Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 50-lecia kapłaństwa

08 czerwca 2016 | 08:27 | eg Ⓒ Ⓟ

Ośmiu księży z diecezji płockiej, którzy w 1966 roku przyjęli święcenia kapłańskie, obchodziło swój kapłański jubileusz. W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku wspólnie koncelebrowali Mszę św.: „Pan posługiwał się Waszymi ustami i dłońmi, realizując plan zbawienia konkretnego człowieka” – mówił w homilii bp Piotr Libera.

„Patrząc na was uświadamiam sobie, że patrzę w oczy uczestników wielkich wydarzeń historycznych, które dokonały się w naszej Ojczyźnie w ciągu ostatniego półwiecza. To wasz kurs przyjmował święcenia kapłańskie w 1966 roku. To był wyjątkowy rok dla całej Ojczyzny i całego Kościoła w Polsce. Jesteście szczególnym rocznikiem – `rocznikiem milenijnym`, bo przyjęliście święcenia kapłańskie wtedy, kiedy Kościół w Polsce obchodził 1000-lecie chrztu naszej Ojczyzny” – przypomniał jubilatom bp Libera.

Z kolei jubileusz 25-lecia kapłaństwa jubilaci przeżywali w 1991 roku, kiedy to Płock nawiedził największy pielgrzym naszych czasów – św. Jan Paweł II. Wielu z nich uczestniczyło w tym wydarzeniu, przeżywając papieską Eucharystię w otoczeniu powierzonych sobie parafian. Wreszcie złoty jubileusz kapłaństwa przeżywają w roku 2016: Roku Miłosierdzia, zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji, 1050-lecia Chrztu Polski, 25 rocznicy pobytu w Płocku św. Jana Pawła II.

„Patrząc na Wasze kapłaństwo przez pryzmat tych wydarzeń, można powiedzieć, że Chrystusowe błogosławieństwa z Kazania na Górze stały się Waszym szczególnym udziałem. Jak dobrze wiemy, `błogosławiony` to `szczęśliwy` – a Wy mieliście szczęście przeżywać swoje kapłaństwo, uczestnicząc w epokowych momentach historii naszej diecezji i naszej ojczyzny.

Dziękował księżom za to, że sam Jezus mógł przez minionych 50 lat „posługiwał się ich ustami i dłońmi”, realizując plan zbawienia konkretnego człowieka. Oni wciąż w tej misji uczestniczą,
ilekroć stają przy ołtarzu, siadają w konfesjonale, głoszą Boże słowo. Działają „in persona Christi Capitis”, realizując swoje kapłańskie powołanie, pomagając ludziom w dotarciu do bezpiecznego portu zbawienia.

Bp Libera przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, z udziałem księży jubilatów i profesorów płockiego seminarium. W czasie Mszy św. udzielił księżom jubileuszowego błogosławieństwa. Ponadto każdy z nich otrzymał od ordynariusza list okolicznościowy z okazji 50-lecia kapłaństwa.

W imieniu jubilatów słowo wygłosił ks. prof. dr hab. Ryszard Knapiński: „W ciągu minionych 50 lat stawaliśmy przy ołtarzu 18 tysięcy 250 razy. Przez sprawowanie Najświętszej Ofiary powoli dorastaliśmy do bycia `Alter Christus`. Szlifowaliśmy swoją świętość i wiarę, aby głosić `magnalia Dei`. Przez całe życie prowadziło nas hasło z seminaryjnej kaplicy: `Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem” – zaznaczył emerytowany profesor KUL.

W uroczystościach jubileuszowych w WSD uczestniczyła wspólnota uczelni z rektorem ks. prał. dr. Markiem Jaroszem. W imieniu kleryków życzenia składał Grzegorz Makowski zaznaczając, że najważniejsze jest świadectwo „wiernej służby Chrystusowi i Kościołowi”, jakie dali księża jubilaci.

W uroczystości uczestniczyło ośmiu księży jubilatów. Święceń kapłańskich udzielił im w 1966 r. biskup płocki Bogdan Sikorski. W gronie jubilatów znaleźli się emerytowani proboszczowie oraz ks. prof. dr hab. Ryszard Knapiński, który był kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Płocku, a potem przez wiele lat kierował katedrą sztuki kościelnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 25-lecia kapłaństwa

25 maja 2016 | 20:15 | eg Ⓒ Ⓟ

Dziewiętnastu księży z diecezji płockiej, którzy w 1991 roku przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego, obchodziło 25 maja swój kapłański jubileusz. Mszy św. w ich intencji w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera: „Nie podniesiemy grzeszników, jeśli ludzie nie zobaczą, że jest w nas miłość bratnia” – zaakcentował w homilii.

