Drukuj Powrót do artykułu

Papież w faweli Varginha apeluje o kulturę solidarności

25 lipca 2013 | 17:29 | Paweł Bieliński (KAI Rio de Janeiro), st, ŚDM / br Ⓒ Ⓟ

O promowanie kultury solidarności zaapelował papież Franciszek, odwiedzając ubogie osiedle (fawelę) Varginha w dzielnicy Manguinhos w Rio de Janeiro. Wskazał, że miarą wielkości społeczeństwa jest to, jak traktuje ono najbardziej potrzebujących. Wezwał też do obrony życia ludzkiego, rodziny, zapewnienia edukacji integralnej, opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa. Osoby rozczarowane korupcją zachęcił, by jako pierwsze niosły dobro i nie przyzwyczajały się do zła.

Do Manguinhos Franciszek dotarł samochodem. Cały czas było w nim otwarte okno, widać było przez nie, jak papież prowadzi ożywioną rozmowę ze swym sekretarzem, prał. Alfredem Xuerebem. Na ulicy Leopolda Bulhõesa Ojciec Święty przesiadł się do białego dżipa Mercedes-Benz, zaadaptowanego na papamobile, bez ścian bocznych, a jedynie zadaszone szybą.

Kolejne 850 metrów przejechał tą właśnie ulicą, która rozdziela kilka okolicznych faweli, m.in. Vila Arara i Mandela de Pedra. Pozdrawiał też stojących na trasie przejazdu ludzi, których spora grupa w pewnym momencie podbiegła do papamobile, podając ręce papieżowi. Całował dzieci, podawane mu przez ochronę.

Gdy Franciszek dojechał do ulicy Carlosa Chagasa, głównego wjazdu do faweli Varginha, wysiadł z papamobile i przeszedł do znajdującego się kilka metrów dalej niewielkiego kościoła św. Hieronima Emilianiego. Siostry misjonarki miłości, które pracują wśród mieszkańców osiedla, nałożyły papieżowi na szyję wieniec z kwiatów. Ojciec Święty witał się z dziećmi, stojącymi przed kaplicą. W jej wnętrzu pomodlił się chwilę, a następnie odmówił modlitwę błogosławieństwa ołtarza, który pokropił wodą święconą. Wręczył też miejscowemu proboszczowi prezent dla parafii: kielich mszalny.

Wychodząc z kaplicy papież otrzymał od dzieci szalik jego ulubionego klubu San Lorenzo z Buenos Aires, po czym pobłogosławił dzieci. Następnie poszedł uliczkami faweli na boisko sportowe. Przez chwilę towarzyszyło mu kilkoro uczestników Światowego Dnia Młodzieży. Co chwilę przy kimś się zatrzymywał i rozmawiał, pozował do fotografii, odbierał podawane mu prezenty. Okrzykom radości i łzom nie było końca.

Po drodze wszedł do jednego z domów, aby odwiedzić jego mieszkańców. Spotkanie odbyło się bez udziału kamer telewizyjnych. Trwało około ośmiu minut. Po wyjściu z domu pomodlił się przed uliczną kapliczką, a potem szedł dalej pozdrawiając i błogosławiąc zebranych.

Na boisku przywitano papieża śpiewem. W imieniu mieszkańców przemówili małżonkowie: Rangler dos Santos Irineu i Joana Alves de Souza Carvalho. Zaznaczyli, że jest to historyczny dzień dla tego skromnego osiedla, który na zawsze naznaczy życie jego mieszkańców. W przekonaniu, że papież nosi ich w swoim sercu jak ojciec, poprosili o pozwolenie, by złamać protokół i zwracać się do niego: „Ojcze Franciszku”, na co papież z uśmiechem przystał. Podziękowali mu za to, że przez całe życie wychodzi na spotkanie ludzi zepchniętych na margines i odrzuconych przez społeczeństwo.

Poinformowali papieża, że Varginha zaczęła powstawać w 1940 r. Było tu wysypisko śmieci. Osiedlali się głównie przybysze z najbiedniejszego regionu Brazylii – Nordeste i ze stanu Minas Gerais,, którzy szukali w Rio de Janeiro lepszego życia. Z wielkim wysiłkiem budowali swe domy, lecz nadal wielu nie udaje się żyć w warunkach godnych człowieka.

