Drukuj Powrót do artykułu

31. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa

21 września 2013 | 20:55 | eg Ⓒ Ⓟ

Około 8 tysięcy osób z diecezji płockiej i diecezji sąsiednich wzięło udział w 31. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa w sobotę 21 września. Odbywała się ona pod hasłem „Wierzę – Jestem Widoczny”. Eucharystiom dla obu grup przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

Popularna w diecezji płockiej pielgrzymka odbywała się w dwóch etapach. Dzieci spotkały się w Przasnyszu, a po zawiązaniu wspólnoty, które poprowadził zespół Saron z parafii św. Jana Kantego w Mławie, wyruszyły do Rostkowa. Po przejściu pieszo 6 km do dotarły do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszły przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięły udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

Hierarcha odwołał się do hasła pielgrzymki „Wierzę – Jestem Widoczny”. Akcentował, że gdy jest ciemno, dzieci i młodzież powinni poruszać się po drogach w bezpiecznym, odblaskowym stroju. Analogicznie swoją widoczność na drogach życia powinni zaznaczać chrześcijanie – inni też powinni widzieć, że spotykają się z wyznawcami Chrystusa.

Młodzież spotkała się przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wzięła udział w nabożeństwie ewangelizacyjnym, animowanym przez zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka oraz w Eucharystii pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego. Ich spotkanie zakończył koncert zespołu „Porozumienie” oraz błogosławieństwo.

Oprawę liturgiczną i muzyczną podczas Mszy św. zapewnili: zespół Totus Tuus z parafii Bielsk, dzieci i młodzież z parafii: Zegrze, Grzebsk, Pomiechowo, św. Jana Chrzciciela w Płocku, św. Michała Archanioła w Płońsku, Ruchu Światło-Życie oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa z Rogozina i ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej Misjonarek Klaretynek w Modlinie Twierdzy. Ponadto podczas pielgrzymki pogadankę o bezpieczeństwie mieli policjanci z Przasnysza i Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Poza tym wśród uczestników pielgrzymki prowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej na raka kości 16-letniej Alicji z Płońska.

W pielgrzymce do Przasnysza i Rostkowa, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyli także młodzi ludzie z diecezji łomżyńskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej i warmińsko-mazurskiej. Dzieciom i młodzieży towarzyszyli księża, siostry zakonne, katecheci świeccy, klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Łącznie w pielgrzymce wzięło udział około 8 tys. osób.

Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, z ks. dyrektorem dr. Jarosławem Kamińskim, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, dekanalni duszpasterze młodzieży.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza, jako syn kasztelana zakroczymskiego; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu, gdzie łączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko – rano wstał zupełnie zdrowy. Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się Piotra Kanizjusza, wyniesionego również na ołtarze. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. Dnia 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy.

Kult św. Stanisława Kostki zrodził się spontanicznie. Gdy 2 lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało Świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 r. przez papieża Klemensa X, a kanonizowany przez papieża Benedykta XIII w 1726 r. Relikwie Świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. Od 1983 r. z Przasnysza do Rostkowa wyruszają doroczne diecezjalne pielgrzymki dzieci i młodzieży.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

30. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa

23 września 2012 | 10:22 | eg Ⓒ Ⓟ

Około 9,5 tys. osób z diecezji płockiej i diecezji sąsiednich wzięło udział w jubileuszowej 30. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa w sobotę 22 września. Odbywała się ona pod hasłem „Kocham mój Kościół”. Eucharystiom dla obu grup przewodniczył bp Piotr Libera, natomiast homilie głosił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Podobnie jak w latach ubiegłych, jubileuszowa pielgrzymka odbywała się w dwóch etapach. Dzieci wyruszyły do Rostkowa z Przasnysza, aby przejść pieszo 6 km do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszły przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięły udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Libera.

Homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Odwołał się do dwóch ostatnich ważnych wydarzeń sportowych: mistrzostw Europy w piłce nożnej „Euro 2012” i Olimpiady w Londynie: „Żeby zdobyć medal, trzeba wykonać bardzo dużo pracy. Tak, jak medaliści muszą dużo wymagać od siebie, tak chrześcijanie, na wzór św. Stanisława Kostki, muszą wymagać od siebie. Dla nas złotym medalem jest osiągnięcie Królestwa Niebieskiego” – przekonywał hierarcha.

