Drukuj Powrót do artykułu

Papież w Maroku | Relacja NA ŻYWO

30 marca 2019 | 14:01 | pz Ⓒ Ⓟ

Sample

W dniach 30-31 marca Franciszek odwiedzi Królestwo Maroka. Podczas dwudniowego pobytu w Rabacie i Casablance odwiedzi między innymi islamską szkołę dla kaznodziejów, spotka się z migrantami i odprawi publiczną Mszę św. na stadionie. W Maroku z ponad 36 mln mieszkańców, z których 99 proc. to muzułmanie, żyje tylko ponad 36 tys. chrześcijan, głównie z zagranicy, wśród nich ok. 30 tys. wiernych z przeszło 100 narodowości. Hasłem tej 28. zagranicznej podróży papieskiej są słowa: “Sługa nadziei”.

Podróż ta będzie pierwszym pobytem papieża w Maroku od 34 lat. 19 sierpnia 1985 jednodniową wizytę złożył tam św. Jan Paweł II (1978-2005) na zaproszenie króla Hassana II (1961-99).

Logo wizyty papieża Franciszka w Maroku w dniach 30-31 marca to żółto-zielony krzyż okolony czerwonym półksiężycem. Zostało ono wybrane spośród 50 zaproponowanych przez uczestników konkursu rozpisanego w tym kraju.

Zapraszamy do śledzenia podróży apostolskiej papieża Franciszka Maroka na portalu eKAI.pl Już w sobotę rozpoczynamy relację NA ŻYWO, w której minuta, po minucie będziemy relacjonować papieską pielgrzymkę.

20.50 03.31.19

Samolot linii lotniczych Royal Air Maroc wylądował na rzymskim lotnisku Ciampino. W ten sposób zakończyła się 28 pielgrzymka zagraniczna Papieża Franciszka. Z pokładu samolotu Ojciec Święty przesłał telegramy do króla Maroka Muhammeda VI, prezydenta Algierii Abdelaziza Boutefliki oraz prezydenta Włoch, Sergio Matarelli. Z lotniska Franciszek udał się do Watykanu.

Relację z pielgrzymki Franciszka do Maroka przygotowali dziennikarze Katolickiej Agencji Informacyjnej:
Paweł Żulewski,
Paulina Wilczyńska,
Michał Plewka.

Tłumaczenie tekstów papieskich:
o. Stanisław Tasiemski OP (KAI)

19.05 03.31.19

Po krótkiej ceremonii pożegnania na międzynarodowym lotnisku Rabat-Salé 31 marca Franciszek samolotem marokańskich linii lotniczych odleciał o godz. 18.30 do Rzymu.

17.30 03.31.19

Zakończyła się Msza Święta odprawiona w Kompleksie Sportowym im. Księcia Moulaya Abdallaha w Rabacie. To ostatni punkt papieskiej pielgrzymki do Maroka. Za chwilę Franciszek uda się na lotnisko, skąd wyruszy w podróż powrotną do Rzymu.

 

17.25 03.31.19

Obyście byli tutaj sługami nadziei, której tak bardzo potrzebuje świat – zaapelował Franciszek na zakończenie Mszy św. w Kompleksie Sportowym im. Księcia Moulaya Abdallaha w Rabacie. Papież zachęcił do trwania na drodze dialogu z muzułmańskimi braćmi i siostrami, a także do współpracy, aby widoczne stało się to powszechne braterstwo, którego źródłem jest Bóg.

17.24 03.31.19

Przed błogosławieństwem Franciszek pobłogosławił sadzonki drzewek oliwnych – symbol pokoju.

17.16 03.31.19

Chcemy nadal być Kościołem miłosiernego Samarytanina, pochylonym nad potrzebującymi i zranionymi, nie pytając o powody i cel ich wędrówki ani o ich pochodzenie – powiedział arcybiskup Rabatu Cristóbal López Romero SDB na zakończenie liturgii. W imieniu uczestników Mszy św., której na stołecznym stadionie im. Księcia Moulaya Abdallaha przewodniczył Franciszek, arcybiskup podziękował mu za liturgię i za całą podróż do Maroka, która – choć krótka – była wielkim wydarzeniem w życiu miejscowych chrześcijan.

