Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

23 lipca 2015 | 20:37 | kos Ⓒ Ⓟ

Uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w przyszłym tygodniu w Warszawie. Na bogaty program tegorocznych obchodów złożą się uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy.

Niektóre imprezy towarzyszące rocznicy rozpoczną się w stolicy już w tym tygodniu, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w następny weekend.

Od kilku tygodni w całej Warszawie rozmieszczone zostały plakaty przypominające o zbliżającej się rocznicy i apel o godne uczczenie ofiar Powstania Warszawskiego przez zatrzymanie się 1 sierpnia o godz. 17.00.

W najbliższy piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21 odbędzie się koncert z cyklu Pamiętamy’44 zatytułowany „Placówka ’44”, z muzyką z płyty o tym samym tytule, wydaną specjalnie z okazji rocznicy. Na płycie znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty są w większości opracowaniami wierszy nadesłanych na konkurs Placówka ’44 oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu oprócz Voo Voo wystąpią Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs i Barbara Wrońska.

We wtorek 28 lipca w Muzeum Powstania o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy „Miara Pokoju/Quantum of Peace”.

W środę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czwartek 30 lipca z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP wręczy powstańcom odznaczenia państwowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca, w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, po której (około godz. 19.00) rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zwieńczy koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” (ok. godz. 20.30).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68).

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska).

W godzinę "W" (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.30 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna.

Po uroczystościach kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

O północy w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa pora roku” według scenariusza i reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będzie grany także 2, 3, 4 i 5 sierpnia o godz. 20.00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie www.1944.pl.

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się gra miejska z cyklu Twoja klisza z Powstania „Wyspa Żoliborz”. O godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Warszawy i jej mieszkańców.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Po uroczystości odbędzie się „Marsz Pamięci” – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. O godz. 20.30 otwarta zostanie wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego; park Powstańców Warszawy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (http://www.powstanie44.um.warszawa.pl/) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

28 lipca 2012 | 10:25 | lk Ⓒ Ⓟ

Spotkanie prezydenta RP i prezydent Warszawy z powstańcami, uroczysta sesja rady miasta, Msza św. polowa oraz uroczystości w kilku miejscach pamięci oraz wiele imprez kulturalnych złożą się na obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w stolicy w dniach 30 lipca – 5 sierpnia. Władze miasta we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały tradycyjnie niezwykle bogaty program obchodów.

Już kilka dni wcześniej z okazji obchodów odbywać się będą imprezy kulturalne upamiętniające bohaterskich powstańców Warszawy. Organizatorem programu jest głównie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

W sobotę 28 lipca o godz. 12.00 rozpocznie się "Graffiti Jam w In-City" – najlepsi polscy twórcy sztuki ulicznej razem z warszawiakami stworzą graffiti w hołdzie 63 nieznanym powstańcom. Wstęp wolny, udział po rejestracji: 63graffiti@1944.pl

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się koncert pt. "Morowe Panny" w ramach cyklu "Pamiętamy 44". Wystąpią m.in. Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova i Maleo Reagee Rockers.

W niedzielę 29 lipca w godz. 11.00-17.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej "63 dni z życia Warszawy". Wstęp jest wolny, ale trzeba się zarejestrować na stronie www.1944.pl. Z kolei o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. dla warszawiaków i harcerzy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 30 lipca spotkaniem powstańców warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna zasłużonym powstańcom odznaczenia państwowe.

Również na poniedziałek, o godz. 18.30 (Sala z Liberatorem, MPW) planowany jest wernisaż wystawy "O Broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" – wejście z zaproszeniami.

We wtorek 31 lipca tradycyjnie już odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Początek o godz. 10.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Tego samego dnia o godz. 18.00 na Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, po której (godz. 19.00) nastąpi uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się prezentacją spektaklu „1944 – Miasto – 2012”, o godz. 20.00.

1 sierpnia w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

W godzinę "W" władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie zmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna oraz o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) – tam nastąpi symboliczne rozpalenie Ogniska Pamięci. Na placu Piłsudskiego od 20.30 warszawiacy śpiewać będą "(nie)zakazane" powstańcze piosenki.

