętać o jego przykładzie „byśmy odwzorowali w sobie naszą drogę świętości”.

Abp Gądecki: Kościół nie potrzebuje reformatorów lecz świętych
Przed próbami reformowania Kościoła i naprawiania jego błędów ziemskimi środkami przestrzegł wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.
„W Kościele nie da się nic zreformować zwykłymi środkami. Kto by zmierzał reformować Kościół tymi samymi środkami, co społeczeństwa doczesne, poniesie nie tylko klęskę, ale i nieomylnie znajdzie się poza Kościołem” – mówił metropolita poznański.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu, „reformuje się Kościół tylko wtedy, kiedy się za Kościół cierpi” i „reformuje się błędy Kościoła, mnożąc przykłady najbardziej heroicznych cnót”. „Kościół nie potrzebuje reformatorów. Kościół potrzebuje świętych” – dodał metropolita.

Bp Ryczan: nie pogrążajmy się w smutku
„Niech naszych myśli bez reszty nie pochłania mogiła i wspomnienia. Niech zniknie smutek z naszych rozważań” – zachęcał bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. na Cmentarzu Komunalnym w podmiejskiej Cedzynie. Podkreślił, że dla każdego jest miejsce w Domu Ojca, które przygotował ludziom zmartwychwstały Chrystus.
Bp Ryczan wspominał między innymi pomordowanych w Katyniu, tych, którzy walczyli za Ojczyznę oraz zamordowanego w Dachau proboszcza katedry kieleckiej ks. Józefa Pawłowskiego.

Jasna Góra
Tradycyjnie w uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze otwierana jest dla pielgrzymów XVII-wieczna krypta w podziemiach kaplicy Matki Bożej. W niszach wykutych w skale, w 36 grobach, pochowani są tam paulińscy zakonnicy. Jasnogórskie „katakumby” udostępniane są zwiedzającym tylko raz w roku w oktawie Wszystkich Świętych.
W uroczystość Wszystkich Świętych w bazylice jasnogórskiej o godz. 16.15 odprawiane są nieszpory z procesją i wypominkami za zmarłych. Przez cały listopad o 7.00 odprawiana tam będzie Msza św. żałobna za wszystkich wiernych zmarłych.

Białystok: Msza za poległych w obronie ojczyzny
Mszę św. polową za poległych w obronie ojczyzny odprawił 1 listopada na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku miejscowy kapelan wojskowy ks. dr ppłk. Zbigniew Rećko.
Są tu pochowani zarówno żołnierze walczący o niepodległość w 1920 roku, jak i 1939 roku, a także żołnierze sowieccy, którzy wyzwalali Białystok w 1944 roku, powojenni milicjanci, działacze, którzy utrwalali władzę ludową. „To przykład naszej skomplikowanej historii ostatnich dziesięcioleci” – zauważył w homilii ks. Rećko.
Nawiązując do słów ks. Piotra Skargi: „A komu droga otwarta do nieba? Tym, co służą ojczyźnie” ksiądz kapelan stwierdził, że ci, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny wypełnili swoje powołanie do świętości.

Warszawa: ekumeniczna procesja katolików i prawosławnych
Za dusze wszystkich wiernych zmarłych modlili się wspólnie katolicy i prawosławni na terenie prawosławnego cmentarza na warszawskiej Woli. Ekumeniczna procesja zgromadziła jak co roku parafian katolickiej parafii św. Wawrzyńca i prawosławnej św. Jana Klimaka.
Wierni obu obrządków spotkali się na cmentarzu prawosławnym przy pomniku upamiętniającym pomordowanych w czasie Powstania Warszawskiego mieszkańców Woli. W tym miejscu hitlerowcy spalili około 1500 zwłok zabitych warszawiaków. Przy pierwszej stacji modlitwę za wszystkich pochowanych na tym cmentarzu prowadzili duchowni prawosławni.
Przy kolejnych stacjach wspominając zmarłych kapłanów, rodziców, krewnych i przyjaciół oraz wszystkich tych, którzy odeszli, modlitwie przewodniczyli księża katoliccy.

Gniezno: katolicko-prawosławne modlitwy przy grobach żołnierzy
Katolicy i prawosławni spotkali się na wspólnej modlitwie przy grobach żołnierzy radzieckich w Gnieźnie. Podczas nabożeństwa modlono się w intencji ofiar II wojny światowej, poświęcono również dwa krzyże – łaciński i prawosławny, które po latach ustawiono przy żołnierskich grobach.
Modlitwie przewodniczyli duchowni kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego na czele z abp. Henrykiem Józefem Muszyńskim, metropolitą gnieźnieńskim oraz archimandrytą Cyprianem Władysławem Aleksandrowiczem, pierwszym zastępcą przewodniczącego Komitetu Naukowego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
„Przez wiele lat nie mogliśmy się wspólnie spotkać przy grobach, które splatają naszą historię. Było to związane z systemem, który panował w Rosji i Polsce”- powiedział archimandryta Aleksandrowicz. „Dobrze się stało, że po latach milczenia, kiedy nastała nowa rzeczywistość, otwierają się te nowe możliwości współpracy” – stwierdził.

