Drukuj Powrót do artykułu

Płock: 40. rocznica wydarzeń Czerwca` 76 z prezydentem Andrzejem Dudą

20 czerwca 2016 | 12:39 | eg Ⓒ Ⓟ

W Płocku zakończyły się dziś trzydniowe uroczystości związane z 40. rocznicą wydarzeń Czerwca` 76. Ich zwieńczeniem była Eucharystia na Starym Rynku w Płocku, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery: „Troszczmy się o miłosierdzie w prawdzie” – wzywał biskup płocki. W jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i wielu płocczan, pamiętających jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad.

W homilii biskup płocki Piotr Libera przypomniał, że 40 lat temu opór przeciw niegodziwości ówczesnej władzy postawiło wiele płockich przedsiębiorstw. Protestujących nazywano „warchołami i buntownikami”, ale to oni robili kolejny „krok ku Wolności”. Płocka „historia Czerwca` 76” działa się na ulicach, na komendzie Milicji, w kościele św. Jana Chrzciciela przy seminarium, na salezjańskiej „Stanisławówce”.

Hierarcha dziękował ludziom płockiej „Solidarności” za troskę o dziedzictwo Czerwca ’76, bo tamta walka i pamięć o niej, dzieło odbudowy moralnej i materialnej Polski solidarnej jest też formą odpowiedzi na pytanie Jezusa Chrystusa: „A wy, za kogo mnie uważacie?”. Jest także przedłużeniem wyznania św. Pawła: „W Chrystusie jesteś synem, a nie niewolnikiem” – wyznania, które później stało się jednym z haseł „Solidarności”.

„W tej perspektywie najlepiej widać, jak bolesna, jak nierozumna jest współczesna choroba chrystofobii – choroba strachu przed Chrystusem, przed chrześcijaństwem. W ostatnich miesiącach obserwujemy, jak dotknięty tą chorobą Zachód wręcz panicznie boi się Polski, która ustami swojego prezydenta wyznaje: chcemy być w Europie, ale chcemy także szanować chrześcijańskie dziedzictwo Mieszkowego chrztu, szanować i bronić naszej tożsamości, wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Bogarodzicy; szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę” – przypomniał bp Libera.

Odniósł się też do pobliskiego klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym 22 lutego 1931 św. siostra Faustyna Kowalska roku otrzymała pamiętne objawienie Jezusa w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Działo się to w latach, gdy gwałtownie rozwijały się największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm.

Bp Libera zaznaczył, że do prawdy o Bożym Miłosierdziu i ludzkim sumieniu nawiązał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Płocka 25 lat temu. Papież prosił wówczas o troskę o „miłosierdzie w prawdzie”: „Co znaczy aby nikt nie bogacił się kosztem bliźniego, abyśmy nie zagubili wrażliwości na ludzką biedę, nie stawali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą, przywracali blask pięknemu słowu `uczciwość`. To jest wciąż nasze zadanie. W jego spełnianiu także wyraża się odpowiedź na pytanie: `A wy za kogo mnie uważacie?`” – konkludował hierarcha.

W płockim jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki, a potem był obecny na Mszy św. w intencji uczestników Czerwca `76.

Podczas pobytu w Płocku przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia. Robotnicy widzieli też „wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli”.

„Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły. Robotnicy powiedzieli: nie, bo uznali, że władza depcze ich godność” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że to polska inteligencja w tamtym czasie stanęła w obronie robotników. To była taka „mała solidarność”, żeby pomagać tym, których rodziny znalazły się bez środków utrzymania.

Zaakcentował również, że wydarzenia Płocka, Radomia i Ursusa 1976 r. były jednym z kolejnych etapów „wielkiego polskiego przebudzenia” i nastąpił sojusz pomiędzy robotnikami i inteligencją. Dziękował też miejscowej „Solidarności” za to, że „cały czas stoi na straży tych samych wartości: uczciwości pracy, uczciwości relacji między państwem a obywatelami, pracodawcą i pracownikiem oraz godnych i bezpiecznych warunków pracy”.

Prezydent RP podkreślił też, że robotnicy Płocka, Radomia i Ursusa stanęli w obronie swojej godności, która polega na możliwości godziwego życia i pracy. W państwie, które chce być prawdziwie silne i nowoczesne „nie może być tak, że ciężka praca warunkuje dobrobyt społeczny – to dobrobyt społeczny warunkuje wydajność tej pracy”.

Andrzej Duda przekonywał ponadto, że wierzy, iż Polacy są w stanie „razem budować dalej silną, wolną i suwerenną Polskę korzystając z tego wielkiego osiągnięcia, jakie dali bohaterowie 1976 roku”.

