Drukuj Powrót do artykułu

Piastów: rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej

15 czerwca 2014 | 17:04 | awo, tk Ⓒ Ⓟ

Uroczystą Mszą św. sprawowaną na wypełnionym tysiącami wiernych stadionie w Piastowie, rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej. Podczas liturgii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, władze Piastowa zawierzyły miasto Matki Bożej. Specjalny list do uczestników liturgii skierował papież Franciszek.

Roczna peregrynacja, której towarzyszy hasło "Odnowić śluby nasze chcemy", zakończy się 7 czerwca 2015 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W odczytanym podczas uroczystości liście, papież Franciszek zapewnił o swojej pamięci i duchowej łączności z wiernymi archidiecezji warszawskiej. Wyraził nadzieję, że spotkanie z Maryją będzie dla nich dobrą okazją do duchowej przemiany, rachunku sumienia ale też stanie się źródłem radości i pokoju.

"Niech odnowa Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 r. przyniesie obfite i trwałe owoce w życiu rodzin, parafii i społeczeństwa" – życzył papież.

Kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył uroczystej Mszy św. na miejskim stadionie, zawierzył Matce Bożej archidiecezję warszawską. Hierarcha modlił się słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi przez papieża w 2000 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podczas Mszy św. przewodnicząca Rady Miasta, Maria Ziółek wraz z burmistrzem Markiem Kubickim zawierzyła tę podwarszawską miejscowość opiece Matki Bożej. Burmistrz Piastowa podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie, oprócz wymiaru religijnego, ukazuje piękno ducha mieszkańców miasta. "Możemy być dumni z ich postaw patriotycznych i religijnych. Żywimy głęboką nadzieję, że wraz z zawierzeniem naszego miasta Matce Bożej wzmocni się nasza społeczność, skupiająca wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów i przekonań. Stanie się ono inspiracją wszystkich działań i dążeń ku odnowie na rzecz lokalnej społeczności" – powiedział burmistrz. Podkreślił też, że dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w obchody 25-lecia wolnej Polski.

Przed jasnogórskim obrazem przewodnicząca Rady Miasta, Maria Ziółek wypowiedziała akt zawierzenia Piastowa Matce Bożej Częstochowskiej. Podkreśliła, że przedstawiciele władz miasta czynią to wraz z jego mieszkańcami. „W Twoje ręce powierzamy nasze miasto, jego losy, teraźniejszość i przyszłość. Chcemy podjąć odpowiedzialność za niepowtarzalny dar naszego życia. Pragniemy, aby miało ono sens i wartość. Ucz nas wiary, nadziei i miłości. Prowadź nas po drogach przebaczenia i jedności” – zwracała się w modlitewnym akcie do Matki Bożej.

Podczas uroczystości homilię wygłosił abp Henryk Hoser. Jej mottem były słowa „A skądże mi to?” wypowiedziane przez matkę św. Jana Chrzciciela, którą odwiedziła Maryja. – Zawierają one zdumienie, zachwyt i radość, które powinny być udziałem wszystkich wiernych archidiecezji warszawskiej, którą odwiedza Matka Boża w jasnogórskiej ikonie – tłumaczył biskup warszawsko-praski.

Przypomniał, że archidiecezja przygotowywała się do tej peregrynacji przez specjalną nowennę od 25 września ubiegłego roku, kiedy przypadała 60. rocznica uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zadaniem tej peregrynacji – mówił – jest pojednać się w Bogu i między sobą, gdziekolwiek panuje niechęć i konflikty.

Abp Hoser przypomniał „moralne dzieło odnowy narodu” jakim było 14 przyrzeczeń Jasnogórskich Ślubów Narodu. – Zryw moralny sponiewieranego narodu, był realizowany z całą konsekwencją przez lata nowenny poprzedzających datę tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że nowa peregrynacja zaczyna się w nowych czasach. – Inny gigant wiary, święty papież Jan Paweł II wprowadził świat w III tysiąclecie chrześcijaństwa. Zapowiadał „wiosnę Kościoła”, ale nie ukrywał widoku ciemnych chmur na horyzoncie. On też wszystko postawił na Maryję – przypomniał.

W kazaniu powiedział też, że dzięki Wcieleniu Syna Bożego „nasza religia jako jedyna jest religią szczegółów”. – Szczegółów życia osobistego, każdego momentu i czasu, szczegółów życia rodzinnego, społecznego i państwowego. Religią, która wymaga obecności Boga, w każdej naszej myśli, geście, zachowaniu i dostrzeganiu tego, co Bóg widzi. I tak, jak Bóg widzi a nie inaczej! – wołał.

Biskup warszawsko-praski zaznaczył, że tekst Ślubów Jasnogórskich, który zawiera 14 przyrzeczeń dotyczy istotnej tkanki życia codziennego. Radził wiernym, by w czasie peregrynacji, „dokładnie poznać te przyrzeczenia, z nimi się identyfikować, i nie w sposób mechaniczny, ale z potrzeby serca je wypowiedzieć”. – Choćby to pierwsze: Przyrzekamy uczynić wszystko, co w naszej mocy aby Polska była rzeczywistym królestwem twoim i twojego Syna, w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym – mówił, podkreślając, że jasnogórskie przyrzeczenia są ciągle aktualne i oczekują wypełnienia.