Oświęcim: zapłonęły znicze
Tysiące zniczy zapłonęło w dniu Wszystkich Świętych na terenie największej nekropolii Europy – w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau. O pomordowanym tu ludziach pamiętają oświęcimianie oraz turyści z całego świata. Znicze zapłonęły m.in. przed celą, w której zginął św. Maksymilian Kolbe
Uczniowie gimnazjum nr 12 w Tychach przybyli z wiązanką kwiatów, którą złożyli przed Ścianą Straceń obok bloku 11, w którym w latach 1941-1943 esesmani rozstrzelali kilka tysięcy osób. Znicze zapłonęły przed celą, w której zginął św. Maksymilian Kolbe, w pomieszczeniach dawnej komory gazowej, przed poszczególnymi wejściami do bloków.
2 listopada na terenie byłego obozu Auschwitz odprawiona zostanie Msza św. w intencji pomordowanych ofiar. Nabożeństwu co roku przewodniczą księża z dekanatu oświęcimskiego.

Tatry: modlitwy na symbolicznych cmentarzach
Wokół sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, w Dolinie Olczyskiej i w Dolinie Mięguszowieckiej i wielu innych miejscach w Tatrach górale i ratownicy zapalali znicze upamiętniające wszystkich, którzy nie powrócili z górskiej wędrówki.
Kilku górali z miejscowości położonych blisko sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach przyszło dziś tam zapalić znicze na symbolicznym cmentarzu ludzi, którzy zaginęli w górach.
Znicze pamięci o ludziach gór płoną również po słowackiej stronie Tatr. Przed dniem Wszystkich Świętych ratownicy polskich i słowackich służb ratowniczych spotkali się na tradycyjnych góralskich spomienkach – spotkaniu wspomnieniowym na cmentarzu symbolicznym w Małej Fatrze i pod Osterwą.

Na ratunek cennym nekropoliom – kwesty w całej Polsce
Już po raz 33. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa zorganizował kwestę na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza. Zbiórka odbywa się 1 i 2 listopada. Swój udział zapowiedziało ok. 200 artystów m.in. Irena Kwiatkowska, Maja Komorowska, czy Alina Janowska. W kweście uczestniczyli też goście z Komitetu z Wilna, którzy zbierali datki na wileńską Rossę. Kwestujących odwiedził metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Kwesta na odnowę wileńskiej Rossy oraz Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan trwała od rana na dwóch największych poznańskich cmentarzach: Junikowskim i Miłostowskim. Akcję zainicjował osiem lat temu ksiądz Edmund Jaworski, tworząc Społeczny Komitet „Poznaniacy – Rossie i…”. Na jego apel co roku 1 listopada wielkopolscy artyści, biznesmeni, politycy, sportowcy oraz duchowni i dziennikarze zbierają datki wśród osób odwiedzających obie wielkie nekropolie.
Ponad 200 osób bierze udział w kweście na rzecz renowacji wartościowych nagrobków na nekropoliach w Sandomierzu. Przeznaczone zostaną na prace konserwatorskie na Cmentarzu Katedralnym i Św. Pawła. W ciągu 12 lat odnowiono ponad 70 zabytkowych nagrobków.
Natomiast na wyposażenie nowej auli seminaryjnej zostaną przeznaczone datki z kwesty zorganizowanej przez Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Klerycy z puszkami pojawili się 1 listopada na cmentarzach diecezji tarnowskiej. Kwestować będą także jutro. Kwesty kleryków odbywają się od siedmiu lat. Tarnowskie seminarium jest uważane za największe w Polsce i Europie.
Ósmy rok trwa akcja Ratujmy „Płockie Powązki”. Pieniądze na ratowanie najstarszych nagrobków (nie tylko na zabytkowym, liczącym 227 lat, ale również na innych nekropoliach Płocka) zbierają 1 i 2 listopada solidarnie aktorzy, dziennikarze, duchowni, lekarze, radni i politycy różnych opcji. Płocki cmentarz zabytkowy, usytuowany przy ul. Kobylińskiego, uznawany jest za najstarszy polski cmentarz nieprzykościelny. Nekropolia powstała w 1780 r.
Na odnowienie zabytkowych nagrobków na znanym zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku kwestowali dziś artyści, harcerze i władze miasta. Co roku dzięki tej kweście odnawiane są grobowce osób szczególnie zasłużonych dla Zakopanego. Na słynnej nekropolii spoczywają m.in.: pierwszy proboszcz zakopiański ks. Józef Stolarczyk, dr Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Tetmajer.
Przez cały dzień kwestowano także na kilku cmentarzach w Kielcach. Zbiórkę już po raz 15. zorganizowało tamtejsze Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Wśród ponad 200 wolontariuszy oprócz młodzieży z liceów świeckich i katolickich są również politycy, kombatanci Armii Krajowej, lekarze, dziennikarze, aktorzy i przedstawiciele Poczty Polskiej.
Najstarsza kielecka nekropolia, zwana Cmentarzem Starym powstała na początku XIX w. Spoczywają tu m.in. żołnierze napoleońscy, uczestnicy powstań – listopadowego i styczniowego, zesłańcy na Sybir, którym udało się wrócić. Na innej kieleckiej metropolii – Cmentarzu partyzanckim spoczywają m.in. prochy Jana Piwnika „Ponurego”, harcerzy i ofiar licznych hitlerowskich egzekucji.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.