Obchody rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. trwały trzy dni (17-19 czerwca). Otworzył je w płockim Ratuszu panel naukowy z udziałem historyków IPN i uczestników protestu sprzed 40 lat (Zofia Romaszewska, prof. Jerzy Elsner, dr Jacek Pawłowicz). Otwarto też wystawę „Czerwiec 1976 Radom – Ursus – Płock”. Z kolei 18 czerwca, na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR (ul. Kościuszki 6, obecnie Książnica Płocka), gdzie doszło do starć protestujących z ówczesną Milicją Obywatelską, odsłonięta została tablica pamiątkowa „Krok ku Wolności”, ufundowana przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Odbyła się też przygotowana przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenia PER SE i Instytut Pamięci Narodowej inscenizacja wydarzeń, jakie w czasie protestu miały miejsce w Płocku. Wieczorem koncerty dały zespoły Oddział Zamknięty i Lombard.

Natomiast w niedzielę Mszę św. na Starym Rynku poprzedził marsz mieszkańców Płocka i zaproszonych gości ulicami miasta, spod pomnika Ofiar Protestów Robotniczych przy parafii św. Stanisława Kostki na Stary Rynek.

W wydarzeniach uczestniczyło wielu płocczan, członkowie NSZZ „Solidarność”. Obecny był prezydent RP Andrzej Duda, a także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz minister Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorem jubileuszu był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Jerzym Obrębskim.

***

Do protestu robotników i mieszkańców Płocka na ulicach miasta doszło 25 czerwca 1976 r. Na wieść o podwyżkach cen żywności i robotniczych wystąpieniach w Ursusie oraz Radomiu spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – obecnie PKN Orlen wyruszył w kierunku centrum miasta spontaniczny pochód robotników, do którego dołączały kolejne osoby, w tym pracownicy innych przedsiębiorstw.

Około 3 tys. manifestujących dotarło pod budynek ówczesnego płockiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR – obecnie Książnica Płocka. Doszło tam do starć z milicją i ściągniętymi z innych miast jednostkami ZOMO, które trwały do późnego wieczora. Protestujący byli wyłapywani, bici i zatrzymywani. Do zatrzymań dochodziło także po zajściach – uczestników protestu identyfikowano na podstawie zdjęć, które Służba Bezpieczeństwa wykonywała m.in. podczas przemarszu manifestantów ulicami Płocka.

Łącznie aresztowano 55 osób, a 34 spośród nich przedstawiono zarzuty. Wobec 18 uczestników protestu zapadły wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. Wielu spośród protestujących było represjonowanych, np. zwalnianych z pracy.

Protest robotników i mieszkańców Płocka w czerwcu 1976 r. był przez ówczesne władze PRL pomijany lub umniejszany. Było to celowe działanie propagandowe, ze względu na planowane tam centralne uroczystości dożynkowe z udziałem pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza. Ostatecznie komunistyczne władze nie zdecydowały o przeniesieniu organizacji dożynek do innego miasta. Odbyły się one w Płocku we wrześniu 1976.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: 40. rocznica wydarzeń Czerwca`76 z prezydentem Andrzejem Dudą

19 czerwca 2016 | 17:27 | eg Ⓒ Ⓟ

W Płocku zakończyły się dziś trzydniowe uroczystości związane z 40. rocznicą wydarzeń Czerwca`76. Ich zwieńczeniem była Eucharystia na Starym Rynku w Płocku, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery: „Troszczmy się o miłosierdzie w prawdzie” – wzywał biskup płocki. W jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i wielu płocczan, pamiętających jeszcze wydarzenia sprzed czterech dekad.

W homilii bp Libera przypomniał, że 40 lat temu opór przeciw niegodziwości ówczesnej władzy postawiło wiele płockich przedsiębiorstw. Protestujących nazywano „warchołami i buntownikami”, ale to oni robili kolejny „krok ku Wolności”. Płocka „historia Czerwca’76” działa się na ulicach, na komendzie Milicji, w kościele św. Jana Chrzciciela przy seminarium, na salezjańskiej „Stanisławówce”.

Hierarcha dziękował ludziom płockiej „Solidarności” za troskę o dziedzictwo Czerwca ’76, bo tamta walka i pamięć o niej, dzieło odbudowy moralnej i materialnej Polski solidarnej jest też formą odpowiedzi na pytanie Jezusa Chrystusa: „A wy, za kogo mnie uważacie?”. Jest także przedłużeniem wyznania św. Pawła: „W Chrystusie jesteś synem, a nie niewolnikiem” – wyznania, które później stało się jednym z haseł „Solidarności”.

„W tej perspektywie najlepiej widać, jak bolesna, jak nierozumna jest współczesna choroba chrystofobii – choroba strachu przed Chrystusem, przed chrześcijaństwem. W ostatnich miesiącach obserwujemy, jak dotknięty tą chorobą Zachód wręcz panicznie boi się Polski, która ustami swojego prezydenta wyznaje: chcemy być w Europie, ale chcemy także szanować chrześcijańskie dziedzictwo Mieszkowego chrztu, szanować i bronić naszej tożsamości, wyrosłej z Krzyża Świętego i miłości Bogarodzicy; szanować i wspierać małżeństwo i rodzinę” – przypomniał bp Libera.

