Mroźne dni i noce niebezpieczne dla bezdomnych i nietrzeźwych
17 lutego 2025 | 23:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Noc z 17 na 18 lutego ma być najzimniejsza w regionie kieleckim. Służby apelują, aby zwracać uwagę nie tylko na osoby bezdomne, ale i nietrzeźwe, którym wykonany w porę telefon może uratować życie.
Policjanci i streetworkerzy patrolują ogródki działkowe, pustostany i altany śmietnikowe. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców, aby nie byli obojętni wobec bezdomnych i informowali o każdej osobie, która zwłaszcza nocą pozostaje bez dachu nad głową.
Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach informuje, że napotkanym w takich miejscach osobom jest proponowana pomoc i przewiezienie do ośrodków, gdzie mogą przenocować i otrzymać posiłek. W większości ośrodków w godzinach wieczornych jest komplet.
Część schronisk i noclegowni prowadzą podmioty związane z Kościołem.
Należy do nich Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta przy ul. Żeromskiego 36a oraz Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, pod tym samym adresem. Obie placówki przy ul. Żeromskiego prowadzi Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
W schronisku jest docelowo 49 miejsc, w noclegowni jest 20 miejsc. Zawsze można zorganizować dostawki, gdy zaistnieje taka potrzeba.
Miejsca noclegowe i pobytowe zapewniają także: Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b; Schronisko dla Osób Bezdomnych w Przytulisku im. Jana Pawła II, przy ul. Siennej 5, prowadzone przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta.
Osoby bezdomne przebywające na terenie Kielc znajdujące się w sytuacjach kryzysowych zagrażających ich życiu i zdrowiu, mogą uzyskać szerokie wsparcie w Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ul. Żniwnej 4. Placówkę prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Potrzebujący w Ośrodku znajdują schronienie przez całą dobę. Jeden z budynków przy ulicy Żniwnej w godzinach 8.00 – 18.00 pełni funkcję świetlicy, natomiast w godz. 18.00 – 8.00 ogrzewalni dla osób bezdomnych. Do placówki MOPR można dojechać autobusami linii nr 8, 13, 104 i 114. Przyjmowane są również osoby nietrzeźwe. Osobami przebywającymi w punkcie zajmują się opiekunowie i pracownicy socjalni. Dyżurują tam sanitariusze, którzy w razie potrzeby udzielają podstawowej opieki medycznej.
W ośrodku działa też Punkt Interwencji Kryzysowej, w którym udzielane jest schronienie osobom bezdomnym wymagającym zabezpieczenia często do czasu umieszczenia np. w schronisku dla osób bezdomnych lub skierowania na stacjonarne leczenie odwykowe itp.
Policja i pracownicy socjalni apelują, aby w okresie jesienno-zimowym szczególnie zwracać uwagę na osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Nasza reakcja może zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Wystarczy zadzwonić na numer Straży Miejskiej w Kielcach – 986 lub na numer alarmowy 112. Do dyspozycji jest również numer Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.