Biskup płocki przypomniał księżom jubilatom, że są „papieskim rocznikiem” – święcenia otrzymali w roku 1991, kiedy to św. Jan Paweł II odwiedził Płock. Pytał, co z „poezji ducha” z czasu święceń w nich pozostało: „Nie pocieszymy płaczących, nie podniesiemy grzeszników, nie tchniemy ducha w słabych, jeśli ludzie nie zobaczą i nie przekonają się, że jesteśmy z Jezusem w Jego słowie, i że jest w nas miłość bratnia, nieobłudna, czysta” – stwierdził Pasterz Kościoła płockiego.

Dodał, że czasami kapłaństwo może męczyć, ale przez ludzkie ograniczenia, a nie przez jego wielkość. Z drugiej jednak strony „niech ono po Jezusowemu zmęczy”, aby była w nim bezinteresowność, ofiara i miłosierdzie, aby płonął ogień gorliwości duszpasterskiej o wspólnoty, o piękno świątyń parafialnych, o trwałe, duchowe owoce nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji.

Za bł. Pawłem VI hierarcha powtórzył, że „kapłaństwo to nowa tajemnica i źródło do odkrycia i zadziwienia”. Poza tym, posługując się myślą dominikanina o. Joachima Badeniego, zaznaczył, że „kapłan powinien modlić się szczególnie o dwie rzeczy: o przemianę sakramentalną, której powinna towarzyszyć przemiana moralna, by był człowiekiem przemienienia”.

Prosił też duszpasterzy aby byli w Kościele płockim szczególnymi spadkobiercami zawołania papieskiego, którym żyła Polska 25 lat temu: „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”.

W czasie Mszy św. jubileuszowej miał miejsce obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich i wspólne „Te Deum”. Księża przyjęli życzenia i kwiaty od kleryków oraz list gratulacyjny od bp. Piotra Libery. W imieniu jubilatów dziękował ks. Grzegorz Dobrzeniecki, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Płocku. Został też odczytany list ks. kan. Zbigniewa Rembały, misjonarza z Peru, który tego samego dnia modlił się z okazji rocznicy święceń wraz z miejscowym biskupem.

Po błogosławieństwie wykonane zostało pamiątkowe, rocznicowe zdjęcie.

W uroczystościach jubileuszowych w seminarium uczestniczył m.in. ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor WSD oraz jego wykładowcy, w tym opiekun jubileuszowego rocznika ks. inf. dr Tadeusz Rutowski.

Księża jubilaci święcenia kapłańskie przyjęli 25 maja 1991 roku z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego. Posługują duszpastersko głównie w diecezji płockiej, ale także w łomżyńskiej. Jeden z nich – ks. kan. dr Andrzej Krasiński, jest wieloletnim dyrektorem wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Z kolei ks. kan. Tomasz Opaliński, obecnie proboszcz parafii pw. św. Rocha w Janowie, przez wiele lat pełnił kierownicze funkcje w mediach diecezjalnych: lokalnej edycji „Niedzieli” i Katolickim Radiu Płock, był też wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym.

Z kolei ks. kan. dr hab. Sławomir Zalewski przez wiele lat pełnił ważne funkcje w płockim WSD, jest wykładowcą teologii duchowości, a także delegatem Biskupa Płockiego ds. stałej formacji duchowieństwa. Natomiast ks. kan. Mariusz Oryl jest dyrektorem Szkół Katolickich w Sikorzu. Poza tym trzech księży jubilatów pracuje na misjach: w Kazachstanie i Peru, gdzie ks. kan. Zbigniew Rembała założył i kieruje seminarium duchownym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 50-lecia kapłaństwa

16 czerwca 2014 | 19:30 | eg Ⓒ Ⓟ

Sześciu księży z diecezji płockiej, którzy w 1964 roku przyjęli święcenia kapłańskie, obchodziło 16 czerwca swój kapłański jubileusz. W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku wspólnie koncelebrowali Mszę św. „Niezależnie od wieku, kapłan pozostaje kapłanem” – przekonywał podczas Eucharystii bp Piotr Libera.

