Drukuj Powrót do artykułu

Nominowani do Nagrody „Ślad”

03 kwietnia 2009 | 17:16 | tk / Warszawa Ⓒ Ⓟ

Poeta i publicysta ks. Wacław Oszajca SJ, dyrektor kanału religia.tv ks. Kazimierz Sowa i dziennikarz TVN/CNBC Biznes Marek Tejchman – to tegoroczni nominowani do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”

Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 23 kwietnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Przewodniczącym Kapituły Nagrody „Ślad” przyznawanej od 2002 roku jest senator Krzysztof Piesiewicz.

Ks. Wacław Oszajca został nominowany „za publicystykę trafiającą w sedno wyzwań, na skrzyżowaniu wiary i niewiary, przed jakimi stoi Kościół dziś”. Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału religia.tv uzyskał tegoroczną nominację „za stworzenie nowoczesnego medium poświęconego religiom, kulturze i wartościom duchowym”. Marek Tejchman został nominowany „za życzliwy, mądry, rzeczowy i profesjonalny sposób prowadzenia widza poprzez skomplikowane meandry ekonomii”. Zwycięzca odbierze statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły oraz 10 tys. zł.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia i ks. Marek Gancarczyk.

Ponadto wręczony zostanie po raz trzeci „Ślad” Diamentowy przyznawany za całokształt dokonań. Pierwszym laureatem był w 2005 r. Tadeusz Mazowiecki, drugim – trzy lata później – zespół miesięcznika „Więź”. Kto zostanie tegorocznym laureatem „Śladu” diamentowego, okaże się podczas finalnej gali.

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda specjalna za profesjonalne i zgodne z najwyższymi standardami dziennikarskimi przekazywanie i popularyzowanie wiedzy ekonomicznej.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów, którzy przyczyniają się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Ma upamiętniać postawę zmarłego w 2001 roku bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”

Nagrodę przyznaje Kapituła tworzona przez grono współpracujących z Biskupem Chrapkiem wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Każdego roku gremium to wzbogacane jest przez kolejnych głównych laureatów Nagrody.

Gala wręczenia tegorocznej Nagrody „Ślad” odbędzie się 23 kwietnia (czwartek)
o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem abp. Kazimierza Nycza.

Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Od roku 2007 r. gospodarzem gali metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Sponsorami Nagrody „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka są: Narodowy Bank Polski i PKO BP.
Organizatorem gali jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Nominowani do nagrody „Ślad”

11 kwietnia 2008 | 20:01 | mck, tk, bł, maj//mam Ⓒ Ⓟ

Ks. Marek Gancarczyk, Dariusz Karłowicz i Józef Majewski to tegoroczni nominowani do Nagrody im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad”. Nagroda przyznawana jest ludziom mediów przyczyniającym się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu.

Wręczenie nagrody odbędzie się jutro, w sobotę 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Marek Gancarczyk ( ur. 1966 r.) od 5 lat jest redaktorem naczelnym ogólnopolskiego tygodnika katolickiego „Gość Niedzielny”, który osiąga nakład ponad 136 tys. egzemplarzy.

W rankingu sprzedaży tygodników opiniotwórczych w Polsce „Gość Niedzielny” zajmuje trzecie miejsce, za „Polityka i „Newsweekiem”, przed „Wprost”. Na początku lat 90. rozpoczęto tworzenie dodatków diecezjalnych, dziś „Gość” ma dziś swoją edycję w 15 diecezjach.

Przed objęciem funkcji redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” ks. Gancarczyk przez siedem lat był szefem adresowanego do dzieci miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. Gdy obejmował redakcję „Małego Gościa”, nakład pisma wynosił ponad 30 tys. egzemplarzy, w momencie odejścia 143 tys. Wcześniej, jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach, ks. Gancarczyk redagował gazetkę parafialną „Serce”. Pismo to znalazło się w pierwszej trójce ogólnopolskiego konkursu na najlepsza gazetkę parafialną współorganizowanego przez KAI. Przedstawiając wizję tygodnika katolickiego ks. Gancarczyk mówi: „Nie uciekać od problemów ludzi, dostrzegać je, opisywać i potem, co najważniejsze, prześwietlać wiarą”. Podkreśla, że w redagowaniu „Gościa” inspiruje się postawą Jana Pawła II.