Jednak od czasu, gdy ogłoszono wizytę papieża, ulice faweli są asfaltowane i oświetlane, regularnie sprzątane. Poprawia to jakość życia mieszkańców, którzy mają nadzieję, że tak będzie nadal. – Twoja wizyta, Ojcze Franciszku, wyniosła nas na poziom krajowy i międzynarodowy – cieszyli się przedstawiciele mieszkańców, tłumacząc, że zazwyczaj nie robi się o nich reportaży w gazetach, ale pisze jedynie, gdy dochodzi do tragedii: zbrojnej przemocy na ulicach albo wylewu rzeki.

– Ale Bóg jest zawsze obecny i umacnia swój lud, dając nadzieję na nowy poranek – mówił Irineu. Od 1971 r. jest tam kaplica pw. św. Hieronima Emilianiego, którego Pius Xi ogłosił patronem sierot i opuszczonej młodzieży. Choć jesteśmy biedni, „pozostajemy wierni Bogu, prości, pokorni i zjednoczeni”. – Ta wspólnota, tak jak tyle innych w Rio de Janeiro i, ośmielamy się powiedzieć, na całym świecie czuje się dziś odwiedzona i wspomniana prze tego, który jest „słodkim Chrystusem na Ziemi”. Wszystkie peryferie patrzą i utożsamiają się posługą, jaką Ojciec Franciszek wciąż pełni, idąc na spotkanie tych, którzy są „niewidzialni” dla społeczeństwa, Dziękujemy za to świadectwo miłości – mówił mieszkaniec faweli.

W swoim przemówieniu papież Franciszek podkreślił znaczenie gościnności, którą okazują także osoby najuboższe. Zauważył, że Brazylijczycy, w szczególności zaś ludzie najprostsi, mogą dać światu cenną lekcję solidarności. Nikt nie może bowiem pozostać obojętny na nierówności, które wciąż istnieją na świecie. – To nie kultura egoizmu, indywidualizmu, która często panuje w naszym społeczeństwie, buduje świat bardziej ludzki, i do niego prowadzi, ale kultura solidarności. Trzeba w drugim człowieku widzieć nie konkurenta lub numer, ale brata – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że dopiero wtedy, gdy jesteśmy zdolni do dzielenia się, wzbogacamy się naprawdę, zaś miara wielkości społeczeństwa zależy od sposobu, w jaki traktuje ono najbardziej potrzebujących.

Papież zaznaczył, że oprócz głodu chleba, istnieje także taki głód szczęścia, który może zaspokoić tylko Bóg. – Nie ma prawdziwej promocji dobra wspólnego ani prawdziwego rozwoju człowieka, gdy nie uwzględnia się podstawowych filarów, na których opiera się państwo – jego dóbr niematerialnych: życia, które jest darem Bożym, wartością, którą zawsze należy chronić i promować; rodziny, będącej podstawą współistnienia społecznego i środkiem zapobiegającym dezintegracji społeczeństwa; integralnej edukacji, która nie sprowadza się jedynie do przekazywania informacji w celu osiągnięcia zysku; zdrowia, które musi oznaczać integralny dobrobyt osoby, obejmujący wymiar duchowy, niezbędny do równowagi człowieka i zdrowego współistnienia; bezpieczeństwa, w przekonaniu, że przemoc można pokonać jedynie zaczynając od przemiany ludzkiego serca – powiedział Ojciec Święty.

Skierował też słowa do młodych rozczarowanych faktami mówiącymi o korupcji, ludziach, którzy zamiast dążenia do dobra wspólnego, szukają własnego interesu. – Nigdy się nie zniechęcajcie, nigdy nie traćcie ufności, nie pozwólcie, by zgasła nadzieja. Rzeczywistość może się zmienić, człowiek może się zmienić. Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać – zaapelował papież. Gdy skończył mówić, otrzymał na pamiątkę żółtą koszulkę ze swym portretem.

Mieszkańcy faweli Varginha wręczyli mu też inny, wyjątkowy prezent – mozaikę, przedstawiającą herb papieski, zrobioną z surowców wtórnych. Tarczę herbu zrobiono z kamieni koloru niebieskiego i morskiego reprezentujących kamienie brazylijskie. Mitra i klucze św. Piotra to dary od społeczności, która chciała ofiarować coś papieżowi, nawet jeśli miałoby to być bardzo proste, podarowała więc klucze do swoich domów i poświęcone medaliki. Słońce zrobiono z puszek, gwiazdę i krzyże z wieczka od opakowania od ciastek, płatki kwiatów –z trawy cytrynowej, węzły i frędzle –z kabli telefonicznych, litery IHS i krzyż – z opakowania po czekoladzie, zaś oprawę – z brązowego materiału, symbolizującego habit św. Franciszka z Asyżu. Niewykorzystane medaliki od wspólnoty społeczności zostały ukryte w „piaskach Copacabany”, tworzących tło mozaiki. Pod mozaiką umieszczono list od młodych do papieża, którzy życzą mu błogosławieństwa na czas pontyfikatu.

