Drukuj Powrót do artykułu

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej – zapowiedź

02 stycznia 2016 | 16:20 | eb Ⓒ Ⓟ

Barwne orszaki Trzech Króli przejdą ulicami miast i miasteczek w diecezji tarnowskiej. W Tarnowie, gdzie takie pochody organizowane są już od kilku lat, 6 stycznia będzie sporo zmian. Mieszkańcy pierwszy raz dostaną korony i śpiewniki. Zmieni się także trasa pochodu.

W Tarnowie barwny orszak o godz. 13.00 wyruszy spod katedry i przejdzie ul. Kapitulną, Rybną, Wałową, Targową, Bernardyńską do żywej szopki, która znajduje się w ogrodzie klasztoru ojców bernardynów.

„Chcemy dać radość dzieciom, bo one bardzo się cieszą, że mogą zobaczyć orszak. Będziemy mieć barwne stroje wypożyczone z tarnowskiego teatru” – mówi Radosław Mazurkiewicz, uczeń VII LO, który będzie królem Kacprem.

Ucznia Mateusza Kozę czeka charakteryzacja, bo będzie Baltazarem. „Po raz pierwszy uczestniczę w orszaku. W tym roku będziemy jechać na koniach, więc ćwiczymy, by wszystko się udało” – dodaje.

Uczeń Tomasz Sidor będzie królem Melchiorem i jak podkreśla, trema przed występem będzie spora. „Rok temu jechaliśmy dorożką, więc było łatwiej. Tym razem pojedziemy na koniach. To duże wyzwanie i odpowiedzialność” – podkreśla.

Do udziału w tarnowskim orszaku zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, a zwłaszcza najmłodsi. W przygotowanie włącza się dyrekcja, nauczyciele, uczniowie VII LO, a także przedstawiciele Urzędu Miasta i parafii katedralnej. „Ten barwny korowód będzie wyznaniem naszej wiary. Orszak jest okazją, by przemyśleć nasze przeżywanie świąt i przyjść do Chrystusa” – mówi katecheta, ks. Łukasz Matyka.

Ok. 13.00 obok katedry będzie powitanie Trzech Króli. Organizatorzy zachęcają, by przybyć kilka minut wcześniej, bo będą rozdawać korony, śpiewniki i chorągiewki. Jest także prośba, by jeśli to możliwe, uczestnicy ubrali się w odzież koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego. „Te kolory reprezentują kontynenty, z których przybywają Mędrcy” – wyjaśnia ks. Matyka.

Już po raz czwarty w Pokłonie Trzech Króli wezmą udział mieszkańcy Nowego Sącza. „Dla nas wszystkich będzie to okazja do wielkiej radości i świętowania Bożego Narodzenia na ulicach Nowego Sącza. Dziękuję wszystkim, którzy się angażują w organizację ” – mówi Bożena Jawor, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.

O godz. 10.30 pochód ruszy z ulicy Gwardyjskiej. Uczestnicy zatrzymają się obok ulicy Zakościelnej, gdzie będzie pierwsza stacja i przesłanie Proroka. Dalej maszerując w kierunku rynku, uczestnicy dojdą pod balkon Galerii Marii Ritter, gdzie pojawi się król Herod i zostanie odegrana tradycyjna scena z Mędrcami podążającymi do Betlejem. Zaraz potem orszak przejdzie pod sądecki ratusz. Tam będzie czekać na wszystkich żywa szopka, a Trzej Królowie złożą pokłon i dary Jezusowi.

Orszak z młodzieżą wyruszy również po Mszy św. odprawionej o godz. 9.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dołączy on do głównego orszaku w okolicach ulicy Jagiellońskiej. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymają korony, a także śpiewniki z kolędami i pastorałkami.

„Stroje będą profesjonalne. Obecnie przygotowujemy nowe szaty dla Świętej Rodziny, również korony wykonane z wysokiej jakości materiałów zachwycają wyglądem” – mówi Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

Pochód Trzech Króli odbędzie się także w Brzesku. Mieszkańcy spotkają się na Placu Kazimierza o godzinie 13.00. Uczestnicy przejdą na rynek gdzie odbędzie się spotkanie przy żłóbku. Od 16.00 do 18.00 w RCKB na Placu Targowym będzie wspólne śpiewnie kolęd i pastorałek.

W Dębicy w Święto Objawienia Pańskiego po raz trzeci ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli, któremu przyświeca hasło: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie”. Msza św. poprzedzająca wymarsz orszaku rozpocznie się w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 12.00. Po nabożeństwie orszak wyruszy z Ronda im. ks. Leśniowskiego i podąży ulicami: Chopina, ks. Nosala, Strażacką oraz Rzeszowską do Rynku, gdzie Trzej Królowie ze swymi orszakami złożą pokłon Świętej Rodzinie.

