Drukuj Powrót do artykułu

Pamiętamy o Papieżu

02 kwietnia 2011 | 17:37 | led, lk, msz, wm, kk, rk, eb, xpb, ks. an, ra, alg, ks. mf, mj, ks. pn, ksas, bgk, lg, lw / sz, ju., ms Ⓒ Ⓟ

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 odszedł od nas Jan Paweł II. W całym kraju odbędą się dziś liczne uroczystości religijne, koncerty i wspomnienia papieża-Polaka, który za miesiąc zostanie wyniesiony na ołtarze.

Oto program kościelnych obchodów papieskich w różnych diecezjach:

Archidiecezja krakowska

Otwarcie Mobilnego Muzeum Jana Pawła II w Krakowie, uroczysta Msza św. w Bazylice Mariackiej, koncert „Santo Subito!”, inicjatywa „Kraków czyta Jana Pawła II” i czuwanie modlitewne pod oknem papieskim – tak zapowiadają się krakowskie uroczystości upamiętniające 6. rocznicę śmierci Ojca Świętego. Wydarzenia będą związane z przygotowaniami do beatyfikacji papieża Polaka, która odbędzie się 1 maja w Rzymie.

31 marca na Małym Rynku stanie Mobilne Muzeum Jana Pawła II umieszczone w specjalnym samochodzie. Od tego dnia do 2 kwietnia będzie dostępny dla zwiedzających bezpłatnie. „Wewnątrz samochodu – muzeum w kilku boksach, na specjalnych ekranach wyświetlane będą filmy dotyczące najważniejszych okresów w życiu Jana Pawła II i miejsc z nim związanych” – mówi Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

W ramach ekspozycji będzie można podziwiać oryginalne przedmioty dotyczące lub należące kiedyś do Ojca Świętego m.in. narty oraz sutannę Karola Wojtyły. Przedmioty wypożyczone zostały m.in. z zasobów Muzeum Archidiecezjalnego i archiwum krakowskiej kurii.

Oprócz muzeum na Małym Rynku umieszczona zostanie wielkoformatowa gra uliczna pt. „Dookoła świata z Janem Pawłem II”, połączona z quizem sprawdzającym wiedzę uczestników o 104 pielgrzymkach Jana Pawła II.

Mobilne Muzeum Jana Pawła II będzie można zwiedzać na Małym Rynku do 2 kwietnia. Następnie wyruszy ono w trasę do innych miast w Polsce, m.in. do Warszawy. Ponownie w Krakowie pojawi się 1 maja przy Sanktuarium w Łagiewnikach i dostępne dla zwiedzających będzie podczas beatyfikacji oraz 11 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w dniu uroczystości złożenia relikwii Ojca Świętego w kościele powstającym w Centrum.

Tak znane osoby, jak kard. Franciszek Macharski, Anna Dymna czy Krzysztof Ziemiec będą czytać teksty Jana Pawła II w ramach projektu „Kraków czyta Jana Pawła II”.

Celem inicjatywy przygotowanej przez Instytut Tertio Millennio jest przybliżenie papieskiego nauczania. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki „Tryptyk rzymski”. Jak poinformował Paweł Kostecki, rzecznik Instytutu Tertio Millennio w Krakowie „fragmenty pism papieża będą czytać znane osoby życia publicznego, przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, do których niejako adresowane były poszczególne teksty”.

Program spotkania podzielono na kilka bloków tematycznych, zatytułowanych: rodzina, młodzież, życie kapłańskie i zakonne, kultura, życie społeczno-polityczne i media. W każdym z nich zaplanowano lekturę trzech tekstów, po których nastąpi półgodzinna dyskusja prelegentów.

Do lektury adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” zaproszony został Krzysztof Ziemiec, natomiast do odczytania listu apostolskiego do kobiet „Mulieris dignitatem” Anna Dymna. Podczas spotkania list „Do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku” odczyta o. Leon Knabit. Do lektury tekstu adhortacji apostolskiej „Pastores gregis” zaproszono kard. Franciszka Macharskiego, a ks. Jacka Stryczka do odczytania listu do kapłanów na Wielki Czwartek z 1979 r. W trakcie spotkania s. Anna Bałchan odczyta adhortację apostolską „Vita consecrata”.

Do bloku „media” zaproszono Alicję Popiel, Przemysława Babiarza oraz Piotra Mucharskiego. W wydarzeniu udział weźmie także Stanisław Soyka, Krzysztof Globisz oraz Henryk Woźniakowski, którzy odczytają teksty Jana Pawła II dotyczące kultury. W bloku „życie społeczno-polityczne” udział wezmą: o. Maciej Zięba OP, Jarosław Gowin i Wojciech Heydel.

