Drukuj Powrót do artykułu

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast

06 stycznia 2012 | 09:31 | tk, awo / pm, ms Ⓒ Ⓟ

Nie tylko w Warszawie, ale w 26 polskich miastach przejdą Orszaki Trzech Króli, aby oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Dziś Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwaną świętem Trzech Króli.

Po raz pierwszy barwne korowody, w których nie zabraknie wielu egzotycznych zwierząt, przejdą ulicami m.in. Katowic, Płocka, Włocławka, Jeleniej Góry, Bielska-Białej. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie zwaną świętem Trzech Króli, a od zeszłego roku jest to dzień wolny od pracy.

Inicjatywie radosnych pochodów patronują biskupi oraz lokalne władze samorządowe, a w organizację angażują się – ponad podziałami – różne środowiska i całe rodziny. Nad całością czuwa Fundacja Orszak Trzech Króli, która dla uczestników tegorocznych marszów przygotowała 65 tys. tekturowych koron i 80 tys. śpiewników.

Na uczestników barwnych orszaków czeka wiele atrakcji, w tym udział żywych zwierząt, na których podążać będą Trzej Królowie. Najciekawiej pod tym względem zapowiada się marsz w Starachowicach – w orszaku wezmą udział zwierzęta ze stacjonującego tam cyrku.

Prezes Fundacji Maciej Marchewicz zauważył na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że orszaki organizowane w coraz większej liczbie miast spowodowały aktywizację różnych ruchów społecznych i organizacji, które dotąd ze sobą nie współpracowały.

Chociaż Fundacja przygotowuje materiały dla wszystkich orszaków, to jednak nie chce wpływać na ich szczegółowy przebieg. „Wiadomo, że inaczej orszak będzie wyglądał w Zakopane a inaczej w Poznaniu, ale bo wszyscy mają autonomię” – zaznaczył Marchewicz.

Zwrócił też uwagę, że cała inicjatywa nie ogranicza się do przemarszu ale związana jest z programem edukacyjnym i charytatywnym. Dzięki współpracy z Papieskim Dziełem Misyjnym do szkół trafiają specjalne materiały dotyczące pracy misjonarzy, zaś wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą – podobnie jak przed rokiem – zbierać datki na program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin.

Ks. Dariusz Kowalczyk, wicedyrektor Fundacji poinformował, że programem stypendialnym objętych jest obecnie 2,5 tys. młodych ludzi i wyraził nadzieję, że środki zebrane podczas tegorocznych orszaków umożliwią wsparcie kolejnych osób.

W tym roku po raz pierwszy orszak Trzech Króli przejdzie m.in. w Katowicach, Płocku, Lublinie, Włocławku, Kłodzku, Śremie, Radomiu, Jarosławiu, Jeleniej Górze, Tarnobrzegu, Bardzie Śląskim, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.

W Warszawie, gdzie orszak zostanie zorganizowany już po raz czwarty, jak co roku weźmie w nim udział kard. Kazimierz Nycz. Uczniowie warszawskich szkół tradycyjnie będą przebrani w stroje przygotowane przez ich rodziców: dwórek, rycerzy, giermków, posłańców króli. Pochód będzie podzielony na 3 grupy: afrykańską, azjatycką oraz europejską.

Stołeczny Orszak przejdzie z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego. Podążający do Betlejem Król europejski będzie wieziony na rydwanie zaprzężonym w dwa konie, zaś azjatycki zmierzać będzie z pokłonem dla Jezusa na chińskim smoku animowanym przez kilkanaście osób – zapowiadał dziś Jan Walkiewicz, odpowiedzialny za przygotowanie i realizację stołecznego marszu.

Po drodze „panowie w czerni„ oraz diabły o bardziej tradycyjnym, „rogatym” wyglądzie będą usiłowali zatrzymać uczestników marszu lub skłonić ich do przejścia na ciemną stronę mocy – uprzedzał Walkiewicz. Wiadomo też, że z król Herod, stojąc w oknie Ordynariatu Polowego pozdrowi orszak usiłując się jednak dowiedzieć, gdzie dokładnie przebywa Dziecię Jezus. Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem z góralskim zespołem z Istebnej.

