Niemiecka Nagroda Praw Człowieka dla burmistrza Kijowa Witalija Kliczki
02 czerwca 2025 | 14:27 | ts | Frankfurt nad Menem Ⓒ Ⓟ

Burmistrz Kijowa, 49-letni Witalij Kliczko, został uhonorowany niemiecką Nagrodę Praw Człowieka im. Franza Werfla. Były ukraiński mistrz świata w boksie otrzymał nagrodę za niestrudzone zaangażowanie na rzecz wolności, demokracji i praw człowieka zarówno na Ukrainie, jak i poza nią. Nagrodę, przyznawaną przez Fundację Centrum Przeciwko Wypędzeniom, wręczono w kościele św. Pawła we Frankfurcie nad Menem. Wysokość nagrody to 10 000 euro.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział w laudacji, że Kliczko stał się jednym z najważniejszych głosów swojego kraju w walce z rosyjską agresją. Stał na czele organizacji oporu i odmówił bezczynnego przyglądania się, jak Rosja próbuje pozbawić Ukrainę wolności. W ten sposób stał się „wzorem do naśladowania dla wielu, którzy stawiają imponujący opór każdego dnia na Ukrainie”. Reprezentuje wszystkich, którzy pomimo trwającej wojny nie stracili wiary w wolną i demokratyczną Ukrainę. „Dzień po dniu stara się Pan przywrócić mieszkańcom Kijowa odrobinę normalności. Pomimo trwającej wojny, prowadzi Pan odbudowę” – powiedział min. Pistorius zwracając się do laureata.
Bohaterska odwaga
Premier kraju związkowego Hesji Boris Rhein, jako protektor nagrody, podziękował Kliczce za jego „bohaterską odwagę i niezłomną wolę”. Podkreślił, że Ukraińcy walczą również o wolność Europy, o wartości demokratyczne i człowieczeństwo.
Uhonorowanie Kliczki, który jest burmistrzem Kijowa od 2014 r., jury określiło jako znak solidarności ze wszystkimi walczącymi o swoje prawa i wolności na całym świecie. Odwaga, wytrwałość i człowieczeństwo zasługują na uznanie i wsparcie, szczególnie w czasach wojny. Według jury, Kliczko był aktywny politycznie na wiele sposobów już w trakcie swojej kariery jako bokser wagi ciężkiej – na przykład w ruchu demokratycznym na Ukrainie i jako założyciel własnej partii politycznej. Uczestniczył również w prozachodnich protestach Euromajdanu w 2013 i 2014 roku.
Nagroda Praw Człowieka jest przyznawana co dwa lata podczas uroczystości w kościele św. Pawła we Frankfurcie. Nosi imię austriacko-żydowskiego pisarza Franza Werfla (1890-1945). Werfel zajmował się m.in. kwestię rosnącego antysemityzmu w Europie w latach 20. i 30. XX wieku oraz kwestią sprawiedliwości społecznej. Opublikowana w 1933 roku jego najsłynniejsza powieść „Czterdzieści dni Musa Dagha” traktuje o ludobójstwie Ormian. Werfel uciekł przed nazistami przez Francję i Portugalię do USA, gdzie zmarł w 1945 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.