Drukuj Powrót do artykułu

Msze, modlitwy, koncerty, wystawy – dziś 40. rocznica śmierci Prymasa Wyszyńskiego

28 maja 2021 | 05:00 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample

Msze św. o owoce beatyfikacji, uroczyste posiedzenie Senatu UKSW, koncerty muzyki sakralnej i plenerowa wystawa zdjęć z ostatniego pożegnania Prymasa Tysiąclecia – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych na piątek 28 maja w całym kraju w związku z przypadającą tego dnia 40. rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

W piątek 28 maja przypadnie 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym w całym kraju odbędą się uroczyste Msze św. w intencji dobrych owoców zaplanowanej na wrzesień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wspólnie z matką Elżbietą Czacką. Przewidziano także upamiętnienie Prymasa ze strony delegacji państwowych, a także szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym. Część z nich odbędzie się oczywiście wyłącznie online z powodu obowiązujących nadal obostrzeń sanitarnych.

Pamięć i modlitwa

W 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawi o godz. 19.00 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Mszę św. o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Abp Gądecki poruszy w homilii temat „Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”. Msza zakończy się procesyjnym przejściem celebransów do kaplicy z sarkofagiem kard. Wyszyńskiego i modlitwą przy jego grobie.

W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28. dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 r. trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

Wcześniej w piątek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętni w Warszawie 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim, prymasa Polski w latach 1948-1981, obrońcy praw człowieka, narodu i Kościoła, inwigilowanego i represjonowanego przez komunistyczne władze PRL.

O godz. 10.00 minister Kasprzyk złoży kwiaty przed sarkofagiem kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ceremonię poprzedzi modlitwa w intencji „Prymasa Tysiąclecia” pod przewodnictwem proboszcza katedry ks. Bogdana Bartołda.

W rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego o 18.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, z homilią ks. inf. Bogdana Czyżewskiego, dziekana Kapituły Prymasowskiej. Archidiecezja zaprasza do udziału i do duchowej łączności za pośrednictwem transmisji online dostępnej na stronie www.archidiecezja.pl oraz jej profilu na Facebooku.

Prymasowski Rok na UKSW

Tradycyjnie 28 maja Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego obchodzi swoje święto, związane z rocznicą śmierci Patrona uczelni.

W tym roku uczelnia zdecydowała się transmitować na żywo uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odbędzie się ono w piątek 28 maja w godz. 12.00-14.00 w Auli im. Schumana przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie.

Na UKSW trwa Rok Prymasa Wyszyńskiego związany zarówno z przypadającymi w tym roku: 120. rocznicą jego urodzin i 40. rocznicą śmierci, jak i zbliżającą się beatyfikacją.

Na UKSW ruszyła właśnie seria filmów wideo poświęconych ABC Społecznej Krucjaty Miłości prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Ujęty w 10 zwięzłych punktów program bywa nazywany prymasowskim dekalogiem bycia dobrym człowiekiem w relacjach międzyludzkich. Aktualny w każdym czasie jest swoistym testamentem Patrona uczelni, z którego można czerpać w każdym czasie.

10 punktów programu ABC Społecznej Krucjaty Miłości przełożono na język krótkich filmów. W każdym z 10 odcinków serii zaproszeni studenci, wykładowcy i absolwenci UKSW rozmawiają na temat danego punktu „żywego” testamentu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Bohaterowie wywiadów dzielą się z widzami swoimi pasjami, doświadczeniem i wiedzą. Dzięki ich świadectwu można się przekonać, że dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia jest ponadczasowe, a wyrażone w ABC Społecznej Krucjaty Miłości zalecenia – choć wymagające, ciągle mogą inspirować i kształtować postawy kolejnych pokoleń.

Seria ruszyła w poniedziałek 24 maja. Filmy są emitowane codziennie w południe na kanale UKSW na platformie YouTube.

Pod redakcją naukową obecnego rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego powstała praca zbiorowa „Droga życia i posługi pasterskiej kardynała Stefana Wyszyńskiego”, wydana nakładem Wydawnictwa UKSW.

Autorzy 35 rozdziałów to przede wszystkim wykładowcy i pracownicy UKSW, reprezentujący różne środowiska i dyscypliny naukowe. Do współpracy zaproszono również wybitnych znawców życia, nauczania i działalności pasterskiej Prymasa Tysiąclecia z całej Polski. Dzięki temu poznajemy Sługę Bożego z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.

— Zależało nam na tym, aby nie była to kolejna publikacja historyczna o wielkim Prymasie Tysiąclecia, ale by traktowała refleksję nad jego osobą, myślą i dziełem jako próbę znalezienia odpowiedzi na współczesne wyzwania i trudności, z którymi przychodzi się nam mierzyć – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.

Książka została zaplanowana jako dzieło przybliżające osobę kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób możliwie pełny, uwzględniający wszystkie okresy jego życia oraz kluczowe obszary aktywności. – To sprawia, że można ją traktować jako kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim – dodaje rektor UKSW.

