Muzyczne wprowadzenie w Wielki Tydzień w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starówce
11 kwietnia 2025 | 14:35 | FbWzG, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia o 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10, w Warszawie odbędzie się koncert „Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia”. To wspólne podążanie przez kluczowe momenty Wielkiego Tygodnia z perspektywy muzyki sakralnej – nie tylko śpiewów łacińskich, lecz także tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Patronatem honorowym koncert objął bp Michał Janocha, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny.
Wielki Tydzień to szczególny czas roku liturgicznego, w którym liturgia ukazuje historię zbawienia w sposób niejako chronologiczny. Rozpoczyna się on pamiątką triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy – Niedzielą Palmową, swoją kulminację osiąga w Triduum Paschalnym zwieńczonym ciszą Wielkiej Soboty.
– Po raz kolejny podejmujemy tę wyjątkową tematykę, która od wieków inspirowała artystów i owocowała monumentalnymi dziełami. Pomimo znajomej nazwy koncertu, uczestnicy będą mogli usłyszeć również nowe wykonania – mówi z KAI Piotr Ulrich, dyrygent Scholi Cantorum Beati Vladislai, prezes zarządu Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. – To wielkoczwartkowy hymn „Pange lingua gloriosi” św. Tomasza z Akwinu w opracowaniu wielogłosowym. Słyszalny w nim jest idiom liturgicznego pochodu. Wyraźny, powolny i majestatyczny puls idzie w parze z liturgicznym kontekstem tego śpiewu, który wykonywany jest w procesji do ciemnicy – dodaje.
Wśród wykonywanych utworów znajdą się polifoniczne śpiewy łacińskie, jak „Miserere mei Deus”, „Adoramus Te” czy wreszcie tytułowe „Recessit Pastor noster”, a także pieśni polskie „Płaczcie Anieli” czy „Już Cię żegnam”.
– Kościół przez lata był mecenasem kultury i jako Fundacja angażujemy się na rzecz kultywowania tego dziedzictwa – mówi Mateusz Rosiak z Fundacji. – Na nasz koncert patrzę jako swojego rodzaju minirekolekcje, nauki ostatniej szansy, które pomogą głębiej przeżyć Wielki Tydzień. O ewangelizacyjnej roli kultury przypominał też św. Jan Paweł II – zaznacza Rosiak.
Organizatorzy wskazują, że piękno obecne w tego typu repertuarze ma wymiar ewangelizacyjny. Chcą z jednej strony zachęcić do rozważania Męki Pańskiej w kontekście duchowości przodków, z drugiej zaś zależy im na pokazywaniu kulturotwórczej roli Kościoła i wynikających z niej tradycji.
Na miejscu udostępnione będą specjalne broszury z programem i tłumaczeniami, które ułatwią odkrycie znaczenia śpiewanych tekstów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.