Drukuj Powrót do artykułu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

25 maja 2014 | 12:02 | ek Ⓒ Ⓟ

Około dwa i pół tysiąca osób z całej Polski wzięło udział w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło: „Odwagi. Ja jestem, nie bójcie się” (Mt 14.27). Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal z archidiecezji przemyskiej.

Licznie zebranych małżonków z całej Polski przywitał kustosz kaliskiej bazyliki ks. prałat Jacek Plota, który przypomniał, że 17 lat temu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi w Kaliszu wszystkie rodziny w Polsce i obronę poczętego życia.

Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło Życie, z którym modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, ks. Adam Włodarczyk, moderator generalny Domowego Kościoła, ks. Marek Borowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, Beata i Tomasz Strużanowscy z diecezji toruńskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Urszula i Piotr Dziamarscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

Homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej. Kaznodzieja wskazywał na św. Józefa wiernie i z pokorą wypełniającego wolę Bożą. Zachęcał małżonków do naśladowania w życiu codziennym świętego, który był głową Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Po Komunii św. biskupi, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do kaplicy cudownego obrazu św. Józefa, któremu zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.

Biskup kaliski dziękował pielgrzymom za przybycie i modlitwę do św. Józefa. – To milczący opiekun, dyskretny, skuteczny i sprawiedliwy. Kto zaufa św. Józefowi ten staje się silny. Życzę Wam, byście tych sił nabrali od świętego z Kalisza – powiedział bp Janiak.

Wskazał, że przed swoim odejściem Pan Jezus wypowiedział do apostołów słowa „Abyście byli jedno”, które stały się Jego testamentem. – Te słowa są dzisiaj bardzo ważne. Widzimy jak działa zło, które dzieli ludzi. Media, prasa i bardzo często ci, którzy do Kościoła nie przychodzą, chcą nas dzielić, a słowo diabeł etymologicznie oznacza podział. Serdecznie was proszę róbcie wszystko, żeby ludzi łączyć a nie dzielić. Tak trudno jest łączyć ludzi w rodzinach, wspólnotach, ale to jest wasze zadanie. Odejdźcie z tego miejsca, od milczącego, ale skutecznego świętego, wpiszcie w swoje serca to zawołanie „Abyśmy byli jedno” – mówił hierarcha.

Biskup kaliski podzielił się też doświadczeniem swojej choroby. – Ponad pół roku walczę o drugie życie z nowotworem, półtora miesiąca w szpitalu, teraz mogę powiedzieć, co to jest pokora. Co innego głosić nauki o cierpieniu, co innego odwiedzać chorych, ale wtedy, kiedy śmierć zagląda w oczy, jest też coś innego – stwierdził bp Janiak.

W programie pielgrzymki była konferencja ks. Sławomira Kostrzewy z archidiecezji poznańskiej o przeciwdziałaniu zagrożeniom wynikającym z ideologii gender. Był też czas na świadectwa członków Domowego Kościoła nt. „Setna rocznica urodzin Siostry Jadwigi Skudro (1914-2009). Kim dla nas była? Jakie owoce przyniosła jej posługa na rzecz Ruchu?”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

27 kwietnia 2013 | 23:42 | ek Ⓒ Ⓟ

Ponad trzy tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce, która odbyła się w 40. rocznicę powstania Kościoła Domowego, przyświecało hasło: „Bogu dziękujmy – nie gaśmy ducha”. Licznie zebranych małżonków z całej Polski przywitał kustosz kaliskej bazyliki ks. prał. Jacek Plota.

Mszy św. przewodniczył bp senior Stanisław Napierała, z którym modlili się: ks. Marek Borowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, Beata i Tomasz Strużanowscy z diecezji toruńskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Urszula i Piotr Dziamarscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

W homilii bp Stanisław Napierała wskazał, że rodzina Jezusa oparta na małżeństwie Maryi i Józefa była Kościołem w zarodku, czyli Kościołem Domowym. Dodał, że w tej rodzinie znajduje się wzorzec Kościoła.