W stolicy Orszak zorganizowany będzie także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, gdzie przejdzie ulicami dzielnicy Targówek do kościoła Matki Bożej Różańcowej. Uczestnicy Marszu zobaczą tu prapremierowy fragment przedstawienia Pokłon Trzech Króli w wykonaniu teatru Raj, a następnie wysłuchają koncertu kolęd w aranżacji kapeli góralskiej. Ubiegłoroczny I Bródnowski Marsz trzech Króli zgromadził prawie 3 tys. uczestników.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będą honorowymi gośćmi Orszaku Trzech Króli, który po raz pierwszy przejdzie ulicami Jarosławia.
Przemarsz rozpocznie się w samo południe z trzech kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Dominikanów i Miłosierdzia Bożego. Wszyscy spotkają się ok. 13.00 na Rynku, gdzie wystawione zostaną sceny jasełkowe.

W Krakowie Orszak Trzech Króli przejdzie po raz drugi z Wawelu na krakowski Rynek. Patronuje mu kard. Stanisław Dziwisz, który zachęca do wyruszenia w orszaku, by „oddać hołd narodzonemu w Betlejem Zbawicielowi świata”. Metropolita krakowski życzy, by orszak był „umocnieniem w drodze do Chrystusa-Prawdy dla tych, którzy wierzą i dla tych, którzy nie mają tego daru”.

W Poznaniu Orszak Trzech Króli będzie podążał drogami Starego Rynku do Fary. Poznański orszak to inicjatywa ponad podziałami, skupiająca różne środowiska i osoby zaangażowane w działania społecznie, religijne i kulturalne, m.in. szkoły, Fundację Akademicki Poznań oraz Klub Przedsiębiorczych Wielkopolan. Orszakowi patronuje m.in. metropolita abp Stanisław Gądecki.

Poznańscy organizatorzy w ramach akcji „zrzuć się na wielbłąda” właśnie kwestują na wynajęcie wielbłąda dla króla afrykańskiego. „A jak uzbieramy na wielbłąda, będziemy zbierać dalej, by orszak był jak najpiękniejszy” – zapowiadają.

W Łodzi organizatorem Festynu Trzech Króli, który ma mieć charakter rodzinnego pikniku, jest Stowarzyszenie Powrót Trzech Króli. Festyn rozpocznie się o godz. 10.30 Mszą św. w kościele Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności. Następnie Orszak Trzech Króli wyruszy ul. Piotrkowską do archikatedry, aby oddać hołd Bożemu Dziecięciu. Towarzyszyć mu będą „scenki” pokazujące walkę dobra ze złem.

Kielczanie uroczystość Objawienia Pańskiego uczczą uliczną imprezą pod nazwą „Królewskie Pieśniobranie”. We wspólnym kolędowaniu wezmą udział m.in. bp Marian Florczyk z Trzema Królami i zawodnicy pierwszoligowych klubów sportowych. „Liczymy, że stali uczestnicy dotychczasowych Pieśniobrań i tym razem licznie przybędą i z wielkim zapałem śpiewać będą kolędy” – mówi Mariola Maćko ze Stowarzyszenia „A nam się chce!”.

Już po raz drugi barwny orszak przejdzie ulicami Koszalina. Rozpocznie się o godz. 13.00 uroczystą Mszą, której w tamtejszej katedrze przewodniczyć będzie bp Edward Dajczak a zakończy przy żywej szopce w kościele ojców franciszkanów.

Na wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego zaprasza diecezjan metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Tamtejszy Orszak Trzech Króli, organizowany po raz pierwszy, rozpocznie się o godz. 11.15 na placu Litewskim wspólnym śpiewaniem kolęd a następnie wyruszymy do Archikatedry, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się misterium Pokłonu Trzech Króli oraz koncert w wykonaniu uczniów lubelskiej Szkoły Muzycznej. O 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza, a po niej zespoły młodzieżowe dadzą koncert kolęd. Podobny orszak przejdzie tego samego dnia ulicami Chełma.

We Wrocławiu organizatorzy orszaku, który w zeszłym roku został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez mieszkańców miasta, przygotowują ciekawy program. Zapowiadają, że „przybędą trzej królowie, anioły oraz pastuszkowie, którzy będą zdążali, by oddać hołd Świętej Rodzinie”. Wtedy jasełkach ulicznych wzięło udział ponad 5 tysięcy osób, teraz spodziewają się jeszcze większego zainteresowania. Inicjatywie patronuje prezydent Wrocławia oraz metropolita wrocławski.