Na zakończenie spotkania odbędzie się wieczór poezji Jana Pawła II połączony z koncertem Stanisława Soyki, który wykona „Tryptyk rzymski”.

Wydarzenie organizowane przez Instytut Tertio Millennio odbędzie się 2 kwietnia w kapitularzu klasztoru oo. dominikanów w Krakowie.

2 kwietnia w Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Po nabożeństwie odbędzie się koncert „Santo Subito!” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Podczas spotkania będzie można wysłuchać pieśni sakralnych w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry. Utwory stanowić będą muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Jana Pawła II.

Czuwanie modlitewne odbędzie się tradycyjnie pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3, w miejscu spotkań Jana Pawła II z młodzieżą i mieszkańcami Krakowa. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego specjalny program modlitewno-artystyczny przygotował Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterstwo akademickie „Patmos” oraz Teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux. Czuwanie potrwa w godz. 20.00–22.00.

Z okazji 6. rocznicy śmierci Ojca Świętego po raz kolejny Centrum Jana Pawła II organizuje akcję „Światełko Nadziei”. „Zachęcamy, by 2 kwietnia o 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, wszyscy Polacy zapalili w swoich oknach świece – na znak pamięci o papieżu Polaku, szczególnie w tym ważnym czasie, miesiąc przed beatyfikacją” – podkreśla Piotr Sionko. „Centrum przygotowało i rozesłało do parafii archidiecezji krakowskiej świece upamiętniające to wydarzenie” – dodaje.

Młodzież szkół średnich powiatu wadowickiego weźmie udział 2 kwietnia przed południem we Mszy św. celebrowanej na rynku przed rodzinnym domem Jana Pawła II. W ten sposób młodzi ludzie uczczą szóstą rocznicę śmierci Karola Wojtyły.

Jeszcze przed liturgią wadowiccy licealiści przedstawią zainscenizowane sceny z życia Karola Wojtyły. Tego dnia w miejscowej bazylice odbędzie się wieczorne nabożeństwo w ramach dziękczynnej nowenny sobót przygotowujących do beatyfikacji Jana Pawła II. Nowennę zainicjowano 19 lutego br.

O 21.37 pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się między bazyliką a domem rodzinnym Wojtyły, wadowiczanie zapalą jak co roku znicze i odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Archidiecezja warszawska

Czuwania modlitewne w parafiach i na Placu Piłsudskiego, pokoleniowy „Most” rodziców z dziećmi urodzonymi w 2005 roku oraz mobilne muzeum Jana Pawła II – to główne punkty obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie. Potrwają one od 1 do 3 kwietnia.

1 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się finał projektu „Most” Centrum Myśli Jana Pawła II, skierowanego do dzieci urodzonych 6 lat temu, w roku śmierci Jana Pawła II, oraz do ich rodziców i opiekunów. Inicjatywie będą towarzyszyć słowa „Każdy mały jest wielki”. Realizacja tego programu odbędzie się w marcu w 60 wybranych szkołach i przedszkolach archidiecezji warszawskiej. W czasie tego spotkania 1 kwietnia organizatorzy zbudują na Placu symboliczny most pokoleń, które połączy osoba Jana Pawła II. 2 kwietnia odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla rodzin i dzieci.

Z piątku na sobotę 1-2 kwietnia, w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II w parafiach archidiecezji warszawskiej odbywać się będzie modlitewne czuwanie wspólnot parafialnych, w tym młodzieży i studentów. Do tego czuwania zostały przygotowane materiały duszpasterskie.

W sobotę 2 kwietnia wieczorem na Placu Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne mieszkańców Warszawy. Czuwanie skupi się na rozważaniach wokół wezwania do świętości na podstawie nauczania Jana Pawła II. Warszawiacy usłyszą odczytane przez aktorów teksty papieża o świętości, a także głos papieża – zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie można będzie zobaczyć materiały filmowe, których tematem jest świętość. Osoby, które osobiście znały Ojca Świętego (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) opowiedzą, jak rozumieją świętość Jana Pawła II i czym ona jest dla nich.

O godz. 21.37 na placu zabrzmi utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trąbce. Tego dnia, od rana do zakończenia czuwania, odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”. Nad oprawą muzyczną wydarzenia będzie czuwać Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dzień później, 3 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert związany z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Muzyka chóralna przeplatać się będzie z fragmentami nauczania papieskiego. Obydwa wydarzenia przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Na Placu Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II. Papieskie buty i narty, serdak, którego Jan Paweł II używał podczas podróży, zegar, piuska, sutanna, wreszcie pióro, którego papież używał do osobistych notatek – to wszystko, wsparte prezentacją multimediów i wystawą fotografii, znajdzie się w samochodowym muzeum, które na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II przyjedzie z Krakowa do Warszawy.