6 stycznia Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Pleśnej. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 przy Urzędzie Gminy, gdzie odegrana zostanie scenka biblijna, po której nastąpi pochód do kościoła parafialnego. Tam o 11.30 zostanie odprawiona Msza św.

Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec z siedzibą w Chorzelowie, Parafia pw. Wszystkich Świętych oraz Zespół Szkół w Chorzelowie ponownie organizują Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie o godzinie 12:30. Tam też zostanie odegrana pierwsza scena jasełek.

W podtarnowskim Żabnie okazją do organizacji orszaku stał się szkolny jubileusz. 12 stycznia 2016 r. minie 50. rocznica rozpoczęcia nauki w Szkole Podstawowej w Żabnie przy ulicy Jagiełły 18. Upamiętniając to wydarzenie, społeczność Szkoły Podstawowej im. S. Wyspiańskiego w Żabnie wraz z rzymskokatolicką parafią pw. Świętego Ducha oraz Gminnym Centrum Kultury organizuje 6 stycznia uroczysty Przemarsz Trzech Króli. Pochód ten rozpocznie się w szkole o godz. 10.30, a zakończy się w kościele parafialnym, w którym o godz. 11.00 odbędzie się Msza św. za szkolną społeczność.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bobowej. Organizują go Urząd Miasta, członkowie Bractwa Rycerskiego 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity. Orszak rozpocznie się o godzinie 13.30 na placu przy Zespole Szkół nr 1 w Bobowej. Tam będzie zorganizowana zbiórka i krótkie występy dzieci.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej (zapowiedź)

04 stycznia 2015 | 14:56 | eb Ⓒ Ⓟ

W diecezji tarnowskiej przybywa miejscowości, w których odbędą się pochody Trzech Króli. 6 stycznia przejdą one ulicami miast i wsi. Orszaki odbędą się m.in. w Tarnowie, Nowym Sączu, Krynicy, Brzesku, Dębicy, Pleśnej, Zgłobicach, Chorzelowie, Lipnicy Murowanej, Wadowicach Górnych, oraz w Starej Jastrząbce, Żdżarach i Żyrakowie. Orszaki przygotowują parafie, samorządy, szkoły, strażacy i wiele lokalnych organizacji.

W Tarnowie kolejny raz uroczystości przygotowują uczniowie i nauczyciele VII LO. 6 stycznia pochód wyruszy około godz. 13.00 po Mszy św. odprawionej w samo południe w tarnowskiej katedrze. Orszak przejdzie ulicami Kapitulną, Wałową, Szeroką, Bernardyńską do żywej szopki, która znajduje się w ogrodzie klasztoru ojców bernardynów. Trzej Królowie będą jechali dorożką.

Dębica po raz drugi dołączy do innych miejscowości, w których 6 stycznia przejdzie Orszak Trzech Króli. Hasło tegorocznego przemarszu brzmi „Pokój i radość w rodzinie". Orszak wyruszy sprzed kościoła Ducha Św. po Mszy św. o godz. 12.00. Trasa będzie przebiegać od ronda ks. Leśniowskiego, Chopina, Ks. Nosala, Strażacką oraz Rzeszowską do Rynku, gdzie Trzej Królowie złożą pokłon Świętej Rodzinie. Na drodze przemarszu wyznaczone zostały miejsca, w których aktorzy odgrywać będą sceny nawiązujące do narodzin Chrystusa.

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia po raz trzeci w centrum Pleśnej zobaczyć będzie można uroczysty pochód Trzech Króli. O godzinie 11.00 spod Urzędu Gminy Pleśna mieszkańcy wyruszą wspólnie z monarchami i królem Herodem do kościoła parafialnego w Pleśnej. O godzinie 11.30 Trzej Mędrcy złożą pokłon i dary Narodzonemu, powitają Najświętszą Rodzinę, po czym zostanie odprawiona Msza św.

Po raz kolejny, 6 styczna mieszkańcy Brzeska wspólnie będą obchodzić święto Trzech Króli. Orszak przejdzie głównymi ulicami miasta. Zbiórka uczestników pochodu rozpocznie się o godzinie 12.15 na Placu Kazimierza Wielkiego. Kwadrans później nastąpi wymarsz, a trasa pochodu przebiegać będzie ulicami: Plac Kazimierza Wielkiego – ul. Uczestników Ruchu Oporu – Plac Żwirki i Wigury – ul. Głowackiego – Rynek. Na płycie Rynku uczestnicy marszu oraz przybyli mieszkańcy będą mogli obejrzeć program artystyczny. Wystąpią w nim z przedstawieniem artyści Miejskiego Ośrodka Kultury, oraz schola dziecięca „Ziarenka Nadziei” z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, która wykona kolędę „Do szopy, do szopy wszyscy”.

