Drukuj Powrót do artykułu

Płock: zakończyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej 2015

21 października 2015 | 14:01 | eg Ⓒ Ⓟ

Konferencja naukowa o Pontyfikale Płockim, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej, otwarcie wystawy ikon i flashmob poetycki znalazły się w programie zakończonych dziś Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Dni przebiegały pod hasłem „Kościół jest strażnikiem przeszłości, piastunem teraźniejszości i drogowskazem przyszłości” (H. Sienkiewicz).

Płockie Dni Kultury Chrześcijańskiej trwały od 5 do 21 października. Nie brakowało wspólnej modlitwy, wydarzeń artystycznych, koncertów i spektakli teatralnych. Wiele z nich cieszyło się bardzo dobrą frekwencją, ponieważ dni te mają w Płocku długą tradycję.

Płocczanie mieli okazję do wspólnej modlitwy na przykład w Dniu Papieskim w katedrze, upamiętniającej pontyfikat Papieża Polaka. Poza tym tradycyjnie modlili się z Ojczyznę 19 października w 31 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a po niej autokarami pielgrzymowali na tamę we Włocławku. Ponadto wspólnie uczcili 50-lecie istnienia parafii katedralnej pw. św. Zygmunta.

Nie zabrakło również spotkań naukowych. Jedno z nich było poświęcone XII-wiecznemu Pontyfikałowi Płockiemu, inne duchowej obecności św. Antoniego na Mazowszu, a kolejne zbliżającej się peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach Płocka, z udziałem pisarki Małgorzaty Nawrockiej.

Poza tym mieszkańcy miasta licznie uczestniczyli w koncertach muzycznych. I tak Płocka Orkiestra Symfoniczna w Dniu Papieskim w katedrze wykonała utwór „Messa di Gloria” G. Pucciniego, Schola Gregoriana z Białegostoku „Śpiewy na poświęcenie kościoła” z Graduału Franciszkańskiego z XIII w, a Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” – utwór „Missa a Buenos Aires – Misatango”.

W ramach płockich otwarto kilka wystaw: w Książnicy Płockiej wystawę prezentującą twórczość poetycką i dramaturgiczną Karola Wojtyły, w Muzeum Diecezjalnym – „Ikony” autorstwa płockiego plastyka Marka Symborskiego, a w katedrze – wystawę obrazów o bazylice katedralnej Romana Krzyżanowskiego.

Chrześcijańskie wartości duchowe były też przekazywane podczas spektakli teatralnych. W katedrze krakowski teatr „Hagiograf” pokazał „7 mieszkań we wnętrzu duszy” – monodram według „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy z Avili, natomiast Teatr Dramatyczny w Płocku również w katedrze zaprezentował „Rzecz o św. Antonim”.

Ciekawą inicjatywą był też flashmob poetycki dla gimnazjalistów i licealistów, z poezją Karola Wojtyły oraz Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli”.

W programie Dni Kultury Chrześcijańskiej znalazły się też imprezy sportowe: „Tumska Dycha dla Papieża” – czyli bieg na dystansie 10 km oraz III Bieg Papieski w rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, rozpoczynający się na miejscu Mszy Papieskiej w Płocku w 1991 r., a kończący przy pomniku św. Jana Pawła II.

Organizatorami Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej byli m.in. kuria diecezjalna, muzeum diecezjalne, parafia katedralna pw. św. Zygmunta, Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku, Akcja Katolicka diecezji płockiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: zakończyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej

28 października 2014 | 18:23 | eg Ⓒ Ⓟ

Panel o minionym ćwierćwieczu wolności, spotkanie środowiska osób niepełnosprawnych, obchody 30. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, koncerty w katedrze i wystawy w Muzeum Diecezjalnym znalazły się w programie Dni Kultury Chrześcijańskiej, które zakończyły się w Płocku. Wspólnym mianownikiem były Msze św. i spotkania ewangelizacyjne. Całość odbywała się pod hasłem „Ducha nie gaście”.

W czasie Dni Kultury Chrześcijańskiej płocczanie mogli wspólnie obchodzili Dzień Papieski, 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i patronalne święto Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Łukasza Ewangelisty. Ponadto w parafii św. Stanisława Kostki, z inicjatywy Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Petroklezja”, odbył się Wieczór Chwały pod nazwą „Waleczne Serce”.

Ważnym wydarzeniem było też w Domu Darmstadt spotkanie z udziałem osób, które przeżyły niemiecki obóz zagłady w Działdowie. Tradycyjnie miejsce Spotkanie Integracyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w parafii św. Jakuba w Płocku-Imielnicy (po raz piętnasty), a także diecezjalne uroczystości ku czci św. Łukasza Ewangelisty, patrona Służby Zdrowia, połączone z wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do kaplicy szpitalnej.

W Towarzystwie Naukowym Płockim odbyła się dyskusja panelowa pt. „Między wolnością i zniewoleniem. Polskie twarze wolności”, z udziałem mazowieckiej wicekurator oświaty Katarzyny Góralskiej, dr Liliany Tomaszewskiej z PWSZ, dyrektora Teatru Dramatycznego Marka Mokrowieckiego i ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowskiego z UKSW w Warszawie i WSD w Płocku. Dyskutowano m.in. o mającym miejsce negatywnym procesie – autonomizacji i atomizacji jednostki, dążeniu wyłącznie do zaspokojenia swoich celów, a z drugiej strony o rosnących obawach przed utratą wolności, związanej choćby z utratą pracy czy podejmowaniem ważnych decyzji życiowych. Zakończono ją mało optymistyczną konkluzją, że obecnie ludzkości „zagraża indywidualizm posunięty do skrajności, kryzys wartości i widmo anarchii”.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprosiło na wykład Łukasza Krzysztofki z UKSW o przyjaźni ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, natomiast Książnica Płocka gościła Szymona Hołownię z promocją jego najnowszej książki pt. „Last Minute. 24 ha chrześcijaństwa na świecie”.