2 kwietnia w ramach przygotowań do beatyfikacji, z inicjatywy CMJPII uruchomiony zostanie kolejny moduł Zintegrowanej Bazy Tekstów papieskich(ZiBaTePa). Na działającej od 16 października stronie www.nauczaniejp2.pl będzie można aktywnie przeszukiwać już nie tylko wszystkie encykliki, ale także wszystkie adhortacje papieskie.

Diecezja warszawsko–praska

W Radzyminie pod Warszawą powstaje świątynia – wotum wdzięczności za życie i pontyfikat papieża z Polski, która będzie pierwszym w kraju sanktuarium Jana Pawła II. 2 kwietnia o godz. 18.00 przybędzie tam pielgrzymująca przez Europę do Polski kopia figury Matki Bożej Fatimskiej. Wcześniej, o godz. 17.00 figura spodziewana jest na Placu Piłsudskiego. O godz. 17.30 nastąpi jej powitanie przed katedrą warszawsko-praską.

Archidiecezja gnieźnieńska

Koncerty, wystawy, czuwania modlitewne i spotkanie przy głazie Jana Pawła II na Lednicy, to tylko niektóre inicjatywy mające upamiętnić 6. rocznicę śmierci Papieża Polaka i wpisujące się w duchowe przygotowanie do zbliżającej się beatyfikacji.

Mieszkańcy Inowrocławia, jak co roku, spotkają się 2 kwietnia przy pomniku Jana Pawła II. Od godziny 20.30 zaplanowano modlitewne czuwanie, podczas którego wiernym towarzyszyć będzie bp Wojciech Polak. Czuwanie poprowadzą wierni z miejscowej parafii św. Jadwigi Królowej. O godz. 21.00 wszyscy odśpiewają Apel Jasnogórski.

Pamięć Papieża Polaka uczczą także mieszkańcy Słupcy. 1 kwietnia w tamtejszym Muzeum Regionalnym otwarta zostanie wystawa „Bez audiencji”, prezentująca prywatne zdjęcia słupczan ze spotkań z Papieżem Polakiem. Fotografie będzie można zobaczyć także w jednym z okien Domu Kultury, gdzie będą wyświetlane jedna po drugiej za pomocą rzutnika.

2 kwietnia zaplanowano koncert chórów „W niebo głosy”. Zaśpiewa Miejski Chór Mieszany „Kanon” ze Słupcy oraz Chór „Hemantus” z Mogilna. O godzinie 20.00 odbędzie się Apel Jasnogórski oraz zakończenie kolejnego tygodnia nowenny przygotowującej wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej do beatyfikacji Jana Pawła II. W niedzielę, 3 kwietnia, w słupeckim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl „Hiob” według scenariusza Karola Wojtyły. Wystąpią artyści scen krakowskich.

Po raz trzeci czuwanie modlitewne w rocznicę śmierci Papieża Polaka odbędzie się także na tzw. poligonie w Gębarzewie, gdzie Jan Paweł II wylądował podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Czuwanie organizuje Towarzystwo Przyjaciół Żydowa. Rozpocznie się przed godziną 21.37 przy pamiątkowym obelisku. Zebrani zaśpiewają kilka ulubionych pieśni Jana Pawła II, a później w ciszy zapalą znicze.

Modlitwy i wspomnień w rocznicę śmierci Jana Pawła II nie zabraknie także na Polach Lednickich. O godzinie 16.00 zaplanowano spotkanie przy 27-tonowym głazie upamiętniającym pontyfikat Papieża Polaka. Później obecni będą uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z rozważaniami ułożonymi przez Jana Pawła II. Odbędzie się także odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego nad brzegami jeziora lednickiego oraz akt Wyboru Chrystusa pod Bramą Rybą.

Na godzinę 18.00 zaplanowano studium myśli Jana Pawła II oraz świadectwa osób, które spotkały Papieża Wojtyłę. O 19.00 sprawowana będzie Msza św., a w godzinie śmierci Jana Pawła II rozpocznie się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Archidiecezja poznańska

Panel dyskusyjny na temat polskości, koncerty, Msze św. i czuwania modlitewne towarzyszyć będą obchodom szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II w archidiecezji poznańskiej. Wierni spotkają się na modlitwie w miejscach, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził Papież Polak.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak, wspomnienie rocznicy śmierci Papieża wpisuje się w duchowe przygotowanie archidiecezji do beatyfikacji Karola Wojtyły. „W perspektywie zbliżającej się beatyfikacji chodzi bardziej o rocznicę przejścia do wieczności, którą Jan Paweł II wskazywał poprzez świadectwo osobistej świętości” – mówi rzecznik archidiecezji poznańskiej.