 

17.02 03.31.19

Rozpoczynają się obrzędy Komunii Świętej. 

16.48 03.31.19

Rozpoczynają się obrzędy eucharystyczne.

16.32 03.31.19

Ojciec Święty na zakończenie homilii: Zachęcam was i nakłaniam do dalszego rozwijania kultury miłosierdzia, kultury, w której nikt nie patrzy na drugiego z obojętnością lub nie odwraca wzroku, gdy widzi jego cierpienie. (…) Niech Miłosierny i Łaskawy – jak Go często przyzywają nasi muzułmańscy bracia i siostry –umacnia was i czyni owocnymi dzieła Jego miłości.

16.28 03.31.19

Franciszek: Ewangeliczna przypowieść zostawia zakończenie otwarte. Widzimy, że ojciec prosi starszego syna, aby wszedł i uczestniczył w święcie miłosierdzia. Ewangelista nic nie mówi o podjętej decyzji. Czy dołączył do uczty? Możemy pomyśleć, że to otwarte zakończenie ma na celu, by każda wspólnota, każdy z nas, mógł je napisać swoim życiem, swoim spojrzeniem i postawą wobec innych. Chrześcijanin wie, że w domu Ojca jest mieszkań wiele i pozostają na zewnątrz tylko ci, którzy nie chcą uczestniczyć w Jego radości.

16.26 03.31.19

Papież: Jezus zachęca nas do spojrzenia i kontemplowania serca Ojca. Tylko wychodząc od niego, możemy codziennie na nowo odkrywać siebie jako bracia. Jedynie wychodząc z tej szerokiej perspektywy, zdolnej do przezwyciężenia naszych krótkowzrocznych logik podziału, będziemy zdolni do zyskania takiego spojrzenia, które nie usiłowałoby przesłonić lub zaprzeczać istniejącym między nami różnicom, dążąc być może do jedności na siłę lub do milczącej marginalizacji.

16.22 03.31.19

Franciszek: Na progu tego domu pojawiają się podziały i starcia, agresja i konflikty, które zawsze uderzają w drzwi naszych wielkich pragnień, naszych zmagań o braterstwo i o to, by każdy człowiek mógł już teraz doświadczyć swojego stanu i godności synowskiej.

16.17 03.31.19

Na progu tego domu zdaje się objawiać tajemnica naszego człowieczeństwa: z jednej strony było święto z powodu odnalezienia się syna, z drugiej zaś pewne poczucie zdrady i oburzenia faktem, że jego powrót był obchodzony uroczyście. Z jednej strony gościnność dla tego, który doświadczył nędzy i cierpienia, który upadł tak nisko, że śmierdział i chciał się pożywić tym, co jadły świnie; z drugiej strony, irytacja i gniew z powodu czynienia miejsca dla tego, kto nie był godzien ani nie zasługiwał na takie wzięcie w ramiona.

16.16 03.31.19

„A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go” (Łk15, 20).

Podczas liturgii odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza – Przypowieść o miłosiernym ojcu.

15.57 03.31.19

Rozpoczęła się liturgia mszalna. Msza sprawowana jest w szatach liturgicznych koloru różowego – z racji przypadającej dziś IV Niedzieli Wielkiego Postu – Laetare.

15.35 03.31.19

Franciszek odprawi za chwilę Mszę św. na stadionie im. Księcia Moulaya Abdallaha. Będzie to ostatni oficjalny punkt dwudniowej pielgrzymki apostolskiej do Maroka.

12.40 03.31.19

Kościół marokański ma dwie archidiecezje bezpośrednio podlegające Stolicy Apostolskiej: Archidiecezję Rabat, na czele której stoi Mons Cristóbal López Romero, S.D.B. oraz Archidiecezja Tanger, kierowaną przez bpa Santiago Agrelo Martínez, O.F.M. Dwaj arcybiskupi są członkami Regionalnej Konferencji Episkopatu Afryki Północnej (Cerna), która skupia biskupów czterech krajów Maghrebu (Maroko, Algieria, Libia, Tunezja).