We Włocławku uczestnicy orszaku wyruszą sprzed budynku Zespołu Szkół Katolickich i przemaszerują Bulwarami do katedry włocławskiej, gdzie zostanie odprawiona Msza św. Na trasie do bazyliki uczniowie z rodzicami i nauczycielami, ale także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz mieszkańcy miasta uczestniczący w orszaku śpiewać będą kolędy.

Wymarsz pierwszego Orszaku Trzech Króli w Katowicach poprzedzi Mszy św. którą o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla odprawi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Każdy uczestnik przemarszu otrzyma śpiewnik, koronę a najmłodsi dodatkowo pelerynę. Całość zakończy się przy stajence zlokalizowanej przed katedrą, gdzie będzie można rozgrzać się herbatą.

W Gdańsku Orszak Trzech Króli organizowany na taką skalę po raz pierwszy rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed Kaplicą Królewską, przy Bazylice Mariackiej. Królowie, dwór i wojsko przejdą ulicami Starego Gdańska i złożą pokłonu Dzieciątku Jezus. Jadący konno królowie będą prowadzeni przez kapelę kaszubską i pasterzy z owcami, zaś rycerze nieść będą sztandary i lance. W czterech miejscach odegrane zostaną sceny teatralne nawiązujące do święta Trzech Króli. Aktorami będą uczniowie szkół i rodzice. Przemarsz zakończy się stajence, gdzie z kolei rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbędzie się w Kłodzku. Poprzedzi go Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha w kościele franciszkanów, po której również biskup weźmie udział w orszaku razem z mieszkańcami miasta.

Także po raz pierwszy barwny orszak wyruszy na ulice Radomia. Organizatorami imprezy, której hasło brzmi: „Tobie, Królu i Panie kłaniają się radomianie” są Urząd Miejski i Rycerze Kolumba. Zachęcają oni, aby swoim strojem i postawą wywoływać uśmiech i zdumienie a nawet wzruszenie. Organizatorzy obiecują obdarowywanie dzieci atrybutami rycerskimi a nawet królewskimi oraz udział zwierząt ku radości i zabawie. Po przemarszu zaplanowano wspólne kolędowanie przy gorącej herbacie.

Natomiast w Kudowie-Zdroju, gdzie również po raz pierwszy przejdzie Orszak Trzech Króli jego organizatorem jest miejscowa parafia pw. św. Bartłomieja. Do udziału w przemarszu zaproszeni zostali „wszyscy ludzie dobrej woli, którzy chcą 6 stycznia 2012 r. przeżyć w rodzinnej atmosferze, wspólnie świętując”.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, wynikająca z inicjatywy rodziców impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym.

Orszaki królewskie są niezwykle barwne – królowie w miarę możliwości jadą na żywych wielbłądach i koniach przy asyście kapeli góralskiej, pasterzy z owcami, a rycerze niosą sztandary i lance. Orszaki reprezentują trzy kontynenty: Europę – kolor czerwony; Azję – kolor zielony; Afrykę – kolor niebieski, a stroje aktorów nawiązują do kolorystyki i stylu odpowiedniego dla tych kontynentów.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 r. w Warszawie. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w szkole dla chłopców „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik” w Warszawie-Międzylesiu. Obecnie organizacją orszaku zajmuje się Fundacja Orszak Trzech Króli. Każdego roku do inicjatywy dołączają kolejne miasta w Polsce. Obecnie jest ich ponad dwadzieścia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast

05 stycznia 2011 | 19:00 | oprac. lk / sz Ⓒ Ⓟ

Orszaki Trzech Króli przejdą dziś ulicami kilku polskich miast. Aby zamanifestować przywiązanie do wartości chrześcijańskich i rodzinnych oraz uczcić święto Trzech Króli – obchodzone po raz pierwszy od wielu lat jako święto wolne od pracy – w barwnych strojach pokażą się między innymi mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Kielc i Tarnowa.

Orszak to uliczne przedstawienie z udziałem publiczności, zawierające elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia. Jest pielgrzymowaniem Trzech Króli, symbolicznie reprezentujących trzy narody i trzy kontynenty, do betlejemskiego żłóbka, aby oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi – Panu całego świata.

