Drukuj Powrót do artykułu

Nuncjusz apostolski gościem honorowym społeczności muzułmańskiej

09 lutego 2025 | 18:00 | tom | Dakar Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Unsplash

Po raz pierwszy w historii Senegalu nuncjusz apostolski był obecny jako gość honorowy na ważnej uroczystości muzułmańskiej. Na zaproszenie społeczności muzułmańskiej abp Waldemar Stanisław Sommertag wziął udział 1 lutego w 33. dorocznej wizycie-pielgrzymce Ziarrze w Bambilor, niedaleko Dakaru. W przemówieniu podkreślił przekonanie papieża Franciszka, że w imię Boga zawsze musimy tworzyć jedność, a nie podziały.

Abp Waldemar Stanisław Sommertag, który był nuncjuszem w Nikaragui do czasu jego wydalenia w 2022 r., od września 2022 r. jest nuncjuszem apostolskim w Senegalu, Mauretanii, Republice Zielonego Przylądka i Gwinei Bissau. Około 20 zakonników towarzyszyło mu podczas tradycyjnej corocznej wizyty, którą muzułmanie składają swoim lokalnym przedstawicielom. W Bambilor, na wschód od stolicy Dakaru, Ziarra została zorganizowana przez lokalnego kalifa Serigne Thierno Amadou Ba.

W imię Boga należy zawsze łączyć, a nie dzielić

W przemówieniu watykański dyplomata podziękował kalifowi za zaproszenie i przypomniał przekonanie papieża, że dialog międzyreligijny ma fundamentalne znaczenie w budowaniu pokoju. „Papież wierzy, że pokojowe i pełne szacunku współistnienie jest podstawą ludzkiej i duchowej tożsamości każdego człowieka i że każda wiara religijna, nawet jeśli ma inną strukturę, ma główne zadanie zbliżania ludzi do siebie i że w imię Boga należy zawsze jednoczyć, a nie dzielić”, oświadczyli w specjalnym orędziu duchowni posługujący w Senegalu, którzy towarzyszyli nuncjuszowi.

Po wygłoszeniu orędzia pokoju, abp Sommertag pomodlił się za wszystkich Senegalczyków i podarował brązowy medal oraz obraz przedstawiający świętego Franciszka z Asyżu z sułtanem Egiptu.

Islamska duchowość w obliczu materializmu

Ziarra to regularna pobożna wizyta-pielgrzymka, którą muzułmanie składają swojemu przywódcy religijnemu lub jednemu ze świętych miejsc islamu. Jest to dzień refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim odnowienie paktu zaufania i lojalności ze swoim duchowym przywódcą. Temat 33. wizyty-pielgrzymki do Bambilor na rok 2025 brzmiał: „Duchowość islamu w obliczu materializmu: jaką ścieżką podąża dziś senegalski muzułmanin?”.

Ziarra Bambilor to ważna data w kalendarzu uroczystości religijnych w Republice Senegalu. Każdego roku zjeżdżają się na nią tysiące pielgrzymów ze wszystkich części kraju. Kalif Thierno Mouhamed Bachir Tall przewodniczył temu 33. duchowemu wydarzeniu wymiany i pamięci o podstawowych zasadach islamu.

Ożywiony dialog międzyreligijny

Podczas gdy udział nuncjusza w Ziarrze jest pierwszym tego typu wydarzeniem, spotkania między muzułmanami i chrześcijanami są w Senegalu czymś naturalnym. Dialog chrześcijańsko-islamski jest wysoko ceniony, ponieważ odzwierciedla zaangażowanie obu społeczności religijnych we wspólne życie w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia. Senegal jest często przywoływany jako przykład modelu pokojowego współistnienia dwóch religii monoteistycznych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.