Ograniczona liczba uczestników na celebracji „Cudu Świętego Ognia”
15 kwietnia 2025 | 14:32 | tom | Jerozolima Ⓒ Ⓟ

Po raz kolejny tylko 2750 wiernych będzie mogło wziąć udział w prawosławnej celebracji „Cudu Świętego Ognia” w Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie. Zostało to ogłoszone przez przedstawicieli izraelskiej policji zagranicznym mediom w poniedziałek. Kolejne 4200 osób będzie mogło śledzić uroczystości w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Grobu Pańskiego. Przedstawiciele policji podkreślili, że to nie oni ustalili limit liczby uczestników, ale „inżynier ds. bezpieczeństwa na zlecenie Kościołów”. Decyzja została podjęta „wyłącznie ze względów bezpieczeństwa”.
„Rolą policji jest jedynie towarzyszenie wiernym z biletami wstępu z poszczególnych kościołów do Bazyliki Grobu Pańskiego i zapewnienie, że ceremonia jest bezpieczna dla wszystkich”, ogłoszono w oświadczeniu. W tym celu „duża liczba funkcjonariuszy” zostanie rozmieszczona na Starym Mieście i w jego okolicach od piątku wieczorem. Policja odmówiła podania dokładnych szczegółów dotyczących liczby i rozmieszczenia funkcjonariuszy. Uroczystość będzie również transmitowana na żywo na dużych ekranach na Starym Mieście i w jego okolicach.
Ponad 1200-letnia liturgia „Cudu Świętego Ognia” w południe w Wielką Sobotę jest uważana za jeden z najważniejszy punktów wielkanocnych obchodów Kościołów tradycji wschodniej w Jerozolimie. W ostatnich latach ograniczenia dostępu doprowadziły do masowych protestów lokalnych chrześcijan i przedstawicieli Kościołów. W przeszłości Kościoły odmawiały między innymi wspomnianemu inżynierowi prawnych uprawnień w tej sprawie.
Zgodnie z ludowymi wierzeniami prawosławnymi, w Wielką Sobotę nad grobem i płytą zmartwychwstania Chrystusa zapala się w cudowny sposób płomień. Jest on następnie przekazywany przez patriarchę wiernym i niesiony przez nich do miasta i domów. Ponadto ogień jest przywożony do różnych krajów w specjalnie wynajętych samolotach. Panuje też opinia, że ogień nie powoduje żadnych oparzeń przez pierwsze 33 minuty po jego zapaleniu.
Licząca ponad 1200 lat liturgia Świętego Ognia, sprawowana w sobotę w południe, jest uważana za jedną z najważniejszych uroczystości Kościołów tradycji wschodniej w Jerozolimie. Według niektórych źródeł liturgia pochodzi z IV wieku, według innych z wieku VIII. Pierwsze doniesienia o cudownym zstąpieniu Świętego Ognia pojawiły się około 1000 roku.
Grób Pański w położonej na Starym Mieście w Jerozolimie bazylice jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Kaplica powstała w miejscu, gdzie w wydrążonej grocie, na skalnej półce złożono zdjęte z krzyża, zawinięte w całun ciało Jezusa. Ścianę za nią zdobią trzy obrazy Zmartwychwstania. Każdy z nich należy do innej wspólnoty chrześcijańskiej: katolików, Ormian i Greków. Chrześcijanie czczą w tym miejscu ukrzyżowanie, złożenie do grobu i zmartwychwstanie Jezusa. Dla wyznawców prawosławia nie jest to bazylika Grobu, lecz kościół Zmartwychwstania (Anastasis).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.