Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

26 lipca 2016 | 11:40 | kos Ⓒ Ⓟ

W Warszawie w przyszłym tygodniu odbędą się uroczystości 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program tegorocznych obchodów organizowanych przez Miasto st. Warszawa i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W stolicy uroczystości tradycyjnie wyprzedzą datę rocznicy wybuchu powstania, którą jest 1 sierpnia. W piątek 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, (park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki). Wieczorem, o godz. 21.00 w Muzeum Powstania odbędzie się premiera płyty i koncert Andrzeja Smolika, Natalii Grosik i rapera Miuosha, zatytułowany „Historie”, poświęcony Powstańcom.

W sobotę 30 lipca o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego z kombatantami spotkają się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia nadania orderów i odznaczeń państwowych. O godz. 18.00 w Parku Wolności odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców stolicy.

W niedzielę 31 lipca obchody rozpoczną się w południe uroczystą sesją Rady Miasta Stołecznego Warszawy w Sali Balowej Zamku Królewskiego. O godz. 19.00 na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie uroczysta, polowa Msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się apel poległych, a następnie koncert „Nowe Pokolenie 16/44”.

1 sierpnia o godz. 9.00 pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”, dowódcę Okręgu Warszawskiego AK, rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie złożone zostaną kwiaty (ul. Filtrowa 68). O godzinie 10.00 przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, „Marsz Mokotowa” odbędzie się przemarsz kombatantów i pocztów sztandarowych ul. Puławską do ul. Dworkowej.

W południe na placu Marszałka Józefa Piłsduskiego odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość złożenia wieńców na płycie pomnika. Kwiaty złożone zostaną także pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

O godzinie 16.45 kwiaty zostaną złożone przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera”. W godzinę „W” hołd powstańcom oddadzą najwyższe władze państwowe pod pomnikiem Gloria Victis. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny.

Godz. 19.30 Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”. Odmówione zostaną modlitwy ekumeniczne. Na placu Piłsduskiego o godz. 20.00 warszawiacy zgromadzą się na wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych. Uroczystości tego dnia zakończy rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej o godz. 21, który będzie płonął przez kolejne 63 dni.

W piątek 5 sierpnia o godz. 18.00 przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość upamiętniająca (u zbiegu ul. Leszno i Al. Solidarności).

Dzień później odbędzie się 10 edycja gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania – "POZA KADREM”, tym razem miejscem, na którym będzie się rozgrywać większa jej część to teren Śródmieścia Południowego, dzielnica, która najdłużej opierała się atakom wroga. Jak zapowiadają organizatorzy większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

O godz. 17.00 ulicami Warszawy przejedzie rowerowa Masa Powstańcza szlakiem legernadrnego kuriera Państwa Podziemnego Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Start odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Rejestracja i informacje dla uczestników gry miejskiej i Masy Powstańczej na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uroczystości 72. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończą się 2 października ugaszeniem Ognia Pamięci na Czerniakowie.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (www.um.warszawa.pl) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

27 lipca 2015 | 10:17 | kos Ⓒ Ⓟ

Uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w tym tygodniu w Warszawie. Na bogaty program tegorocznych obchodów złożą się uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy. Niektóre imprezy towarzyszące rocznicy rozpoczną się w stolicy już w tym tygodniu, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w następny weekend.

Od kilku tygodni w całej Warszawie rozmieszczone zostały plakaty przypominające o zbliżającej się rocznicy i apel o godne uczczenie ofiar Powstania Warszawskiego przez zatrzymanie się 1 sierpnia o godz. 17.00.

W najbliższy piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21 odbędzie się koncert z cyklu Pamiętamy’44 zatytułowany „Placówka ’44”, z muzyką z płyty o tym samym tytule, wydaną specjalnie z okazji rocznicy. Na płycie znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty są w większości opracowaniami wierszy nadesłanych na konkurs Placówka ’44 oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu oprócz Voo Voo wystąpią Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs i Barbara Wrońska.

We wtorek 28 lipca w Muzeum Powstania o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy „Miara Pokoju/Quantum of Peace”.

W środę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czwartek 30 lipca z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP wręczy powstańcom odznaczenia państwowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca, w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, po której (około godz. 19.00) rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zwieńczy koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” (ok. godz. 20.30).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68).

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska).

W godzinę "W" (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.30 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna.

Po uroczystościach kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

O północy w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa pora roku” według scenariusza i reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będzie grany także 2, 3, 4 i 5 sierpnia o godz. 20.00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie www.1944.pl.

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się gra miejska z cyklu Twoja klisza z Powstania „Wyspa Żoliborz”. O godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Warszawy i jej mieszkańców.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Po uroczystości odbędzie się „Marsz Pamięci” – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. O godz. 20.30 otwarta zostanie wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego; park Powstańców Warszawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.

