Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 750-lecia Chojnic

27 czerwca 2025 | 07:33 | ks. is | Chojnice Ⓒ Ⓟ

26 czerwca uroczysta Msza św. w bazylice Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach była centralnym liturgicznym obchodem jubileuszu 750-lecia Chojnic. W homilii abp Wiesław Śmigiel powiedział, że Chojnicom „nadal potrzeba współpracy różnych środowisk, wierności tradycji, pracowitości, mądrości wszystkich mieszkańców”.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Koncelebrował metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy toruński Józef Szamocki oraz prezbiterzy związani i pracujący w Chojnicach.

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Kasyna mówił o dziękczynnej intencji jubileuszowej liturgii i potrzebie modlitwy o pokój w świecie i w rodzinach. Dodał: „pragniemy też pamiętać o tych, którzy przez wieki tworzyli tę społeczność Chojnic”. Hierarcha zachęcał do modlitwy za tych, „którzy tworzą dzisiaj wspólnotę miasta Chojnice, aby wszyscy przyczyniali się do prawdziwego dobra współczesnych Chojnic i całej Ojczyzny”.

W homilii abp Śmigiel obszernie nawiązał do bogatych dziejów Chojnic, uwypuklając wkład poszczególnych pokoleń w dobro duchowe, kulturalne i materialne miasta. „Chojnice słusznie uchodzą za perłę Pomorza”, mówił metropolita szczecińsko-kamieński i dodał, że „nadal potrzeba współpracy różnych środowisk, wierności tradycji, pracowitości, mądrości wszystkich mieszkańców oraz szacunku dla tego, co potrafi pięknie różnić by miasto stawało się z roku na rok piękniejsze”.

Obchody 750-lecia miasta trwają cały rok i koncentrują się między innymi na konferencjach popularno-naukowych, koncertach i wielu wydarzeniach kulturalnych dla mieszkańców i gości Chojnic.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.