Drukuj Powrót do artykułu

Papież ochrzcił 28 dzieci

09 stycznia 2017 | 10:36 | st (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

28 niemowląt – 13 dziewczynek i 15 chłopców ochrzcił w niedzielę Franciszek w Kaplicy Sykstyńskiej. Trzech chłopców przybrało imię patrona Ojca Świętego – Franciszka, a dwóch innych przybrało je jako drugie. Tradycyjnie w niedzielę Chrztu Pańskiego papież chrzci niemowlęta.

W swojej homilii Franciszek przypomniał rodzicom, że prosili dla swoich dzieci o wiarę, którą zostaną obdarzone w sakramencie Chrztu św. Oznacza to życie wiarą, aby wiara była przeżywana, aby była podążaniem drogą wiary i świadczeniem o wierze. Wiara bowiem nie ogranicza się do odmawiania Credo w niedzielę, gdy idziemy na Mszę św., ale jest uwierzeniem w Tego, który jest Prawdą – Boga Ojca, Syna, który został posłany i w Ducha Świętego, który nas ożywia. „Ale wiara jest też powierzeniem się Bogu – i tego musicie nauczyć – waszym przykładem, waszym życiem” – powiedział papież, zwracając się do rodziców i chrzestnych.

Ojciec Święty dodał, że wiara jest też światłem. Podczas uroczystości Chrztu św. rodzice i chrzestni otrzymują zapaloną świecę, podobnie jak w początkach Kościoła. Dlatego wówczas chrzest był nazywany iluminacją, bo wiara oświeca serce. „Prosiliście o wiarę. Kościół obdarza wasze dzieci wiarą poprzez chrzest, a waszym zadaniem jest jej rozwijanie, strzeżenie, aby stała się świadectwem dla innych. To jest sens tej ceremonii” – podkreślił Franciszek.

Nawiązując do płaczu niemowląt, Ojciec Święty wyznał, że lubi myśleć, iż pierwszym kazaniem Pana Jezusa był jego płacz w żłóbku. I – podobnie jak w latach poprzednich – dodał, że jeśli któreś z niemowląt zapłacze, bo jest głodne, matka powinna je bez skrępowania nakarmić.

Wraz z papieżem Eucharystię koncelebrowali: prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, a zarazem wicekamerling Świętego Kościoła Rzymskiego abp Giampiero Gloder oraz sekretarz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, bp Fernando Vérgez Alzaga LC.

Najczęściej niemowlęta chrzczone przez papieża to dzieci pracowników instytucji watykańskich, które nie ukończyły jeszcze trzech miesięcy. Dotychczas Franciszek ochrzcił podczas podobnych uroczystości (łącznie z niedzielną) 119 dzieci.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Papież ochrzcił 32 dzieci

12 stycznia 2014 | 13:17 | tom, st (KAI) / br Ⓒ Ⓟ

Papież Franciszek udzielił sakramentu Chrztu św. 32 dzieciom. „Chrzest jest sakramentem, który umacnia naszą własną wiarę i angażuje nas jako członków życia w Chrystusie i Jego Kościele” – powiedział Ojciec Święty podczas Mszy św. w niedzielę Chrztu Pańskiego, którą odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Przypomniał, że rodzice i chrzestni mają obowiązek przekazać wiarę swoim dzieciom. „Idźcie do domu zawsze pamiętając, że jesteście powołani do przekazywania wiary” – zaapelował.

Od czasów bł. Jana Pawła II w ten dzień Ojciec Święty udziela chrztu głównie dzieciom pracowników instytucji watykańskich, choć także, jak miało to miejsce w roku bieżącym, osobom, które się o to szczególnie do niego zwróciły. Jednym z koncelebrantów był papieski jałmużnik, abp Konrad Krajewski.

Papież przypomniał, że Pan Jezus nie musiał być ochrzczony, ale jak mawiali pierwsi teologowie, swoim ciałem i bóstwem uświęcił wszystkie wody, aby mogły służyć chrztowi. „Następnie Jezus, zanim wstąpił do nieba nakazał nam, byśmy szli na cały świat, aby chrzcić wszystkie narody. Od tego dnia aż po dziś dzień trwa nieprzerwany łańcuch: chrzczono dzieci, a dzieci z kolei swoje dzieci. Ten łańcuch trwa nadal, a ochrzczone dziś dzieci same kiedyś chrzcić będą swoje potomstwo” – mówił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że Chrzest św. wraz z Bierzmowaniem należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego i stanowią jedno wielkie wydarzenie sakramentalne upodabniające nas do Chrystusa, co sprawia, że jesteśmy żywym znakiem Jego obecności i miłości.

Franciszek podkreślił, że rodzice i rodzice chrzestni mają przekazywać dzieciom wiarę. To najpiękniejsze dziedzictwo jakie im pozostawiacie! – zaznaczył i prosił, by zawsze myśleli o tym, jak przekazać wiarę dzieciom.

Na zakończenie Franciszek zwrócił uwagę, że podczas Mszy św. śpiewał chór, ale najpiękniejsze były jednak głosy dzieci, z których niektóre płakały, ponieważ były głodne. „Mamusie, dajcie im jeść, bo one są dzisiaj bohaterami” – powiedział.

