Na Wielki Post i wybory prezydenckie proponują program… Prymasa Wyszyńskiego
05 marca 2025 | 11:46 | KJ, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Klub Jagielloński na Wielki Post i czas kampanii wyborczej przypomina program „Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Stefana Wyszyńskiego. Stowarzyszenie przygotowało w tym celu specjalny spot stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, w którym występują najważniejsi kandydaci w wyborach prezydenckich, przypominający orędzie Prymasa Tysiąclecia na Wielki Post 1967 roku.
„Mów zawsze życzliwie o drugich. Nie mów źle o bliźnich”, „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje”, „Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”, „Staraj się nawet w najgorszym znaleźć coś dobrego”, „Zawsze pierwszy wyciągaj rękę do zgody” – te punkty „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” w spocie Klubu Jagiellońskiego wypowiadają Grzegorz Braun, Magdalena Biejat, Krzysztof Stanowski, Sławomir Mentzen, a nawet Lech Wałęsa. W spocie wykorzystano też wizerunki m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego czy Szymona Hołowni.
Nietypowe nagranie ma zainspirować wyborców do spojrzenia na wybory prezydenckie z perspektywy wartości, a nie partyjnych podziałów.
– Tegoroczna kampania prezydencka to wyścig radykalizmów. Chcemy trochę zmienić spojrzenie na nią. Naszym celem jest wywołać refleksję, której inspiracją jest katolicka nauka społeczna. W dobie polaryzacji, niepokojów geopolitycznych i widma kryzysu ustrojowego po wyborach prezydenckich wszyscy tego potrzebujemy. Liczymy że wywoła to też debatę medialną, i to nie tylko w mediach katolickich – mówi KAI Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego.
Na portalu Klubu Jagiellońskiego przypomniano większy fragment orędzia Prymasa Tysiąclecia na Wielki Post 1967. „Nawet na odcinku stosunków politycznych, gdzie różnice poglądów najłatwiej doprowadzają do sporów i namiętności, zachowajcie spokój, umiar i opanowanie. Macie prawo i obowiązek wypowiadać z całą swobodą swoje sądy, oceny i krytyki. Dopiero wtedy dawalibyście dowód nieufności do tych, co sprawują władzę, gdybyście lękliwie milczeli. Skoro otwarcie mówicie, co Was boli, wypełniacie obowiązek obywatelski” – przekonywał kard. Wyszyński w „Społecznej Krucjacie Miłości”.
Potrzeba bardziej intensywnego dialogu między państwem a Kościołami – konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”
– Zarówno Wielka Nowenna, jak i program Społecznej Krucjaty Miłości, były kluczowym punktem przemiany Polaków w PRL. Wyszyński przez dekady wzywał Polaków tak do osobistego, jak i wspólnotowego „nawrócenia”. Bez tego nie byłoby zapewne opozycji demokratycznej, pontyfikatu Jana Pawła II i upadku komunizmu. Wszak promowana przez Prymasa „miłość społeczna” to nic innego jak „Solidarność” – przypomina prezes Klubu Jagiellońskiego.
– W czasie niepokojów warto przypominać ten program. Powinniśmy go praktykować tak w życiu publicznym, jak i w indywidualnych postawach każdej i każdego z nas. Liczymy, że jego przypomnienie pozwoli uniknąć wielkiego narodowego kryzysu, który może czekać Polskę po wyborach prezydenckich – dodaje Musiałek.
Spot dla Klubu Jagiellońskiego stworzył Kacper Sołtys, twórca popularnego profilu na Instagramie PIDAK.AI, znany z licznych projektów wykorzystujących wykreowane z udziałem sztucznej inteligencji wizerunki polityków. Nagranie wieńczy hasło „Politycy są sztuczni, ale program jest prawdziwy” i odesłanie do strony www.radykalnyprogram.pl.
Spot dostępny jest pod linkiem:
https://youtu.be/EAIK1XLeqUk?si=JLgHzHL-Irhy5qB1
– Przygotowaliśmy spot tak, by zarówno wizerunki bohaterów, treść wypowiadana już na wstępie, jak i hasło na zakończenie jednoznacznie uświadamiały odbiorcom, że mamy do czynienia z wykorzystaniem AI – dodaje Piotr Trudnowski, pomysłodawca i koordynator kampanii, były prezes Klubu Jagiellońskiego. „Jesteśmy świadomi, jakie zagrożenia niesie rozwój nowych technologii, dlatego też staraliśmy się wykorzystać narzędzia sztucznej inteligencji nie po to, by komukolwiek zaszkodzić, ale aby wywołać refleksję u wyborców różnych kandydatów. Mamy wielką nadzieję, że mimo eskalacji radykalizmów większość z nas bez względu na polityczne sympatie tęskni za wartościami i postawami, o których mowa w spocie” – wyjaśnia Trudnowski. – Wierzymy, że pod cytatami ze Społecznej Krucjaty Miłości, które z pewnym przymrużeniem oka przypisaliśmy poszczególnym kandydatom, w prawdziwym świecie gotowi będą podpisać się wszyscy bohaterowie spotu – podsumowuje.
„Radykalny program na radykalne czasy” to też poniekąd kontynuacja kampanii Apel24, którą Klub Jagielloński przedstawił przed rokiem. W 2024 roku, przy okazji drugiej rocznicy pełnoskalowej wojny na Ukrainie, stowarzyszenie wezwało klasę polityczną do do opamiętania wobec sytuacji na Wschodzie. Wśród sygnatariuszy znaleźli się wówczas m.in. Jacek Bartosiak, Antoni Dudek czy Tomasz Samołyk. Petycję do polityków w ciągu kilku dni podpisało ponad 10 000 obywateli.
„Niestety, politycy zignorowali to ostrzeżenie. W praktyce sytuacja w roku wyborów jest jeszcze groźniejsza niż w zeszłym roku. W efekcie sporów o praworządnością i decyzji PKW Polsce grozi kryzys konstytucyjny związany z nieuznaniem wyników wyborów” – wyjaśnia Musiałek.
– Skoro politycy ignorują zagrożenie, to postanowiliśmy w tym roku skierować nasz przekaz do wyborców. Liczymy, że to oni wykażą się większą roztropnością w trudnych tygodnia kampanijnych i powyborczych. Mamy nadzieję, że spot stworzony z udziałem sztucznej inteligencji i z wizerunkami tak różnych kandydatów pozwoli zainspirować tym przekazem rozmaite grupy odbiorców, bez względu na ich polityczne sympatie i stosunek do nauczania Kościoła Katolickiego. Pod większością rekomendacji Prymasa Tysiąclecia powinni bez problemu podpisać się wszyscy ludzie dobrej woli – podsumowuje prezes Klubu Jagiellońskiego.
Klub Jagielloński to niepartyjne, chadeckie środowisko polityczne, które szuka rozwiązań służących integralnemu rozwojowi człowieka. Od kilku lat stowarzyszenie rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm i katolicka nauka społeczna. Ze spotem, towarzyszącymi mu materiałami graficznymi oraz przypomnienie „ABC społecznej krucjaty miłości” można zapoznać się na stronie www.radykalnyprogram.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.