Drukuj Powrót do artykułu

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

12 października 2016 | 11:03 | lk, eb / bd Ⓒ Ⓟ

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce.

Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się jak co roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Warszawa

W Warszawie główne obchody Dnia Dziecka Utraconego organizują oo. dominikanie. Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców wraz z inauguracją nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego odbędą się w piątek 14 października o godz. 19.30 w kościele oo. dominikanów na stołecznym Służewie (dolny kościół).

W czasie Mszy św. tradycyjnie zostaną wyczytane imiona i nazwiska zmarłych dzieci, zarówno tych starszych, jak i całkiem maleńkich. Można je zgłaszać do 13 października na adres ddu.warszawa@gmail.com.

Organizatorzy spotkania zachęcają do przyniesienia zdjęć dzieci i ustawienia ich przy ołtarzu.

Ojcowie dominikanie zapraszają na to spotkanie „rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach, dzieci kilkuletnich i już dorosłych, zmarłych w wyniku choroby czy nieszczęśliwych wypadków – wszystkich doświadczonych stratą dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci”.

Poznań

Dominikanie zachęcają także do udziału w Dniu Dziecka Utraconego w Poznaniu. O godz. 19.00 w kościele oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 97 (wejście od Al. Niepodległości) odprawiona zostanie Msza św., podczas której rodzice z myślą o dzieciach zapalą światełka i złożą je pod ołtarzem.

„Przyjdź, jeśli potrzebujesz modlitwy, rozmowy, obecności innych rodziców po stracie dziecka” – zapraszają organizatorzy. W niedzielę 16 października w bazylice w Skarżysku-Kamiennej o godz. 12.30 Mszy św. dla rodziców przeżywających śmierć dziecka przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pomnika dzieci nienarodzonych i wspólna modlitwa różańcowa.

Olsztyn

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy – kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – w Dniu Dziecka Utraconego 15 października zapraszają rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka do wspólnej modlitwy w gietrzwałdzkim sanktuarium. Więcej informacji na stronie sanktuariummaryjne.pl.

Bielsko-Biała

Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony także w Bielsku-Białej. W parafii św. Józefa (osiedle Złote Łany, ul. Tuwima 62)) spotkają się wszyscy ci, którzy chcą objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci. W programie także wykład psychoterapeuty Piotra Domaradzkiego, który poruszy temat radzenia sobie z doświadczeniem traumy po stracie dziecka. Więcej informacji pod adresem email: poradniazlotelany@gmail.com.

Dzień Dziecka Utraconego – jego główne obchody w diecezji opolskiej – odbędzie się też w bazylice na Górze św. Anny. 15 października o godz. 18.00 odmówiony zostanie różaniec, następnie w planach Msza św., a po niej przejście do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego na przyświątynnym cmentarzu.

Pozostałe obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji opolskiej odbędą się w: Opolu – w kościele św. Jacka; Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża; Nysie – w kościele pw. św. Elżbiety; Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tarnów

Symbolicznym aktem dokonywanym w okolicach tego dnia są też pochówki dzieci utraconych w poświęconych im grobach zbiorowych.

Taki pochówek odbędzie się 15 października m.in. w Tarnowie, po raz pierwszy w tym mieście. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach. Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00 przy kaplicy cmentarza. Poprzedzi go o godz. 10.00 Msza św. w kościele parafialnym przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie-Mościcach, odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swojego potomstwa.

Do grobu razem z urną złożone zostaną kartki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, o których rodzice poinformowali Komitetowi Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.

„Mamy już ponad trzydzieści imion dzieci, które dziś miałyby kilka miesięcy, kilka i kilkanaście lat, a nawet prawie czterdzieści. Czekamy na kolejne” – poinformowała KAI Joanna Sadowska z Komitetu.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o ich dzieciach (zostaną one zapalone przy mogile zbiorczej), a także do przysłania imion dzieci z datą ich śmierci i tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie Komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku www.facebook.com/dzieciutracone/.

Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Rada Miejska w Tarnowie 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Stalowa Wola

Oprócz Eucharystii, spotkań integracyjnych i symbolicznych pochówków tego dnia odbywają się także konferencje i dni skupienia poświęcone problemowi życia po stracie dziecka. Takie spotkanie odbędzie się w tym roku m.in. w Stalowej Woli. Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie przy parafii św. Jana Pawła II zaprasza 15 października na dzień skupienia pt. „Dziecko, śmierć i co dalej…”. W programie m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym, konferencje oraz modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ich rodziców. Więcej informacji na stronie www.kcprstalowa.pl.

