Nazaret Górny bez świątecznych choinek
24 grudnia 2010 | 09:17 | rk (KAI/SkyNews) / sz Ⓒ Ⓟ
Burmistrz Nazaretu Górnego (Illit) nie zgodził się, by na ulicach i placach miasta pojawiły się choinki. Uznał, że ten symbol Bożego Narodzenia jest zbyt prowokujący.
W położonym u stóp góry Tabor mieście znajduje się znaczące skupisko arabskich chrześcijan. Burmistrz Shimon Gapso odrzucając ich prośbę – by w dzielnicach arabskich pojawiły się bożonarodzeniowe choinki – podkreślił, że Nazaret Illit to miasto żydowskie.
„Nie stanie się to w tym roku, ani w następnym, dopóki ja będę burmistrzem” – zapowiedział w rozmowie z agencją AFP. Decyzja ta wzburzyła arabskich mieszkańców Nazaretu Górnego.
Muzułmański radny miejski, Shukri Awawdeh przyznaje, że nie rozumie tej decyzji. „Mówiliśmy mu, że dekorowanie drzewka jest zwykłym okazywaniem szczęścia i radości z innymi ludźmi w mieście. Tutejsi żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyją w zgodzie, ale gdy burmistrz robi coś takiego, to nie czyni spraw lepszymi” – dodał.
Miasto Nazaret Illit jest położone w Dolnej Galilei, około 4 km na zachód od Góry Tabor. Liczy około 40 tys. mieszkańców. Według danych izraelskiego urzędu statystycznego z 2001 roku 91 proc. zamieszkałych tu ludzi to Żydzi. Spośród 9-procentowej mniejszości arabskiej 6,7 proc. stanowią chrześcijanie i 2,3 proc. muzułmanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


