Olivier Dupuis: Europa stoi przed wyzwaniem
14 maja 2025 | 13:33 | Patryk Malecki | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ

Znany europejski intelektualista, były europarlamentarzysta włoski pochodzenia beligijskiego, publicysta i bloger Olivier Dupuis skierował apel do szefów państw i rządów krajów europejskich związany z wojną na Ukrainie i możliwościami jej zakończenia. Dokument podpisało już ponad 500 osobistości świata polityki, nauki, kultury i sztuki oraz religii.
W tym znany amerykański uczony profesor Francis Fukuyama, historyk brytyjski profesor Timothy Ash, często goszczący na łamach KAI politolog profesor Aleksander Motyl, znany ukraiński duchowny greckokatolicki, arcybiskup metropolita Filadelfii Borys Gudziak, litewski poeta, eseista, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej Tomas Venclova, znany belgijski polityk i europarlamentarzysta Guy Verhofstadt.
Wśród polskich sygnatariuszy są m.in. filozof-etyk ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, były minister sprawiedliwości profesor Zbigniew Ćwiątalski, rektor Uniwersytetu Łódzkiego profesor Rafał Matera, wybitny aktor Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie oraz znana reżyserka Agnieszka Holland.
Oto treść apelu:
Albo Europa pójdzie w ślady politycznych decyzji prezydenta Donalda Trumpa, podjętych bez żadnej konkretnej konsultacji z innymi członkami NATO – albo, wykorzystując posiadane atuty, zdecyduje się bronić zarówno interesów bezpieczeństwa Ukrainy, jak i własnych.
Dla większości członków NATO bezpieczeństwo w Europie jest niemożliwe bez wyraźnej militarnej porażki Rosji w Ukrainie. Jest to niezbędny i najprawdopodobniej wystarczający element do stworzenia nie tyle warunków do zmiany reżimu, o czym zadecydują sami Rosjanie, ale do zastąpienia klanu wojennego rządzącego obecnie w Moskwie grupą pragmatycznych przywódców, którzy chcą zerwać z imperialistyczną polityką prowadzoną przez aktualne władze Rosji.
Kraje europejskie muszą również wziąć pod uwagę odmowę administracji Trumpa włączenia Ukrainy do NATO i jej niezdolność do sformułowania alternatywy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainie.
W związku z tym wzywamy rządy europejskie, aby na podstawie wniosku złożonego przez prezydenta USA, uprzedziły stacjonowanie sił pokojowych poprzez:
– natychmiastowe rozmieszczenie sił liczących 30 000 żołnierzy w celu wzmocnienia sił ukraińskich odpowiedzialnych za obronę 1000 km granicy między Białorusią a Ukrainą, aby ograniczyć ryzyko ewentualnego zaangażowania Białorusi w wojnę;
– przygotowanie sił liczących 50 000 żołnierzy do wzmocnienia w ciągu trzech miesięcy ukraińskich sił odpowiedzialnych za obronę granic między Rosją a Ukrainą w regionach Sumy i Charkowa;
– przygotowanie sił liczących 100 000 żołnierzy gotowych, natychmiast po wycofaniu sił rosyjskich z Ukrainy lub po ich pokonaniu przez armię ukraińską, do udziału u boku wojsk ukraińskich w obronie granicy między Rosją a Ukrainą w obwodach ługańskim i donieckim.
Mandat europejskich sił zbrojnych ogranicza się do obrony międzynarodowych granic Ukrainy poprzez zapobieganie lub neutralizowanie wszelkich prób wtargnięcia lub inwazji ze strony armii rosyjskiej. W ramach tego mandatu siły te są zintegrowane w ogólnej strukturze wojskowej Ukrainy.
Wzywamy również rządy krajów europejskich do przygotowania się do wyrównania wszelkich przestojów w amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
———
Podpis można złożyć: http://www.leuropeen.eu/2025/04/25/ukraine-europe-faced-with-a-choice/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.