Celem barwnych pochodów jest przede wszystkim uczczenie Święta Trzech Króli. Po 50 latach znów staje się ono w Polsce dniem wolnym od pracy, dlatego znacznie łatwiej będzie wielu osobom dołączyć do wspólnego świętowania i zabawy.

Orszak Trzech Króli jest też wydarzeniem o charakterze rodzinnym i jednocześnie ważną inicjatywą społeczną, która ma na celu pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych.

Warszawa

Orszak – który ulicami stolicy przejdzie już trzeci rok z rzędu – zacznie formować się przed godziną 12 na Placu Zamkowym. W południe zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański”, którą poprowadzi metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Następnie uczestnicy orszaku podążą za Trzema Królami ulicami Krakowskie Przemieście oraz Królewską do stajenki betlejemskiej ustawionej na Placu Piłsudskiego.

W skład orszaku wejdą uczniowie i harcerze przebrani za świtę Trzech Króli – chłopcy jako rycerze oraz dziewczęta jako damy dworu. Trzej Królowie symbolizują trzy kontynenty – Europę, Azję oraz Afrykę, dlatego strojom dzieci również przypisano trzy barwy – odpowiednio czerwony (Europa), Azja (zielony) oraz Afryka (niebieski). Ponadto, o ich przynależności do odpowiedniego orszaku będą świadczyć atrybuty charakterystyczne dla danego kontynentu. W orszaku znajdą się również żywe zwierzęta – od swojskich, podhalańskich owiec po egzotyczne wielbłądy.

Trasa przemarszu to prawie półtora kilometra, której pokonanie zajmie około godziny. Po drodze na uczestników czekać będzie wiele atrakcyjnych, pasjonujących wydarzeń, m.in. walka diabłów z aniołami, odwiedziny w „Republice Przyjemności”, w której zmierzający do Betlejem będą na wiele sposobów kuszeni do porzucenia orszaku, wizyta na dworze Heroda. Na placu Piłsudskiego orszak uroczyście pokłoni się Świętej Rodzinie. Po tym wydarzeniu rozpocznie się koncert kolęd.

Dla wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do orszaku przygotowano 20 tys. kolorowych koron do włożenia na głowę oraz taką samą ilość śpiewników – podczas przemarszu orszaku zawsze rozbrzmiewają kolędy.

Wydarzenie przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do radosnego i wspólnego przeżywania święta Trzech Króli – między innymi poprzez wspólne śpiewanie. Ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny – wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą zbierali pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Kraków

W Krakowie uczestnicy Orszaku Trzech Króli zaczną się zbierać już o godz. 9.40 przed katedrą na Wawelu. O godz. 10.00 rozpocznie się tam Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, który przyjął patronat nad Orszakiem.

Trasa krakowskiego orszaku, w którym weźmie udział kard. Dziwisz, będzie wiodła z katedry na ul. Grodzką, następnie ul. Franciszkańską na plac przed Pałacem Arcybiskupim. Podczas przemarszu trwać będzie śpiewanie kolęd.

Poznań

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Poznania. Jego uczestnicy wyruszą o godz. 12.00 z pl. Wolności, skąd ulicami Paderewskiego, Ludgardy, Zamkową, Masztalarską, Wroniecką dotrą na Stary Rynek.

„Celem inicjatywy jest uczczenie uroczystości Objawienia Pańskiego oraz szerzenie rodzinnych i wspólnotowych wartości” – informuje KAI Katarzyna Łagoda-Kaźmierska. Jak zaznacza organizatorka, chodzi też o to, by uczestnicy nie byli biernymi obserwatorami, ale czynnie się zaangażowali. Do udziału w orszaku zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Poznania, a zwłaszcza rodziny z dziećmi, udział weźmie też bp Grzegorz Balcerek.

Uczestnicy orszaku otrzymają tekturowe korony oraz śpiewniki. Kolędowanie podczas pochodu poprowadzi Julia Kopala. Pochód podzielony będzie na trzy grupy – afrykańską, azjatycką oraz europejską. Na końcu każdego orszaku będzie jechał na wierzchowcu król.

Podczas pochodu na ulicach będą odgrywane różne scenki obrazujące pielgrzymowanie Trzech Króli. Występować w nich będą przede wszystkim harcerze i uczniowie.

