Drukuj Powrót do artykułu

Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu

21 stycznia 2011 | 14:13 | ks. an Ⓒ Ⓟ

20 stycznia 2011 roku w parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyły się diecezjalne obchody XIV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu były słowa: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz i złóż go w ofierze" (Rdz 22,2). Tradycyjnie obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu zostały połączone z uroczystościami upamiętniającymi 66. rocznicę sowieckiego nalotu na to miasto.

Główne uroczystości odbyły się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Jego dyrektor Jerzy Kowalski w referacie zatytułowanym „Dlaczego 20 stycznia?” przedstawił losy sieradzkich Żydów podczas II wojny światowej oraz przypomniał tragiczne wydarzenia z 20 stycznia 1945 roku, kiedy to Sieradz został zbombardowany przez sowietów, w wyniku czego śmierć poniosło ponad 100 mieszkańców, a około 200 zostało rannych. Przez lata zarówno zbrodnie na narodzie żydowskim, jak i ta z 20 stycznia 1945 roku były ukrywane. Dopiero 20 stycznia 2007 roku po raz pierwszy w powojennej historii Sieradza odprawiono Mszę św. i odczytano nazwiska poległych w 1945 roku mieszkańców Sieradza. Natomiast 20 stycznia 2010 roku na ścianie memorialnej przy sieradzkiej Kolegiacie odsłonięto tablicę z nazwiskami ofiar sowieckiego nalotu oraz tablicę poświęconą Żydom – mieszkańcom Ziemi Sieradzkiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W ten sposób zakończono upamiętnienie wszystkich ofiar II wojny światowej, zarówno Polaków jak i Żydów.

Dopełnieniem referatu Jerzego Kowalskiego było odczytanie fragmentów Kroniki Okupacyjnej Klasztoru Sióstr Urszulanek w Sieradzu oraz Kroniki Parafii Wszystkich Świętych, mówiących o wydarzeniach tamtych tragicznych dni.

Następnie głos zabrał Rabin Łodzi Symcha Keller. Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu dokonał analizy biblijnego tekstu mówiącego o ofierze Abrahama. „Bóg przez historię Abrahama pragnie nas nauczyć głębokiej, czystej i prostej wiary. Abraham uwierzył w słowo Boga, zaufał Mu, gdyż wiedział, że to, czego Bóg od nas żąda, jest słuszne. Człowiek idzie ku Bogu posiadając głęboką i prostą wiarę. Jest to skarb, który otrzymaliśmy od naszych przodków. I czasami na tej drodze ofiara, która nam się wydaje, że powinniśmy złożyć ją Bogu nie jest tą ofiarą, której żąda Bóg. Bóg pragnie, abyśmy tylko Jemu zaufali” – stwierdził Rabin Keller.

Eleonora Bergman – dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w swym wystąpieniu pt.„Pamięć o Żydach w Polsce” zaapelowała, by w naszej ojczyźnie pielęgnować pamięć o polskich Żydach. „Dzień Judaizmu służy przypomnieniu korzeni chrześcijaństwa. Judaizm to ludzie, którzy przenieśli wiarę przez wieki. Ale to też ludzie, którzy po 1939 roku walczyli o niepodległą Polskę. Musimy więc robić wszystko, aby pamięć o Żydach, którzy żyli na naszej ziemi była należycie pielęgnowana”.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wygłosił prelekcję pt. „Hiob dzisiaj”. „Każde pokolenie ma swojego Hioba, każdy człowiek ma w życiu sytuacje podobne do tych, które miał Hiob i ma okresy, w których czuje się jak Hiob. Ważne jest, byśmy w tych trudnych sytuacjach nie stracili wiary. Człowiek może pytać Boga, może nawet mieć do Niego pretensje, ale nigdy nie wolno mu stracić wiary. Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, jest zawsze z nami, nawet gdy człowiek nie idzie dobrą drogą, Bóg jest przy nim. Dlatego warto pytać Boga, czy ja chodzę właściwą ścieżką? On da nam odpowiedź” – stwierdził Michael Schudrich.

Słowo do zebranych skierowała także wicemarszałek Sejmu RP Ewa Kierzkowska. Dziękując za zaproszenie stwierdziła, że Dzień Judaizmu to okazja do odkrycia prawdy o relacjach pomiędzy Polakami i Żydami. „Polacy i Żydzi żyli niegdyś razem. Przenikały się ich stosunki i kultura. Tak powinno być nadal, jedność ze zrozumieniem dla różnorodności, na wzór Jana Pawła II”.

Na koniec słowo do zebranych skierował biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Odnosząc się do pytania postawionego przez Eleonorę Bergman: Czy robimy dosyć, aby pamiętać? – Ksiądz Biskup stwierdził, że „dosyć nigdy nie robimy, ale robimy coraz więcej. Dowodem tego są Dni Judaizmu organizowane już po raz trzeci w Sieradzu, wspólne spotkania w Chełmnie nad Nerem, na które przychodzi coraz więcej ludzi młodych”. Bp Mering podziękował wszystkim prelegentom, szczególnie Rabinom za ich świeże spojrzenie na postaci Starego Testamentu. Hierarcha stwierdził, że „jest to bardzo ważne, bo przypominając to i pielęgnując pamięć o nich w sobie stajemy się lepsi”.

Następnie wszyscy udali się pod ścianę memorialną przy sieradzkiej Kolegiacie, gdzie Rabini oraz bp Mering odmówili modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, a wierni zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Wieczorem w intencji poległych przed 66 laty mieszkańców miasta, w sieradzkiej kolegiacie odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił kanclerz kurii włocławskiej ks. prałat dr Artur Niemira. Podkreślił on, że pamięć o historii jest źródłem i gwarantem naszej tożsamości. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, by wiedzieć, kim się jest, podkreślił kaznodzieja.