Fundacja Przetrwać Cierpienie zaprasza 15 października do parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu (ul. Gliwicka 76) rodziców dzieci utraconych w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu czy aborcji. O godz. 17.35 rodzice wypuszczą baloniki do nieba z imionami swoich dzieci. Zaplanowano też Mszę św.

Więcej informacji o innych inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl (prowadzonym przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych) i www.poronienie.pl (prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu).

***

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża, licząc umownie od 1 stycznia.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

15 października Dzień Dziecka Utraconego

12 października 2012 | 20:32 | im Ⓒ Ⓟ

Od ośmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ich organizacja, obecnie funkcjonuje pod nazwą "Dlaczego Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych". W Warszawie spotkania dla rodziców organizują dominikanie na Służewcu.

Do projektu Dnia Dziecka Utraconego włączyły się instytucje, stowarzyszenia i hospicja. Z tej okazji organizowane są spotkania osieroconych rodziców, wystawy, pokazy filmowe. Spotkania mają charakter zarówno świecki, jak i religijny.

Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. Aż 50 proc. ciąż kończy się w ten sposób. Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców. Statystyki alarmują również, że z powodu narastających zagrożeń cywilizacyjnych coraz więcej dzieci ginie w wypadkach komunikacyjnych oraz popełnia samobójstwa. Rosną również zagrożenia dla coraz młodszych związane z narkotykami i alkoholem.

Od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Znakomita większość jednak to spontanicznie tworzące się grupy osób, które postanowiły pomagać sobie wzajemnie. Jednym z punktów kontaktowych dla tych osób to serwis internetowy dla rodziców po stracie www.dlaczego.org.pl

W Warszawie spotkania Rodziców Dziecka Utraconego w kościele dominikanów na Służewcu, przy ul. Dominikańskiej 2. Pierwsze spotkanie tego cyklu odbyło się 12 października. Wieczór poświęcony pamięci zmarłych dzieci rozpoczął się Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców.

Spotkania będą odbywać się od października do czerwca w każdy drugi piątek miesiąca. O godzinie 17.30 w salce przyklasztornej (wejście przy furcie klasztornej) w kościele dominikanów odprawiana jest Msza św., a po Mszy – spotkanie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

15 października Dzień Dziecka Utraconego

04 października 2012 | 17:13 | ach.warszawska/im Ⓒ Ⓟ

Od ośmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ich organizacja, obecnie funkcjonuje pod nazwą "Dlaczego Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych". W Warszawie spotkania dla rodziców organizują dominikanie na Służewcu. Pierwsze z nich zaplanowano na 12 października.

Do projektu Dnia Dziecka Utraconego włączyły się instytucje, stowarzyszenia i hospicja. Z tej okazji organizowane są spotkania osieroconych rodziców, wystawy, pokazy filmowe. Spotkania mają charakter zarówno świecki, jak i religijny.

Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. Aż 50 proc. ciąż kończy się w ten sposób. Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców. Statystyki alarmują również, że z powodu narastających zagrożeń cywilizacyjnych coraz więcej dzieci ginie w wypadkach komunikacyjnych oraz popełnia samobójstwa. Rosną również zagrożenia dla coraz młodszych związane z narkotykami i alkoholem.

Od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Znakomita większość jednak to spontanicznie tworzące się grupy osób, które postanowiły pomagać sobie wzajemnie. Jednym z punktów kontaktowych dla tych osób to serwis internetowy dla rodziców po stracie www.dlaczego.org.pl

W Warszawie spotkania Rodziców Dziecka Utraconego w kościele dominikanów na Służewcu, przy ul. Dominikańskiej 2. Pierwsze spotkanie tego cyklu będzie miało miejsce 12 października. Wieczór poświęcony pamięci zmarłych dzieci rozpocznie się o godzinie 19.30 Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie.

Spotkania będą odbywać się od października do czerwca w każdy drugi piątek miesiąca. O godzinie 17.30 w salce przyklasztornej (wejście przy furcie klasztornej) w kościele dominikanów odprawiana jest Msza św., a po Mszy – spotkanie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.