Szczegółowy program rocznicowych obchodów dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (http://www.powstanie44.um.warszawa.pl/) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

20 lipca 2015 | 12:54 | kos Ⓒ Ⓟ

Uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w przyszłym tygodniu w Warszawie. Na bogaty program tegorocznych obchodów złożą się uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy.

Niektóre imprezy towarzyszące rocznicy rozpoczną się w stolicy już w tym tygodniu, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w następny weekend.

Od kilku tygodni w całej Warszawie rozmieszczone zostały plakaty przypominające o zbliżającej się rocznicy i apel o godne uczczenie ofiar Powstania Warszawskiego przez zatrzymanie się 1 sierpnia o godz. 17.00.

W najbliższy piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21 odbędzie się koncert z cyklu Pamiętamy’44 zatytułowany „Placówka ’44”, z muzyką z płyty o tym samym tytule, wydaną specjalnie z okazji rocznicy. Na płycie znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty są w większości opracowaniami wierszy nadesłanych na konkurs Placówka ’44 oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu oprócz Voo Voo wystąpią Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs i Barbara Wrońska.

We wtorek 28 lipca w Muzeum Powstania o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy „Miara Pokoju/Quantum of Peace”.

W środę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czwartek 30 lipca z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP wręczy powstańcom odznaczenia państwowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca, w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, po której (około godz. 19.00) rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zwieńczy koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” (ok. godz. 20.30).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68).

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska).

W godzinę "W" (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.30 przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna.

Po uroczystościach kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

O północy w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa pora roku” według scenariusza i reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będzie grany także 2, 3, 4 i 5 sierpnia o godz. 20.00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie www.1944.pl.

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się gra miejska z cyklu Twoja klisza z Powstania „Wyspa Żoliborz”. O godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Warszawy i jej mieszkańców.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Po uroczystości odbędzie się „Marsz Pamięci” – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. O godz. 20.30 otwarta zostanie wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego; park Powstańców Warszawy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (http://www.powstanie44.um.warszawa.pl/) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

28 lipca 2014 | 11:23 | kos Ⓒ Ⓟ

Uroczystości 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się w tym tygodniu w stolicy. Uroczyste Msze św., modlitwa ekumeniczna, sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program obchodów. W tym roku odbędą się one nie tylko w Warszawie, ale i w Berlinie, gdzie w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru (Niederkirchnerstraße 8) 29 lipca Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck otworzą wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”.

W Warszawie niektóre uroczystości towarzyszące rocznicy już się odbyły, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w tym tygodniu. We wtorek 29 lipca o godz. 10.30 zaplanowano uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. ks. Popiełuszki.

W środę z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godzinie 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna powstańcom odznaczenia państwowe. O godzinie 18.00 na dziedzińcu stołecznego ratusza z kombatantami spotka się Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent Warszawy. O godzinie 21.00 na Stadionie Narodowym odbędzie się specjalny pokaz filmu Jana Komasy „Miasto 44”.

W przeddzień dokładnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca(czwartek) w południe odbędzie się uroczysta sesja rady miasta stołecznego Warszawy. Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Następnie, około godz. 19.00, rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się widowiskiem „Śpiew Murów” na pl. Krasińskich (ok. godz. 20.00).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68). O godz. 10.00 w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”. W Ogrodzie Saskim o godz. 11.30 posadzony zostanie Drzewo Pamięci dla uczczenia 70. rocznicy Powstania. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejskiej).

W godzinę „W” (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna. Po uroczystościach pod pomnikiem kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 2 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się gra miejska Twoja klisza z Powstania „Za wolność waszą i naszą”. O godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl – oratorium Krystyny Jandy na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (www.um.warszawa.pl) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

30 lipca 2012 | 10:06 | lk / br Ⓒ Ⓟ

Spotkanie prezydenta RP i prezydent Warszawy z powstańcami, uroczysta sesja rady miasta, Msza św. polowa oraz uroczystości w kilku miejscach pamięci oraz wiele imprez kulturalnych złożą się na obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Odbędą się one w stolicy w dniach 30 lipca – 5 sierpnia. Władze miasta we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały tradycyjnie niezwykle bogaty program obchodów.

Już kilka dni wcześniej z okazji obchodów odbywać się będą imprezy kulturalne, upamiętniające bohaterskich powstańców Warszawy. Organizatorem programu jest głównie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW).

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 30 lipca spotkaniem powstańców warszawskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna zasłużonym powstańcom odznaczenia państwowe.

Również na poniedziałek, o godz. 18.30 (Sala z Liberatorem, MPW) planowany jest wernisaż wystawy „O Broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego” – wejście z zaproszeniami.

