Drukuj Powrót do artykułu

Pielgrzymka symboli Światowych Dni Młodzieży w diecezjach koreańskich

28 stycznia 2026 | 13:57 | Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL | Seul Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News

Symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego – rozpoczęły pielgrzymkę w koreańskich diecezjach. Wcześniej odwiedziły 9 azjatyckich krajów, jako zaproszenie do modlitwy w intencji młodych ludzi i do udziału w spotkaniu młodzieży z Papieżem, które w przyszłym roku odbędzie się w Seulu.

Tradycja pielgrzymowania krzyża młodzieży jest równie wiekowa co historia Światowych Dni Młodzieży. Gdy bowiem w kwietniu 1984 r. kończył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia, podczas którego odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży świata z papieżem, Jan Paweł II podarował młodym ludziom krzyż Roku Świętego, polecając, by nieśli go na krańce świata z orędziem o zbawieniu, jakie daje jedynie Chrystus. Odtąd krzyż ten – znany dziś jako jeden z dwóch symboli ŚDM – pielgrzymuje, po świecie, zawożony przez młodych ludzi do miejsc, w których szczególnie chcą mówić o Bogu. Był on obecny m.in. w miejscu zamachu na World Trade Centre w Nowym Jorku, czy w miejscach, targanych wojnami domowymi w Afryce.

Tradycją jest, że krzyż wraz z ikoną Salus Populi Romani (Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego) odwiedza poszczególne diecezje kraju, który przygotowuje kolejne edycje Światowych Dni Młodzieży, a także kraje sąsiadujące. Przed rokiem 2016 r. Polacy zadecydowali, by zawieść je do krajów byłego ZSRR, zaś przed ŚDM w Panamie pielgrzymowały one po krajach Ameryki Łacińskiej. Teraz, gdy młodzi ludzie na świecie planują przyszłoroczne spotkanie z papieżem w Seulu, krzyż i ikona maryjna odwiedziły 9 azjatyckich krajów, a obecnie znajdują się w diecezji Wonju – pierwszej spośród 15, które składają się na administracyjną strukturę Kościoła katolickiego w Korei.

41. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Seulu w dn. 3 – 8 sierpnia 2027 r. Ich tematem są słowa Chrystusa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat” (J 16, 33).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.