Leon XIV chce kontynuować poszukiwanie wspólnej daty Wielkanocy
08 czerwca 2025 | 00:15 | ts | Watykan/Wiedeń Ⓒ Ⓟ

Papież Leon XIV chce kontynuować propozycję swojego poprzednika Franciszka, aby dążyć do ustalenia wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich Kościołów. „W tym roku, w którym wszyscy chrześcijanie obchodzili Wielkanoc tego samego dnia, chciałbym potwierdzić otwartość Kościoła katolickiego na poszukiwanie ekumenicznego rozwiązania, które sprzyjałoby wspólnemu obchodzeniu Zmartwychwstania Pańskiego”, powiedział papież 7 czerwca w Watykanie podczas spotkania z naukowcami i duchownymi z Kościołów zachodnich i wschodnich, którzy uczestniczyli w konferencji na temat „Nicea i Kościół dla trzeciego tysiąclecia”.
Wspólna data Wielkanocy ustalona 1700 lat temu przez Sobór Nicejski została jednak utracona w późniejszych wiekach z powodu reformy kalendarza w Kościołach zachodnich. Tylko w niektórych latach, m.in. w tym roku, Wielkanoc przypada tego samego dnia w Kościołach wschodnich i zachodnich.
W swoim przemówieniu Leon XIV nie ujawnił, jak wyobraża sobie drogę do wspólnej daty Wielkanocy, pomimo różnych kalendarzy. Stwierdził jedynie, że „zaproponowano kilka konkretnych rozwiązań, które, przy poszanowaniu zasady Nicei, umożliwiłyby chrześcijanom wspólnie obchodzenie ‘Święta Świąt’”.
Sobór Nicejski do dziś kompasem dla jedności
Odnosząc się do teologicznego dziedzictwa Soboru Nicejskiego papież stwierdził: „To nie jest tylko wydarzenie z przeszłości, ale kompas, który musi nadal prowadzić nas ku pełnej widzialnej jedności wszystkich chrześcijan. Pierwszy Sobór Ekumeniczny jest fundamentalny dla wspólnej drogi, którą katolicy i prawosławni podążają razem od Soboru Watykańskiego II”.
1 700. rocznica Soboru Nicejskiego to „wyjątkowa okazja, aby podkreślić, że to, co mamy wspólnego, jest, ilościowo i jakościowo, o wiele większe niż to, co nas dzieli” — powiedział papież, odnosząc się do Dokumentu Nicejskiego Międzynarodowej Komisji Teologicznej Watykanu
Konferencja pod hasłem „Nicea i Kościół dla trzeciego tysiąclecia”, odbyła się w dniach 4-7 czerwca na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Wydarzenie z okazji 1700. rocznicy soboru w Nicei zorganizował Instytut Ekumeniczny Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) i Międzynarodowe Prawosławne Stowarzyszenie Teologiczne IOTA. Patronat nad sympozjum objęła również watykańska Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Tematami sympozjum są m.in. Trójca Święta i Wcielenie, synodalność i prymat, herezja i schizma, data Wielkanocy i inne kwestie praktyczne. Obecnych było ponad 100 ekspertów z różnych tradycji chrześcijańskich, a także liczni biskupi i metropolici z różnych Kościołów. Dwa panele – na temat znaczenia dla ekumenizmu wspólnej daty Wielkanocy wszystkich Kościołów i drugi na temat „Wiedeńskiej Formuły Chrystologicznej” – przygotowała ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia.
Przy tej okazji austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że w latach 1970/71 Pro Oriente zainicjowała nieoficjalny dialog między teologami rzymskokatolickimi i prawosławnymi. „Wiedeńska Formuła Chrystologiczna” odniosła znaczny sukces już w 1971 r. Pokonując terminologiczne oraz kulturowo i politycznie motywowane nieporozumienia, utorowano drogę do pojednania między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołami wschodnimi i wyrażono zgodę co do centralnych treści wiary.
„Wierzymy, że nasz Bóg i Zbawiciel, Jezus Chrystus, jest wcielonym Synem Boga; doskonałym w swojej boskości i doskonałym w swoim człowieczeństwie. Jego boskość ani na chwilę nie została oddzielona od Jego człowieczeństwa. Jego człowieczeństwo jest jednością z Jego boskością, bez zmieszania lub łączenia jednego z drugim, bez dzielenia i separacji. Wspólna wiara w jednego Pana Jezusa Chrystusa sprawia, że Jego tajemnica jest niewyczerpana i niewysłowiona, nie do końca zrozumiała ani do wyrażenia przez ludzki umysł” – stwierdza dokument.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.