Miłośnicy teatru mieli okazję wysłuchać w katedrze fragmentów „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II i „Jeremiasza” Karola Wojtyły, recytował je Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku. Z kolei w Opactwie Pobenedyktyńskim „Księgę Hioba” wykonała znana aktorka Stanisława Celińska.

W katedrze „Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie” śpiewał Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses, a Dorota Lachowicz, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej wraz z Kwintetem Smyczkowym i Chórem Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku dała koncert pt. „Ave Maria”. Natomiast w Muzeum Diecezjalnym można było obejrzeć wystawę „Św. Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej” oraz „Kanonizacje Jana Pawła II, w obiektywie Jana Waćkowskiego”.

Nie zabrakło też konkursów i zdrowiej rywalizacji z udziałem dzieci i młodzieży. Młodzież płockich szkół pobiegła w II Biegu Papieskim, przedszkolaki konkurowały w kościele św. Stanisława Kostki w jubileuszowym X Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej, a uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w siedzibie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” uczestniczyły w II Przeglądzie Etiud Teatralnych o świętych i błogosławionych pt. „Zwykli Niezwykli”.

Podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyło się także I Ogólnopolskie Forum Chrześcijańskie „Ekonomia sumienia” w Orlen Arenie, zorganizowane z inicjatywy Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Agape” i Polskiej Akademii Biznesu.

Organizatorami Dni Kultury Chrześcijańskiej był m.in. Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku, Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, parafia katedralna pw. św. Zygmunta, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Kuria Diecejzalna, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Książnica Płocka. Wydarzeniu patronował bp Piotr Libera.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: zakończyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej

25 października 2013 | 13:09 | eg Ⓒ Ⓟ

„Spotkanie – Piękno – Wiara” – pod takim hasłem w Płocku zakończyły się trwające dwa tygodnie Dni Kultury Chrześcijańskiej. W programie znalazł się m.in. I Bieg Papieski, otwarcie wystawy o Holocauście Felisa Tuszyńskiego, prelekcja o papieżu Franciszku, spotkanie z reżyserem Leszkiem Wosiewiczem i pielgrzymka do miejsca śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dniom patronował biskup płocki Piotr Libera.

Płocczanie w czasie Dni Kultury Chrześcijańskiej znajdowali czas na wspólną modlitwę. Uczestniczyli w Dniu Papieskim we wspólnej modlitwie różańcowej przy pomniku bł. Jana Pawła II – z udziałem zespołu Bemolla, wzięli udział w Eucharystii za Ojczyznę i pielgrzymce na tamę we Włocławku w 29. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, modlili się w intencji niepełnosprawnych i ich rodzin w kościele parafii św. Jakuba Apostoła.

Poza tym słuchali tematycznych prelekcji i uczestniczyli w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Ks. prof. Ireneusz Mroczkowski w Towarzystwie Naukowym Płockim mówił o papieżu Franciszku – „papieżu prostych gestów i serdecznych emocji”. Teolog przekonywał, że Ojciec Święty „uczy nowego spojrzenia na Ewangelię, Kościół i drugiego człowieka”. W siedzibie Civitas Christiana Łukasz Krzysztofek z UKSW w Warszawie mówił o prymasie Stefanie Wyszyńskim, a ks. Leszek Smoliński w Książnicy Płockiej promował książkę pt. „Papież Franciszek. Sługa nowego świata”.

Z kolei reżyser Leszek Wosiewicz w Novym Kinie Przedwiośnie pokazał swój film o Powstaniu Warszawskim pt. „Był sobie dzieciak”. „W tym filmie zdrada, przyjaźń, miłość i nienawiść występują obok siebie”, przekonywał twórca.

W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę 50 obrazów pt. „Holocaust”, ocalałego z Holokaustu Felixa Tuszyńskiego, od wielu lat mieszkającego w Australii. Obrazy, w symboliczny sposób przedstawiające tragedię narodu żydowskiego z II wojny światowej, są darem 90-letniego artysty dla muzeum. Wydarzeniem towarzyszącym dniom była też wystawa plakatów Leszka Mądzika w Spichlerzu – Muzeum Mazowieckim, będzie czynna jeszcze do 15 listopada.

Przez dwa tygodnie w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej nie zabrakło koncertów: w Muzeum Żydów Mazowieckich koncert dał André Hübnera-Ochodlo z zespołem, w Muzeum Mazowieckim koncert z okazji 10-lecia działalności dał Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, w katedrze miał miejsce występ chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses z udziałem aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku.

Po raz pierwszy w Płocku odbył się Bieg Papieski, z udziałem 200 biegaczy. Pokonali kilkukilometrowy dystans od Placu Celebry Papieskiej z 1991 r. do pomnika Papieża przy katedrze: „Nasz bieg jest częścią codziennego zmagania się o piękno życia, abyśmy na jego ziemskim końcu nie wstydzili się żadnej jego chwili i mogli jak Jan Paweł II powiedzieć `Pozwólcie mi odejść do domu Ojca`” – przypominał ks. Piotr Marzec, asystent kościelny Akcji Katolickiej.

Organizatorami imprez odbywających się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej byli m.in. Akcja Katolicka Diecezji Płockiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Książnica Płocka, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, parafie Płocka, Stowarzyszenie Katolickie „Civitas Christiana”, Teatr Dramatyczny, Towarzystwo Naukowe Płockie, wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.