Opole: Międzynarodowa konferencja nt. dróg pojednania między ludźmi i narodami
30 maja 2025 | 10:33 | mp | Opole Ⓒ Ⓟ
O drogach pojednania pomiędzy ludźmi i narodami dyskutują uczestnicy konferencji naukowej, która trwa od 29 do 31 maja 2025 roku. Wydarzenie odbywa się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Uczestnikami wydarzenia zorganizowanego we współpracy z Renovabis i pod patronatem Komitetu Nauk Teologiczny PAN są teologowie z wydziałów teologicznych w Erfurcie, Pradze. Lwowie i Opolu, a także osoby zaangażowane na rzecz pojednania między narodami, którzy dyskutują na temat możliwości pojednania w kontekście wojny w Ukrainie.
Prelegentami podczas tej trzydniowej konferencji są: Manfred Deselaers (Oświęcim), David Voprada (Praga), Norbert Schmidt (Praga), Benedikt Kranemann (Erfurt), Yuriy Shchurko (Lwów), Rajmund Porada (Opole), Konrad Glombik (Opole), Andrzej Anderwald (Opole) i Marcin Worbs (Opole).
Konferencja rozpoczęła się wczoraj wieczorem pasjonującym wykładem ks. Manfreda Deselaersa, wiceprezesa Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, członka Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, pt. „Pojednanie podczas wojny? Historia powstania i idee Listu do Rosji”.
Tematy, o których rozmawiają prelegenci z różnych ośrodków naukowych, koncentrują się wokół przeróżnych wymiarów pojednania. Są to zagadnienia dotyczące Ukrainy i Rosji oraz innych ofiar i oprawców, choćby w odniesieniu do postaci św. Ambrożego i Hermanna Hoffmanna, moralności, drogi krzyżowej z Krickerhau oraz działalności Caritasu.
Uczestnicy wydarzenia odwiedzą też miejsca pojednania na Śląsku: kościół pokoju w Świdnicy i centrum pojednania w Krzyżowej.
Konferencję organizują Wydział Teologiczny UO, Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz niemiecka katolicka organizacja charytatywna Renovabis.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.