W ramach obchodów odbędzie się w Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku panel dyskusyjny „Polskość – wielość i pluralizm, czy ciasnota i zamknięcie”. Referaty na temat polskości widzianej w perspektywie życia Papieża wygłoszą językoznawca, prof. Bogdan Walczak i teolog, ks. prof. Waldemar Irek. W spotkaniu uczestniczyć będzie także abp Stanisław Gądecki.

W rocznicę śmierci Papieża odbędzie się także uroczysty koncert w Filharmonii Poznańskiej. Chór Teatru Wielkiego i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wykona Symfonię c-moll Gustava Mahlera.

Bp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele środowisk twórczych pw. Wszystkich Świętych. Podczas nabożeństwa wystąpią soliści, chór i orkiestra Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego pod dyrekcją prof. Antoniego Grochowalskiego.

Wieczorem odbędzie się także czuwanie modlitewne w kaplicy św. Karola Boromeusza. Powstaje tam kościół – wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Młodzież przygotowała między innymi prezentację multimedialną „Apostołowie wyzwolenia człowieka”.

Wierni spotkają się także w godzinie śmierci Papieża na apelu i czuwaniu modlitewnym przy krzyżu na Łęgach Dębińskich i przy pomniku Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim, czyli w miejscach, które Sługa Boży odwiedził podczas pielgrzymek do ojczyzny.

Archidiecezja katowicka

2 kwietnia o godz. 18.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostanie odprawiona Msza św. w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II i Ojczyzny z prośbą o obfite owoce jego pontyfikatu dla niej i o naszą gotowość realizacji jego nauczania głoszonego podczas pielgrzymek do Ojczyzny. Po Mszy św. odbędzie się Koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina dedykowany pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Po koncercie w sobotni wieczór obędzie się tradycyjne Wielkopostne Czuwanie Nocne Młodzieży w krypcie katedry. Rozpocznie się ono ok. godz. 20.00, zaś o północy zostanie odprawiona Msza św. W programie są również Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa, Apel Jasnogórski i „spotkanie” z Janem Pawłem II w godzinie przejścia do domu Ojca o 21.37, adoracja Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania sakramentu pokuty. Planowana jest też „Podróż w czasie i przestrzeni” pod hasłem „Przeżyjmy to raz jeszcze”. Zakończenie ok. godz. 5.30 pod pomnikiem Jana Pawła II. Do udziału zaprasza ks. Jacek Plech, duszpasterz młodzieży.

Msze święte, rocznicowe obchody i czuwania odbędą się również w wielu parafiach archidiecezji katowickiej.

Archidiecezja lubelska

„Msza Lubelska”, pierwszy utwór oratoryjny poświęcony Lublinowi, zostanie wykonana 2 kwietnia w archikatedrze lubelskiej. Wykonawcami koncertu, dedykowanego Janowi Pawłowi II w 6. rocznicę śmierci, będą muzycy Filharmonii Lubelskiej, chóry Lublina i soliści.

Autorem „Mszy Lubelskiej”, która poświęcona jest historii miasta, związanym z nim ludziom oraz ukazywać ma jego różnorodność kulturową na przestrzeni wieków, jest Janusz Baca. Teksty świeckie, o jakie został wzbogacony tekst liturgiczny, przygotowali Jerzy Turowicz i Andrzej Namiota. Orkiestra symfoniczna zagra pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Wśród wykonawców Mszy są Kaja Mianowana, sopranistka Renata Drozd, tenor Andrzej Wiśniewski i bas Marcin Żychowski.

Koncert w ramach Festiwalu Spotkań Kultur Caper Lublinensis poprowadzi Mariola Zagojska, dyrektor Festiwalu.

Archidiecezja łódzka

Archidiecezja łódzka modlić się będzie 2 kwietnia w intencji licznych i trwałych owoców beatyfikacji Jana Pawła II. Mszy świętej w bazylice archikatedralnej przewodniczyć będzie bp Adam Lepa. Liturgia rozpocznie się o godz. 20.30. Po Eucharystii wierni przejdą pod pomnik papieża – Polaka, gdzie wezmą udział w dalszej modlitwie.

6. rocznicę śmierci Jana Pawła II świętować będą także parafie i wspólnoty. 2 kwietnia, ale o godz. 18.30 w Teatrze Powszechnym będzie okazja do spotkania z poezją Karola Wojtyły. W ramach cyklu „Moja – nasza ulubiona poezja” wiersze papieża – Polaka wybrał abp Władysław Ziółek. Utwory recytować będą aktorzy teatru.

Koncert dedykowany Janowi Pawłowi II odbędzie się 2 kwietnia w parafii Matki Boskiej Fatimskiej. Wezmą w nim udział Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (klawesyn) i Katarzyna Starzec-Kawalec (flet). Początek o godz. 19.15.

