Pierwsze wnioski z obrad małych grup na Synodzie
20 października 2012 | 11:01 | RV / br Ⓒ Ⓟ
Rozpoczyna się ostatni etap XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego uczestnicy pracują nad konkretnymi wnioskami, które przekażą Papieżowi, aby na ich podstawie przygotował posynodalną adhortację o nowej ewangelizacji.
Wczoraj rano zrelacjonowano dotychczasową dyskusję w małych grupach językowych.
Już teraz wyłaniają się główne tematy, które powinny się znaleźć w papieskim dokumencie. Są to m.in. potrzeba kościelnego rachunku sumienia, by uznać zaniedbania na polu ewangelizacji i przekazu wiary, czy rola ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, by misja była bardziej wiarygodna i by Słowo Boże było głoszone również w środowisku niechrześcijańskim, na przykład pośród muzułmanów.
Biskupi pragną też docenienia roli rodziny oraz katechetów. Wskazują na świadectwo chrześcijańskich polityków, którzy muszą postępować zgodnie ze swą wiarą. Ojcowie synodalni widzą też potrzebę rewizji praktyk katechezy i inicjacji chrześcijańskiej. Wielkie nadzieje wiążą z chrześcijańskimi mediami.
„Na podstawie wypowiedzi biskupów oraz podsumowania, które przygotował relator generalny, każda grupa przedstawiła najważniejsze jej zdaniem problemy – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. – Jest to bardzo ważny etap Synodu. Już po raz siódmy biorę udział w Synodzie Biskupów i wiem, że to jest moment przełomowy. Na podstawie tego zostaną bowiem teraz wypracowane propozycje dla Ojca Świętego. Dziś każda grupa przedstawiła swoje spojrzenie na kwestię nowej ewangelizacji dla przekazu wiary. I widzimy, że jest to problem wielkiej wagi. Od tego zależy przyszłość chrześcijaństwa. Za Hamletem możemy powtórzyć: to be or not to be – «być albo nie być»”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.