Po spotkaniu na boisku, papież wsiadł do samochodu i odjechał do katedry św. Sebastiana na spotkanie z młodymi Argentyńczykami.

Pierwsze fawele zaczęły powstawać na zboczach wzgórz okalających Rio de Janeiro pod koniec XIX w. Obecnie jest ich 750 z 2 mln mieszkańców. W całej Brazylii w takich ubogich osiedlach, otaczających wielkie miasta, mieszka ponad 11 mln obywateli, czyli około 6 proc. ludności.

Papieskie przemówienie:

Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Cieszę się, że mogę być tutaj z wami! To piękne! Od początku pragnąłem, by program wizyty w Brazylii, mógł uwzględnić odwiedziny wszystkich regionów tego kraju. Chciałbym zapukać do wszystkich drzwi, powiedzieć „dzień dobry”, poprosić o kubek zimnej wody, wypić „cafezinho” – nie kieliszek grappy! – porozmawiać jak z przyjaciółmi domu, posłuchać serca każdego: rodziców, dzieci, dziadków… Ale Brazylia jest tak wielka! I nie da się zapukać do każdych drzwi! Dlatego postanowiłem przyjechać tutaj, odwiedzić waszą Wspólnotę; tę Wspólnotę, która dziś reprezentuje wszystkie regiony Brazylii. Jakże miło jest być przyjmowanym z miłością, z wielkodusznością i radością! Wystarczy zobaczyć, jak udekorowaliście ulice dzielnicy. Także to jest znakiem miłości, rodzi się z waszego serca, z radującego się serca Brazylijczyków! Bardzo dziękuję każdemu z was za piękne powitanie! Dziękuję małżeństwu Ranglerowi i Joanie za ciepłe słowa.

1. Od pierwszej chwili, gdy dotknąłem ziemi brazylijskiej, a także tutaj, pośród was, czuję się przyjęty. Umiejętność przyjęcia jest ważna. Jest to piękniejsze od wszelkich ozdób czy dekoracji. Mówię to, bo kiedy wielkodusznie przyjmujemy kogoś i czymś się z tą osobą dzielimy – odrobiną jedzenia, miejscem w naszym domu, naszym czasem – nie tylko nie stajemy się biedniejsi, ale się ubogacamy. Dobrze wiem, że gdy ktoś potrzebujący jedzenia puka do waszych drzwi, zawsze znajdujecie sposób, by podzielić się pokarmem. Jak mówi przysłowie, zawsze można „dolać więcej wody do zupy”! Można dolać wody do zupy? … Zawsze? … A wy to robicie z miłością, ukazując, że prawdziwe bogactwo kryje się nie w rzeczach, ale w sercu!

A Brazylijczycy, w szczególności ludzie najprostsi mogą dać światu cenną lekcję solidarności, słowo – to słowo: solidarność – jest często zapominane lub przemilczane, bo jest niewygodne. Jak by to było brzydkie słowo… solidarność. Chciałbym zaapelować do tych, którzy mają więcej zasobów, do władz publicznych i do wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych na rzecz sprawiedliwości społecznej: pracujcie niestrudzenie na rzecz świata sprawiedliwszego i bardziej solidarnego! Nikt nie może pozostać obojętny na nierówności, które wciąż istnieją na świecie! Niech każdy na miarę swoich możliwości i odpowiedzialności wnosi swój wkład, by położyć kres tak wielu niesprawiedliwościom społecznym. Nie! To nie kultura egoizmu, indywidualizmu, która często panuje w naszym społeczeństwie, buduje świat bardziej ludzki, i do niego prowadzi; nie, to nie ta kultura, ale kultura solidarności; kultura solidarności polega na tym, by w drugim człowieku widzieć nie konkurenta lub numer, ale brata. Wszyscy jesteśmy braćmi!

