Noe na Pradze
20 lipca 2011 | 13:19 | Idziemy, bet/hel / ms Ⓒ Ⓟ
Opowieść o dyrektorze warszawskiego ZOO ratującym Żydów jest bestsellerem za oceanem. W Polsce prawie nikt nie wie o tej działalności legendarnego dr. Jana Żabińskiego.
Jego historię przypomina Anna Jadwiga Kosiarska w tygodniku „Idziemy”.
W opuszczonych pomieszczeniach dla zwierząt dyrektor ZOO przechowywał nie tylko Żydów, ale i żołnierzy podziemia. Ufarbowanych na rudo Żydów nazywał „Wiewiórkami”, a chłopców z Szarych Szeregów – „Bażantami”. Jego pomysłowość w wyciąganiu ludzi z Getta i wyszukiwaniu dla nich żywności zasługuje na film sensacyjny. Za tę działalność dr Żabiński i jego żona zostali w 1965 r. uhonorowani przez izraelski instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Wyjątkowo barwne były także jego starania o reaktywację ZOO po wojnie. Ponoć komunistyczni urzędnicy zgodzili się na jego żądania, gdyż obawiali się, że którymś razem przyprowadzi im do biura tygrysa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