Uroczystej Mszy św. w kaplicy Dobrego Pasterza w WSD przewodniczył bp Piotr Libera, księża jubilaci uczestniczyli w koncelebrze.

„Niezależnie od wieku, kapłan pozostaje kapłanem, który wciąż służy: Bogu i ludziom. Służy z taka samą, a może nawet większą – bo wzbogaconą o wieloletnie doświadczenie – siłą, mocą i poświęceniem! Jedyne, co się zmienia, to forma tej posługi: w młodości spełnia się jako wikariusz, w wieku dojrzałym jako proboszcz, w podeszłych latach z kolei jako senior – emeryt. Ale przecież żadna z tych form posługi kapłańskiej nie jest ani lepsza, ani gorsza – jest po prostu inna” – przekonywał hierarcha.

Przypominał, że przez minione 50 lat kapłaństwa jubilaci służyli Chrystusowi w Jego Kościele, niejednokrotnie z ogromnym poświęceniem budując i upiększając świątynie i domy parafialne, tworząc parafialne wspólnoty i prowadząc ludzi na spotkanie z Bogiem, wykładając naukę Kościoła w seminarium duchownym i na uniwersytecie katolickim.

„Któż zdoła policzyć ile wygłosiliście kazań, ilu wyspowiadaliście ludzi, ile odprawiliście Mszy Świętych! A przecież w ten właśnie sposób powierzonym sobie wiernym wskazywaliście drogę do zbawienia i otwieraliście bramy nieba” – podkreślił biskup płocki.

Dziękował także współbraciom w kapłaństwie „za każdego człowieka, który dzięki nim odnalazł Chrystusa”, za kapłańską wierność i wytrwałość. To właśnie ich pokolenie musiało w obliczu szykan i prześladowań trwać przy Chrystusie, powtarzając słowa proroka Micheasza: „Na życie Pana, na pewno będę mówił to, co powie mój Bóg”, nawet, jeśli oznaczało to nękanie ze strony komunistycznych władz.

Wyraził również przekonanie, że ich służba jeszcze się nie skończyła i będzie trwała przez długie lata. Młodsi kapłanów potrzebują ich doświadczenia, rady modlitwy, czasem cierpienia przeżywanego w zjednoczeniu z Jezusem. Wszyscy „potrzebują ich świadectwa wiary”.

W czasie Mszy św. bp Libera udzielił także księżom jubileuszowego błogosławieństwa. Ponadto każdy z nich otrzymał od ordynariusza list okolicznościowy, jako wyraz podziękowania „za ofiarną Służbę Bogu i ludziom w Kościele Płockim”.

W imieniu jubilatów słowo wygłosił ks. kan. Bronisław Sałkowski: „W trudnych czasach komunistycznych odpowiedzieliśmy na łaskę powołania, choć mówiono nam, że wkrótce księża nie będą potrzebni, a świątynie będą puste”, przypominał jubilat. Odwołując się do homilii bp. Libery dziękował za to, że księża, którzy 50 lat temu przyjęli sakrament kapłaństwa, w dalszym ciągu są Kościołowi potrzebni.

W uroczystościach jubileuszowych w WSD uczestniczyła wspólnota uczelni z rektorem ks. dr. Markiem Jaroszem. W imieniu kleryków życzenia składał diakon Piotr Paweł Gadomski: „W seminarium trwa właśnie sesja egzaminacyjna, a my mamy właśnie przed sobą ludzi, którzy zdali najważniejszy egzamin – z wierności kapłaństwu” – stwierdził alumn WSD.

W uroczystości uczestniczyło sześciu księży jubilatów (dwóch z tego rocznika już nie żyje). W 1964 r. święceń kapłańskich udzielił im bp Bogdan Sikorski. W gronie jubilatów znalazł się m.in. ks. prof. Janusz Mariański, wybitny polski socjolog, wykładowca KUL-u. Z kolei ks. kan. Czesław Zenon Glicner przez 17 lat pełnił funkcję dyrektora płockiego wydawnictwa diecezjalnego. Natomiast ks. prał dr Bronisław Sałkowski jest wykładowcą w płockim WSD.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 25-lecia kapłaństwa

04 czerwca 2014 | 18:25 | eg Ⓒ Ⓟ

Dwunastu księży z diecezji płockiej, którzy w 1989 roku przyjęli święcenia kapłańskie z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego, obchodziło 4 czerwca swój kapłański jubileusz. Mszy św. w ich intencji w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera: „Jesteście kapłańskimi realistami” – stwierdzał w homilii.

