Papież zachęca badaczy japońskiego chrześcijaństwa do odkrywania świadectw wiary
30 listopada 2024 | 15:48 | st | Watykan Ⓒ Ⓟ
Do odkrywania świadectw wiary japońskich chrześcijan zachęcił Ojciec Święty delegację japońskiego stowarzyszenia poszukującego świadectw „ukrytych chrześcijan”. Należy zauważyć, że współcześni uczeni piszą o ukrytych chrześcijanach, używając dwóch japońskich terminów: 1. Sempuku Kirishitan, odnosząc się do Ukrytych Chrześcijan sprzed 1873 roku, oraz 2. Kakure Kirishitan, odnoszące się do ukrytych chrześcijan, którzy nie powrócili do katolicyzmu po okresie prześladowań, od 1873 roku do dnia dzisiejszego.
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,
Cieszę się, że mogę powitać was w Watykanie z okazji waszej pielgrzymki związanej z wpisaniem w 2018 roku na Listę Dziedzictwa Światowego Miejsc Ukrytych Chrześcijan w regionie Nagasaki. Bardzo doceniam wasze wysiłki, aby zachować je jako cenne świadectwo wielkiego, ale ukrytego rozdziału w historii Kościoła powszechnego i historii waszego szlachetnego narodu. I to jest coś, co chcę podkreślić: Japończycy są szlachetnym narodem. Mam nadzieję, że to uznanie znaczenia tych miejsc nie tylko zapewni ich właściwą ochronę, ale także posłuży jako żywe świadectwo wierności wielu japońskich chrześcijan, którzy przekazywali cenny skarb wiary jako dziedzictwo z pokolenia na pokolenie. A ja będę miał radość kreować kolejnego japońskiego kardynała 7 grudnia.
Dobrze się składa, że nasze spotkanie odbywa się w przeddzień kościelnego wspomnienia św. Franciszka Ksawerego, wielkiego misjonarza, który marzył, aby głoszenie Ewangelii przyniosło obfite żniwo dusz w waszej ojczyźnie. Jesteście spadkobiercami tego marzenia. Niech wasza praca edukacyjna i konserwatorska sprawi, aby ten wybitny rozdział w historii ewangelizacji był lepiej znany i doceniany. Niech wizyta w tych historycznych miejscach służy uczniom Chrystusa w dzisiejszej Japonii jako „żywa pamięć, inspiracja dla dzieł apostolatu i bodziec do odnowionej ewangelizacji” na waszej ziemi” (por. przemówienie pod Pomnikiem Męczenników, Wzgórze Nishizaka, 24 listopada 2019 r.).
Drodzy przyjaciele, kiedy myślimy o heroizmie pierwszych misjonarzy, odwadze japońskich męczenników i wytrwałości małej, ale wiernej wspólnoty katolickiej w waszym kraju na przestrzeni wieków, jak możemy nie myśleć o naszych współwyznawcach, którzy w naszych czasach znoszą prześladowania, a nawet ponoszą śmierć w imię Jezusa? Proszę was, abyście przyłączyli się do mnie w modlitwie za nich i za wszystkich, którzy cierpią z powodu gorzkich owoców wojny, przemocy, nienawiści i ucisku. Polecajmy się wstawiennictwu Maryi, Matki Kościoła, i módlmy się coraz gorliwiej o nadejście Chrystusowego królestwa powszechnego pojednania, sprawiedliwości i pokoju.
Z serdecznością udzielam wam mojego błogosławieństwa i zapewniam o mojej modlitwie. Ufam, że będziecie modlić się za mnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.