Zachęcał małżonków do wsłuchiwania się w niemy krzyk św. Józefa. – Rodziny Kościoła Domowego wsłuchujcie się w głos św. Józefa, patrona na nasze czasy. On milczący na kartach Ewangelii zdaje się wołać i krzyczeć z kaliskiego obrazu: uważajcie na małżeństwo, uważajcie na rodzinę, uważajcie na ojcostwo, uważajcie na macierzyństwo. Są one bowiem w największym niebezpieczeństwie, jakby moce piekielne zmówiły się przeciwko nim, uderzają na nie ze wszystkich stron i sił – mówił pierwszy biskup kaliski.

Stwierdził, że obecnie rodzinę próbuje się ośmieszać, lekceważyć, spychać do czegoś, co się przeżyło i odchodzi w przeszłość. – Te piekielne moce chcą nawet zrównać małżeństwa ze związkami jednopłciowymi, czyli związkami dwóch pań i dwóch panów współżyjących ze sobą wbrew naturze na sposób małżeński.
Te piekielne moce poddają w wątpliwość rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety – powiedział celebrans.

Ubolewał, że we współczesnych czasach nie przykłada się wagi do tzw. polityki rodzinnej. – Obecnie źle widzą zwłaszcza rodzinę wielodzietną. Ona jest solą w oku. Zalecają jako rozwiązywanie problemów aborcję i stwarzają warunki prawne oraz medyczne do jej dokonywania – zaznaczył bp Napierała.

Nawoływał członków Kościoła Domowego, aby nie byli obojętni wobec tych problemów. – Jesteście powołani nie tylko do świętości, ale też do apostolstwa na rzecz małżeństwa i rodziny, a także ojcostwa i macierzyństwa – zauważył hierarcha.

Wyraził radość, że małżonkowie w 40. rocznicę istnienia Kościoła Domowego chcą odnowić swoje pragnienie i wolę dążenia do świętości. – Sobór Watykański II przypomniał, że do świętości są powołani wszyscy, chociaż różne drogi do niej prowadzą. Droga Domowego Kościoła prowadzi do świętości przez małżeństwo. Małżonkowie podążają do świętości nie w pojedynkę, lecz jakby trzymając się za ręce. Idziecie do nieba parami. Musicie się dostać oboje. Niebo jest naszym powołaniem i ostatecznym celem. Droga do nieba wiedzie przez życie na ziemi kształtowane według nauki wiary. Podstawowym prawem, jakim mają wzorować się ludzie w czasie życia na ziemi jest prawo miłości – mówił bp senior.

Dziękował Panu Bogu za wszelkie dobro, jakie dzięki Niemu dokonało się w osobach, małżeństwach, rodzinach, w naszej ojczyźnie. – Trzeba zauważyć to dobro w naszej ojczyźnie, które pojawiło się w minionych latach dzięki rodzinom Domowego Kościoła. Niech doświadczenie minionych lat uskrzydla Was w podejmowaniu nowych inicjatyw i zadań – powiedział emerytowany biskup kaliski.

Po Mszy św. biskup, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do kaplicy cudownego obrazu św. Józefa, któremu zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny.

Spotkanie zakończył koncert „Dom na skale”. Na placu św. Józefa stanął „domek” – model symbolizujący trwającą rozbudowę Centralnego Domu Rekolekcyjnego Domowego Kościoła w Krościenku. Wszyscy chętni mogli wesprzeć to dzieło swoją ofiarą.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

28 maja 2011 | 19:51 | ek Ⓒ Ⓟ

Ponad trzy tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce przyświecał temat: „Rodzino, słuchaj Pana w Kościele”.

Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Napierała, ordynariusz diecezji kaliskiej, z którym modlili się: bp Bronisław Bernacki z Odessy, ks. Marek Borowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, Beata i Tomasz Strużanowscy z diecezji toruńskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Katarzyna i Marek Dziamscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Jerzy Salamon, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

W homilii bp Stanisław Napierała przywołał naukę Jana Pawła II, którą on obwieścił Kościołowi i światu 14 lat temu u św. Józefa w Kaliszu, a nauka ta dotyczyła życia, małżeństwa i rodziny. Przypomniał, że Papież nazwał barbarzyńską cywilizację, która odrzuca bezbronnych. Dodał, że Jan Paweł II apelował w Kaliszu o powszechną mobilizację sumień i wspólny wysiłek, aby wprowadzić w czyn wielką strategię w obronie życia. Biskup zachęcał małżonków, aby na co dzień byli apostołami życia.