12.39 03.31.19

Przed obiadem Papież błogosławi pracownikom nuncjatury. Posiłek razem z papieżem spożyje Sekretarz Stanu, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, zastępca do spraw ogólnych Sekretariatu Stanu, sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, dwaj biskupi Maroka oraz prefekt apostolski.

12.34 03.31.19

Po zakończonym spotkaniu papież Franciszek udał się do nuncjatury na obiad.

12.25 03.31.19

Na koniec modlitwy papież udzielił błogosławieństwa zgromadzonym. Teraz Franciszek żegna się ze zgromadzonymi wiernymi i członkami Ekumenicznej Rady Kościołów.

12.21 03.31.19

Trwa modlitwa „Anioł Pański”.

12.17 03.31.19

Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielka, historię! Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch”, aby nadal być żywym znakiem tego braterstwa, do którego Ojciec nas powołał, bez woluntaryzmu i rezygnacji, ale jako ludzie wierzący, którzy wiedzą, że Pan zawsze nas uprzedza i otwiera przestrzeń nadziei, tam, gdzie coś lub ktoś zdawał się zagubiony. – zaapelował Franciszek pod koniec swojego przemówienia.

12.13 03.31.19

Niech wasze miłosierdzie zawsze będzie czynne i staje się w ten sposób drogą komunii między chrześcijanami wszystkich wyznań obecnych w Maroku – powiedział papież do członków Ekumenicznej Rady Kościołów.

12.06 03.31.19

Pamiętam, że kiedyś, rozmawiając z pewnym księdzem, który podobnie jak wy znajdował się w kraju, gdzie chrześcijanie są mniejszością, powiedział mi, że modlitwa „Ojcze nasz” nabrała w nim szczególnego wydźwięku, ponieważ modląc się pośród wyznawców innych religii, bardzo mocno odczuwał słowa „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Modlitwa wstawiennicza misjonarza także za ten lud, który w pewnej mierze został jemu powierzony, nie po to, by nim zarządzał, ale aby go miłował, doprowadziła go do modlitwy o specjalnym charakterze i smaku.

12.01 03.31.19

Franciszek: Chrześcijanin na tych ziemiach uczy się być żywym sakramentem dialogu, który Bóg chce nawiązać z każdym mężczyzną i każdą kobietą, bez względu na warunki, w jakich żyją. Dialog, do którego przeprowadzenia jesteśmy zaproszeni, jest zatem na sposób Jezusa, cichego i pokornego sercem, z żarliwą i bezinteresowną miłością, bez wyrachowania i bez ograniczeń, w poszanowaniu wolności osoby.

11.54 03.31.19

Osoby konsekrowane reagują na słowa papieża gromkimi brawami.

11.52 03.31.19

Nasza misja jako ludzi ochrzczonych, jako kapłanów, jako osób konsekrowanych, nie jest określona szczególnie przez liczbę lub ilość zajmowanej przestrzeni, lecz przez zdolność do zrodzenia i pobudzania zmiany, zdziwienia i współczucia; od sposobu, w jaki żyjemy jako uczniowie Jezusa, pośród tych, z którymi dzielimy życie codziennie, radości, smutki, cierpienia i nadzieje. – kontynuuje Ojciec Święty.

11.48 03.31.19

Bardzo się cieszę, że mogę się z wami spotkać. Szczególnie dziękuję księdzu Germain i siostrze Mary za ich świadectwa. Pragnę także pozdrowić członków Ekumenicznej Rady Kościołów, co wyraźnie ukazuje komunię, w jakiej żyją tutaj, w Maroku, chrześcijanie różnych wyznań, zmierzający na drodze ku jedności. – tymi słowami swoją przemowę zaczął papież Franciszek.