„Dwadzieścia pięć lat kapłaństwa, to takie swoiste: już i jeszcze nie. Już – bo przecież macie już za sobą długi czas służby Chrystusowi w Jego Kościele. Różne koleje losu: doświadczenie kilku wikariatów, parafii, doświadczenie ludzi, których spotkaliście na swojej kapłańskiej, czasem trudnej drodze. To wszystko sprawia, że staliście się kapłańskimi realistami”, mówił hierarcha.

W jego opinii 25 lat służby w kapłaństwie siłą rzeczy weryfikuje czasem zbyt idealistyczne patrzenie na Kościół i pracę księdza. Niektórzy mówią nawet, że kapłan z 25-letnim stażem to kapłan „odarty z ideałów”.

Bp Libera stwierdzał jednak, że on widzi w księżach jubilatach „zdrowych realistów”. Dopiero teraz osiągają oni bowiem „pełnię swoich możliwości”. Dopiero teraz otwiera się przed nimi „jeszcze nie” – bo przecież jeszcze przez długie lata jeszcze będą służyć Temu, Który ich wybrał, uświęcił i posłał do świata.

„To nie jest łatwa służba – podkreślał biskup płocki. – Często doświadcza się w niej `nienawiści` ze strony świata. Jest to wpisane w naszą kapłańską służbę. Umocnieniem dla nas są słowa naszego Mistrza, który prosił swego Niebieskiego Ojca, byśmy stanowili jedno i byli uświęceni w prawdzie. Jezus wciąż modli się za nami do Ojca”, przekonywał obecnych.

Na zakończenie homilii dziękował kapłanom za „już” – za ich dotychczasową pracę dla Chrystusa, Kościoła i ludzi, oraz poprosił o „jeszcze”, które właśnie rozpoczynają, wchodząc w kolejny rok kapłaństwa: „Słowami poety proszę Chrystusa, aby i Mnie i wam `dodawał sił abyśmy mogli unieść ciężar ten jaki już niesiemy i ten jaki jeszcze na nas czeka`”, cytował wiersz ks. Bonifacego Miązka.

Księża jubilaci święcenia kapłańskie przyjęli 3 czerwca 1989 r. z rąk bp. Zygmunta Kamińskiego. W czasie Mszy św. jubileuszowej miał miejsce obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich i wspólne „Te Deum”. Księża przyjęli życzenia i kwiaty od kleryków oraz list gratulacyjny od bp. Piotra Libery.

W imieniu jubilatów dziękował ks. Leszek Błaszczak, proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Płonnem: „Chrystus potrzebuje nas, jako swoich rąk”, komentował ćwierćwiecze posługi kapłańskiej.

Po błogosławieństwie wykonano pamiątkowe, rocznicowe zdjęcie.

Księża jubilaci posługują duszpastersko głównie w diecezji płockiej, ale także łomżyńskiej. Jeden z nich – ks. prof. UKSW dr hab. Ryszard Czekalski jest prodziekanem ds. naukowych i ogólnych Wydziału Teologicznego warszawskiej uczelni. Z kolei ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, obecnie proboszcz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu, jest wykładowcą religiologii i teologii fundamentalnej w płockim seminarium; wcześniej przez 5 lat pełnił funkcję ekonoma diecezji płockiej.

W uroczystościach jubileuszowych w seminarium uczestniczył rektor WSD ks. dr Marek Jarosz oraz jego wykładowcy, w tym opiekun jubileuszowego rocznika ks. kan. dr Andrzej Rojewski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 50-lecia kapłaństwa

19 czerwca 2012 | 19:42 | eg Ⓒ Ⓟ

Czterech księży z diecezji płockiej, którzy w 1962 roku przyjęli święcenia kapłańskie, obchodziło swój kapłański jubileusz w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Wspólnie koncelebrowali Mszę św. w kaplicy św. Stanisława Kostki i wygłosili świadectwa. Bp Piotr Libera w skierowanym do nich słowie prosił, aby „zachowywali w swym sercu wszystkie Boże rzeczy”.

Mszy św. koncelebrowanej w kaplicy św. Stanisława Kostki w WSD przewodniczył bp Piotr Libera, księża jubilaci uczestniczyli w koncelebrze. W czasie Eucharystii wygłosili świadectwa, w których wspominali półwiecze swojej pracy kapłańskiej i przypominali osoby, które wywarły wpływ na ich pojmowanie kapłaństwa.