Zaznaczył, że małżeństwo ma źródło w Bogu Stwórcy. Ubolewał nad zalegalizowaniem związków jednopłciowych. – Nie można dopuścić, aby takie związki jednopłciowe były traktowane jak małżeństwo i żeby miały te same prawa, co w małżeństwie – mówił biskup kaliski.

Wskazał, że wzorem dla każdej rodziny jest Święta Rodzina. Podkreślił, że współczesność godzi w rodzinę w najróżniejszy sposób, a przede wszystkim przez niegodne warunki pracy i płacy oraz bezrobocie. Wspomniał o europejskim sieroctwie powstającym na skutek poszukiwania pracy poza granicami kraju. – Oddalenie od domu rodzinnego powoduje, że małżeństwa się rozchodzą, a najbardziej cierpią dzieci – powiedział celebrans.

Zachęcał do zawierzenia tych wszystkich trudnych spraw św. Józefowi tak, jak to uczynił 14 lat temu Papież Jan Paweł II. – Ten dyskretny, milczący święty jest potężny. On jest na nasze czasy. To on dzisiaj wskazuje na małżeństwo swoje z Maryją i rodzinę naszego Zbawiciela. Święty Józef swoim milczeniem dzisiaj woła: uważajcie na małżeństwo, uważajcie na rodzinę, nie milczcie, mówcie, krzyczcie, bo małżeństwo, rodzina i życie to jest fundament ludzkości, cywilizacji i kultury – mówił bp Napierała.

Po Mszy św. biskupi, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do kaplicy cudownego obrazu św. Józefa, któremu zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła u św. Józefa w Kaliszu

30 maja 2010 | 18:08 | ek Ⓒ Ⓟ

Ponad trzy tysiące osób z całej Polski wzięło udział w XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Rodzina słuchająca Pana w codzienności”.

Małżonkowie wysłuchali konferencji ks. Jana Mikulskiego, moderatora Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Wieczorem 29 maja Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Napierała, ordynariusz diecezji kaliskiej, z którym modlili się: bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Andrzej Wachowicz, moderator krajowy Domowego Kościoła, Jolanta i Mirosław Słobodowie, para krajowa Domowego Kościoła, Katarzyna i Marek Dziamscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Jerzy Salamon, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej.

W homilii bp Napierała wskazywał, że źródłem każdej rodziny jest Święta Rodzina. Ubolewał, że rodzina jest skazana na różne ataki. – Patrzymy na te rozmaite działania, które godzą w rodzinę. Są to działania wewnątrz ludzi – małżonków i rodziców, ale też działania na zewnątrz przez podważanie instytucji rodziny, lekceważenie czy zaniedbywanie podstawowych warunków niezbędnych do tego, aby rodzina mogła istnieć i pełnić swoje zadanie względem człowieka. Są to działania, które nie tylko godzą w rodzinę opartą na małżeństwie, ale godzą w samego Boga – mówił. Podkreślił, że celem pielgrzymki jest przypomnienie, jak wielką wartością jest rodzina.

Zachęcał małżonków, aby byli radosnymi apostołami rodziny. – Chociaż szatan nie wiadomo jak się wysilał i uderzał w rodzinę, to rodzina ocaleje, ale potrzebni są apostołowie, którzy mają świadomość wartości rodziny. Wy nimi macie być nie tylko dla siebie i nie tylko w tych małych wspólnotach Domowego Kościoła, ale na zewnątrz. Pokazujcie pozytywne strony rodziny, pokazujcie przykłady wspaniałych rodzin, pokazujcie dobro, które jest w rodzinie – zachęcał biskup kaliski. Przed zakończeniem Eucharystii odczytany został Akt zawierzenia rodzin św. Józefowi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.