Ważnym elementem XIV Dnia Judaizmu w Sieradzu było otwarcie wystawy Śladami Starszych Braci – Żydzi w grafice, rysunku i malarstwie Cezarego Zbrojewskeigo.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski. Został ustanowiony w 1997 r. Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 r. Dzień Judaizmu jest czasem refleksji nad słowem Bożym, czasem spotkań i modlitwy. Ten dzień uświadamia wierzącym w Chrystusa judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. W ten sposób chrześcijanie mogą jeszcze głębiej odkrywać swoją tożsamość, dostrzegając przede wszystkim to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu: wiara w jednego Boga, Biblia, tradycja religijna, Dekalog jako fundament praw moralnych, czy też wezwanie do codziennej modlitwy.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu

21 stycznia 2010 | 10:45 | ks. an / kw Ⓒ Ⓟ

Judaizm jest glebą, z której wyrosło chrześcijaństwo. Braterstwo i ukazywanie więzi to jedyna droga chrześcijaństwa – powiedział bp Wiesław Mering w środę 20 stycznia podczas obchodów Dnia Judaizmu, które w diecezji włocławskiej po raz drugi odbyły się w Sieradzu.

Obchodom towarzyszyły uroczystości upamiętniające 65. rocznicę sowieckiego nalotu na Sieradz.

Gośćmi uroczystości zorganizowanymi w Muzeum Okręgowym w Sieradzu byli naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Łodzi Symcha Keller, biskup senior włocławski Bronisław Dembowski oraz przedstawiciele władz państwowych na czele z wicemarszałek Sejmu Ewą Kierzkowską, parlamentarzystami, przedstawicielami władz samorządowych. Obecni też byli licznie zgromadzeni kapłani Kościoła rzymskokatolickiego jak i innych Kościołów chrześcijańskich.

Rabin Łodzi Symcha Keller, analizując hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, opisujące powołanie Abrahama („Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”), zastanawiał się, czy dzisiejszy człowiek potrafi, tak jak Abraham, uwierzyć Bogu i iść za Jego głosem.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich wygłosił prelekcję pt. „Mojżesz, przywódca na XXI wiek”. Mówił, że Mojżesz jako przywódca Narodu Wybranego ukazuje ludziom współczesnym, że ten, kto chce być liderem, kto chce ubiegać się o władzę, musi starać się być lepszym. – On, jako przywódca Ludu, pod względem moralnym był lepszy. Gdy Naród szemrał przeciwko Bogu, Mojżesz wykazał się sprawiedliwością. Tora mówi, że Mojżesz przez całe swoje życie tylko raz wykroczył przeciwko Bogu, za co cierpiał, nie mogąc wejść do Ziemi Obiecanej – stwierdził rabin Schudrich.

Słowo do zebranych skierował także biskup włocławski Wiesław Mering. Stwierdził, że „judaizm jest glebą, z której wyrosło chrześcijaństwo”. – Braterstwo i ukazywanie więzi to jedyna droga chrześcijaństwa. Dialog międzyreligijny jest potrzebny, aby poprawiać świat. Dzień Judaizmu to jedna z okazji do spotkania i wzajemnego poznania” – dodał bp Mering. Następnie stwierdził, że zarówno Kościół katolicki na czele z Benedyktem XVI, jak i wyznawcy judaizmu, sprzeciwiają się niesprawiedliwości i poniżaniu człowieka, który został stworzony „na obraz i podobieństwo Boga”.

Po części oficjalnej w muzeum, uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” zaprezentowaną przez jego twórcę Wojciecha Siudmaka.

W południe wszyscy udali się pod ścianę memorialną obok sieradzkiej Kolegiaty, gdzie zostały odsłonięte tablice poświęcone 89 mieszkańcom miasta, którzy zginęli od sowieckich bomb 20 stycznia 1945 roku. Odsłonięta została też tablica z napisem „Żydom, mieszkańcom Ziemi Sieradzkiej – ofiarom ludobójstwa niemieckiego”.

Prezydent Sieradza Jacek Walczak stwierdził, że „uroczystość niesie bardzo ważne przesłanie. Nie ma takich czasów, nie ma takiej cywilizacji, nie ma takiej władzy, które uniemożliwiałyby być uczciwym człowiekiem, świadczącym dobro i miłość. Fundament pokoju zawsze tworzą zasady zawarte w dekalogu – zbiorze praw moralnych, świętych dla katolików i Żydów”.

Po odsłonięciu ściany memorialnej rabin Keller odmówił Psalm 130 „Z głębokości wołam do Ciebie Panie”, zaś bp Mering wypowiedział słowa modlitwy Jana Pawła II za Żydów. Następnie odbył się Apel Pamięci, po czym uczestnicy spotkania zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Przez cały dzień obchodom Dnia Judaizmu w Sieradzu towarzyszyły projekcje filmów w Miejskim Domu Kultury, m.in. „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Życie za życie”, „Historia Kowalskich” i „Perecowicze”.

Wieczorem w intencji poległych mieszkańców miasta, odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył kanclerz kurii włocławskiej ks. prał. Artur Niemira. Nawiązując do rocznicy tragicznych wydarzeń, w homilii stwierdził, że wobec tragedii sowieckiego nalotu na Sieradz sprzed 65 lat winni jesteśmy pamięć jej ofiarom. Przede wszystkim jednak „chrześcijańską odpowiedzią na doświadczenie nienawiści jest świadectwo miłości” – dodał ks. Niemira.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.