Ks. Gancarczyk uzyskał tegoroczną nominację „za niezwykłą energię i wytrwałość w prowadzeniu Tygodnika Katolickiego, który plasuje się w pierwszej trójce polskich tygodników opiniotwórczych”.

Dariusz Karłowicz (ur. 1964 r.), filozof i publicysta, jest współtwórcą i prezesem Fundacji Świętego Mikołaja oraz współautorem organizowanych przez Fundację społecznych kampanii reklamowych.
Publikuje m. in. w „Znaku”, „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, i „Rzeczpospolitej”. Za książkę „Koniec snu Konstantyna” (OMP, Kraków 2004) otrzymał w 2005 r. Nagrodę imienia Andrzeja Kijowskiego. Jest współtwórcą rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna”. Od stycznia 2007 r. wspólnie z Markiem Cichockim i Dariuszem Gawinem prowadzi w TVP Kultura program „Trzeci punkt widzenia”.

Związany ze środowiskiem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, jest członkiem Klubu Przyjaciół i Sponsorów OMP. Zasiada w Radzie Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest członkiem rady programowej kwartalnika „First Things” (edycja polska).

Został uhonorowany prestiżową nagrodą Feniks 2007, za wkład w rozwój chrześcijańskiej myśli filozoficznej i politycznej, a także czynną pomoc chorym i potrzebującym. Wyróżnienie przyznał Związek Polskich Kawalerów Maltańskich.

Uzyskał nominację do nagrody „Ślad” „za znakomitą publicystykę, wrażliwość społeczną i umiejętność wykorzystywania wiedzy marketingowej w budowaniu solidarności z najbardziej potrzebującymi”.

Józef Majewski (ur. w 1960 r.), teolog, medioznawca, redaktor i dziennikarz, jest inicjatorem i głównym redaktorem nowego rodzimego sześciotomowego podręcznika teologii dogmatycznej, tzw. Dogmatyki „z muszelką”, którego edycja właśnie się zakończyła w Bibliotece „WIĘZI”.

Jako redaktor miesięcznika „Więź” od 10 lat prowadzi stałą cenioną rubrykę „Kronika religijna”. Jest to autorski przegląd najważniejszych światowych wydarzeń w dziedzinie religii. Majewski stale współpracuje również z „Tygodnikiem Powszechnym”; publikował m.in. w ,,Studiach i Dokumentach Ekumenicznych” i ,,Znaku”. Jest autorem blisko 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i dziennikarskich oraz książek – „Teologia na rozdrożach” i „Spór o rozumienie Kościoła” (o najważniejszych współczesnych sporach teologicznych), „Błogosławić mnie będą” (o obrazie Maryi w dialogu katolicko-luterańskim), ,,Miłość ukrzyżowana” (o teologii cierpienia Jana Pawła II).

Jest również współautorem książek takich jak: „Dzieci Soboru zadają pytania”, „Nad przepaściami wiary”, „Zapatrzenie”, czy trzytomowego „Leksykonu wielkich teologów XX/XXI wieku”.

Został nominowany do nagrody „za wysoką kompetencję w przybliżaniu polskiemu czytelnikowi skomplikowanych współczesnych sporów teologicznych i udane łączenie pracy naukowej z twórczością publicystyczną”.

W tym roku przyznany będzie też „Ślad” Diamentowy – specjalna nagroda wręczana co kilka lat za dorobek publicystyczny i dziennikarski realizowany w skali całego życia.

Głównego laureata tegorocznej Nagrody „Ślad” poznamy podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zwycięzca odbierze statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły i 10 tys. zł. Uroczystość odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godz. 17.30.

„Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Ma upamiętniać postawę zmarłego w 2001 roku bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”

Nagrodę przyznaje Kapituła uformowana bezpośrednio po śmierci bp. Jana Chrapka w 2001 roku, przez grono współpracujących z nim wybitnych dziennikarzy i ludzi mediów. Przewodniczącym Kapituły jest senator Krzysztof Piesiewicz.

Laureatami dotychczasowych edycji Nagrody „Ślad” byli kolejno: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając i Szymon Hołownia.
Pierwszym – i jak dotąd jedynym – laureatem „Śladu” Diamentowego jest Tadeusz Mazowiecki.

Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Od ubiegłego roku gospodarzem gali jest nowy metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Sponsorem Nagrody „Ślad” im. Bp. Jana Chrapka jest Narodowy Bank Polski, zaś współorganizatorem gali Miasto Stołeczne Warszawa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Nominowani do nagrody „Ślad”

19 stycznia 2004 | 13:48 | Ⓒ Ⓟ

Publicystka „Tygodnia Powszechnego” Józefa Hennelowa, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak” Stefan Wilkanowicz i dziennikarz „Newsweeka” Szymon Hołownia – to nominowani do tegorocznej nagrody dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka „Ślad”.

*Józefa Hennelowa*
Otrzymała nominację „za umiejętność wynajdowania ludzkiego dobra, które rzadko trafia na pierwsze stronice gazet”.
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, pracę w redakcji rozpoczęła w maju 1948 najpierw jako redaktor, potem sekretarz redakcji (1956-62), wreszcie jako zastępca redaktora naczelnego (od 1962 r.). Od wielu lat jest autorką cyklicznych felietonów.
Jej publicystyka, obok felietonów, obejmująca setki artykułów o tematyce religijnej, społecznej i kulturalnej. Ukazywały się one także poza „Tygodnikiem Powszechnym” , głównie w innych tytułach prasy katolickiej.
Publicystyce Józefy Hennelowej towarzyszy zaangażowanie społeczne, które zaprowadziło ją na ławy Sejmu III Rzeczypospolitej, gdzie przez dwie kolejne kadencje (w latach 1989-93), była posłanką z ramienia „Solidarności”, a potem Unii Demokratycznej.

*Stefan Wilkanowicz*
Otrzymuje nominację za stworzenie w Internecie płaszczyzny dialogu międzyreligijnego, a także za autorską propozycję preambuły do konstytucji Unii Europejskiej
Stefan Wilkanowicz, prezes Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak”, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Członek warszawskiego i krakowskiego KIK. Jednej z najbardziej znanych i cenionych publicystów katolickich w Polsce. Zajmuje się międzynarodową współpracą w dziedzinie rozwoju kultury chrześcijańskiej. Wydaje książki i inne publikacje, organizuje sympozja, ankiety i konkursy, prowadzi witryny internetowe m.in. magazyn „Forum. Żydzi-Polacy-Chrześcijanie” oraz internetowe forum pracy, a z Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej wydaje „EuroDialog” – pismo dialogu europejskiego.
Ur. 3.01.1924 w Warszawie. Przez rok, w okresie studiów, prezes Sodalicji Mariańskiej Akademików w W-wie. Z wykształcenia najpierw inżynier mechanik (Politechnika Warszawska, ukończona w 1946 r. a następnie filozof. Magisterium z filozofii na KUL w 1956 r. W latach 1957-1994 redaktor i redaktor naczelny katolickiego miesięcznika „Znak”.

*Szymon Hołownia*
Nominowany za nowatorską na gruncie polskim formułę pisania o sprawach religijnych w masowym piśmie świeckim. Pozwala ona nie tylko na podejmowanie tematów sensacyjnych, lecz także spraw natury zasadniczej, także duchowej.
Szymon Hołownia na 27 lat, jest dziennikarzem działu społecznego „Newsweeka”, gdzie pisze na tematy związane z religią. Jego teksty opierają się na założeniu, że pisanie o Kościele może być czymś więcej niż tylko analizą kolejnych medialnych czy obyczajowych skandali, z drugiej strony też nie musi nawiązywać do poetyki „specjalistycznej” prasy katolickiej. Hołownia szuka w Kościele „ciekawej normalności”, nowych trendów wśród wiernych, księży, którzy próbują się dostosować do praw „wolnego rynku idei”, podejmują ważną ze społecznego punktu widzenia działalność i reorganizują swoje parafie.
Szymon Hołownia oprócz regularnych tekstów w bieżących numerach „Newsweeka”, przygotował też dwa numery specjalne. Papieska pielgrzymka w 2002 roku i jubileusz pontyfikatu stały się okazją do stworzenia raportów o stanie wiary w formie i treści nieznanej dotąd na polskim rynku masowym. Hołownia jest też w „Newsweeku” autorem esejów, w których pisze o wartościach, o przyzwoitości, uczciwości w robieniu kariery czy szacunku do przemijania i starości. Jest pierwszym dziennikarzem mediów masowych, który zdecydował się na podzielenie się z czytelnikami doświadczeniem, jakie wyniósł z pobytu w nowicjacie u dominikanów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.