Uroczysta Eucharystia sprawowana była przy umieszczonym na specjalnym podwyższeniu Obrazie Matki Bożej Jasnogórskiej w tzw. wizerunku nawiedzenia. Kard. Nyczowi przekazał go bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej, w której peregrynacja właśnie się zakończyła.

Wraz metropolitą warszawskim uroczystą Eucharystię na stadionie w Piastowie koncelebrowało kilkunastu biskupów. Wśród nich biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, biskup płocki Piotr Libera, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus oraz biskupi pomocniczy i liczni duchowni.

Po Mszy cudowny wizerunek został przeniesiony w procesji ulicami miasta, w asyście m.in. straży pożarnej i licznych wiernych do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Piastowie, gdzie do jutrzejszego popołudnia trwać będzie czuwanie modlitewne.

Natomiast na stadionie, władze miasta zorganizowały dla mieszkańców koncert zespołów chrześcijańskich: New Life Music oraz Deus Meus. Atrakcją będzie także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

W specjalnym liście pasterskim z okazji peregrynacji kard. Kazimierz Nycz wskazał, że wydarzenie to ma skłaniać każdego do zastanowienia, "czy rzeczywiście Bóg jest najwyższą wartością, w świetle której układa całe swoje życie".

Metropolita warszawski zaznaczył, że celem peregrynacji słynnej ikony Matki Bożej jest ożywienie wiary, ale nie może oznaczać jedynie przystąpienia po raz kolejny do sakramentu spowiedzi. "Chodzi raczej o wzbudzenie w sobie wewnętrznego pragnienia bycia blisko Jezusa, na którego wskazuje Maryja, oraz nawiązanie ścisłej więzi, m.in. przez rozmowę z Nim, czyli modlitwę" – czytamy w liście.

Kard. Nycz zwraca uwagę, że peregrynacja powinna zaowocować pracą nad sobą. "Każdy z nas powinien więc się zastanowić, co stanowi jego główną wadę i co postanawia zrobić, aby ją wykorzenić" – zachęca w liście pasterskim metropolita warszawski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Piastów: rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej

15 czerwca 2014 | 15:21 | awo, tk Ⓒ Ⓟ

Uroczystą Mszą św. sprawowaną na wypełnionym tysiącami wiernych stadionie w Piastowie, rozpoczęła się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji warszawskiej. Podczas liturgii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, władze Piastowa zawierzyły mieszkańców miasta opiece Matki Bożej. Specjalny list do uczestników liturgii skierował papież Franciszek.

Roczna peregrynacja, której towarzyszy hasło „Odnowić śluby nasze chcemy”, zakończy się 7 czerwca 2015 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

W odczytanym podczas uroczystości liście, papież Franciszek zapewnił o swojej pamięci i duchowej łączności z wiernymi archidiecezji warszawskiej. Wyraził nadzieję, że spotkanie z Maryją będzie dla nich dobrą okazją do duchowej przemiany, rachunku sumienia ale też stanie się źródłem radości i pokoju.

„Niech odnowa Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 r. przyniesie obfite i trwałe owoce w życiu rodzin, parafii i społeczeństwa” – życzył papież.

Kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył uroczystej Mszy św. na miejskim stadionie, zawierzył Matce Bożej archidiecezję warszawską. Hierarcha modlił się słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi przez papieża w 2000 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Podczas Mszy św. przewodnicząca Rady Miasta, Maria Ziółek wraz z burmistrzem Markiem Kubickim zawierzyła tę podwarszawską miejscowość opiece Matki Bożej. Burmistrz Piastowa podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie, oprócz wymiaru religijnego, ukazuje piękno ducha mieszkańców miasta. „Możemy być dumni z ich postaw patriotycznych i religijnych. Żywimy nadzieję, że nawiedzenie Maryi nie tylko wzmocni wiarę naszych mieszkańców ale będzie inspiracją dla naszych dążeń na rzecz lokalnej społeczności” – powiedział burmistrz.

Podkreślił też, że dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w obchody 25-lecia wolnej Polski.

W specjalnym liście pasterskim z okazji peregrynacji kard. Kazimierz Nycz wskazał, że wydarzenie to ma skłaniać każdego do zastanowienia, „czy rzeczywiście Bóg jest najwyższą wartością, w świetle której układa całe swoje życie”.

Metropolita warszawski zaznaczył, że celem peregrynacji słynnej ikony Matki Bożej jest ożywienie wiary, ale nie może oznaczać jedynie przystąpienia po raz kolejny do sakramentu spowiedzi. „Chodzi raczej o wzbudzenie w sobie wewnętrznego pragnienia bycia blisko Jezusa, na którego wskazuje Maryja, oraz nawiązanie ścisłej więzi, m.in. przez rozmowę z Nim, czyli modlitwę” – czytamy w liście.

Kard. Nycz zwraca uwagę, że peregrynacja powinna zaowocować pracą nad sobą. „Każdy z nas powinien więc się zastanowić, co stanowi jego główną wadę i co postanawia zrobić, aby ją wykorzenić” – zachęca w liście pasterskim metropolita warszawski.

(rozszerzymy)

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.