Ordynariusz płocki dziękował księżom jubilatom za to, że spełniali się kapłańsko w różnych miejscach i na różnych odcinkach życia. Był także wdzięczny za świadectwa, wypowiedziane wobec wszystkich kapłanów: „Te świadectwa świadczą o wierze w naszego Boga”, podkreślał bp Libera.

Hierarcha życzył jubilatom, aby w dalszym ciągu nie ustawali w pracy i w realizacji swojego powołania. Przypomniał ewangeliczne zdanie, że „Maryja chowała te sprawy w swym sercu”. Prosił, aby i oni „chowali w swym sercu wszystkie Boże rzeczy” i aby inni mogli czerpać z tego bogactwa doświadczeń..

Każdy z księży jubilatów otrzymał też od ordynariusza diecezji specjalny list gratulacyjny, przypominający ich drogę kapłańską, wraz z życzeniami na dalsze lata posługiwania w Kościele.

Obecnie księża jubilaci posługują duszpastersko w diecezji płockiej i łowickiej. Jeden z kapłanów – ks. inf. dr Kazimierz Piwowarski przez wiele lat pracował w Niemczech m.in. w papieskiej organizacji „Kirche in Not”. Obecnie jest odpowiedzialny za polski oddział tej organizacji. Z kolei ks. dr ks. dr Andrzej Rojewski jest wieloletnim wykładowcą liturgiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku; przez wiele lat pełnił funkcję ceremoniarza biskupiego i wychowawcy kleryków.

W uroczystościach jubileuszowych w WSD uczestniczyło około 100 księży, w tym wspólnota uczelni.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 25-lecia kapłaństwa

31 maja 2012 | 13:48 | eg Ⓒ Ⓟ

Trzynastu księży z diecezji płockiej, którzy w 1987 roku przyjęli święcenia kapłańskie, obchodziło 30 maja swój kapłański jubileusz. Mszy św. w ich intencji w kaplicy Seminarium Duchownego w Płocku przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii powiedział, że każdy kapłan jest posłany, aby być prorokiem Jezusa Chrystusa.

„Prorok mówi w imieniu Jezusa, który go posyła – kontynuował w homilii biskup płocki. – Prorok musi mówić, chociaż głoszone treści nie zawsze się podobają. Prorok mówi w imieniu Boga, dlatego nikt nie może mu zamknąć ust – ani władza świecka, ani media, ani sądy, ani układy, ani lęk. Posłany kapłan ma niepokonaną broń – przemawia językiem wiary. Podstawą tego języka jest wierność prawdzie i dobra wola. To zawsze był język polskiej duszy. Polacy rozumieli ten język” – przekonywał bp Libera.

Ubolewał nad faktem, że obecnie namnożyło się języków, których Polacy nie rozumieją, bo „w językach tych brak wspólnego mianownika i dobrej woli”. Najczęściej bywa to „język niechęci, nieprawdy, nieufności czy agresji”. Akcentował jednak, że każdy posłany kapłan musi być wierny językowi Ewangelii i językowi wiary, chociażby miał pozostać sam – „Taki jest jego krzyż” – podkreślał hierarcha.

Zwracał się do księży jubilatów, aby zawsze „byli w drodze za Jezusem”, nie spoczywali na laurach, wzrastali w misji, jaką powierzył im Kościół, aby „wypić kielich Jezusa”. Prosił ich także, by byli „budowniczymi Kościoła domu”, prorokami Bożej prawdy i „nie bali się ludzi i czasów”.

Każdy z księży jubilatów otrzymał także od ordynariusza diecezji list gratulacyjny, z życzeniami na dalsze lata służby kapłańskiej.

Obecnie księża jubilaci posługują duszpastersko głównie w diecezji płockiej, ale także łomżyńskiej. Jeden z kapłanów – ks. prał. dr hab. Waldemar Turek, pracuje w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej i jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie „Urbaniana” w Rzymie. Z kolei ks. kan. mgr Henryk Szwajkowski przez wiele lat pracował w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, natomiast ks. ppłk mgr Jarosław Antoszewski jest obecnie proboszczem parafii wojskowej w Chełmnie Pomorskim.