We wtorek 31 lipca tradycyjnie już odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Początek o godz. 10.00 w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Tego samego dnia o godz. 18.00 na Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, po której (godz. 19.00) nastąpi uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się prezentacją spektaklu „1944 – Miasto – 2012”, o godz. 20.00.

1 sierpnia w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

W godzinę „W” władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie zmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna oraz o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) – tam nastąpi symboliczne rozpalenie Ogniska Pamięci. Na placu Piłsudskiego od 20.30 warszawiacy śpiewać będą „(nie)zakazane” powstańcze piosenki.

Z kolei 2 sierpnia o godz. 13.00 odbędzie się odsłonięcie mozaiki „Tu spoczywa Nieznana Mieszkanka Warszawy” autorstwa Michała Zadary. Al. 3 Maja na wysokości Mostu Poniatowskiego, wstęp wolny.

Powstańczą wystawę przygotowują ponadto ojcowie dominikanie. Jej otwarcie planowanego jest tego dnia na godz. 14.00 w kościele OO. Dominikanów przy ul. Freta 10. A o godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl teatralny pt. „Powstanie” w reż. Radosława Rychcika, w koprodukcji MPW i Teatru Dramatycznego. Wstęp biletowany.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 4 sierpnia w godz. 11.00-14.00 planowane jest edukacyjne spotkanie pt. „Z orzełkiem na piersi, czyli olimpijczycy w Powstaniu”, dla dzieci w wieku 5-10 lat – Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 sierpnia ulicami Warszawy – szlakiem Powstańczej Poczty Polowej – przejedzie też rowerowa Masa Powstańcza 2012. Start o godz. 17.00 sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

30 lipca 2010 | 11:56 | lk/ms Ⓒ Ⓟ

Modlitw ekumeniczna, koncerty i spektakle teatralne, nadanie odznaczeń państwowych, a nawet gra miejska i rajd rowerowy – to tylko niektóre elementy obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które zaplanowano w stolicy.

Stolica rozpoczęła obchody już 29 lipca a potrwają one do 8 sierpnia. Oficjalnym zakończeniem obchodów będzie jednak zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, w niedzielę 3 października o godz. 18.00.

Pierwszym z zaplanowanych wydarzeń było otwarcie w czwartek 29 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego wystawy malarstwa Fredericka Bidigare „Grace/Hołd”. Dziś wieczorem o godz. 20.30 w Parku Wolności na terenie Muzeum PW odbędzie się koncert z cyklu „Pamiętamy’44” – Wawa2010.pl”.

W sobotę 31 lipca o godz. 13.30 w Muzeum nastąpi spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz uroczystość nadania przez prezydenta RP odznaczeń państwowych. Poprzedzi je poranna uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 17.00 będzie można wziąć udział w spektaklu pt. „Blok z Powiśla”, który zaprezentowany zostanie w autentycznej scenerii kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7. Przedstawienie ma ukazać powstańczą codzienność warszawiaków.

Godzinę później przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich odprawiona zostanie uroczysta Msza św. polowa w intencji poległych w Powstaniu, a następnie Apel Poległych i widowisko pt. „Sztandary ’44”.

W dniu wybuchu Powstania 1 sierpnia obchody odbywać się będą w kilku miejscach pamięci. O godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w Parku im. Generała Orlicz-Dreszera, gdzie odtworzony zostanie marsz powstańczych oddziałów Mokotowa i uroczysty przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego. Tam oraz pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich) i przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” (Cmentarz Wojskowy na Powązkach) będą tradycyjnie składane wieńce kwiatów.

W godz. 14-17 Powstanie Warszawskie zostanie przybliżone także najmłodszym podczas spotkania pt. „Polegaj jak na Zawiszy” w Muzeum PW.

O godz. 17.00, w Godzinę „W” hołd powstańcom warszawskim oddadzą minutą ciszy mieszkańcy stolicy.

O godz. 19.00 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli podczas uroczystości przy Pomniku ” Polegli-Niepokonani 1939-1945” zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna. Warszawiacy wrócą na Plac Piłsudskiego o godz. 20.00, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. O północy w Muzeum PW zaprezentowany zostanie spektakl „Opowiem wam bajkę” w reżyserii Pawła Łysaka.

Obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą kontynuowane 5 sierpnia. O godz. 18.00 na Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności rozpocznie się uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Z kolei w sobotę 7 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”, do udziału w której zaproszeni są przede wszystkim młodzi mieszkańcy stolicy. Tego samego dnia w godz. 17-20 odbędzie się „Masa Powstańcza 2010” – rajd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem powstańczego zgrupowania „Żywiciel”. Rajd ruszy u zbiegu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach 28 lipca – 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dłużej, w godz. 10.00–20.00.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.