11.44 03.31.19

Papież wysłuchał świadectwa zakonnicy posługującej w Maroku, następnie pozdrowiła go najstarsza zakonnica posługująca w tym kraju.

11.40 03.31.19

Spotkanie zaczęło się od powitań. Papież wstał by uścisnąć dłoń najstarszego kapłana obecnego na spotkaniu.

11.38 03.31.19

Franciszek zajął swoje miejsce, spotkanie w katedrze rozpoczęło się.

11.33 03.31.19

Papież dotarł już do katedry. W tej chwili wita się z duchownymi oraz z członkami miejscowej Ekumenicznej Rady Kościołów.

11.30 03.31.19

Papież jest witany przy wejściu do katedry przez proboszcza i trzech kapłanów odpowiedzialnych za duszpasterstwo, którzy ofiarowują mu krucyfiks i wodę święconą.

11.29 03.31.19

Katedra św. Piotra, siedziba archidiecezji Rabat, znajduje się w centrum miasta, na placu Golan. Jej budowę rozpoczęto w 1919 r. pod nadzorem francuskiego architekta Adriena Laforgue. Katedra została ukończona w 1921 r., w stylu „art deco”, a zainaugurowana 17 listopada tego samego roku. Oficjalnej ceremonii przewodniczył Louis Hubert Gonzalve Lyautey, pierwszy rezydent generalny francuskiego protektoratu w Maroku.

11.25 03.31.19

Franciszek udaje się do Katedry św. Piotra w Rabacie, gdzie spotka się z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz członkami miejscowej Ekumenicznej Rady Kościołów. Następnie odmówi modlitwę „Anioł Pański”.

11.21 03.31.19

Spotkanie w ośrodku pomocy społecznej dobiegło końca. Papież wraca do Rabatu.

10.48 03.31.19

10.35 03.31.19

Papież już przybył do Wiejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaczyna się prywatne spotkanie z pracownikami i podopiecznymi placówki.

10.08 03.31.19

10.06 03.31.19

W Temarze papież odwiedzi Wiejski ośrodek Pomocy Społecznej.

10.01 03.31.19

Zakończyło się spotkanie w nuncjaturze, teraz papież uda się do Temary położonej 15 km na południe od Rabatu.

09.33 03.31.19

Dzień papież rozpoczyna od pożegnania z pracownikami nuncjatury apostolskiej w Maroku, w której spędził noc.

09.31 03.31.19

Rozpoczynamy drugi i ostatni dzień pielgrzymki papieża Franciszka do Maroka. Program papieskiej pielgrzymki dostępny jest TUTAJ.

19.30 03.30.19

Pierwszy dzień podróży apostolskiej Franciszka dobiegł końca. Ciąg dalszy transmisji jutro od godz. 9.30. W międzyczasie zapraszamy do naszego serwisu specjalnego poświęconego pielgrzymce papieża do Maroka.

19.09 03.30.19

Zakończyło się spotkanie papieża Franciszka z migrantami w diecezjalnej CARITAS w Rabacie. Papież udaje się do Nuncjatury Apostolskiej.

 

19.03 03.30.19

Niech Pan, który podczas swego ziemskiego życia sam przeżył cierpienie wygnania, błogosławi każdego z was, obdarzy was niezbędną siłą, by się nie zniechęcać i być dla siebie nawzajem „bezpieczną przystanią” gościnności – tymi słowami zakończył swoje przemówienie papież.

19.01 03.30.19

Drodzy przyjaciele imigranci, Kościół dostrzega cierpienia, które znaczą waszą drogę i cierpi z tego powodu wraz z wami – mówi Franciszek do zgromadzonych na spotkaniu.

18.51 03.30.19

Patrząc na rzeczywistość tego regionu, trzeba przede wszystkim zapewnić ochronę wzdłuż szlaków migracyjnych, które niestety są często miejscem przemocy, wyzysku i wszelkiego rodzaju nadużyć. Konieczne wydaje się tutaj zwrócenie szczególnej uwagi na migrantów w sytuacjach wielkiej słabości, na licznych małoletnich bez opieki i na kobiety. Konieczne jest zagwarantowanie wszystkim odpowiedniej pomocy medycznej, psychologicznej i społecznej, aby przywrócić godność tym, którzy ją utracili po drodze, jak to czynią z poświęceniem pracownicy tej struktury – kontynuuje swą przemowę papież.