Drugą pozycją, którą w Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukaże się nakładem Wydawnictwa UKSW jest książka „Kardynał Stefan Wyszyński, metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski. W oczekiwaniu na beatyfikację” pod redakcją Ewy K. Czaczkowskiej i Edgara Sukiennika.

UKSW zaplanował także sześć wykładów otwartych o prymasie Wyszyńskim, m.in. autorstwa prof. Jana Żaryna o prymasie pokonującym komunizm i ks. prof. Józefa Łupińskiego o mniej znanym obliczu Prymasa, czyli harcerzu i kapelanie Powstania Warszawskiego. Pierwszy z nich, online, już się odbył, drugi zostanie zaprezentowany w czerwcu. Kolejne odczyty – już w nowym roku akademickim, czyli po beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września.

Już teraz można natomiast posłuchać w Radiu UKSW rozmów o Prymasie Tysiąclecia z naukowcami uniwersytetu w cyklu pt. „Czas to miłość”. Jesienią zaś planowane są m.in. konferencje naukowe poświęcone osobie Prymasa. Najważniejsza z nich – „Kardynał Wyszyński – Pasterz Kościoła, Ojciec Narodu, Błogosławiony” – połączona będzię z prezentacją obszernej monografii, która ukaże się w maju pt. „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”.

Koncerty, wystawy

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotowało wystawę plenerową niepublikowanych dotąd zdjęć z pożegnania prymasa, której wernisaż odbędzie się 28 maja o godz. 15.30.

Ekspozycja stanie 28 maja przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i będzie dostępna do 8 czerwca.

Autorem zdjęć jest Jan Maria Jackowski, obecnie senator, a kiedyś dziennikarz. „Janowi Marii Jackowskiemu, wówczas fotoreporterowi «Tygodnika Solidarność», udało się uchwycić jedność, solidarność i bliskość ludzi, których połączyło jedno – poczucie, że stracili kogoś bliskiego. Tłumy na ulicach były świadectwem formatu i niezwykłości tego, który odszedł. 35 czarno-białych fotografii to unikalny materiał historyczny dokumentujący emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy” – zapowiada wystawę Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W piątek 28 maja godz. 19.30 w parafii św. Barbary w Warszawie (ul. Nowogrodzka 51) odbędzie się Koncert Muzyki Sakralnej w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod dyrekcją Michała Sławeckiego i Alicji Ogrodzińskiej. W programie utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Giovanniego Pierluigiego de Palestriny i Antonio Lottiego.

Z okazji wszystkich tegorocznych obchodów związanych z Prymasem Wyszyńskim Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy przygotowała specjalne wykonanie obszernego wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy. Jest to produkcja w wysokiej jakości odtwarzania 4K.

Oratorium wykonają Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Kaia Bumanna. Koncert będzie można śledzić na kanale Youtube Filharmonii Pomorskiej. Początek w piątek 28 maja o godz. 19.00.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, w katolickiej i patriotycznej rodzinie. Został wychowany w poszanowaniu wartości narodowych i religijnych. W 1917 r. wstąpił do Gimnazjum im. Piusa X, a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 roku.

W czasie II wojny światowej przebywał poza swoją diecezją – ukrywał się przed gestapo, m.in. w Kozłówce, Zakopanem i Laskach. Zaangażował się również w konspirację. W Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Radwan III” pełnił posługę kapelana Armii Krajowej w grupie „Kampinos” i w szpitalu powstańczym w Laskach.

W marcu 1945 r. Wyszyński wrócił do Włocławka, gdzie objął funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego. W 1946 r. papież Pius XII nominował go na biskupa diecezji lubelskiej, a dwa lata później mianował arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski. W 1953 r. abp Wyszyński otrzymał godność kardynalską.

W lutym 1953 r. Rada Państwa wydała dekret o obsadzie stanowisk duchownych. Z władzą państwową miała być uzgadniana każda nominacja w Kościele. Wobec tego 8 maja 1953 r. uchwalono na Konferencji Episkopatu memoriał do rządu, który został napisany przez kard. Wyszyńskiego oraz podpisany przez niego w imieniu wszystkich biskupów. W dokumencie padły słynne słowa „Non possumus!” („nie możemy pozwolić”).

W nocy z 25 na 26 września 1953 władze PRL internowały prymasa Stefana Wyszyńskiego. Kolejne trzy lata spędził w izolacji pozbawiony możliwości sprawowania swoich funkcji. Wbrew oczekiwaniom komunistów wzmocniło to i prymasa, i polski Kościół. Został zwolniony z internowania w 1956 r. w czasie październikowego przesilenia politycznego.

Stefan Wyszyński postanowił odnowić Śluby Królewskie Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wpisane w Wielką Nowennę Tysiąclecia, którą kardynał rozpoczął 3 maja 1957 r. na Jasnej Górze.

„Prymas Tysiąclecia” zmarł 28 maja 1981 r. Jego pogrzeb był wielką manifestacją przywiązania społeczeństwa polskiego do Kościoła katolickiego. Wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób. Na uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się 31 maja 1981 na placu Zwycięstwa w Warszawie, przybyły delegacje Stolicy Apostolskiej, większości episkopatów europejskich i Episkopatu USA. 12 września br. w Warszawie kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.