6 stycznia odbędzie się III Zgłobicki Orszak Trzech Króli. Mieszkańcy zaproszeni są na plac przed remizą OSP w Zgłobicach, skąd barwny pochód wraz z królami o godz. 10.30 wyruszy w kierunku kościoła. O godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta suma połączona z oddaniem hołdu Nowonarodzonej Dziecinie. Mile widziane są barwne stroje.

6 stycznia Orszak Trzech Króli odbędzie się w Lipnicy Murowanej. O godzinie 11:30 pochód wyruszy z lipnickiego rynku w stronę Dworu Ledóchowskich, następnie stadionu sportowego w Lipnicy Dolnej, by dalej "Zawiślem" powędrować w stronę Zespołu Szkół i zakończyć marsz na dziedzińcu kościoła parafialnego. W trakcie Orszaku odbędzie się pięć krótkich przedstawień na poszczególnych przystankach. Uczestnicy otrzymają okazjonalne upominki i niespodzianki. W widowisku udział wezmą: grupy aktorów, zespoły regionalne i obrzędowe, Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, chór parafialny, schola, chór szkolny, Eucharystyczny Ruch Młodych, ministranci i lektorzy, przedszkolaki, dzieci i młodzież z Zespołu Szkół, koła Gospodyń Wiejskich, Domowy Kościół, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Już po raz trzeci sądeczanie wezmą udział w Nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli, który odbędzie się tradycyjnie 6 stycznia. Mieszkańcy spotkają w dwóch miejscach – pod pomnikiem Adama Mickiewicza, skąd wyruszy orszak Trzech Króli, a także pod ratuszem, gdzie osoby, które nie mają siły iść z całym orszakiem o godzinie 10:30 będą mogły zobaczyć jasełka w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych, w reżyserii siostry Haliny Chojnackiej. Kto będzie chciał maszerować powinien przyjść pod pomnik Adama Mickiewicza około godziny 10:30, gdzie będą rozdawane korony, a także śpiewniki z kolędami i pastorałkami.

Orszak Trzech Króli przejdzie następnie Plantami, ulicą Konarskiego i Jagiellońską, gdzie przy kapliczce Szwedzkiej do orszaku dołączą dzieci z katolickich przedszkoli działających na terenie miasta. Sądeczanie przejdą następnie głównym deptakiem pod balkon Galerii Marii Ritter, gdzie pojawi się Król Herod i zostanie odegrana tradycyjna scenka z Mędrcami podążającymi do Betlejem. Zaraz potem orszak przejdzie – przy śpiewie kolęd i pastorałek – pod sądecki ratusz. Tu będzie czekać na wszystkich żywa szopka, a Trzej Królowie złożą pokłon i dary Jezusowi. Spotkanie na sądeckim Rynku będzie okazją do odśpiewania tradycyjnej Pastorałki Sądeckiej, do której słowa napisał Jerzy Masior, a muzykę skomponował Aleksander Porzucek.

6 stycznia z każdej krynickiej parafii wyruszy jeden król z grupą kolędników, a o 12:00 wszyscy uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Krynicy – Zdroju spotkają się na Deptaku, gdzie odmówią Anioł Pański i zaśpiewają kolędy. Dla uczestników Orszaku przygotowano śpiewniki i korony.

6 stycznia 2015 r. jasełka uliczne „Orszak Trzech Króli” odbędą się również w Chorzelowie. O godzinie 12.30 zostanie odprawiona Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Ok. 13.30 rozpocznie się przemarsz Orszaku do sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Chorzelowie, gdzie zgodnie z tradycją wszyscy zebrani obejrzą scenę pokłonu Trzech Króli przed Święta Rodziną, a następnie będą śpiewać kolędy i pastorałki.

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbędzie się w Wadowicach Górnych. O godzinie 10.30 będzie Msza św. w kościele w Wadowicach Dolnych, a po niej rozpocznie się przemarsz na plac kościelny w Wadowicach Górnych.

Także w Starej Jastrząbce będzie Orszak Trzech Króli. W trakcie uroczystości odbędą się jasełka i kolędy. Uczestnicy przejdą ok. 3 km. Orszak wyruszy o 13.00 spod Domu Kultury w Górnym Końcu i przejdzie do kościoła parafialnego w Starej Jastrząbce.

Po raz pierwszy w Żdżarach organizowany jest Orszak Trzech Króli. Wyruszy on sprzed kościoła o godz. 13.00. Organizatorzy zachęcają, by przyjść w pelerynach koloru zielonego, czerwonego lub niebieskiego.

Mieszkańcy Woli Żyrakowskiej oraz Żyrakowa po raz pierwszy organizują Orszak III Króli. Rozpocznie się on o godz. 13.30 na Rynku w Żyrakowie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.