Po oddaniu pokłonu przy żłóbku uczestnicy orszaku będą mogli wziąć udział w Mszy św. w poznańskiej farze, którą odprawi ks. Edward Kryściak, dyrektor Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu.

Poznański orszak to inicjatywa ponad podziałami, skupiająca różne środowiska i osoby zaangażowane w działania społecznie, religijne i kulturalne. Patronat nad orszakiem objęli zarówno metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, jak i władze miasta.

Gdańsk

Gdańszczanie spotkają się na Orszaku Trzech Króli o godz. 10.30 przed szkołą Fregata, przy ul. Cystersów 13 w Oliwie, skąd kwadrans później wyruszą przez ulice Oliwy i Park Oliwski do katedry oliwskiej. Uczestnicy Orszaku włożą tekturowe korony na głowę, aktorami odgrywającymi scenki jasełek będą uczniowie szkół i ich rodzice.

O godz. 11.30 Orszak zostanie uroczyście powitany przez proboszcza katedry, ks. prałata dr. Zbigniewa Zielińskiego, a jego uczestnicy złożą pokłon Jezusowi przy stajence. Na zakończenie odbędzie się Msza św. i wspólne kolędowanie.

Gdański Orszak jest organizowany przez rodziców uczniów Szkoły i Przedszkola „Fregata” przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Wrocław

We Wrocławiu początek marszu zaplanowano na godz. 11.00. Mieszkańcy spotkają się na placu przed wrocławską katedrą, by w radosnym orszaku przejść – razem z Trzema Królami – na Rynek. „Tam pokłonimy się Świętej Rodzinie, wspólnie z biskupem Andrzejem Siemieniewskim zmówimy Anioł Pański i zaśpiewamy kolędy” – zapowiadają organizatorzy.

Widzowie włączą się w zabawę poprzez nałożenie tekturowych koron. Każdy uczestnik otrzyma także śpiewnik kolędowy, dzięki któremu będzie mógł włączyć się we wspólny śpiew. Na zakończenie orszaku odbędzie się koncert kolędowy.

Szczecin

Szczecinianie wyruszą w Orszaku Trzech Króli o godz. 12.00 z dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich, ulicą Grodzką do szopki przed katedrą Św. Jakuba. Tam wraz z Trzema Królami oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Na trasie Orszaku, w towarzystwie przedstawicieli różnych stanów i kuglarzy spotkają króla Heroda i będą świadkami walki diabłów z aniołami.

Organizatorzy wciąż zachęcają do włączenia się w wydarzenie, m.in. przyjścia w stroju jednej z postaci z jasełek i niesienia flag królewskich w pochodzie.

Tarnów

W Tarnowie pochód Trzech Króli rozpocznie się uroczystą Mszą św. w kościele księży misjonarzy o godz. 12.30. Po jej zakończeniu mieszkańcy miasta będą podążać za królami ul. Krakowską, Targową i Bernardyńską do żywej szopki. Władcy w historycznych strojach będą jechać na wielbłądach.

W pochodzie weźmie udział orkiestra z Zakładów Azotowych. Swój udział zapowiedział bp Andrzej Jeż. Na ul. Krakowskiej odegrana zostanie scena spotkania władców z Herodem. Królowie, którzy dotrą do żywej szopki przy klasztorze ojców bernardynów oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus.

Kielce

Ulicami Kielc świąteczny korowód poprowadzą 6 stycznia Trzej Królowie wraz z bp. Marianem Florczykiem. Pochód będzie wiódł z bazyliki kieleckiej na Plac Artystów. Odbędzie się tam następnie VII „Pieśniobranie” – koncert kolęd i pastorałek.

„Wyruszamy o godz. 14 spod katedry, w postaci Królów-Mędrców wcielają się członkowie Stowarzyszenia «A nam się chce» i Chóru Kameralnego FERMATA, czyli organizatorzy imprezy” – zapowiada chórzysta Krzysztof Osóbka.

Na Placu Artystów uczestnicy spotkania otrzymają 500 śpiewników, w których znalazło się 26 kolęd i pastorałek, w większości znanych.

Przygotowania do Orszaków Trzech Króli w poszczególnych miastach można śledzić na stronie www.orszak.org.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.