Wieczór z Ojcem Świętym Janem Pawłem II organizuje w sobotę (2 kwietnia) parafia Najświętszej Eucharystii w Łodzi. Rozpocznie się on o godz. 18:00 Mszą św. Po Eucharystii zaplanowano odmówienie różańca, adorację Najświętszego Sakramentu oraz projekcję filmu „Z dalekiego kraju”. Wieczór zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Z kolei na 3 kwietnia, w bazylice archikatedralnej, planowany jest koncert „Pieśni Jerozolimskie” w hołdzie Janowi Pawłowi II. Wykona go młodzieżowy chór z Łowicza. W trakcie występu młodzież będzie zbierać ofiary na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

„Biały Marsz”, okolicznościowe nabożeństwa i wydarzenia kulturalne złożą się m.in. na obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Najważniejsze z nich zaplanowano w Głogowie, Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.

Wierni parafii głogowskich zbiorą się 2 kwietnia o godz. 20.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Mszy św. pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta. Mszę poprzedzi okolicznościowy koncert o godz. 19.15.

W Gorzowie Wlkp. w sobotę 2 kwietnia ulicami miasta już po raz szósty przejdzie „Biały Marsz”. Rozpocznie się on o godz. 18.30 przy katedrze, a zakończy się przy pomniku Jana Pawła II obok kościoła Pierwszych Męczenników Polski, gdzie ok. godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy – wyjaśnia rzecznik prasowy kurii biskupiej, ks. Andrzej Sapieha.

Mieszkańcy Zielonej Góry w rocznicę śmierci Jana Pawła II spotkają się w parafii Ducha Świętego, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Msza św., a po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem papieskim przy świątyni.

Mszę św. poprzedzi modlitewne czuwanie od godz. 17.30. Z kolei w kościele św. Alberta Chmielowskiego o godz. 19.30 zorganizowany zostanie okolicznościowy koncert w reżyserii Mirosława Gancarza. Wystąpi m.in. zespół „Cantores Vidimontani” pod dyrekcją Jerzego Markiewicza oraz aktorzy Marta Artymiak i Wojciech Czarnota. Honorowy patronem wydarzenia jest bp Stefan Regmunt, marszałek województwa lubuskiego oraz prezydent Zielonej Góry. Wstęp jest wolny.

Diecezjanie spotkają się także na wspólnej modlitwie w mniejszych miejscowościach. Parafia w Otyniu zaprasza na Drogę Krzyżową ulicami o godz. 20. natomiast w Torzymiu po Mszy św. o godz. 19.30 odbędzie się koncert koncert „Cieszyńskich Kameralistów” pod dyrekcją prof. dr hab. Waldemara Sutryka. Po nim na skwerze Jana Pawła II odbędzie się Apel Jasnogórski.

Koncert odbędzie się także w Zbąszynku. W tamtejszym Domu Kultury wystąpią uczniowie z Zespołu Szkół technicznych im. Jana Pawła II. W Świebodzinie młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży organizuje wieczornice i prezentację multimedialną o Janie Pawle II.

Diecezja legnicka

Przebieg obchodów upamiętniających śmierć Jana Pawła II będzie odbywać się w dwóch miejscach: w katedrze i pod pomnikiem Jana Pawła II.

Uroczystości rozpoczną się w katedrze od uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. infułata prof. dr hab. Władysława Bochnaka, wikariusza generalnego diecezji legnickiej wraz z duchowieństwem miasta Legnicy. Następnie przedstawiony zostanie program słowno-muzyczny pt.: „Jan Paweł II – życie, twórczość i przesłanie” w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Diecezji Legnickiej i uczniów V Liceum Ogólnokształcącego. W ramach inicjatywy „Przywrócić wspomnienia” zostaną zaprezentowane fotografie z posługi Jana Pawła II oraz odtwarzane przemówienia.

Drugim miejscem obchodów będzie spotkanie pod pomnikiem Jana Pawła II przy katedrze. Spotkanie będzie animować: młodzież parafii katedralnej, młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II oraz młodzież z Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. Św. Franciszka z Asyżu. O godz. 21.37 wspólnie zostanie odśpiewana „Barka”, a całe spotkanie zakończy się Apelem Jasnogórskim i modlitwą różańcową.

Diecezja bielsko-żywiecka

W 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II na bielskim wzgórzu Trzy Lipki u stóp 40- metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia zapłonie ognisko-watra. Sobotnie uroczystości rocznicowe rozpoczną się od Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację papieża w kaplicy pobliskiego klasztoru sióstr redemptorystek.

Po liturgii przechowywany w klasztorze ogień z grobu Jana Pawła II zostanie przeniesiony pod milenijny krzyż. Od niego zapalona zostanie watra. O 21.37, w godzinie śmierci papieża, zebrani oddadzą hołd przyszłemu błogosławionemu . Na koniec uczestnicy odśpiewają „Barkę”.