18.45 03.30.19

Pakt Globalny został oparty na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować. Czasowniki te chcą nam pomóc w uczynieniu tego przymierza bardziej konkretnym i realnym, aby nasze narody potrafiły rozsądnie się angażować, zamiast milczeć, pomagać, zamiast izolować, budować, zamiast porzucać – powiedział Franciszek podczas spotkania z migrantami.

18.43 03.30.19

Nie jesteście na marginesie, lecz jesteście w centrum serca Kościoła – kontynuuje papież.

18.37 03.30.19

Cieszę się, że mogę spotkać się z wami podczas mojej wizyty w Królestwie Maroka. Jest to dla mnie ponowna okazja, by wyrazić mą bliskość wobec was wszystkich, a wraz z wami omówienia poważnej rany, która stale rozdziera początki obecnego, dwudziestego pierwszego wieku. Jest to rana wołająca do nieba. Dlatego też nie chcemy, aby naszym słowem były obojętność i milczenie. Tym bardziej, gdy około 22,5 miliona migrantów żyje jako uchodźcy, nie licząc ofiar handlu ludźmi i nowych form niewolnictwa znajdujących się w rękach organizacji przestępczych. Nikt nie może być obojętny na to cierpienie – tymi słowami Ojciec Święty rozpoczął swoje przemówienie.

18.32 03.30.19

Po występie artystycznym głos zabiera arcybiskup Tangeru.

18.26 03.30.19

Papież ogląda występ przygotowany przez dzieci.

18.24 03.30.19

Ojciec Święty wysłuchał krótkiego świadectwa jednego z migrantów.

18.19 03.30.19

Po przyjeździe do Rabatu papież jest witany przy głównym wejściu m.in. przez Arcybiskupa Tangeru i Dyrektora siedziby głównej Caritas.

18.07 03.30.19

Siedziba Caritas znajduje się w dzielnicy Hassan. Dzięki pomocy medycznej, psychospołecznej i edukacyjnej oraz wspieraniu integracji, Caritas obsługuje ponad 8 000 imigrantów rocznie.

18.00 03.30.19

Po zakończonym koncercie papież udaje się do siedziby diecezjalnej Caritas w Rabacie.

17.47 03.30.19

Uczestnicy spotkania słuchają utworów muzycznych z tradycji żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej.

17.40 03.30.19

Trwają świadectwa europejskich i afrykańskich studentów.

17.29 03.30.19

W audytorium Instytutu Muhammeda VI trwa pokaz filmu.

16.46 03.30.19

Papież i Muhammad VI podpisali apel o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy jako świętego miasta trzech religii.

 

16.44 03.30.19

16.40 03.30.19

Wizyta Franciszka w Instytucie Muhammeda VI, kształcącym imamów i kaznodziejów muzułmańskich.

16.39 03.30.19

Po krótkiej wizycie w Pałacu Królewskim papież udał się do Instytutu kształcącego imamów.

16.37 03.30.19

Pałac Królewski przebudowany w 1864 roku przez Mohammeda IV to kompleks architektoniczny w tradycyjnym stylu arabskim. To miejsce, w którym królowi Mohammedowi VI przyznawane są zaszczyty i przyjmowani są przedstawiciele dyplomatyczni z różnych krajów.

16.05 03.30.19

Pałac Królewski lub Dar el Makhzen jest oficjalną i administracyjną rezydencją władców Maroka od 1785 roku, kiedy sułtan Mohammed III wyznaczył Rabat jako miasto cesarskie.

15.54 03.30.19

Papież w towarzystwie Władcy Maroka udaje się do Pałacu Królewskiego.