Z kolei 2 sierpnia o godz. 13.00 odbędzie się odsłonięcie mozaiki "Tu spoczywa Nieznana Mieszkanka Warszawy" autorstwa Michała Zadary. Al. 3 Maja na wysokości Mostu Poniatowskiego, wstęp wolny.

Powstańczą wystawę przygotowują ponadto ojcowie dominikanie. Jej otwarcie planowanego jest tego dnia na godz. 14.00 w kościele OO. Dominikanów przy ul. Freta 10. A o godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl teatralny pt. "Powstanie" w reż. Radosława Rychcika, w koprodukcji MPW i Teatru Dramatycznego. Wstęp biletowany.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 4 sierpnia w godz. 11.00-14.00 planowane jest edukacyjne spotkanie pt. "Z orzełkiem na piersi, czyli olimpijczycy w Powstaniu", dla dzieci w wieku 5-10 lat – Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 sierpnia ulicami Warszawy – szlakiem Powstańczej Poczty Polowej – przejedzie też rowerowa Masa Powstańcza 2012. Start o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

23 lipca 2012 | 09:04 | lk Ⓒ Ⓟ

Spotkanie prezydenta RP i prezydent Warszawy z powstańcami, uroczysta sesja rady miasta, Msza św. polowa oraz uroczystości w kilku miejscach pamięci oraz wiele imprez kulturalnych złożą się na obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się w stolicy w dniach 30 lipca – 5 sierpnia. Władze miasta we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały tradycyjnie niezwykle bogaty program obchodów.

Już kilka dni wcześniej z okazji obchodów odbywać się będą imprezy kulturalne upamiętniające bohaterskich powstańców Warszawy. Organizatorem programu jest głównie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

W sobotę 28 lipca o godz. 12.00 rozpocznie się "Graffiti Jam w In-City" – najlepsi polscy twórcy sztuki ulicznej razem z warszawiakami stworzą graffiti w hołdzie 63 nieznanym powstańcom. Wstęp wolny, udział po rejestracji: 63graffiti@1944.pl

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się koncert pt. "Morowe Panny" w ramach cyklu "Pamiętamy 44". Wystąpią m.in. Anita Lipnicka, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova i Maleo Reagee Rockers.

W niedzielę 29 lipca w godz. 11.00-17.00 będzie można wziąć udział w grze miejskiej "63 dni z życia Warszawy". Wstęp jest wolny, ale trzeba się zarejestrować na stronie www.1944.pl. Z kolei o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św. dla warszawiaków i harcerzy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 30 lipca spotkaniem powstańców warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna zasłużonym powstańcom odznaczenia państwowe.

Również na poniedziałek, o godz. 18.30 (Sala z Liberatorem, MPW) planowany jest wernisaż wystawy "O Broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" – wejście z zaproszeniami.

We wtorek 31 lipca tradycyjnie już odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Początek o godz. 10.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Tego samego dnia o godz. 18.00 na Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, po której (godz. 19.00) nastąpi uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się prezentacją spektaklu „1944 – Miasto – 2012”, o godz. 20.00.

1 sierpnia w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

W godzinę "W" władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie zmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna oraz o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) – tam nastąpi symboliczne rozpalenie Ogniska Pamięci. Na placu Piłsudskiego od 20.30 warszawiacy śpiewać będą "(nie)zakazane" powstańcze piosenki.

Z kolei 2 sierpnia o godz. 13.00 odbędzie się odsłonięcie mozaiki "Tu spoczywa Nieznana Mieszkanka Warszawy" autorstwa Michała Zadary. Al. 3 Maja na wysokości Mostu Poniatowskiego, wstęp wolny.

Powstańczą wystawę przygotowują ponadto ojcowie dominikanie. Jej otwarcie planowanego jest tego dnia na godz. 14.00 w kościele OO. Dominikanów przy ul. Freta 10. A o godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl teatralny pt. "Powstanie" w reż. Radosława Rychcika, w koprodukcji MPW i Teatru Dramatycznego. Wstęp biletowany.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 4 sierpnia w godz. 11.00-14.00 planowane jest edukacyjne spotkanie pt. "Z orzełkiem na piersi, czyli olimpijczycy w Powstaniu", dla dzieci w wieku 5-10 lat – Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 sierpnia ulicami Warszawy – szlakiem Powstańczej Poczty Polowej – przejedzie też rowerowa Masa Powstańcza 2012. Start o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.