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów.

U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

Kolejne czuwanie modlitewne w ramach Nowenny Pompejańskiej na skoczowskiej Kaplicówce odbędzie się 2 kwietnia w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Na uroczystości rocznicowe oraz z okazji zbliżającej się beatyfikacji złożą się: Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżową i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Przypomniane zostaną fragmenty papieskiej homilii wygłoszonej na Kaplicówce 22 maja 1995 r., a wieczorem odmówiony zostanie Różaniec z Tajemnicami Światła.

Modlitwę poprowadzą trzeźwiejący alkoholicy. Następnie zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu z Nowenną Pompejańską. Czuwanie poprowadzą rodziny, grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz Apostolstwa Trzeźwości.

Po apelu Apelu Jasnogórskim odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Karola Mozora. Uczestnicy liturgii przejdą następnie pod Krzyż Papieski i odśpiewają „Barkę”.

22 maja 1995 roku w homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny. „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Mimo niepogody – całe wzgórze pokryte było błotem – na skoczowskie wzgórze przybyło wtedy ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.

Diecezja tarnowska

O wielkim Polaku, już niedługo błogosławionym, przypomną koncerty, spektakle, światła pamięci, memoriał pływacki, spotkania w górach i wspólna modlitwa.

Już 1 kwietnia o godz. 18.30 w tarnowskim teatrze wystąpi Ernest Bryll i Marcin Styczeń z zespołem w koncercie „Pieśń o Bogu ukrytym”. Tarnowianie usłyszą wiersze Karola Wojtyły w oryginalnych aranżacjach. O swoich spotkaniach z Janem Pawłem II będzie mówił E. Bryll, który jest znanym poetą, pisarzem, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem i krytykiem.

Koncert organizują: Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro i Tarnowski Teatr. Całkowity dochód, przeznaczony jest na utworzenie Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci.

2 kwietnia w bazylice katedralnej w Tarnowie, uroczystej Mszy św. o godzinie 18.00 będzie przewodniczył bp Władysław Bobowski. Po Eucharystii rozpocznie się nabożeństwo, podczas którego będzie adoracja i różaniec. Modlitwa zakończy się uroczystym Apelem przy pomniku papieskim.

6. rocznica śmierci Ojca Świętego będzie obchodzona w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. O godz. 19.30 tarnowianie zgromadzą się na Alejach Jana Pawła II, zapalą znicze i w procesji przejdą do kościoła. Msza połączona z Apelem rozpocznie się o godz. 20.00. Eucharystii będzie przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Mieszkańcy Małopolski uczczą też pamięć Jana Pawła II podczas VII Memoriału Pływackiego. Przez całą noc z 2 na 3 kwietnia na basenie w Tarnowie – w Mościcach przepłyną w sumie 26 km 516 metrów, co ma oznaczać długość pontyfikatu, czyli 26 lat, pięć miesięcy i 16 dni. Pływanie rozpocznie się o godz. 21.37, dokładnie w godzinę śmierci papieża.

W Tarnowie zaplanowano także wydarzenie muzyczne. Zespół Szkół Muzycznych przygotował multimedialny spektakl „Spotkanie z Janem Pawłem II”. Odbędzie się on w sobotę 2 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościcie o godzinie 13.00. Wstęp jest wolny. Spotkanie połączone będzie z wystawą prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz akcją charytatywną na rzecz Tarnowskiego Hospicjum Domowego im. bł. Fryderyka Ozanama.

W Nowym Sączu 1 kwietnia o godzinie 18.00 w kościele św. Kazimierza będzie Msza św. dziękczynna za decyzję Benedykta XVI o beatyfikacji Jana Pawła II. O 19.30 w Centrum Kultury Sokół rozpocznie się koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem „Tylko miłość”. Natomiast o 21.00 będzie Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne przy Skale Piotrowej na Plantach.

2 kwietnia o godzinie 18.30 w bazylice św. Małgorzaty zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za życie i nauczanie Jana Pawła II. Ok. 19.30 na sądeckim rynku rozpocznie się modlitwa różańcowa. Procesja różańcowa dotrze pod Skałę Piotrową, gdzie do godz. 21.37 będzie trwało modlitewne czuwanie z udziałem Chóru Jana Pawła II z Parafii NSPJ. Całość zakończy wspólne odśpiewanie „Barki”.

2 kwietnia w Dębicy o godzinie 20.00 będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej we wszystkich parafiach miasta. Wierni przejdą ulicami na Pl. Solidarności. Następnie przy pomniku papieża w modlitwie i refleksji będą modlić się w godzinie odejścia Jana Pawła II.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Łącka. 2 kwietnia uroczystości rozpocznie Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Łącku o godz. 18.00. Następnie wyruszy pielgrzymka do Maszkowic, w trakcie której rozważane będą stacje Drogi Krzyżowej, nawiązujące do życia i nauki Jana Pawła II. Zakończenie będzie mieć miejsce na Górze Zyndrama. Tam nastąpi poświęcenie krzyża, który został ufundowany przez mieszkańców Maszkowic dla upamiętnienia spotkań w rocznicę śmierci Ojca Świętego.