15.50 03.30.19

Po krótkiej modlitwie nad grobem Mohammeda V, papież wpisał się do Przed opuszczeniem Mauzoleum Papież wpisał się do Księgi Honorowej i otrzymał w darze od Konserwatora Mauzoleum książkę o historii miejsca.

15.49 03.30.19

Mauzoleum Muhammada V to miejsce spoczynku zmarłego sułtana Muhammada V i jego dwóch synów: Hassana II i Mulaja Abdullaha. Mauzoleum wzniesiono w tradycyjnym marokańskim stylu z zielonym dachem, symbolizującym islam i bogatymi zdobieniami. Budowla stoi na wydzielonym obszarze miasta na wprost Wieży Hasana i ruin dawnego meczetu. Architektem był Wietnamczyk Eric Vo Toan. Budowę ukończono w 1971 roku.

15.44 03.30.19

Papież udał się do Mauzoleum Mohammeda V. Spoczywający tam władca uważany jest za „ojca współczesnego narodu marokańskiego”

15.40 03.30.19

Wasza Wysokość i szanowni przedstawiciele władz, drodzy przyjaciele! Chrześcijanie radują się z miejsca, jakie im przyznano w społeczeństwie marokańskim. Chcą odgrywać należną im rolę w budowaniu solidarnego i dostatniego państwa, i zależy im na dobru wspólnym narodu. Z tego punktu widzenia wydaje mi się istotne zaangażowanie Kościoła katolickiego w Maroku w jego dzieła społeczne oraz w dziedzinie edukacji poprzez szkoły otwarte dla uczniów każdego wyznania, religii i pochodzenia,. Z tego powodu, dziękując Bogu za przebytą drogę, pozwólcie mi zachęcić katolików i chrześcijan, aby byli tutaj, w Maroku, sługami, promotorami i obrońcami ludzkiego braterstwa. – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie Franciszek.

15.26 03.30.19

Za proroczy znak uważam również utworzenie z inicjatywy Kościołów katolickiego i protestanckich w Maroku Instytutu Ekumenicznego Al Mowafaqa w Rabacie w 2012 r. Instytut ten pragnie przyczynić się do promowania ekumenizmu, a także dialogu z kulturą i z islamem. Ta chwalebna inicjatywa wyraża troskę i wolę mieszkających w tym kraju chrześcijan, by budować mosty, aby wyrazić ludzkie braterstwo i jemu służyć.

15.18 03.30.19

Papież zwrócił uwagę na kwestię ochrony planety, „na której Bóg nas umieścił, byśmy żyli i przyczyniali się do prawdziwego nawrócenia ekologicznego dla integralnego rozwoju człowieka”

15.13 03.30.19

Tutaj, na tej ziemi, będącej naturalnym pomostem między Afryką a Europą, chciałbym podkreślić potrzebę połączenia naszych wysiłków, aby nadać nowy impuls budowie świata bardziej solidarnego, bardziej zaangażowanego w uczciwy, odważny i niezbędny trud dialogu szanującego bogactwa i specyfikę każdego narodu i każdej osoby. – kontynuuje swoją przemowę Franciszek.

15.11 03.30.19

Dialog międzyreligijny i spotkanie z migrantami najważniejszymi punktami papieskiej pielgrzymki.

15.09 03.30.19

Cieszę się stąpając po ziemi tego kraju, bogatego w piękno naturalne, opiekuna śladów starożytnych cywilizacji i świadka fascynującej historii. Przede wszystkim pragnę wyrazić moją szczerą i serdeczną wdzięczność Jego Wysokości Mohammedowi VI za uprzejme zaproszenie i serdeczne przyjęcie, zgotowane mi imieniu całego narodu marokańskiego, a w szczególności za miłe słowa, które do mnie skierował. – Tymi słowami zaczął swoją przemowę papież Franciszek.

15.02 03.30.19

Król Maroka: „Biorąc pod uwagę charakter dzisiejszych wydarzeń, wierzymy, że dialog między religiami Abrahama jest ważny.”

 

14.58 03.30.19

Przywódca Maroka zdecydował się wygłosić swoją przemowę m. in. w języku ojczystym papieża Franciszka – po hiszpańsku.