W uroczystościach jubileuszowych w seminarium uczestniczyli opiekunowie i profesorowie księży jubilatów m.in. ks. inf. prof. Wojciech Góralski, ks. kan. dr Tadeusz Żebrowski, ks. kan. dr Stanisław Kulesza, ks. prał. dr Bronisław Sałkowski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 50-lecia kapłaństwa

16 czerwca 2010 | 19:06 | eg Ⓒ Ⓟ

Dziewięciu księży, którzy zostali wyświęceni w diecezji płockiej 19 czerwca 1960 roku, obchodziło obecnie jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Mszy św. dziękczynnej za dar kapłaństwa w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przewodniczył miejscowy biskup Piotr Libera.

Podziękował on jubilatom za kilkadziesiąt lat pracy dla Boga i Kościoła w trudnych historycznie czasach: „Złoty jubileusz kapłaństwa jest czymś bardzo ważnym i wyjątkowym. Trzeba w nim «modlić się do Ojca, który jest w ukryciu», a On nas wysłucha i odda to, o co Go prosimy, Oby dobry Bóg obdarzał wszystkich księży jubilatów swoimi łaskami” – życzył kapłanom bp Libera. Każdy z jubilatów otrzymał od niego list gratulacyjny.

„W dniu jubileuszu razem z naszym biskupem mogliśmy powspominać czasy, kiedy trzeba było żyć i pracować w poczuciu braku wolności. Często byłem wzywany do Urzędu Bezpieczeństwa, bo urzędnikom nie spodobało się coś w moim kazaniu. Dobrze pamiętam też, jak wyjeżdżałem na lekcje religii do sal katechetycznych o godzinie 8 rano, a wracałem wieczorem. Dziś ja i moi koledzy jubilaci mogliśmy podziękować Bogu za wszystko, co zdarzyło się w życiu” – mówił ks. prałat Ludomir Kokosiński z Ciechanowa.

Obecni jubilaci do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku wstąpili w 1954 roku. Na pierwszym roku studiowało ich 24, sześć lat później sakrament kapłaństwa przyjęło 12 kleryków. Święceń udzielał im ówczesny biskup płocki Tadeusz Paweł Zakrzewski. Rozpoczęli pracę duszpasterską zaraz po tym, gdy władze wycofały religię ze szkół i jej nauczanie odbywało się w punktach katechetycznych. Byli nieustannie podawani naciskom władzy komunistycznej, inwigilowani i wzywani na rozmowy do UB. Potem przyszło im się zmierzyć z nową rzeczywistością po roku 1989, tworzyć od nowa m.in. Akcję Katolicką i inne ruchy, które nie mogły działać w PRL-u.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze 25-lecia kapłaństwa

14 czerwca 2010 | 16:29 | eg Ⓒ Ⓟ

Jubileusz ćwierćwiecza kapłaństwa obchodziło 15 księży diecezji płockiej, który zostali wyświęceni 14 czerwca 1985 roku. W kaplicy Dobrego Pasterza Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku Mszy św. dziękczynnej za 25 lat ich kapłaństwa przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, zaś homilię wygłosił biskup toruński Andrzej Suski.

„Przeżywanie kapłaństwa jest radością. Wasz jubileusz jest wyrazem radości z kapłaństwa. Nie wolno wam gasić optymizmu, którym byliście napełnieni, gdy 25 lat temu przyjmowaliście święcenia kapłańskie. Jubileusz jest okazją do odnowienia siebie i rozpalenia na nowo Bożego charyzmatu” – przekonywał bp Andrzej Suski.

Każdy z jubilatów otrzymał list gratulacyjny od biskupa Piotra Libery: „Ten jubileusz ma nam przypomnieć, że 25 lat temu ślubowaliśmy wierność Bogu i Kościołowi. Każdego dnia zdajemy z tego ślubowania egzamin. Nasze kapłaństwo ma już ćwierć wieku, a to oznacza, że przez te wszystkie lata staraliśmy się sprostać Bożemu wezwaniu”, komentowali księża jubilaci. W dniu swojego święta przyjęli także życzenia do grona kleryckiego.

Księża – jubilaci wstąpili do WSD w Płocku w 1979 roku, po pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski. Było ich wtedy 30. Byli ostatnim rocznikiem kleryków przez ówczesne władze przymusowo wcielanym do wojska i kilku z nich służyło w jednostce wojskowej. Byli także pierwszym rocznikiem wyświęconym przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego (był biskupem płockim w latach 1984-1999. Ich święcenia odbyły się kilka miesięcy po męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.