Pielgrzymka pracowników komunalnych i ogólnopolski zlot chórów
10 maja 2025 | 23:27 | Biuro prasowe sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej | Licheń Ⓒ Ⓟ

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej było 10 maja miejscem wyjątkowego spotkania – XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Jubileuszowego Zlotu Chórów z okazji 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, którzy połączyli modlitwę z muzyką.
W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii kustosz sanktuarium, ks. Sławomir Homoncik MIC, odniósł się do opowieści o strażniku źródła. Podkreślił, że niezależnie od pełnionej roli – jako pracownik wodociągów, chórzysta czy rodzic – każdy, kto przybywa do Lichenia, przychodzi do duchowego źródła. – Nie jest aż tak ważne, jaki zawód pełnisz, ważne, z jakiego źródła czerpiesz siłę – zaznaczył marianin. Przypomniał, że Chrystus w Ewangelii ukazuje się jako pokarm dający życie wieczne.
W pielgrzymce uczestniczył m.in. krajowy duszpasterz tej grupy zawodowej, ks. Grzegorz Krząkała. W imieniu chórzystów głos zabrał ks. prof. Kazimierz Szymik oraz prof. Dariusz Dyczewski, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. – Pielgrzymka wyrosła z potrzeby środowiskowej integracji. Ma swoje korzenie w święcie pracownika komunalnego – wyjaśnił Dyczewski.
– To moja 20. pielgrzymka – powiedziała pani Helena Łanoszka, uczestniczka wydarzenia. – Przyjeżdżam tu z córką. Każdego roku przeżywamy to głęboko, z wielką wdzięcznością.
Podczas Mszy św. i koncertu chóry z różnych stron Polski wspólnie wykonały utwory sakralne, w tym m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Ave verum corpus” i „Barkę”. Bazylika po liturgii stała się przestrzenią koncertową – chóry zaprezentowały muzykę religijną i ludową w nowoczesnych aranżacjach.
– Śpiew to forma modlitwy, która jednoczy ludzi – podkreślił Jarosław Janczak, organizator zlotu. – To spotkanie pokazuje, jak ważna jest wspólnota i obecność – dodał.
Sanktuarium w Licheniu po raz kolejny potwierdziło swoją rolę jako miejsce spotkania wiary i kultury – otwarte dla tych, którzy przez codzienną służbę i śpiew dają świadectwo żywej obecności Boga w świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.