Jest to prawie 2,5-metrowy krzyż dębowy z napisem: „Nie bójcie się, wypłyńcie na głębię. Jan Paweł II”, zaś poniżej kolejne lata rocznic odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Na Górze Zyndrama rokrocznie spotykali się mieszkańcy, palili ognisko, a o godz. 21.37 wspólnie modlili się o beatyfikację Jana Pawła II.

Podobne ogniska płonęły rokrocznie na wszystkich wzgórzach gminy Łącko i we wszystkich miejscowościach dla upamiętnienia Karola Wojtyły jako wielkiego miłośnika gór, który ich szlaki przemierzał wielokrotnie – tak będzie również i w tym roku.

Tymczasem, 3 kwietnia o godz. 16.00 w kościele św. Antoniego w Krynicy-Zdroju będzie wyjątkowy koncert. Muzyczna modlitwa i wezwanie Santo Subito została specjalnie przygotowana na ten dzień na podstawie oryginalnego scenariusza opartego między innymi o fragmenty homilii i poezji Jana Pawła II. Oprawa muzyczna to światowe kompozycje, arie i szczególnie ukochane przez papieża pieśni maryjne. Wystąpią: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Chór Jana Pawła II z Nowego Sącza. Wstęp jest bezpłatny.

Natomiast, REQUIEM Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi w niedzielę, 3 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Wstęp jest wolny.

Wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej CANTATA, Bocheński Chór Kameralny SALT SINGERS i Chór i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych II Stopnia w Krakowie.

Diecezja toruńska

Mieszkańcy Torunia oddadzą cześć Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w 6. rocznicę jego śmierci. 2 kwietnia w Kościele Akademickim p.w. Ducha Świętego odbędzie się koncert symfoniczno–oratoryjny, którego organizatorem jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00. Jego wykonawcami będą soliści: Anna Fabreloo, Karolina Sikora, Marcin Pomykała i Adam Palka oraz Chór Żeński PZSM im. A Rubinsteina z Bydgoszczy, Chór Męski SOSM II st. z Lutomierska oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandry Grucza – Rogalskiej. Słowo wstępne wygłosi prof. Roman Grucza.

Podczas koncertu zabrzmi, po raz pierwszy w Toruniu, utwór współczesnego kompozytora Leszka Kołakowskiego, profesora Akademii Pomorskiej w Słupsku i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dzieło nosi tytuł „Missa miseri cordis” i jest dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

„Missa miseri cordis” czyli „Msza ubogiego serca” Leszka Kołakowskiego jest utworem wokalno–instrumentalnym na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.
Patronat honorowy nad koncertem objęli: biskup toruński Andrzej Suski, Marszałek Województwa Kujawsko– Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Bilety na koncert w cenie 20 zł /normalny/ i 15 zł /ulgowy/ można nabywać w Dworze Artusa oraz bezpośrednio przed koncertem w Kościele Akademickim.

Diecezja włocławska

2 kwietnia pielgrzymi będą mogli zwiedzać apartamenty, w których mieszkał papież Polak w trakcie swojego pobytu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na terenie diecezji włocławskiej.

W ciągu roku jest zaledwie kilka dni, podczas których można wejść i na własne oczy zobaczyć komnaty, w których Jan Paweł II mieszkał, pracował i odpoczywał będąc w Licheniu w 1999 roku.

W najbliższą sobotę, 2 kwietnia, apartamenty będą czynne od godz. 9:00 do godz. 17:00. Chętnych będą oprowadzać przewodnicy co pół godziny.

Wieczorem w licheńskiej bazylice zostanie odprawiona Msza św., w trakcie której wierni będą dziękować za życie i bliski już dar beatyfikacji Jana Pawła II. Początek Eucharystii o godz. 18:00.

O godz. 21:00 zostanie odśpiewany Apel Maryjny, po którym wszyscy procesyjnie udadzą się pod pomnik papieża, znajdujący się przed bazyliką. Punktualnie o godzinie 21:37, w godzinę śmierci Ojca Świętego, zostanie odśpiewana Barka, ulubiona pieśń Jana Pawła II.

Jan Paweł II przebywał w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 6-8 czerwca 1999 roku. W trakcie pobytu dokonał poświecenia budującej się świątyni ku czci Świętej Bożej Rodzicielki.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Koszalińskie Dni Społeczne będą głównym punktem obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej.

