Morawica: pielgrzymka pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej
09 marca 2025 | 19:56 | dziar | Morawica Ⓒ Ⓟ
Rycerze Niepokalanej z wielu parafii diecezji kieleckiej spotkają się w sobotę 22 marca w Morawicy na Kalwarii Świętokrzyskiej, aby poprzez całodniowe nabożeństwa, modlitwy i pielgrzymkę pokutną po terenowej Kalwarii Świętokrzyskiej, przeżyć wielkopostne skupienie.
Centralnym punktem wydarzenia będzie Eucharystia w morawickim kościele MB Nieustającej Pomocy, której o godz. 10.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Kaleta.
Mszę św. poprzedzi modlitwa różańcowa, a po niej o godz. 9.15 – koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Cantabile” z parafii w Morawicy. O godz. 11.15 rozpocznie się Droga Krzyżowa na Wzgórzu Kalwarii. Poprowadzi ją o. Mirosław Kopczewski OFMConv. Nabożeństwo pasyjne poprzedzi modlitwa przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. Stanisława Korneckiego, który był pomysłodawcą i budowniczym Kalwarii.
W programie dnia przewidziano także nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz czas na integrację rycerskiej wspólnoty i posiłek.
„Szczególne zaproszenie kierujemy do księży, którzy pełnią funkcję parafialnych opiekunów Rycerstwa Niepokalanej wraz ze swoimi wspólnotami, jak również wszystkich chętnych, którzy chcą włączyć się w modlitwę pokutną” – zachęca ks. Sebastian Seweryn, diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej.
Kalwaria Świętokrzyska, gdzie od blisko 30 lat jest organizowana pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej, to szczególne miejsce na mapie diecezji kieleckiej.
Została ona zbudowana na wzgórzu (251 m n. p. m.), w pobliżu zabytkowej kaplicy Oraczewskich oraz zbudowanego wcześniej (lata 70. XX wieku) kościoła w Morawicy.
Okazałe kaplice – stacje Męki Pańskiej, wykonano z morawickiego wapienia, w szczycie figur umieszczono bryłki z fundamentu bazyliki Grobu Chrystusa w Jerozolimie. W stacje wmurowano płaskorzeźby obrazujące Mękę Pańską oraz tablice granitowe z nazwą i tekstem biblijnym, którego wyboru dokonał ks. prof. Stanisław Czerwik. Na stacji XV umieszczono figurę Chrystusa mierzącą 2,4 metry i ważącą 1,5 tony. W 1997 r. Kalwarię Świętokrzyską poświęcił bp Kazimierz Ryczan.
W 2024 r. w wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób.
Rycerstwo Niepokalanej (MI) w Polsce liczy około 2 mln członków. Obecnie w kraju działa około 230 wspólnot Rycerstwa, z czego około 130 posiada własny zarząd i asystenta kościelnego, co zapewnia im stałą opiekę duchową oraz swobodną działalność w parafiach. Rycerstwo Niepokalanej jest obecne w 47 krajach na pięciu kontynentach, a łączna liczba jego członków na świecie przekracza 4 mln.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.