14.54 03.30.19

Jako pierwszy przemawia Król Muhammad VI.

14.53 03.30.19

Jego Wysokość i Papież udają się na podium, by przemówić do narodu marokańskiego, władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

14.49 03.30.19

Papież wita się ze zgromadzonymi na ceremonii powitalnej gośćmi honorowymi i delegacjami.

14.46 03.30.19

Oficjalną ceremonię powitalną rozpoczęło wysłuchanie hymnów Maroka i Watykanu.

14.43 03.30.19

Papież w towarzystwie Jego Wysokości Mohammeda VI idzie do esplanady meczetu Hasana II na ceremonię powitalną.

14.39 03.30.19

Papież i jego wysokość zbliżają się do miejsca wydarzenia razem w dwóch różnych samochodach (papamobile i otwarta limuzyna).

14.34 03.30.19

Dwie równoległe procesje dwóch przywódców religijnych: Papieża Franciszka i Króla Mohameda VI.

14.24 03.30.19

Meczet Hasana II jest trzecim pod względem wielkości meczetem na świecie – w głównej sali modlitewnej może zmieścić się 25 tysięcy muzułmanów, a na jego rozległym dziedzińcu dalsze 80 tysięcy. Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów, co czyni go najwyższym minaretem na świecie i najwyższą budowlą w Maroku.

Fot. wikipedia

14.22 03.30.19

Esplanada przy meczecie Haasana II w Rabacie, pokryta jest marmurem i wysadzana licznymi podstawami kolumn. Może pomieścić około 20 tysięcy osób.

Budowę meczetu Hasana II rozpoczęto w 1986 roku jako spełnienie woli króla Hasana II, wyrażonej w dniu jego 51 urodzin. Świątynię ukończono jednak dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Wznosi się ona na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego. Niekiedy otwierany jest też ogromny dach świątyni, aby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon.

14.18 03.30.19

Franciszek udaje się na esplanadę przed meczetem Hasana, gdzie będzie miała miejsce oficjalna ceremonia przywitania o godz. 14:40.

14.15 03.30.19

14.14 03.30.19

Następnie udał się do Pokojów Królewskich, gdzie otrzymał daktyle i mleko migdałowe jako znak powitania

14.13 03.30.19

Papieża przy samolocie przywitał król Mohammed VI, a dwoje dzieci w tradycyjnym stroju ofiarowało mu kwiaty. Oficjalne przyjęcie nie obejmuje przemówień. Następnie papież w towarzystwie Jego Królewskiej Mości przywitał Arcybiskupa Rabatu.

14.07 03.30.19

14.04 03.30.19

13.57 03.30.19

Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował już na lotnisku w Rabacie.

 

11.10 03.30.19

Podróż Franciszka jest pierwszym pobytem papieża w Maroku od 34 lat. 19 sierpnia 1985 jednodniową wizytę złożył tam św. Jan Paweł II (1978-2005) na zaproszenie króla Hassana II (1961-99). Przed wyruszeniem na lotnisko Franciszek spotkał się w watykańskim Domu św. Marty z dwoma rodzinami marokańskich migrantów mieszkającymi w Rzymie.

11.09 03.30.19

Samolot w ciągu ponad trzygodzinnego lotu przebędzie prawie 1901 km i przeleci nad Włochami, Francją, Hiszpanią.

11.09 03.30.19

Na lotnisku papieża pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położony jest port lotniczy.

11.08 03.30.19

Przebieg papieskiego lotu w czasie rzeczywistym można śledzić TUTAJ.

10.49 03.30.19

Franciszek już jest na pokładzie samolotu Alitali w kierunku do #Rabat. Po wylądowaniu ok. 14:00 spotka się z królem Mohammadem VI.

10.44 03.30.19

10.42 03.30.19

Dziś rozpocznie się 28 zagraniczna pielgrzymka Papieża Franciszka. Ojciec Święty odwiedzi kolejny, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kraj muzułmański – Maroko.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.