Ojciec Tomasz Franc OP nowym przedstawicielem delegatów ds. ochrony
20 maja 2025 | 18:47 | Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Psycholog i certyfikowany psychoterapeuta, delegat prowincjała dominikanów ds. ochrony małoletnich i osób w duszpasterstwie – o. Tomasz Franc OP został nowym przedstawicielem grupy diecezjalnych i zakonnych delegatów i delegatek ds. ochrony małoletnich i bezbronnych. Będzie koordynował prace tej grupy i w ich imieniu zasiądzie w Radzie przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Delegatki i delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoby wyznaczone przez biskupa w diecezji lub przełożoną/przełożonego w zgromadzeniu zakonnym, które odpowiadają przede wszystkim za przyjęcie zgłoszenia oraz uruchomienie stosownych działań, w tym wskazanie możliwości pomocy psychologicznej i duszpasterskiej oraz konsultacji prawnej osobie, która twierdzi, że została skrzywdzona lub jej bliskim.
Dotychczas przedstawicielem grupy delegatów diecezjalnych i zakonnych był ks. Wojciech Rzeszowski, od stycznia br. pełniący obowiązki kierownika Biura Delegata KEP. Podczas szkolenia dla osób zaangażowanych w system ochrony w Kościele w Polsce, które odbyło się w dniach 13-15 maja br. na Górze Świętej Anny, delegatki i delegaci wybrali nowego przedstawiciela. Został nim o. Tomasz Franc, dominikanin. Od 2022 r. pełni on funkcję delegata prowincjała dominikanów ds. ochrony małoletnich i osób w duszpasterstwie.
Wcześniej o. Tomasz Franc był koordynatorem Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Z wykształcenia psycholog i certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Na kanale YouTube dominikanie.pl w cyklu „Q&A Psychologia i wiara” odpowiedział na blisko 50 pytań od widzów z pogranicza psychologii i wiary. Ukazała się również książka „Duch, psychika, ciało. Najczęściej zadawane pytania”. „Zatroszczenie się o siebie poprzez terapię nie jest wystąpieniem przeciwko wierze. Przeciwnie, to bardzo mądre podejście wiary. Ufność w wierze i zadbanie o siebie poprzez sięgnięcie po pomoc specjalisty – jedno drugiego nie wyklucza. Więcej, to dopełnienie pięknego dobra w człowieku. Jeśli ktoś przychodzi na terapię, to należy pamiętać, że przystępuje do niej z całym swoim bogactwem emocjonalno-psychiczno-duchowym. Dla osoby wierzącej oznacza to także obszar wiary” – napisał w niej o. Franc.
Dominikanin uczestniczył w pracach zespołu roboczego opracowującego wskazania do formacji i posługi egzorcystów. W cyklu podcastów „Odbudujmy Dom”, realizowanych wspólnie przez Fundację Świętego Józefa KEP i portal dominikanie.pl, o. Franc był gościem odcinka „Jak wygląda świat oczami sprawcy?”, w którym poruszył temat patologicznej duchowości, mechanizmów działania sprawców oraz sposobów radzenia sobie z traumą.
Ostatnio w Wydawnictwie WAM ukazała się książka „Bezbronni dorośli w Kościele. Dlaczego nie potrafimy przeciwstawić się krzywdzie”, będąca zapisem rozmowy Magdaleny Dobrzyniak z o. Tomaszem Francem. Autorzy zadedykowali książkę „Zranionym. Tym, którzy mówią o swojej krzywdzie, i tym, którzy wciąż jeszcze cierpią w samotności i milczeniu – aby usłyszeli, że nie są sami”.
Do współpracy w zespole koordynującym prace delegatów o. Franc zaprosił delegatkę diecezjalną s. Agnieszkę Jarkowską SCSC, delegatkę zakonną s. dr Emmanuelę Sikorską CSDC oraz delegata diecezjalnego – ks. Arkadiusza Harbara z diecezji świdnickiej.
Szkolenie diecezjalnych i zakonnych delegatów, duszpasterzy osób skrzywdzonych, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję, odbyło się w dniach 13-15 maja br. na Górze Świętej Anny na terenie diecezji opolskiej. Po raz pierwszy przedstawiciele wszystkich grup systemu ochrony w Kościele w Polsce spotkali się razem. Gościem specjalnym konferencji był bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.