Odniósł się też do pobliskiego klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym 22 lutego 1931 św. siostra Faustyna Kowalska roku otrzymała pamiętne objawienie Jezusa w obrazie „Jezu, ufam Tobie!”. Działo się to w latach, gdy gwałtownie rozwijały się największe w dziejach ideologie zła: hitlerowski, bezbożny nazizm i stalinowski, ateistyczny komunizm.

Bp Libera zaznaczył, że do prawdy o Bożym Miłosierdziu i ludzkim sumieniu nawiązał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Płocka 25 lat temu. Papież prosił wówczas o troskę o „miłosierdzie w prawdzie”: „Co znaczy aby nikt nie bogacił się kosztem bliźniego, abyśmy nie zagubili wrażliwości na ludzką biedę, nie stawali się społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą, przywracali blask pięknemu słowu `uczciwość`. To jest wciąż nasze zadanie. W jego spełnianiu także wyraża się odpowiedź na pytanie: `A wy za kogo mnie uważacie?`” – powiedział hierarcha.

W płockim jubileuszu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, który złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki, a potem był obecny na Mszy św. w intencji uczestników Czerwca ’76.

Podczas pobytu w Płocku przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia. Robotnicy widzieli też „wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli”.

„Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły. Robotnicy powiedzieli: nie, bo uznali, że władza depcze ich godność” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Obchody rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. trwały trzy dni (17-19 czerwca). Otworzył je w płockim Ratuszu panel naukowy z udziałem historyków IPN i uczestników protestu sprzed 40 lat (Zofia Romaszewska, prof. Jerzy Elsner, dr Jacek Pawłowicz). Otwarto też wystawę „Czerwiec 1976 Radom – Ursus – Płock”. Z kolei 18 czerwca, na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR (ul. Kościuszki 6, obecnie Książnica Płocka), gdzie doszło do starć protestujących z ówczesną Milicją Obywatelską, odsłonięta została tablica pamiątkowa „Krok ku Wolności”, ufundowana przez Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Odbyła się też przygotowana przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenia PER SE i Instytut Pamięci Narodowej inscenizacja wydarzeń, jakie w czasie protestu miały miejsce w Płocku. Wieczorem koncerty dały zespoły Oddział Zamknięty i Lombard.

Natomiast w niedzielę Mszę św. na Starym Rynku poprzedził marsz mieszkańców Płocka i zaproszonych gości ulicami miasta, spod pomnika Ofiar Protestów Robotniczych przy parafii św. Stanisława Kostki na Stary Rynek.

W wydarzeniach uczestniczyło wielu płocczan, członkowie NSZZ „Solidarność”. Obecny był także przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz minister Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorem jubileuszu był Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”, z przewodniczącym Jerzym Obrębskim.

***

Do protestu robotników i mieszkańców Płocka na ulicach miasta doszło 25 czerwca 1976 r. Na wieść o podwyżkach cen żywności i robotniczych wystąpieniach w Ursusie oraz Radomiu spod bramy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych – obecnie PKN Orlen wyruszył w kierunku centrum miasta spontaniczny pochód robotników, do którego dołączały kolejne osoby, w tym pracownicy innych przedsiębiorstw.

Około 3 tysięcy manifestujących dotarło pod budynek ówczesnego płockiego Komitetu Wojewódzkiego PZPR – obecnie Książnica Płocka. Doszło tam do starć z milicją i ściągniętymi z innych miast jednostkami ZOMO, które trwały do późnego wieczora. Protestujący byli wyłapywani, bici i zatrzymywani. Do zatrzymań dochodziło także po zajściach – uczestników protestu identyfikowano na podstawie zdjęć, które Służba Bezpieczeństwa wykonywała m.in. podczas przemarszu manifestantów ulicami Płocka.

Łącznie aresztowano 55 osób, a 34 spośród nich przedstawiono zarzuty. Wobec 18 uczestników protestu zapadły wyroki od 2 do 5 lat pozbawienia wolności. Wielu spośród protestujących było represjonowanych, np. zwalnianych z pracy.

Protest robotników i mieszkańców Płocka w czerwcu 1976 r. był przez ówczesne władze PRL pomijany lub umniejszany. Było to celowe działanie propagandowe, ze względu na planowane tam centralne uroczystości dożynkowe z udziałem pierwszego sekretarza PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza. Ostatecznie komunistyczne władze nie zdecydowały o przeniesieniu organizacji dożynek do innego miasta. Odbyły się one w Płocku we wrześniu 1976.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.