W modlitwie wiernych modlono się za Ojca Świętego Franciszka i wszystkich pasterzy świętego Ludu Bożego, aby Pan uczynił owocnym ich przepowiadanie Ewangelii w sercach tych, którzy nie znają jeszcze Chrystusa; za rodziny, które są małym Kościołem domowym, aby Pan umocnił w nich sakramentalną łaskę małżeństwa i dał im siłę wychowania dzieci w wierze; za dzieci, które otrzymały dzisiaj dar Chrztu św., niech Pan wspomaga ich w życiu i byciu świadkami w świecie Prawdy; za dzieci prześladowane, cierpiące głód i choroby niech Pan sprawi, aby znaleźli się mężczyźni i kobiety, które pochylą się nad nimi z miłością i nadzieją; za zgromadzonych wokół ołtarza, niech Pan uczyni ich świadomymi Jego obecności jako sprawiedliwego i miłosiernego Ojca, który strzeże swoje dzieci nieustanną mocą miłości.

Papież osobiście polewał główki wodą święconą i naznaczał je olejem krzyżma św. Wśród nowoochrzczonych byli m. in.: Roberto Federico, Flora, Maria Francesca, Alessandro, Fabrizio, Giordano, Sophia, Angelica i Maria.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Papież ochrzcił 22 dzieci

12 stycznia 2003 | 15:05 | kg, ml //mr Ⓒ Ⓟ

Tradycyjnie w niedzielę Chrztu Pańskiego Jan Paweł II ochrzcił grupę dzieci. W tym roku było ich 22: 20 Włochów, mały Libańczyk i mała Polka Maria Faustyna.

Mszę św. odprawili w obecności Papieża arcybiskupi: Oscar Rizzato i Paolo Sardi. W czasie całej uroczystości Ojciec Święty był pogodny, uśmiechnięty, wyraźnie zadowolony. Scenerię ceremonii stanowiła „wspaniała Kaplica Sykstyńska, gdzie pędzel wielkich mistrzów przedstawił najważniejsze momenty naszej wiary” – podkreślił Jan Paweł II w swej homilii. On sam wielokrotnie podnosił oczy i z podziwem spoglądał na freski zdobiące ściany i plafon miejsca, w którym – podobnie jak jego poprzednicy – został wybrany na papieża. To właśnie z Kaplicą Sykstyńską związane są również medytacje, składające się na jego nowy utwór poetycki – „Tryptyk rzymski” – który niebawem ukaże się w Krakowie, w wydawnictwie św. Stanisława.
W homilii Jan Paweł II nawiązał do czytania z Księgi Izajasza „Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko!” (55, 6), które – jak zauważył – „stanowią wezwanie do zgłębienia znaczenia, jakie ma dla nas dzisiejsza uroczystość Chrztu Pańskiego”. „Przez chrzest – zaznaczył Papież – każdy chrześcijanin spotyka Go [Chrystusa] w sposób osobisty: zostaje wprowadzony w tajemnicę Jego śmierci i Jego zmartwychwstania i otrzymuje nowe życie, którym jest życie samego Boga. Jakiż to dar i jaka odpowiedzialność!”.
W południe Jan Paweł II przewodniczył modlitwie *Anioł Pański*. Czas Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego kończy się dzisiejszą uroczystością Chrztu Pana w rzecze Jordan – powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że wszyscy ewangeliści są zgodni w opisie tego zdarzenia, że gdy Jezus wyszedł z wody, pojawił się nad Nim Duch Święty w postaci gołębicy i usłyszano głos Ojca z nieba, mówiącego o Synu umiłowanym, w którym ma On upodobanie.
Pokora, z jaką Jezus poprosił Jana o udzielenie Mu chrztu, ujawnia szczególny wymiar Jego mesjanizmu, polegającego na pełnieniu woli Ojca i stawaniu się w ten sposób „ofiarą przebłagania za nasze grzechy” – mówił dalej Papież. Przypomniał, że ta pokorna solidarność z grzesznikami doprowadzi później Jezusa do śmierci krzyżowej.
„Zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyzwala człowieka radykalnie z grzechu i śmierci, powodując nowe narodziny według Ducha do życia wiecznego” – tłumaczył Jan Paweł II nauczanie Kościoła na ten temat. Podkreślił, że to właśnie jest istotą chrztu, który Zmartwychwstały powierzył Apostołom, rozsyłając ich po całym świecie.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił po hiszpańsku, polsku i włosku przybyłych na Plac św. Piotra pielgrzymów. W naszym języku powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Szczęść Boże na Nowy Rok. Do siego roku!”.
Od początku pontyfikatu *Jan Paweł II ochrzcił łącznie 1370 dzieci*. Po raz pierwszy 14 kwietnia 1979 w czasie wigilii paschalnej w Bazylice Watykańskiej. W latach 1980-82 chrzest udzielany był w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, a od 1983 w Kaplicy Sykstyńskiej.
Oczywiście Papież wielokrotnie chrzcił także przy innych okazjach, nie tylko w uroczystość Chrztu Pańskiego: w swej kaplicy prywatnej, a także podczas podróży zagranicznych (w Ghanie w 1980, w Japonii w 1981, w Wielkiej Brytanii i Nigerii w 1982, w Korei Południowej w 1984, na Litwie w 1993 i we Francji w 1997).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.