Pragnę poprzeć wysiłki, jakie podejmuje społeczeństwo brazylijskie w celu zintegrowania wszystkich części swego organizmu, także tych najbardziej cierpiących i potrzebujących pomocy, walcząc z głodem i ubóstwem. Żaden wysiłek „pacyfikacji” nie przyniesie trwałych rezultatów, nie będzie harmonii i szczęścia w społeczeństwie ignorującym, spychającym na margines i pozostawiającym na peryferiach jakąś część samego siebie. Takie społeczeństwo po prostu samo się zubaża, wręcz traci coś, co jest dla niego istotne. Nie pozwólmy, nie pozwólmy zagościć w naszym sercu kulturze odrzucania! Nie pozwólmy zagościć w naszym sercu kulturze odrzucania, ponieważ jesteśmy braćmi. Nikt nie może być odrzucony! Pamiętajmy o tym zawsze: tylko wtedy, gdy jesteśmy zdolni do dzielenia się, wzbogacamy się naprawdę. To wszystko, czym się dzielimy z innymi, ulega pomnożeniu! Pomyślmy o Jezusowym rozmnożeniu chleba! Miarą wielkości społeczeństwa jest sposób, w jaki traktuje ono najbardziej potrzebujących, tych którzy nie mają nic poza swoją biedą!

2. Chciałbym wam również powiedzieć, że Kościół – „rzecznik sprawiedliwości i obrońca ubogich w obliczu niedopuszczalnych nierówności społecznych i gospodarczych, które wołają o pomstę do nieba” (DAp 395) – pragnie zaoferować swoją współpracę w każdej inicjatywie, która może oznaczać prawdziwy rozwój każdego człowieka i całego człowieka. Drodzy przyjaciele, z pewnością trzeba dać chleb głodnym. Jest to akt sprawiedliwości. Ale istnieje także głębszy głód – głód szczęścia, który może zaspokoić tylko Bóg. Głód godności. Nie ma prawdziwej promocji dobra wspólnego ani prawdziwego rozwoju człowieka, gdy nie uwzględnia się podstawowych filarów, na których opiera się państwo – jego dóbr niematerialnych: życia, które jest darem Bożym, wartością, którą zawsze należy chronić i promować; rodziny, będącej podstawą współistnienia społecznego i środkiem zapobiegającym dezintegracji społeczeństwa; integralnej edukacji, która nie sprowadza się jedynie do przekazywania informacji w celu osiągnięcia zysku; zdrowia, które musi oznaczać integralny dobrobyt osoby, obejmujący wymiar duchowy, niezbędny do równowagi człowieka i zdrowego współistnienia; bezpieczeństwa, w przekonaniu, że przemoc można pokonać jedynie zaczynając od przemiany ludzkiego serca.

3. Chciałbym wam powiedzieć jeszcze ostatnią rzecz. Tutaj, podobnie jak w całej Brazylii, jest bardzo wielu młodych ludzi. O, młodzi! Wy, drodzy młodzi, jesteście szczególnie wrażliwi na niesprawiedliwość, ale często jesteście rozczarowani faktami świadczącymi o korupcji, ludźmi, którzy zamiast starać się o dobro wspólne, dbają o własny interes. Także wam i wszystkim mówię: nigdy się nie zniechęcajcie, nigdy nie traćcie ufności, nie pozwólcie, by zgasła nadzieja. Rzeczywistość może się zmienić, człowiek może się zmienić. Starajcie się jako pierwsi nieść dobro, nie przyzwyczajać się do zła, ale je pokonywać dobrem. Kościół wam towarzyszy, niosąc wam cenne dobro wiary, Jezusa Chrystusa, który „przyszedł po to, aby [owce] miały życie, i miały je w obfitości” (J 10, 10).

Dziś mówię wam wszystkim, a zwłaszcza mieszkańcom tej Wspólnoty z Varginha: nie jesteście sami, Kościół jest z wami, Papież jest z wami. Noszę każdego z was w swoim sercu i utożsamiam się z intencjami, które macie w swoich sercach: dziękczynieniem za radości, prośbami o pomoc w trudnościach, pragnieniem pocieszenia w chwilach smutku i cierpienia. Wszystko zawierzam wstawiennictwu Matki Bożej z Aparecidy, Matki wszystkich ubogich Brazylii, i z wielką miłością udzielam wam mojego apostolskiego błogosławieństwa. Dziękuję!

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.