Z kolei młodzież spotkała się przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wzięła udział w nabożeństwie ewangelizacyjnym „Kocham mój Kościół”, przygotowanym przez Duszpasterstwo Akademickie „Petroklezja”, działające przy płockiej parafii św. Stanisława Kostki w Płocku oraz w Eucharystii pod przewodnictwem bpa Libery.

W czasie Mszy św. wysłuchali homilii wygłoszonej przez bpa Długosza. Mówił m.in. o tym, że młodzi ludzie poddawani są presji, iż muszą się „dobrze bawić”, nie odmawiać picia czy zapalenia jointa. Tymczasem życie wymaga, żeby „iść pod prąd”, za radą, jakiej udzielił Jezus bogatemu młodzieńcowi: żeby porzucić swe bogactwa i przywiązania, i pójść za Jezusem.

Z powodu gwałtownej burzy z ulewą nie odbył się zaplanowany koncert zespołu „New Life`m”. Pielgrzymka zakończyła się po udzieleniu błogosławieństwa.

W pielgrzymce do Rostkowa i Przasnysza, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyli także młodzi ludzie z diecezji łowickiej, łomżyńskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, warmińsko-mazurskiej. Dzieciom i młodzieży towarzyszyło 150 księży oraz siostry zakonne i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Łącznie w jubileuszowej pielgrzymce wzięło udział około 9,5 tys. osób.

Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, z ks. dyrektorem dr. Jarosławem Kamińskim, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, dekanalni duszpasterze młodzieży.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza, zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu, gdzie połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy. Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy.

Kult św. Stanisława Kostki zrodził się spontanicznie. Kiedy dwa lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 r. przez Klemensa X i kanonizowany przez Benedykta XIII w 1726 r. Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. Od 1983 r. z Przasnysza do Rostkowa wyruszają doroczne diecezjalne pielgrzymki młodzieży.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

29. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa

18 września 2011 | 11:23 | eg Ⓒ Ⓟ

„Rosnąć z Jezusem” – pod takim hasłem 17 września odbyła się 29. Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Wzięło w niej udział około 11 tysięcy młodych ludzi. Eucharystii z ich udziałem przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Była ona zwieńczeniem obchodów I Tygodnia Wychowania w diecezji płockiej.

Pielgrzymka odbyła się w dwóch etapach. Dzieci wyruszyły do Rostkowa z Przasnysza, aby przejść pieszo 6 km do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Tam przeszły przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięły udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

W skierowanym do nich słowie zachęcał, aby kroczyły drogą, którą wskazał im św. Stanisław Kostka. Odnosząc się do homilii, którą podczas Mszy św. wygłosił ks. Paweł Czarnecki, prosił, aby dzieci realizowały swoje pasje, które „nie będą byle jakie”, ale oparte na modlitwie i wierze.

Uczestnicząca w pielgrzymce młodzież spotkała się od razu przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wzięła udział w programie ewangelizacyjnym „Rosnąć z Jezusem” oraz w Eucharystii, również pod przewodnictwem bpa Marcinkowskiego. Zachęcał on młodzież do brania przykładu w życiu z odpowiedzialnej postawy patrona rówieśnika – św. Stanisława Kostki.

Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. Rafał Grzelczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, któremu towarzyszyło dwoje uczestników tegorocznych 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Ks. Grzelczyk prosił młodzież, aby całkowicie zawierzyła Jezusowi, do czego namawiał Ojciec Święty Benedykt XVI w Madrycie.

W programie spotkania znalazł się także koncert zespołu „40 i 30/70”, wraz za świadectwem lidera grupy. Koncert został przyjęty entuzjastycznie. Ponadto młodzi pątnicy chętnie i licznie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Mogli także na telebimie oglądać relację z 26. Światowych Dni Młodzieży oraz nabyć płyty z muzyką chrześcijańską.

W pielgrzymce do Rostkowa i Przasnysza, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyli także młodzi ludzie z diecezji toruńskiej, łowickiej, łomżyńskiej, warszawskiej, warmińsko-mazurskiej. Była ona zwieńczeniem obchodów I Tygodnia Wychowania w diecezji płockiej.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza, zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu, gdzie połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy. Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy.

Kult św. Stanisława Kostki zrodził się spontanicznie. Kiedy dwa lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 r. przez Klemensa X i kanonizowany przez Benedykta XIII w 1726 r. Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. Od 1983 r. z Przasnysza do Rostkowa wyruszają doroczne diecezjalne pielgrzymki młodzieży.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.