Rozpoczną się w piątek 1 kwietnia Drogą Krzyżową ulicami Koszalina, a zakończą w sobotę 2 kwietnia złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Tematem przewodnim wydarzenia są słowa: „Dekalog a postawy społeczne – w XX rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Koszalina”.

Procesja Drogi Krzyżowej wyruszy o godz. 20.00 sprzed katedry do kościoła pw. Ducha Świętego, gdzie dwadzieścia lat temu Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny.

Drugiego dnia Koszalińskich Dni Społecznych w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego od godz. 10.00 odbędą się wykłady ks. dr. hab. Janusza Bujaka – „Dekalog – zaproszenie do odpowiedzialnej wolności”, dr. Stanisława Krajskiego – „Zapomniane nauczanie Jana Pawła II”, Arkadiusza Robaczewskiego „Dlaczego nie słuchany – Papież świadek wiary na pogańskim areopagu?” oraz dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej „Dekalog w wolnej Polsce. Nieodrobiona lekcja z 1991 roku”.

W programie sympozjum także o godz. 15.00 koncert chóru „Astrolabium” Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, a godzinę później dyskusja panelowa „Czy w XXI wieku potrzebujemy jeszcze Dekalogu?”.

Msza św. w koszalińskiej katedrze rozpocznie się o godz. 18.00, a przewodniczył jej będzie bp koszalińsko–kołobrzeski Edward Dajczak.

Na zakończenie koszalińskich obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II o godz. 20.30 koncert Filharmonii Koszalińskiej pod dyr. Jerzego Wołosiuka Chóru „Koszalin Cante” pod dyr. Ewy Szeredy – „Koszalin – Janowi Pawłowi II”. Premierowo zostanie wykonany utwór „Introitus” zamieszkałego w Koszalinie Białorusina Igora Jankowskiego.

Koszalińskie Dni Społeczne zakończą się o godz. 21.37 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się przed koszalińską katedrą.

Patronat medialny sprawują m.in. „Gość Niedzielny” i Radio Plus Koszalin.

Archidiecezja częstochowska

Czuwanie modlitewne studentów, czuwania modlitewne w parafiach oraz „Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II” ulicami w okolicy parafii św. Jakuba Apostoła – to główne punkty obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka w Częstochowie.

W sobotę od godz. 21.00 w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie odbędzie się czuwanie modlitewne poświęcone osobie papieża Polaka, które poprowadzą studenci. Modlitwie i rozważaniom będzie towarzyszyć hasło: „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę”.

Tego samego dnia odbędą się Msze św. i czuwania modlitewne w parafiach.

Natomiast 8 kwietnia odbędzie się „Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II”, której organizatorem jest parafia św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Uczestnicy nabożeństwa, które rozpocznie się o godz. 17, przejdą ulicami w okolicy parafii.

„Rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej oparte będą na nauczaniu Jana Pawła II. Każda stacja Drogi Krzyżowej będzie również przypomnieniem życia Wielkiego Papieża” – powiedział KAI ks. prał. Józef Franelak proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

Diecezja opolska

Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu zaprasza do kościoła seminaryjno-akademickiego w Opolu na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 20.00. W jego trakcie wierni rozważać będą temat „Jan Paweł II – dobry pasterz”. Koniec czuwania zaplanowano na godz. 22.00.

W opolskiej katedrze o godz. 17.45 rozpoczną się nieszpory ku czci Matki Boskiej Opolskiej, śpiewane także podczas pamiętnej wizyty Jana Pawła II na Górze Św. Anny w 1983 r. Wieczorne czuwanie modlitewne zaplanowano na godz. 20.00, Zakończy się ono modlitwą apelową o godz. 21.00.

Jak co roku na całonocne „Czuwanie z Janem Pawłem II” zapraszają duszpasterze młodzieży z Góry Św. Anny. Spotkanie rozpocznie się konferencją o godz. 20.00, po której teatr franciszkańskich braci kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach wystawi sztukę „W hołdzie Pielgrzymowi z Wadowic. Na godz. 23. zaplanowano drogę krzyżową z procesją pod pomnik papieski, a równo o północy w Bazylice św. Anny rozpocznie się Eucharystia. Tej nocy zebrana młodzież obejrzy także film o Janie Pawle II. Przewidziana jest również adoracja Najświętszego Sakramentu.

W kościele św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu Mszą św. o godz. 18.30 rozpocznie się modlitewne czuwanie „Jan Paweł II – obrońca życia”. Po niej młodzież poprowadzi różaniec i procesję do papieskiego obelisku w pobliskim parku. Modlitwa zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Wierni z Raciborza i okolic zbiorą się w tamtejszym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. o godz 21. W trakcie modlitwy apelowej rozważane będą teksty z encykliki Jana Pawła II „Redemptoris Mater”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.